Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, penktadienį susitikęs su keturių universitetų rektoriais, sako, kad aukštojo mokslo reforma turi užtikrinti studijų kokybę, taip pat svarbu keisti aukštojo mokslo finansavimo modelį.
© Shutterstock nuotr.

Apie tai jis kalbėjosi su Vilniaus universiteto rektoriumi Artūru Žukausku, Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektoriumi Alfonsu Daniūnu, Kauno technologijos universiteto rektoriumi Petru Baršausku, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriumi Remigijumi Žaliūnu.

Pasak Seimo Pirmininko, dabartinė situacija Lietuvos aukštajame moksle netenkina daugelio - akademinės bendruomenės narių, visuomenės ir verslo.

„Prastėjanti demografinė situacija, ribotos valstybės finansinės galimybės, mažas tarptautinis konkurencingumas, maži dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai, studijų programų ir mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacinės veiklos fragmentacija, ribotas verslo įsitraukimas į mokslinius tyrimus ir inovacijas - tai tik dalis problemų, kurioms spręsti reikalingi neatidėlioti veiksmai. Lietuva turi ieškoti būdų, kaip dabartines lėšas paskirstyti efektyviau ir paskatinti mokslo ir studijų sistemos kokybės, atitikties visuomenės poreikiams ir tarptautinio konkurencingumo augimą“, - sakė parlamento vadovas.

V. Pranckiečio teigimu, pasiekti šiuos tikslus galima taikant kompleksines priemones. „Klaidinga kalbėti, kad visas problemas išspręs aukštųjų mokyklų tinklo reforma. Pirmiausia reikia peržiūrėti studijų programas, jas stambinti, naikinti besidubliuojančias. Būtina konsoliduoti, išgryninti mokslinių tyrimų potencialą“, - sakė jis.

Pasak Seimo Pirmininko, taip pat svarbu keisti aukštojo mokslo finansavimo modelį. „Įsipareigojome, kad nuo 2018 metų bakalauro studijos bus nemokamos. Planuose ir didesnė socialinė parama studentams, kad jie labiau koncentruotųsi ties studijomis, o ne rūpintųsi išgyvenimu dirbdami nekvalifikuotus darbus. Valstybė aukštąsias mokyklas finansuos sutarčių pagrindu: valstybės lėšos bus skiriamos pagal pasiektus rezultatus“, - teigė V. Pranckietis.

Seimo Pirmininko nuomone, būtina peržiūrėti ir universiteto valdymo struktūrą - senato, tarybų funkcijas, didesnę atsakomybę ir įgaliojimus grąžinant senatams, akademinėms bendruomenėms.

„Universitetų tinklo optimizavimas yra tik vienas iš instrumentų ir universitetų jungimas negali būti vykdomas tik kaip planas. Iniciatyvos turi kilti drauge, besikalbant akademinei bendruomenei, Seimui ir Vyriausybei. Turime išgirsti visų nuomonę ir parengti tinkamiausią modelį, kuris maksimaliai atitiktų lūkesčius“, - sakė Seimo Pirmininkas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 14 valstybinių universitetų, 12 valstybinių kolegijų ir 12 valstybinių mokslinių tyrimų institutų. Lietuva kaip maža valstybė su taip išskaidytu intelektiniu potencialu nėra konkurencinga tarptautinėje mokslo ir studijų erdvėje. Siekdamos didinti šalies aukštojo mokslo bei mokslinių tyrimų konkurencingumą mokslo ir studijų institucijų tinklo optimizavimo kelią pastaruoju metu pasirinko ne viena Europos valstybė. Įveikti fragmentaciją, konsoliduoti Lietuvos mokslinį potencialą ir optimizuoti mokslo ir studijų institucijų tinklą Lietuvai ne kartą rekomendavo įvairios tarptautinės organizacijos. Šį potencialą įžvelgia ir akademinės bendruomenės.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...