Net sunkiais nusikaltimais įtariamų asmenų pavardes kruopščiai nuo visuomenės slepiantys Lietuvos teismai peržengė visas padorumo ribas – teismų informacinės sistemos „Liteko“ viešuose teismo posėdžių tvarkaraščiuose buvo paskelbtos merginų, nukentėjusių nuo seksualinių prievartautojų, pavardės. Tuo tarpu nusikaltimais įtariamų asmenų duomenys buvo nutylėti.
Smurtas, prievarta
© Corbis/Scanpix
Milijonus valstybei atsiėjusioje „Liteko“ buvo paviešinta informacija apie išžagintą, apiplėštą ir seksualiai prievartautą merginą, kurios bylos posėdis teisme vyko pirmadienio popietę. Antradienį teisme turėjo būti nagrinėjama dar vienos merginos, kuri patyrė seksualinę prievartą bei buvo išžaginta, byla. Apie tai „Liteko“ sistemoje buvo skelbiama net du kartus – buvo nurodytas skirtingas posėdžių laikas.

„Liteko“ nė vienu atveju nenurodė kaltinamųjų pavardžių – šie duomenys esą yra įslaptinti. Išžaginimo bylose dėl ypač privataus gyvenimo detalių teismo proceso posėdžiai paprastai būna uždari. Tiesa, prieš tai teismas priima atitinkamą nutartį.

Abi seksualinės prievartos aukų bylos turėjo būti nagrinėjamos Vilniaus miesto 2-ajame apylinkės teisme. Kadangi teismo posėdžiai planuojami prieš mėnesį ar net porą, gali būti, kad informacija apie išžagintų merginų duomenis buvo viešai prieinama nuo praėjusių metų gruodžio ar net ilgiau.

„Duomenys apie žmogų gali būti atskleidžiami tik jam sutikus, - DELFI sakė Žmogaus teisų stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. – Jeigu teismo proceso metu atidengiamos jautrios privataus gyvenimo detalės, šių duomenų negalima viešinti. Manau, tai labiausiai turėtų būti taikoma seksualinio prievartavimo bylose – nukentėjusioji jau ir taip patyrė didelius dvasinius išgyvenimus. Teismai turėtų užkirsti kelią tokių duomenų viešinimui“.

H.Mickevičius sakė, kad jeigu merginos, kurių duomenys neteisėtai buvo paviešinti, kreiptųsi į teismą, joms pavyktų prisiteisti patirtą moralinę žalą. Ši žala atlyginama iš Teisingumo ministerijoje esančio specialaus fondo.

Teisėjų tarybos pirmininkė Laima Garnelienė pripažino, kad duomenys apie išžaginimo bylose nukentėjusiais pripažintus asmenis yra neskelbtini. „Sunku ką ir pasakyti, išsiaiškinsime“, - nuostabos ir pasipiktinimo kolegų elgesiu neslėpė Teisėjų tarybos pirmininkė.

„Teismai yra nepriklausomi ir niekas negali jų kontroliuoti, - DELFI tvirtino Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus pavaduotoja Rita Vaitkevičienė. - Suprantama, teismai vadovaujasi įstatymu, tačiau mes net negalime jiems patarimų teikti. Nukentėjusieji išžaginimo bylose gali tikėtis slaptumo, jiems reikia tik įspėti teismą, kuris iš karto dėl to priims atitinkamą nutartį. Jeigu ta mergina ar moteris nesikreipė dėl įslaptinimo, galbūt jai reikalingas viešumas, gal ji siekia prevencinių tikslų – paviešinti savo istoriją, kad tokios nelaimės išvengtų kitos merginos“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (9)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus ženkliai pavyko sustiprinti savo...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (68)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta  (106)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (19)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (5)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (68)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (161)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (10)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...