Įstojus į Europos Sąjungą, mums atsivėrė didesnė ne vien rinkos, bet ir mokymosi erdvė. Bet kuris siekiantis aukštojo mokslo lietuvis yra lygiavertis kitos ES šalių šeimos pilietis.
© DELFI
Ne vienas abiturientas dar tebesvarsto, kur studijuoti - Lietuvoje ar užsienyje. Apie mūsų šalies aukštąsias mokyklas turime pakankamai informacijos, bet apie studijas ES šalyse žinių vis dar trūksta.

Pasistengsime kompensuoti šią stoką ir padėsime nepasiklysti didžiulėje ES studijų erdvėje. 2004 12 24 rašėme apie studijas Didžiojoje Britanijoje, o 2004 12 31 - Vokietijoje. Šįkart aptarsime mokymosi galimybes Prancūzijoje.

Prancūzijoje studijuoti yra sudėtingiau nei kitose Europos šalyse: skiriasi aukštojo mokslo sistema, be to, reikia gerai mokėti prancūzų kalbą.

Daug skirtumų

Aukštojo mokslo sistema Prancūzijoje smarkiai skiriasi nuo lietuvių. Aukštosios mokyklos čia yra skirstomos į universitetus (jų yra apie 90) ir į didžiąsias mokyklas (apie 300). Studijos universitete skirstomos į 3 lygius. Pirmasis ciklas trunka 2 metus, jį pabaigus įgyjamas DEUG diplomas. Antrasis ciklas susideda iš dvejų etapų, kurių kiekvienas trunka vienerius metus. Jų pabaigoje atitinkamai įgyjamas Licence arba Maitrice diplomai.

Priklausomai nuo mokyklos, šie diplomai gali būti prilyginami bakalauro arba magistro laipsniui. Trečiasis ciklas susideda iš vienerių metų DESS arba DEA studijų - pirmosios doktorantūros pakopos, o „tikrosios“ doktorantūros studijos trunka 4-5 metus. Įstoti galima tik turint DEA diplomą.

Svajojantiems apie didžiąją mokyklą, pabaigus vidurinę mokyklą reikia 2 metus studijuoti paruošiamuosiuose kursuose (Licee), paskui išlaikyti stojamuosius egzaminus ir Didžiojoje mokykloje studijuoti dar 3 metus. Paprastai šios mokyklos siūlo ekonomikos arba tiksliųjų bei taikomųjų mokslų studijas.

Kaip įstoti?

Svarbiausias pastebėjimas: šioje šalyje galite studijuoti, jei mokate prancūzų kalbą. Kitu atveju keliai užsidaro. Tačiau jei nekyla jokių kalbos barjerų ir norite savo žinias gilinti būtent šioje šalyje, tai reikia Prancūzijoje susirasti patinkančią aukštąją mokyklą.

Sužinojus pasirinkto universiteto reikalavimus, belieka nusiųsti stojimo dokumentų paketą iki nurodytos datos (paprastai pavasario). Šį paketą sudaro: užpildyta stojimo anketa, stojimo mokestis (apie 200 eurų), mokyklos išrašai ir oficialus jų vertimas arba atestato ( bacallaureat) kopija, DALF arba kito prancūzų kalbos egzamino rezultatas, finansiniai dokumentai, patvirtinantys, kad galite sumokėti už mokslą ir turite lėšų pragyvenimui (ne mažiau nei 5124 eurų per metus) arba patvirtinimą, jog gaunate stipendiją. Rekomendacijos nebūtinos, bet pageidautinos.

Rinkis egzaminą

Pabrėžtina, kad labai svarbu yra mokėti prancūzų kalbą ir išlaikyti egzaminus, kurių yra 3 tipai.

1. DALF laikomas Lietuvoje. Įžanginis testas kasmet gegužę, tikrasis - birželį. Jei jį sėkmingai išlaikote, iškart patenkate į Prancūzijos universitetą. Egzamino kaina - apie 60Lt.

2. Specialus nemokamas egzaminas Prancūzų kultūros centre Vilniuje tiems, kurie stoja į pirmą kursą; kasmet laikomas sausio-vasario mėnesiais.

3. Egzaminas Prancūzijos universitete, kuriame norite studijuoti. Jis vyksta rudenį, prieš studijas, paprastai būna nemokamas.

Reikia pinigų

Studijos Prancūzijoje nemokamos, tačiau be stojamojo mokesčio (apie 200 eurų) būtina turėti pinigų kambariui bendrabutyje (mėnuo - 100-250 eurų), maistui (150-200 eurų), taip pat nemažai kainuos vadovėliai, vietinis transportas, mokymosi priemonės. Žinoma, studentai gali dirbti, tačiau tik iki 19 valandų per savaitę, o vien šių lėšų pragyventi, žinoma, neužtenka.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (41)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (41)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas?

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (115)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (202)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

Daugiau nebenorėsite išpilti ryžių nuoviro: naudingas sveikatai ir grožiui

Daugiau energijos, sveikesnė oda ir žvilgantys plaukai – tai tik keli privalumai iš daugelio,...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (297)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...