Skatindami jaunimą nebėgti iš mokslo politikai įsteigė stipendiją. Tuo metu mokslininkai teigia, kad tokios simbolinės priemonės mokslo padėties nepakeis. Ateinančių metų biudžete Vyriausybei bus siūloma numatyti 39 tūkst. litų neseniai įsteigtos Valstybės nepriklausomybės stipendijos laimėtojams. Šią sumą kasmet galės pasidalyti ne daugiau kaip keturi stipendininkai.
Monetos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Seimo valdyba šiomis dienomis patvirtino Lietuvos nepriklausomybės sukakčių komisijos parengtus Stipendijos skyrimo nuostatus.

Valstybės nepriklausomybės stipendijos bus skiriamos skatinti Lietuvos piliečius pasirinkti mokslininko karjerą, grįžti arba likti mokslo tyrimų srityje, galinčioje pasitarnauti valstybei, taip pat skatinti visuomenę, ypač jaunąją kartą, dirbti šalies gerovei.

Tačiau akademinės bendruomenės atstovų nuomone, tokios simbolinės priemonės kaip garbingu vardu pavadintos stipendijos įsteigimas mokslo problemų neišspręs. Pagelbėti gali tik sisteminė pertvarka.

Skirs komisija

Į tokią stipendiją galės pretenduoti humanitarinių ir socialinių mokslų pakraipos jaunieji mokslininkai (iki 33 metų), užsimoję atlikti Lietuvos valstybingumui stiprinti svarbius mokslo tyrimus.

Numatyta, kad valstybės nepriklausomybės stipendija bus 300 minimalaus gyvenimo lygio dydžio (šiuo metu tai būtų 39 tūkst. litų). Ji bus mokama iš Seimo kanceliarijai skirtų biudžeto asignavimų.

Kam skirti stipendiją, kuri kasmet bus teikiama Kovo 11-ąją, spręs speciali ne mažiau kaip 10 narių komisija - akademinės visuomenės, visuomeninių ir studentų organizacijų atstovai. Teisę siūlyti jos narius turi Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo sukakčių minėjimo komisija, kurios sudėtį penkeriems metams tvirtins Seimo valdyba. Rekomenduoti kandidatus gauti stipendiją gali mokslininkai bei mokslo ir studijų institucijos.

Stipendijų skyrimo komisiją techniškai aptarnaus Seimo kanceliarija, jos posėdžiai bus uždari. Kandidatų, pretenduojančių į stipendiją, sąrašas bus skelbiamas Seimo interneto svetainėje. Sprendimai dėl stipendijų skyrimo turi būti priimami slaptu balsavimu dviejų trečdalių balsų dauguma.

Valstybės nepriklausomybės stipendija, kuri skiriama mokslininkų kolektyvui, bus paskirstyta po lygiai kiekvienam kolektyvo nariui.

Tik simbolis

Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas, paklaustas, ar ateinančių metų Kovo 11-ąją jau galima bus sveikinti pirmuosius laimėtojus, prisipažino negalįs garantuoti. "Viskas priklausys nuo to, ar Vyriausybė suras lėšų", - sakė politikas.

Pasidomėjus, ar stipendijos nėra per mažos (39 tūkst. litų keturiems asmenims), Č.Juršėnas sakė taip nemanąs. "Visai nieko", - stipendijos finansinę vertę apibūdino Seimo vadovas. Č.Juršėnas sutiko, kad tokia stipendija Lietuvoje galėjo būti įsteigta ir anksčiau. "Tačiau niekas nesusiprato pasiūlyti. Manau, tai tiktai geras dalykas, o kritikuoti visada lengva ", - sakė parlamento vadovas.

"Bijau ką nors ir sakyti, prie viso mūsų "ubagyno" ir tai yra gerai", - paklaustas apie stipendijų dydį LŽ sakė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanas Alfredas Bumblauskas. Profesoriaus teigimu, visos tos stipendijos yra daugiau simbolinis aktas, o ne rimtas dalykas. "Gražu, kai duoda, imi ir džiaugiesi. Tačiau tokie simboliai neišgelbės, mokslą reikia tvarkyti sistemiškai", - sakė A.Bumblauskas.

Istorikas nuogąstauja, kad humanitarinių mokslų, kurie ypač susiję su pilietiškumo ir valstybingumo puoselėjimu, srityje tuoj nebeliks kam dirbti. Jauni mokslininkai dirba visur kitur (ten atlyginimai didesni), tik ne universitetuose. "Štai čia pagrindinis dalykas", - teigė A.Bumblauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (24)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (13)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (25)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (83)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1104)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (50)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...