Trečiadienį Europos Komisija paskelbė oficialų pranešimą, kuriame pristatė naują programą „Erasmus for all” (liet. „Erasmus visiems”). Nuo 2014 metų ja ketinama pakeisti programą „Veiklus jaunimas” bei sujungti į vieną visas iki šiol buvusias atskiras programas jaunimui. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) praneša, kad tokie planai sukėlė susirūpinimą, o šios didžiausios Lietuvoje jaunimo organizacijų asociacijos poziciją palaiko ir didžiausia Europoje jaunimo skėtinė struktūra – Europos jaunimo forumas (YFJ).
Pliusas
© Shutterstock nuotr.

Europos Komisijos teigimu, naujoji programa sujungs visas švietimo ir jaunimo programas, tokias kaip „Comenius“, „Erasmus“, „Leonardo da Vinči“, „Erasmus“, „Erasmus Mundus“, „Veiklus jaunimas“ ir kitas. Tai reiškia, kad bus ištrinta iki šiol egzistavusi aiški skirtis tarp formalaus ugdymo ir aktyvaus įsitraukimo į visuomenės gyvenimą kompetencijas teikiančio neformaliojio ugdymo (nevyriausybinių organizacijų veikla, asmens įgūdžių tobulinimas, mokymasis iš asmeninės patirties ir t.t.).

„Svarbiausiame Europos Sąjungos dokumente – Lisabonos sutartyje teigiama, kad Europos Sąjungos užduotis yra stiprinti jaunimo pilietiškumą ir skatinti jaunų žmonių aktyvų dalyvavimą demokratiniame šalių gyvenime. Būtent jaunimo organizacijos yra platforma, sudaranti galimybes jaunimui save realizuoti, mokytis minėtojo aktyvaus dalyvavimo, pilietiškumo pagrindų, atsakomybės bei iniciatyvumo. Tai neatsiejama valstybės augimo ir tobulėjimo dalis, todėl šiam sektoriui parama turi būti išlaikyta ir užtikrinta”, – sako LiJOT, atstovaujančios 64-ioms nevyriausybinėms jaunimo organizacijoms, prezidentė Loreta Senkutė.

Anot jos, iki šiol Europoje plačiai veikianti ir Lietuvoje sėkmingai Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros administruojama programa „Veiklus jaunimas” buvo ir yra unikali Europos Sąjungos programa, skirta visiems 13-30 metų žmonėms: programa suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansines subsidijas jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą. Ypatingas dėmesys programoje skiriamas jaunų žmonių, turinčių mažiau galimybių nei jų bendraamžiai, dalyvavimui bei iniciatyvoms.

Naujojoje programoje „Erasmus for all” daugiausia dėmesio skiriama judumui mokymosi tikslais, formaliųjų jaunimo kompetencijų ir gebėjimų ugdymui siekiant didinti jaunuolių konkurencingumą ir lengvinti integraciją į darbo rinką. Anot L. Senkutės, ši programa, priešingai, nei „Veiklus jaunimas”, neskatina jaunimo dalyvauti pilietinės visuomenės gyvenimo procesuose.

„Pagrindinis visų programos „Veiklus jaunimas“ veiklų principas yra neformalus ugdymas, tai yra vienintelė Europos Sąjungos programa, skirta jauniems žmonėms bei jaunimo organizacijoms. Jaunimui tai – galimybė pažinti pasaulį, įgyti naujos patirties ir kompetencijų, išmokti aktyvaus dalyvavimo valstybės gyvenime principų, sužinoti savo teises ir tapti aktyviu Europos Sąjungos piliečiu. Jaunimo organizacijoms tai yra vienintelė Europos Sąjungos teikiama galimybė stiprinti vidines organizacines struktūras, pritraukti dar daugiau jaunų žmonių prisijungti prie jų veiklos, formuoti jaunimo politiką, skatinti jaunimo dalyvavimą demokratiniuose valstybių procesuose ir intensyviai vykdyti struktūrinį dialogą visais lygmenimis – pradedant vietos, baigiant Europos Sąjungos”, – programos pranašumus vardija L. Senkutė.

Anot LiJOT atstovės, asociacija džiaugiasi, kad, lyginant su pastaraisiais metais, Europos Sąjunga jauniems žmonėms skyrė didesnę procentinę biudžeto dalį, tačiau labiausiai neramina investicijų pobūdis ir numatyti prioritetai. „Jaunam žmogui turi būti ne tik sudarytos galimybės mokytis ir siekti profesinės sėkmės bei įsitvirtinti darbo rinkoje, bet ir dalyvauti neformalioje bendraamžių veikloje, vystyti savo iniciatyvinius projektus, kurti ir ugdytis kitais būdais, ne tik formaliojo švietimo rėmuose. Būtent neformalaus ugdymo metodų, kitaip tariant, jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų veiklos dėka, šiandien sėkmingiausiai mokome jaunimą įsijungti ir per patyrimą suprasti aktyvaus dalyvavimo visuomeniniame gyvenime prasmę, o taip pat laviname įgūdžius, reikalingus kasdieniame jauno žmogaus gyvenime“, – teigia L. Senkutė.

Norėdama atkreipti Europos Sąjungos lyderių dėmesį, didžiausia Europoje skėtinė jaunimo organizacijų sąjunga – Europos jaunimo forumas – pradėjo virusinę kampaniją „Where are you going?“ (liet. „Kur(link) jūs einate?“). Ja klausiama, kur senojo žemyno lyderiai ketina nueiti, siūlydami stiprią ir nepriklausomą programą „Veiklus jaunimas“ pakeisti į naująją – „Erasmus for all“. Tinklalapyje anglų kalba savo nuomonę kviečiami išsakyti visi, palaikantys jaunimo organizacijų veiklą Europoje: http://www.whereareyouthgoing.eu/info/.
Kampanijos puslapis socialiniame tinkle „Facebook“: http://www.facebook.com/#!/whereareyouthgoing

Europos Sąjungos programa „Veiklus jaunimas“ tęsia ankstesnių Bendrijos programų jaunimui „Jaunimas Europai“ (1989-1999), Europos Savanorių Tarnybos bei „Jaunimas“ (2000-2006) patirtį. Programa prasidėjo 2007 m. sausį, jos reikmėms septyneriems metams skirta 885 000 000 eurų. Iš jų vien Lietuvos jaunimo organizacijų ir grupių decentralizuotiems projektams skirta per 14 300 000 eurų.

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) yra didžiausių nevyriausybinių jaunimo organizacijų Lietuvoje sąjunga, vienijanti daugiau nei 200 000 jaunų žmonių. Organizacijos tikslas – kelti jaunimo organizacijų kompetenciją ir atstovauti jaunimo organizacijų ir jaunimo interesams bendradarbiaujant su Lietuvos valdžios institucijomis, kitais visuomeninio sektoriaus veikėjais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (73)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (34)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (213)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (50)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (22)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Pirmosios Bundeslygos istorijoje teisėjos moters netrikdo keisti F. Ribery pokštai

Po dešimtmečio Vokietijos antrame futbolo divizione Bibiana Steinhaus taps pirmąja moterimi...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (111)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (538)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...