Dažna mama, išleisdama sūnų ar dukrą į mokyklą, įdeda kelis litus pietums. Vieni vaikai mokyklų valgyklose pietauja noriai, kiti, nusivylę valdišku maitinimu, jas ignoruoja. Ten, kur virėjos išradingos, valgančiųjų nestinga, o nesugebant (ar nenorint) vaikams patiekti tokių pietų kaip namuose, veltui guodžiamasi, jog valgyklos tarp moksleivių nepopuliarios.
Išdykęs vaikas
Dabar mokyklų valgyklos yra Švietimo ir ugdymo skyriaus žinioje, tačiau nuo kitų mokslo metų jas ketinama privatizuoti. Pedagogai ir moksleiviai baiminasi, jog mokykliniai pietūs gali pabrangti.

Sriuba skanesnė pas mamą

Radvilėnų vidurinėje mokykloje buvo tik antroji pertrauka, tačiau valgančiųjų valgykloje netrūko. Tvarkingoje patalpoje (ant kiekvieno stalelio puikavosi gėlės) kvepėjo skaniais valgiais, o prie prekystalio daugiausia būriavosi pradinukai. “Vaikai mielai valgo ir pietus, ir priešpiečius, valgykloje didelis patiekalų pasirinkimas”, - dalijosi mintimis kartu su pirmaklasiais eilėje stovėjusi mažųjų mokytoja Daiva Ragauskienė.

Iš 26 jos klasės pirmokų pietus valgo 20 vaikų, tėvai maitinimu patenkinti. Pirmokė Gerda pasakojo, jog jai labiausiai patinka blynai, kurių mama ne visada namuose iškepa. Trečiokė Monika irgi mielai rinkosi blynelius su varške, mergaitė sakė, kad jai dar patinka čeburekai. “O mes dažniausiai valgome varškėčius, bandeles ir geriame kompotą”, - vardijo aštuntokai Gediminas ir Karolis. Paklausti, ar dažnai renkasi sriubos lėkštę, atsakė, jog tai dažniausiai daro namuose: “Valgykloje sriuba nevilioja, nes vis tiek ne tokia skani kaip pas mamą”.

Pasak valgyklos vedėjos Irenos Šiaudikienės, sriubas valgo beveik visi pradinukai, o didesniesiems jas įsiūlyti sunkiau, nors stengiamasi patenkinti įvairius skonius. Kai lankėmės mokyklos valgykloje, valgiaraštyje buvo net trijų rūšių sriubos: pieniška, saldi ir mėsiška, virta su vištiena.

Valgyklos vedėja sakė, jog vaikai mielai valgo ir bandeles, nors kai jas buvo leidžiama kepti vietoje, būdavo skanesnės ir šviežesnės.

Mokyklos direktorės Liucijos Verbickaitės teigimu, iš centralizuoto maitinimo pamokų jau pasimokyta: “Kai maistas būdavo gaminamas centralizuotai, jis nebūdavo šiltas ir šviežias. Dabar, gaminant jį vietoje, visi esame patenkinti, tačiau jei viskas vėl keisis, kentės mokiniai”. Direktorė įsitikinusi, jog privatizavus mokyklų valgyklas gerokai pabrangs ir maistas. “Dabar už pietus iš trijų patiekalų vaikai ir mokytojai sumoka kelis litus, o vėliau, neabejojame, pietūs bus gerokai brangesni”, - sakė mokyklos vadovė, nemananti, jog privatizavus valgyklas bus įmanoma sutaupyti.

Bijomasi skausmingo proceso

“Versmės” vidurinės mokyklos valgykloje valgančiųjų irgi netrūko, čia asortimentas taip pat buvo pakankamai įvairus: žemaičių blynai, karbonadas, maltinukas, keli šalti patiekalai, įvairios salotos. Tiesa, sriuba buvo tiek vienintelės rūšies. Valgyklos vedėja Liucija Ambrozienė sakė, jog didžiausią paklausą turi picos - jų valgykloje kasdien iškepama arti šimto. Aštuntokai Marius ir Liudas, už jas mokėję po pusantro lito, kirsdami picas sakė, jog tai - mėgstamiausias jų patiekalas.

Ir šioje valgykloje vaikai pasakojo mieliau valgantys įvairius miltinius patiekalus, o sriubų skonį geriau linkę išbandyti mamos virtuvėje. Mokykloje 120 moksleivių gauna nemokamą maitinimą: mažesniųjų pietūs kainuoja 2,5 Lt, o vyresnieji maitinami už 3 Lt.

Higienistai abejoja

Kauno apskrities vyriausioji specialistė, vaikų ir jaunimo higienos gydytoja Ramutė Smolskienė mano, jog privatizavus mokyklų valgyklas gali nukentėti maisto kokybė: “Kadangi nemokamų pietų kaina turės išlikti ta pati, gali atsitikti taip, kad valgiai bus mažiau kaloringi, neatitinkantys visų būtinų gydomųjų savybių. Mat individualios įmonės pirmiausia sieks pelno, tad visa kita joms gali mažiausiai rūpėti”.

Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas patvirtino, jog miesto Tarybai rengiamas projektas dėl mokyklų valgyklų išnuomojimo privačioms maitinimo įmonėms. Reikia atlikti nemažą darbą, pasverti visus už ir prieš. “Dabar Savivaldybei valgyklų išlaikymas per metus kainuoja 2,5 mln. litų, nuo šios pareigos ją norime atleisti išnuomodami patalpas privačioms struktūroms, - sakė vedėjas. - Rūpinimasis valgyklomis - ne švietimo funkcija. Su įmonėmis turime parengti tokias sutartis, kad nenukentėtų mokiniai, maitinimas labai nepabrangtų. Siūlysime įmonėms valgyklose palikti tuos pačius darbuotojus, kad jie neprarastų darbo”.

Vedėjo teigimu, kaip maistas bus gaminamas - mokyklose ar centralizuotai keliose vietose, priklausys nuo daugelio aplinkybių, bus tariamasi su mokyklų vadovais. “Ten, kur nėra realių galimybių gaminti maistą vietoje, jis gal bus vežiojamas, bet jokiu būdu neturės prarasti kokybės”, - sakė A.Bagdonas, primindamas, jog tokios teigiamos patirties jau esama kai kuriuose šalies rajonuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žuvo ir dešimtys sužeista sunkvežimiui įsirėžus į minią nuolat pildoma (478)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis suimtas (168)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (18)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (25)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (88)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (1)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (61)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (1)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (40)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...