Tai – gerokai švelnesnė sankcija, nei jam grėsė: ciniškai iš nepilnamečio pasityčiojusiam jaunuoliui grėsė įkalinimas iki šešerių metų. Nuteistajam kalėti liko nepilni 2 metai – jis už grotų buvo laikomas nuo sausio 22-osios.

A. Stokvišo baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja Jurgita Mačionytė paskelbė, kad kaltinamąjį pripažįsta kaltu tik dėl turto prievartavimo. Tuo metu Vilniaus prokurorų pateikti kaltinimai dėl pasikėsinimo privesti iki savižudybės, teismo nuomone, yra nepagrįsti, todėl buvo panaikinti.

Teismas paskelbė, kad penkiolikmetį terorizavęs ir reketavęs A. Stokvišas jam turės sumokėti 15 tūkst. Lt neturtinės žalos atlyginimą, dar 300 Lt teks sumokėti jo motinai už padarytą turtinę žalą.

Ginkluotų konvojaus pareigūnų apsuptyje klausydamasis teismo nuosprendžio A. Stokvišas tik šypsojosi – vaikinas greičiausiai nesitikėjo, kad taip neilgai turės kalėti pataisos namuose. Į teismo posėdį jį palaikyti atvyko tėvai – pamatę fotografus ir televizijų operatorius jie piktinosi jų sūnui rodomu dėmesiu.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas konstatavo, kad penkiolikmetis Vilniaus rajono Skaidiškių miestelio gyventojas išgyveno tikrą pragarą – A. Stokvišas, su kuriuo jis lošė kortomis, ėmė reikalauti praloštų pinigų, o jų negavęs, nepilnametį vertė eiti vogti į parduotuves. Neapsikentęs nuolatinio teroro, nepilnametis ryžosi pasitraukti iš gyvenimo.

Šiuo metu nukentėjęs nepilnametis jau gyvena kitą gyvenimą – kai vaikiną iš mirties glėbio išgelbėjo motina ir policijos pareigūnai, jo artimieji nusprendė pakeisti savo gyvenamąją vietą ir išvyko kuo toliau nuo jų sūnų supusios neigiamos aplinkos.

Bylos duomenimis, A. Stokvišas nuo 2010-ųjų vasaros iki 2011-ųjų spalio 8-osios, grasindamas nepilnamečiui, reikalavo 800 litų, kuriuos šis esą pralošė žaisdamas kortomis „rusišką ruletę“.

Kadangi nukentėjusysis pinigų neturėjo ir prievartautojui jų nesumokėjo, kaltinamasis šį esą ne kartą sumušė.

Pasak pareigūnų, sistemingai baugindamas savo auką ir žinodamas, kad jis yra silpnos valios pažeidžiama asmenybė, A.Stokvišas nukentėjusįjį vertė vogti įvairias prekes iš parduotuvių ir atiduoti jam. Dėl to nepilnametis ne kartą įkliuvo ir buvo nubaustas administracine tvarka.

Be to, įtariama, visagaliu įsijautęs A. Stokvišas 2011-ųjų spalio 9-ąją, apie 17 val., nepilnametį įviliojo į vieną butą, kur jį laikė prieš šio valią iki 24 val.

Pareigūnai nustatė, kad kaltinamasis, naudodamas psichinę prievartą, nepilnamečiui grasino nenustatytu ginklu, įtariama, revolveriu.

Nukentėjusysis teigė, kad nepilnametis vėl buvo verčiamas žaisti „rusišką ruletę“ – žaidimo metu A. Stokvišas esą nusitaikė į jo galvą bei kelis kartus iššovęs reikalavo sumokėti tariamai praloštą tūkstantį litų.

Kadangi nepilnametis atsisakė pinigus sumokėti, A. Stokvišas jį sumušė – kelis kartus sudavė į veidą ir pilvą. Tiesa, tuo metu jis sutiko, kad auka sumokėtų jau mažesnę pinigų sumą. Išsigandęs, kad bus toliau terorizuojamas, nepilnametis pasakė, kad vis dėlto gali dalį pinigų sumokėti – nuėjo į namus ir paėmęs 10 Lt atidavė A. Stokvišui.

Tokia suma nepilnametį terorizavusio jaunuolio netenkino, todėl jis vėl ėmė grasinti susidorojimu.

Supratęs, kad nesugebės išsivaduoti iš A. Stokvišo spąstų, kitos dienos rytą nepilnametis ryžosi blogiausiam – pasitraukti iš gyvenimo.

Nustatyta, kad savo namuose vaikas persipjovė venas. Laimei, jį netikėtai užklupo motina ir kaip tik tuo metu į namus jo dėl galimų vagysčių apklausti atvykę policijos pareigūnai.

Apie patirtą prievartą ir vertimą sumokėti pinigus jaunuolis prabilo tik atsigavęs ligoninėje – jis aiškino, kad ryžosi nusižudyti, nes nebematė kitos išeities.

Nepilnametis taip pat teigė, kad su A. Stokvišu kortomis lošė tiesiog draugiškai, net nebuvo jokios kalbos apie pinigus, todėl pateko į aklavietę, kai buvo verčiamas mokėti pinigus, kurių jis neturėjo.

Vis dėlto, teismas konstatavo, kad A. Stokvišas negali būti pripažintas kaltu dėl pasikėsinimo privesti nepilnametį iki savižudybės, nes elgiantis žiauriai ir klastingai jis nesiekė, jog paauglys nusižudytų.

„Jo paskatos buvo savanaudiškumas, o ne siekis, kad nepilnametis nusižudytų“, – skelbdama nuosprendį pabrėžė teisėja.

Tačiau, kaip pažymėjo teismas, nekilo jokių abejonių, kad A. Stokvišas vertė nukentėjusįjį perduoti jam pinigus, vogti įvairias prekes iš parduotuvių.

Penktadienį paskelbtas Vilniaus apygardos teismo nuosprendis dar negalutinis – nuteistasis, nukentėjusysis bei prokuratūra jį galės skųsti apeliacine tvarka.

***********************

Psichologinė pagalba telefonu

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-V
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

800-ąją paslauga apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt