Nepatenkinti valstybės skiriama parama aukštajam mokslui studentai nusprendė išeiti į gatves. Spalio 13 dieną organizuojamas Lietuvos studentų mitingas, kuriuo valstybė raginama skirti daugiau lėšų aukštajam mokslui.
Kumštis, smurtas, smūgis
© Corbis/Scanpix
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos atstovų (LSAS) teigimu, šįmet aukštajam mokslui buvo skirta 45 proc. lėšų, numatytų LR Vyriausybės metodikoje. 2006 metais planuojama skirti tik 38 procentus aukštajam mokslui reikalingos sumos. Dėl šios priežasties, anot akciją organizuojančios LSAS, aštrėja protų nutekėjimo į užsienį problema, kompetentingi mokslo darbuotojai palieka aukštąsias mokyklas.

Prašo pertvarkyti sistemą

Pasak Natalijos Gavrilovos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų atstovybės prezidentės, svarbiausias akcijos tikslas – užtikrinti, kad aukštasis mokslas nebūtų tik deklaruojamas kaip prioritetas. Studentai sieks, kad kiekvienam studentui pagal poreikį būtų suteikta gyvenamoji vieta bendrabutyje, gerinama dabartinė bendrabučių būklė ir užtikrinama naujų bendrabučių statyba.

“Mes prašome to, ką valstybė iš tikrųjų skolinga”, - pažymėjo LSAS prezidentas Viačeslavas Palkevičius.

Šįmet prašoma skirti 75 procentus aukštajam mokslui reikalingos sumos, o iki 2010 metų pasiekti šimtaprocentinį finansavimą.

“Mes neprašom lėšų, mes prašom pertvarkyti visą sistemą”, - tikino V. Palkevičius, ragindamas Vyriausybę patvirtinti planą, pagal kurį ne vėliau kaip iki 2010 m. visos aukštosios mokyklos turėtų perduoti bendrabučių, sveikatingumo, sporto ir kultūros centrų administravimą ne pelno siekiančioms organizacijoms.

“Aukštoji mokykla neturėtų užsiimti ūkiu,nes tai nėra jos darbas”, - įsitikinęs V. Palkevičius, remdamasis Skandinavijos šalių praktika. LSAS mano, jog aukštosioms mokykloms taip pat turėtų būti suteikta teisė disponuoti turimu turtu.

“Jei parduotume vienos aukštosios mokyklos centre esantį bendrabutį, ta aukštoji mokykla Saulėtekyje laisvai galėtų pasistatyti 3 didžiulius bendrabučius”, - idėją pavyzdžiais pagrindė LSAS prezidentas.

Valstybė taip pat raginama reformuoti paskolų sistemą. Siūloma įsteigti valstybinį studentų paskolų fondą, sudaromą iš privačių lėšų , kurios būtų laiduojamos valstybės. Tokiu atveju valstybė mokėtų palūkanas – jos esą sudarytų dešimt kartų mažesnę sumą, nei dabar paskoloms mokama iš valstybės biudžeto, ir visi studentai galėtų gauti paskolas.

Laukiama 5000 studentų

Spalio 13 d. tikimasi sulaukti iki 5000 protestuojančių studentų. Dalis jų atvyks iš kitų miestų – Kauno, Klaipėdos, Šiaulių Panevėžio, Marijampolės, Telšių ir kt. Su aukštosiomis mokyklomis susitarta, jog paskaitos baigsis iki 12 valandos. LSAS žiniomis, prie mitingo ketina prisidėti ir dėstytojai.

Dienotvarkėje numatomas studentų žygis nuo Vilniaus universiteto centrinių rūmų ir viešas kreipimasis į LR Prezidentą, Vyriausybę, Seimą. Prie Parlamento planuojama ir tylos minutė aukštajam mokslui. Akciją užbaigs padėkos studentams koncertas su Lietuvos muzikos žvaigždėmis prie LR Seimo rūmų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (99)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (91)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (5)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (12)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (13)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (2)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (5)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (87)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...