"Esame suskaičiavę, kad šiandien Lietuvoje nerandame 6465 vaikų, kurie nuo gimimo taip ir nebuvo niekada peržengę mokyklos slenksčio", - trečiadienį per spaudos konferenciją pranešė komisijos pirmininkė konservatorė Vincė Vaidevutė Margevičienė.

Anot jos, komisija daugiau nei dvejus metus susirašinėjo su visomis institucijomis, kurios tik yra valstybėje ir kurių pareigybiniuose nuostatuose nurodyta, kad jie atskaitingi už vaikus: savivaldybių administracijomis, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), Policijos departamentu, Migracijos departamentu, Vidaus reikalų, Teisingumo ministerijomis. Apibendrinus surinktus duomenis, gautas minėtas skaičius.

"Siūlome Vyriausybei ir LSA sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę ir vykdyti tų 6465 nesimokančių vaikų iki 16 metų paiešką. Ir kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, kad generalinis prokuroras dėtų visas pastangas, kad būtų paskelbta vaikų paieška", - sakė politikė.

V.V.Margevičienės teigimu, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Migracijos departamento pareigūnai komisijos narius informavo, kad būta bandymų per Vilniaus ir Kauno oro uostus nelegaliai išvežti vaikus.

"Žinome tik apie užkardytus bandymus, o kiek išvežta, nežinome (...) Tie vaikai gali būti ir prostitucijos aukos, ir prekybos žmonėmis aukos", - svarstė parlamentarė.

Komisija taip pat atkreipė dėmesį, kad nepakankamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, vykdant prevencinę veiklą, skirtą mažinti mokyklos nelankančių vaikų skaičių.

"Atkreipėme Vyriausybės dėmesį, kad jeigu iki 16 metų vaikų apskaita dar kažkokia yra, nuo 17 iki 18 metų mes nežinome, kur tie vaikai, nes niekas tokios apskaitos neveda, o tai pavojingiausias amžius įsitraukti į narkotikų ir alkoholio pinkles", - aiškino komisijos vadovė.

Komisijos tyrimas taip pat atskleidė, kad daugiau nei 50 tūkst. Lietuvos gyventojų gyvenamąją vietą yra deklaravę prie savivaldybės arba seniūnijos, tai yra ne realiame gyvenamajame būste. Tarp jų mažiausiai 29 tūkst. asmenų yra nepilnamečiai. Anot V.V.Margevičienės, kur ir kaip jie iš tiesų gyvena, nustatyti labai sunku, mokykloms kyla didelių problemų tokius vaikus rasti.

Parlamentarė pabrėžė, kad Seimas ir Vyriausybė yra priėmę daug teisės aktų, kurie turėtų pasirūpinti vaikų gerove, tačiau problema - kad realiai šie teisės aktai nevykdomi.

2010 metais Lietuvoje dingo ir kriminalinė paieška buvo paskelbta dėl 2258 žmonių, iš jų 929 buvo vaikai.