Augančios kainos keičia ir vaikus auginančių žmonių įpročius. Jei anksčiau tėveliai prieš mokslo metus stengdavosi mokyklos reikmenis nupirkti visam sezonui, dabar perkamos tik būtiniausios prekės. Anot ekspertų, per šiuos metus apie 10 proc. pabrango tik kai kurios kanceliarinės prekės. DELFI paskaičiavimais, mokinio krepšelis šiemet yra mažiausiai trečdaliu brangesnis nei prieš dvejus metus.
Pinigai, turtas, šykštumas
© Corbis/Scanpix
Perka tik būtiniausius reikmenis

Kalbinti tėvai teigia, kad bene daugiausiai kainuoja į mokyklą išleisti pirmoką. Mat kitų klasių moksleiviams lieka nemažai nepanaudotų daiktų, be to, tėvai jau kiek įgudę ir neperka visų rekomenduojamų mokyklai prekių iš karto.

Du berniukus – antroką ir trečioką auginanti vilnietė Daiva teigia, kad daugiausiai prieš mokslo metus ji išleidžianti naujiems rūbams. „Iš mokyklinių reikmenų bene brangiausiai kainuoja kuprinė, penalas ir parkeris. Šiemet kuprinės mums nereikės, tad didžiausia investicija – rašymo priemonės bei sportinė apranga“, - sakė pašnekovė.

Ji įsitikinusi, kad kanceliarinių priemonių visiems mokslo metams pirkti netikslinga. „Jei ko pritrūksiu, nupirksiu per mokslo metus“, - tikino Daiva. Dviejų vaikų kanceliarinėms prekėms ji šiemet išleido apie 78 litus. Taigi vieno moksleivio krepšelis nekainavo nė 40 litų. Tiesa, šiek tiek nepanaudotų kanceliarinių prekių buvo likę iš praėjusių mokslo metų.

Moteris teigė, kad jos vaikai dar nekelia didelių reikalavimų prekių dizainui. „Žinoma, rožinio parkerio berniukui nepirksiu“, - juokėsi pašnekovė.

Tuo tarpu penktoko mama Diana jau kelis metus pirkti mokyklinių reikmenų keliauja su vaiku. „Kai kartą pripirkau krūvą sąsiuvinių, kuriuos naudoti dėl nepatikusių paveikslėlių ant viršelio jis griežtai atsisakė, nuo tol visus reikmenis renkasi jis pats, - pasakojo moteris. – Anksčiau stengdavausi pripirkti tiek visko, kad nereikėtų mokyklos reikmenimis rūpintis visus metus.

Tačiau patirtis parodė, kad pusė nupirktų prekių pasirodė nereikalingos, o tų, kurių reikėjo, vis tiek tekdavo pirkti. Manau, daugiau 50 litų kanceliarinėms prekėms neišleisiu. O štai kiek pinigų teks „pakloti“ pratybų sąsiuviniams, užsienio kalbos vadovėliams ir klasės remontui, apie tai net galvoti nenoriu“.

Rūpi ne kaina, bet kokybė

Kalbintos moterys teigia niekada nesirenkančios pačių pigiausių prekių. Pigūs pieštukai beveik nepaišo, flomasteriai netrukus uždžiūsta, o parkeriai lieja.

Anot prekybininkų, taip elgiasi vis daugiau pirkėjų. Kaip DELFI sakė „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė, jau keletą metų pastebima tendencija, kai žmonės mokyklos reikmenis renkasi ne pagal kainą, bet pagal kokybę.

„Žmonės vis dažniau ieško kokybiškų prekių už jiems prieinamą kainą. Todėl pirkėjai dažnai renkasi „viduriuką“ tarp pigiausių ir brangiausių prekių, - teigė pašnekovė. - Mokyklinėmis prekėmis žmonės pradėjo domėtis jau nuo rugpjūčio pradžios, kai prasidėjusios mokyklinė mugė, tačiau didžiausio pirkėjų antplūdžio laukiama paskutinę rugpjūčio ir pirmą rugsėjo savaitę“.

Paklausta, ar rugsėjį neteks moksleivių tėveliams lakstyti po įvairius prekybos centrus, nes vienoje parduotuvėje jau neberas visų reikiamų prekių, R. Saulytė užtikrino, kad prekybininkai pasiruošė per paskutinius metus atsiradusiam žmonių įpročiui apsipirkti jau prasidėjus mokslo metams, todėl šiemet prekių esą nepritrūks.

Anot „Maxima“ atstovės, populiariausios kanceliarinės prekės – sąsiuviniai, rašikliai, piešimo priemonės ir popierius. Taip pat šiemet prekybos centruose dažniau perkamos kuprinės. Labiausiai graibstomi reikmenys su populiarių animacinių filmukų, knygų herojais – tais, kurie yra „ant bangos“.

Nuo pigiausių iki brangiausių

Pasak biuro prekių kompanijos „Officeday“ rinkodaros projektų vadovės Skirmantės Mačionės, šiemet kai kurios prekės pabrango. Daugiausiai tai smulkiosios prekės – sąsiuviniai, rašymo priemonės.

Brangesnės prekės, tokios kaip kuprinės ar penalai, nebrango, todėl, anot pašnekovės, teigti, kad visos prekės brango, būtų galima nebent dirbtinai lyginant pigesnės klasės ankstesniojo sezono prekių kainas su brangiausiomis šio sezono prekėmis. Tačiau realybėje brangių prekių pirkėjų yra mažuma.

„Officeday“ duomenimis, sąsiuviniai šiemet brango maždaug 10 proc., arba maždaug 3 centais. „Taigi kaina padidėjo nežymiai. Dešimtadaliu pabrango ir rašymo priemonės, bet tai sudaro tik 1 – 2 litus nuo vienos pakuotės“, - teigė S. Mačionė.

Šiemet dažniausiai perkamų kuprinių kaina svyruoja nuo 25 iki 150 litų, o neužpildytų penalų – nuo 8 iki 15 litų. Išrankiausiems pirkėjams siūloma ir itin brangių, 430 – 500 litų kainuojančių kuprinių. Tačiau tokių kuprinių pasirinkimas, anot S. Mačionės, sudaro tik mažą dalį visos pasiūlos.

„Visas mokyklines prekes galima įsigyti pagal individualius poreikius ir piniginės storį. Už būtiniausių kokybiškų daiktų derinį, t.y. pirmoko krepšelį, galima sumokėti nuo 150 iki 400 litų. 150 litų kainavęs krepšelis bus kokybiškas, tačiau kiek paprastesnis. Kiek daugiausiai galima išleisti? Tai priklausys nuo fantazijos. Labai pasistengus – 700 litų ir daugiau“, - teigė S. Mačionė.

Pasak „Officeday“ atstovės, visuomet galima rasti optimalų variantą ir net taupant nusipirkti būtiniausių kokybiškų prekių. „Vienas iš pavyzdžių – penalas. Neužpildyti penalai kainuoja nuo 8 iki 15 litų, užpildyti – 20-90 litų. Už 20 Lt užpildytas penalas bus kokybiškas, bet paprastesnis. O neviršijant 90 litų galima įsigyti labai prabangų dviejų aukštų penalą, užpildytą aukštos kokybės prekėmis“,- sako S. Mačionė.

Anot specialistės, dauguma kanceliarinių prekių salonuose apsilankančių klientų paprastai čia perka visus mokyklai reikalingus daiktus. Populiariausių kuprinių kainos – apie 120-150 litų. Geram plunksnakočiui tėveliai nepagaili 30 litų. Paklausta, kaip žmonės renkasi prekes, pašnekovė teigė, kad vaikams labiausia rūpi dizainas, o jų tėvams – kokybė.

Pabrango popierius ir parkeriai

DELFI palygino kanceliarinių prekių kainas prekybos centruose prieš dvejus metus ir šiemet. Užpernai renkantis pigiausius mokslo reikmenis tekdavo išleisti apie 43 litus, renkantis vidutinės kokybės prekes – iki 100 litų. Į minėtas sumas įeina ir kuprinės kaina.

Peržiūrėjus šiuometines kanceliarinių prekių kainas prekybos centruose, akivaizdu, kad brango ne visos prekės, tačiau mokinio krepšelis, renkantis pigiausias prekes, kainuoja trečdaliu daugiau – apie 60 litų. Tuo tarpu toks pats vidutinės kainos prekių rinkinys kainuoja apie 130-150 litų.

Šiuo metu beveik visuose prekybos centruose bei kanceliarinių prekių parduotuvėse daugeliui mokyklinių reikmenų taikomos 10-30 proc. nuolaidos. Taigi prie šios sumos pridėkite dar 10-30 litų.

Štai keletas kainų pavyzdžių. Pirmosios kainos viename iš Vilniaus prekybos centrų buvo užpernai, antrosios – šiemet.

Prekės2006 m. kainos2008 m. kainos
Akvarelė1,69-9,99 Lt1,99-12,99 Lt
Guašas3,69-4,99 Lt4,99-12,69 Lt
Piešimo sąsiuviniai0,39-4,48 Lt0,89-4,20 Lt
Spalvoti pieštukai0,99-7,99 Lt1,09-4,99 Lt
Flomasteriai1,29-4,49 Lt2,59-12,99 Lt
Teptukų rinkinys1,69-2,99 Lt1,49-3,60 Lt
Spalvotas popierius0,68-1,99 Lt0,89-2,99 Lt
Klijai0,28-0,89 Lt0,49-1,79 Lt
Žirklės1,29 Lt0,99-6,99 Lt
Liniuotė0,68-1,99 Lt0,29-0,79 Lt
Paprastas pieštukas0,34 Lt0,19-0,39 Lt
Drožtukas1,99-2,99 Lt0,39-2,49 Lt
Trintukas0,98-0,79 Lt0,70 Lt
Rašalinis parkeris9,99-12,99 Lt14,99-33,99 Lt
Plastilinas1,69-9,99 Lt1,79-4,99 Lt
Vaškinės kreidelės0,59-2,49 Lt1,39-3,79 Lt
Sąsiuviniai0,15 Lt0,29-0,39 Lt
Aplankai knygoms1,65 Lt2,99 Lt
Penalas3,99-24,99 Lt5,99-18,20 Lt
Kuprinė14,99-44,99 Lt10,99-119 Lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (8)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (29)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (40)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (100)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (501)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (21)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (6)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...