Prokuroras: B. Burgis padarė vieną tyčinį apysunkį nusikaltimą

 (481)
Kauno apylinkės teismas tęsia baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje dabar jau buvęs Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis kaltinamas dėl sistemingo nepilnametės bauginimo, naudojant psichinę prievartą. Ketvirtadienį paaiškėjo, kokią bausmę prokuroras siūlo B. Burgiui.
Bronislovas Burgis
Bronislovas Burgis
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

B. Burgis realios laisvės atėmimo bausmės išvengs - jam prokuroras siūlo pusantrų metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę. B. Burgio advokatai prašo išteisinamojo nuosprendžio.

Į posėdį palaikyti buvusio direktoriaus susirinko kelios dešimtys buvusių ir esamų KTU gimnazijos mokinių. Visi norintieji net netilpo į numatytą posėdžių salę, tad posėdį teko perkelti į erdvesnę posėdžių salę.

Teismas savo verdiktą skelbs rugpjūčio 21 dieną.

Keturi epizodai

B. Burgiui kaltinimai pareikšti dėl keturių epizodų, kurių metu jis, prokuroro Osvaldo Stadaliaus teigimu, naudojo psichinę prievartą.

Prokuroras teigia, kad mokinys iš KTU gimnazijos gali būti pašalintas tik dėl nepažangumo. Tuo metu bauginta mokinė mokėsi pakankamai gerai. Tokiu būdu grasinimai pašalinti iš gimnazijos apskritai neturėjo jokio pagrindo.

"Išsakytos ciniškos frazės (...) neabejotinai laikytinos psichinio smurto atveju", - teigė O. Stadalius.

Prokuroras reziumavo, kad B. Burgis padarė vieną tyčinį apysunkį nusikaltimą. B. Burgis atlygino žalą nukentėjusios merginos šeimai, jis anksčiau neteistas.

Pusantrų metų laisvės atėmimas bausmės vykdymą atidedant metams ir 188 eurų įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą įmoka. Tokią bausmę prokuroras pasiūlė B. Burgiui.

Prašo išteisinti

B. Burgio advokatai jau baigiamosios kalbos pradžioje pareiškė, kad ši istorija apskritai neturėjo atsidurti teisme.

Gynėjai įsitikinę, kad B. Burgis turi būti išteisintas.

B. Burgiui pateikti kaltinimai pagal BK 145 straipsnio 2 dalį. Gynyba įsitikinusi, kad buvusio KTU direkotriaus veika kvalifikuota neteisingai. Šiame BK straipsnyje rašoma: "sistemingas bauginimas naudojant psichinę prievartą". Byloje yra tik vienas įrašytas B. Burgio ir mokinės įrašytas pokalbis, tuo tarpu kiti pokalbiai vyko tarp B. Burgio ir gimnazistės tėvų. Advokatai įsitikinę, kad tėvams nebuvo reikalo detaliai pasakoti, kas buvo kalbama su direktoriumi.

"Galbūt direktorius dėl emocinės būklės parenka ne tuos, ne pedagogiškus žodžius. Tačiau tai tikrai nėra psichinis smurtas. Tėvai galėjo bet kada nutraukti pokalbį, tačiau to nepadarė žinodami, kad pokalbis yra įrašomas", - kalbėjo advokatas.

Gynyba įsitikinusi, kad B. Burgio žodžiai buvo ištraukti iš konkeksto, tačiau vertinant visą pokalbį "jokiu būdu negalima teigti, kad tai buvo psichinė prievarta ir bandymas pakenkti".

Be to advokatai iškėlė klausimą, ar garso įrašai gali būti laikomo teisėtais įrodymais, nes "neaišku, kaip jie padaryti".

Eilinė istorija virto skandalu

DELFI primena, kad didelio atgarsio sulaukusi istorija prasidėjo praėjusių metų rugsėjį. Tuomet KTU gimnazijos trečiokai viešėjo Vilniuje, o du mokiniai – vaikinais ir mergina - Gedimino prospekte pastebėti rūkantys. Klasės auklėtoja Daiva Sutkevičienė pasakojo, kad mokiniai užsirūkė tiesiog už jos, kai klasė stabtelėjo prie perėjos.

Jau kitą dieną abu gimnazistai sulaukė kvietimų į direktoriaus kabinetą – B. Burgis pranešė, kad dėl ugdymo įstaigos taisyklių pažeidimo jie šalinami iš gimnazijos.

Vaikinas buvo pašalintas iš gimnazijos, tuo tarpu 17-etės merginos tėvai nenorėjo taip lengvai palikti prestižinės mokyklos.

Kita vertus, gimnazistė, kaip teigia jos atstovai, iš B. Burgio sulaukė grasinimų, o žinia apie šalinimą iš gimnazijos buvo pranešta toli gražu ne formaliai. 17-etės merginos mama teigė, kad B. Burgis praėjusiais metais merginos šeimai pasiūlė susitaikyti ir sumokėjo 30 tūkst. Lt. Teisme nukentėjusioji pusė civilinio ieškinio nepateikė.

Iš viso buvo padaryti trys garso įrašai – vienas tarp gimnazistės ir direktoriaus, du – tarp B. Burgio ir gimnazistės tėvų. Visus pokalbius įrašė nukentėjusioji pusė išmaniaisiais telefonais.

Grasinimų lavina

Kaltinamajame akte cituojamos ir B. Burgio kalbos ištraukos.

„Nekelk jokių bangų, ir jei bandysi savo įrodinėti, tada sužlugdysiu tavo gyvenimą. Imsiuos visų priemonių ir paskelbsiu tave nepakaltinama ir tu liksi neatestuota“, - kalbėjo buvęs direktorius.
 
2014 metų rugsėjo 26 dieną susitikęs su gimnazistės tėvais, B. Burgis taip pat žodžių per daug nerinko.
 
„Aš pasakysiu, kad ji sėdi klasėje todėl, kad ji yra nepakaltinama. Neturėkite iliuzijų – kitaip nepasakysiu. Ir ji sėdės, kol baigs gimnaziją, bet ji bus įvardinta kaip nepakaltinama (…). Bet jei jūs visi užsispirsite čia grįžti, tai aš jus įspėju – viešumas yra galingiausias ginklas. Aš tai padarysiu visur ir be jokių išimčių. Neturėkite iliuzijų – aš visur pasakysiu, kad mes ją palikome, kad ji yra nepakaltinama, o tai yra baisus nuosprendis“, - kalbėjo B. Burgis.
 
„Bus žiauru, žiauru. Bus be galo sunku – blokada bus mirtina. Todėl, kad vaikas nepakaltinamas ir reikia apie tai pagalvoti. Bet aš nesiūlau to daryti, nes baisesnio nuosprendžio turbūt nėra“, - teigė žinomas pedagogas.

Praėjusių metų rugsėjo 29-ąją dieną B. Burgis pasikvietė merginą į savo kabinetą.

„Mes tave pripažįstame nepakaltinama. Išversiu: psichinę negalią turinčiu žmogumi. Reiškia tik du variantai: arba tu psichiškai nesveika, arba tu išeini iš čia ir viskas – kitaip nebus. Jei tu nesutiksi, tai žinodami, kad tu esi nepakaltinama, turi psichinių problemų (…) mes antrankių tau neuždėsime, bet tu būsi neatestuota nė už ką! Bet tu suprask, kad šiandien yra paskutinė diena. Jeigu tave tėvai myli, jei tu pati supranti nors kažką, išeik pati. Nes rytoj aš įjungsiu – aš jus įspėju. Aš įjungsiu tokį variklį, kad tave sutriuškins ir iš tavęs nieko neliks. Aš paskelbsiu visuose įmanomuose žiniatinklio kanaluose viešai, iškviesiu žurnalistus, kad tave fotografuotų, pripažintų neįgalia, nepakaltinama“, - gimnazistei rėžė B. Burgis.
 
„Tėvams pasakiau, kas bus, jei tu pasiliksi ir neišeisi. Ar tu tikrai nori, kad tu būtum pripažinta nepakaltinama, o tai reiškia turinčia psichinę negalią? Tai tau visas gyvenimas sužlugdytas. Tu pagalvok. Tu išeisi ir kad ir kur tu bebūtum aš pasieksiu, kad visi žinotų, kad tu esi psichiškai nepakaltinama. Tu nesuvokiu savo veiksmų padarinių (…). Tu nori sužlugdyti savo gyvenimą? Tu nori, kad aš pirmą kartą per 25 metus pripažinčiau nepakaltinama? Bet aš neturiu kitos išeities. Aš išausiu paskutinę salvę! Sakau per visą žiniasklaidą, kas mane nušalino nuo direktorių ir tada tavo gyvenimas bus labai kreivas. Bet tas, kuris ateis vietoje manęs, labai daug šansų, kad tave paliks. Nežinau, pritaikys amnestiją. Bet tada tau galas. Tu visą gyvenimą žinosi, kad tu kreivai baigei mokyklą“, - dėstė B. Burgis.
 
2014 metų rugsėjo 20-ąją direktorius užėjo į kabinetą, kuriame vyko etikos pamoka. Visiems mokiniams girdinti direktorius sakė.
 
„Aš neturiu jokio paaiškinimo, kaip negali pašalinti ir nieko negali padaryti“, - sakė B. Burgis. Nukentėjusios artimieji taip pat teigė, kad B. Burgis keistai juokavo norintis išmesti gimnazistę pro langą, tačiau negalintis to padaryti, nes ji per sunki ir jis negali jos pakelti.
 
Pats B. Burgis pirmame posėdyje teigė nieko blogo nepadaręs.
 
„Tai buvo geriausios kalbos mano gyvenime“, - teigė B. Burgis.

65 metų B. Burgis, kuris KTU gimnazijai vadovavo 25 metus, iš pareigų pasitraukė praėjusių metų gruodžio pradžioje. Teisme jis teigė, kad šiuo metu niekur nedirba ir yra pensininkas.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Jaunimo sodas

Vilniuje planuojama sukurti beveik 1 000 naujų vietų darželiuose (19)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius aplankė naują lopšelio-darželio "Kodėlčiukas" skyrių, kurį nuo šio rugsėjo pradėjo lankyti 117 mažųjų vilniečių.

Paauglių alkoholio vartojimo rodiklis – žemiausias nuo 1995 m. (25)

Pernai apklausus paauglius visoje Europoje paaiškėjo, kad Lietuvoje mažiau nei vidutiniškai kitose šalyse penkiolikmečių ir šešiolikmečių per pastarąjį mėnesį buvo gėrę alkoholio.

Mokytojų nuotaikos niūrios: skaičiuoja, ko neteks (370)

Įsigaliojus naujam Darbo kodeksui kils didžiulė teismų banga ir galbūt net bus kreiptasi į Europos Sąjungos teisingumo teismą, sako Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininkas Eugenijus Jesinas. Jo teigimu, kitąmet įsigaliosiantys pokyčiai darbo rinkoje skaudžiai paveiks ir mokytojus, kurių gyvenimas gerokai apkars.

Buvęs Karo akademijos viršininkas: mokyklose būtinas savanoriškas karinis parengimas (46)

Šalies mokyklose būtina sudaryti galimybę savanoriškai lankyti karinio parengimo pamokas, teigia buvęs Lietuvos karo akademijos viršininkas atsargos pulkininkas Eugenijus Vosylius.

Prabangioje Vilniaus mokykloje išbūti nebegali nei mokiniai, nei mokytojai (305)

Ateities mokykla pristatytoje Balsių progimnazijoje, kurios išlaikymui Vilniaus miesto savivaldybė įsipareigojo 25-erius metus kasmet skirti po maždaug 2 milijonus eurų, nebegali tverti nei vaikai, nei mokytojai.