Vis daugiau moksleivių nepasitenkina mokykloje gautomis žiniomis ir samdo mokytojus papildomoms, asmeninėms pamokoms. "Vakarų ekspresas" išsiaiškino, jog nemažai Klaipėdos pedagogų tokia veikla užsiima nelegaliai.
Studentės egzamino rezultatai
Visi mokytojai, kurie po darbo valandų papildomai dirba su moksleiviais už tam tikrą mokestį, privalo turėti verslo liudijimą arba šį darbą įforminti individualia veikla. Jie visi valstybei turi mokėti mokesčius.

Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Klaipėdos skyriaus gyventojų aptarnavimo poskyrio vyriausioji specialistė Irena Bakaitienė informavo, jog šiuo metu valstybei mokesčius moka tik 48 tokia veikla užsiimantys uostamiesčio pedagogai. Vienintelis jų savo papildomą darbą yra užregistravęs kaip individualią veiklą ir moka 15 proc. pajamų. Likusieji valstybei per metus sumoka po 100 Lt. Visi kiti mokytojai, papildomai mokantys moksleivius, tai daro nelegaliai.

Dažniausiai pedagogai tvirtina, kad pamokas ruošti padeda giminaičių ar draugų vaikams.

Kaina svyruoja

Pasidomėję repetitorių darbu, sužinojome, kad pigiausiai viena papildoma pamoka kainuoja 15 Lt, brangiausiai - 80 Lt.

Į papildomai su moksleiviais dirbančius mokytojus, vadinamus repetitoriais, kreipiasi vos ne kiekvienas aukštojoje mokykloje besiruošiantis studijuoti moksleivis. Net ir gimnazijose, kur dirba tik aukštos kvalifikacijos pedagogai, vien žinių, gautų per pamokas, vaikams neužtenka. Dažniausiai papildomai mokomasi lietuvių, anglų, vokiečių kalbų, matematikos bei istorijos.

Viena gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja piktinosi, kodėl mūsų šalyje tik užsienio kalboms skiriamas didžiulis dėmesys. Per šias pamokas klasė suskirstoma į dvi grupes ir kiekvienai jų priskiriamas kitas mokytojas.

Per pamoką nespėja įsisavinti informacijos

Viena gimnazistė pasakojo, kad tarp vienuoliktokų nėra nė vieno, kuriam tėvai nesamdytų kurio nors dalyko repetitoriaus.

"Man net baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu mano tėvai negalėtų mokėti už papildomą mokymąsi. Tada reikėtų atsisveikinti su gimnazija ir keliauti į paprastą mokyklą. Mano silpniausia vieta - matematika. Aš nesugebu per pamokas iškart suprasti naują temą, o mokytoja, paprašyta paaiškinti, atsako, kad klasėje esu ne viena ir man negali padėti. Suprantu aš ją, juk kiekvienam iš trisdešimties mokinių negali skirti laiko. Aš jau antri metai papildomai mokausi matematikos ir anglų kalbos. Viena matematikos pamoka kainuoja 40 Lt, jų per savaitę turiu dvi. Vienos anglų kalbos pamokos kaina - 80 Lt. Sunku tėvams tokius pinigus skirti mano mokslams, bet jie mato rezultatus. Jau susitaikiau su mintimi, kad prasidėjus naujiems mokslo metams, vėl teks atsisakyti naujų džinsų ar batų".

Turtingų tėvų sūnus prisipažino, kad į mokyklą eina kaip į šventę. Jis įtikino savo tėvus, kad mokytojai nesugeba išaiškinti dėstomo dalyko ir kad jam verkiant reikia repetitorių. Vienuoliktokas jau trečius metus turi asmeninius lietuvių, matematikos, istorijos, anglų kalbos mokytojus. "Kam man vargti klasėje, kur pikti mokytojai šaukia ant tavęs, jei, neduok Dieve, pasakai, kad nesupratai. Ateinu pas savo mokytoją į namus. Ji išverda kavos ar arbatos, susėdame ir ramiai viską išsiaiškiname. Kiek tėvams kainuoja mano dvigubas mokymasis? Apie keturis šimtus per mėnesį. Bet jie ramūs, mano pažymiai geri."

Repetitorius samdo vaikydamiesi mados?

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Numgaudienė nurodė tris priežastis, dėl kurių mokiniai neapsieina be repetitorių pagalbos.

"Pirmiausia - didžiulė konkurencija stojant į aukštąsias mokyklas. Dauguma gerai besimokančių moksleivių nori gauti dar daugiau žinių ir kreipiasi į repetitorius. Kita, bene pati svarbiausia priežastis, - tai mados reikalas. Tie vaikai, kurių tėvai pajėgūs samdyti repetitorius, socialiniu požiūriu jaučiasi aukštesnio lygio. Ir dažnai vidutines pajamas gaunančios šeimos skolinasi pinigėlius, kad tik jų vaikas nebūtų nuskriaustas ir neišsiskirtų iš bendraamžių. Galiausiai papildomo mokymosi reikia tiems mokiniams, kurie nesugeba per pamokas suprasti gaunamos informacijos. Juk švietimo programa yra didžiulė ir reikalavimai tikrai labai aukšti", - sakė Laima Numgaudienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (17)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (4)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (30)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....