Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas, reaguodamas į antradienį DELFI paskelbtą informaciją, kad internete dvi dienas viešai buvo skelbiamos nuo seksualinės prievartos nukentėjusių merginų pavardės, trečiadienį pranešė, jog dėl incidento teisme pradėtas tyrimas. „Teismas nuoširdžiai atsiprašo nukentėjusiųjų, kurių pavardės buvo laikinai skelbiamos viešai, ir tikisi, jog tokie nesusipratimai ateityje nesikartos“, - teigiama laikinai teismo pirmininkės pareigas einančios Daivos Kazlauskienės pranešime spaudai.
© Corbis/Scanpix
Pranešama, kad dviejų merginų pavardės ir pirmosios vardo raidės buvo paskelbtos „dėl neatidaus teismo darbuotojo elgesio įvedant į sistemą duomenis“.

Dėl duomenų paviešinimo Nacionalinė teismų administracija patikrino, kiek žmonių teismų informacinės sistemos „Liteko“ pagalba peržiūrėjo viešai skelbiamus teismo posėdžių tvarkaraščius. „Galima daryti išvadą, jog nukentėjusiųjų asmenų duomenys nebuvo prieinami dideliam asmenų skaičiui“, - teismo pranešime rašoma, kad išžagintų ir seksualiai prievartautų merginų pavardes galėjo matyti keliasdešimt žmonių.

Dėl šio įvykio Vilniaus miesto 2 apylinkės teisme atliekamas tyrimas, tačiau, pasak D.Kazlauskienės, „neabejotina, kad teismas spręs atsakingų darbuotojų atsakomybės klausimą, inicijuos papildomus teismo darbuotojų mokymus bei ieškos galimybės pašalinti žmogaus klaidos tikimybę įvedant duomenis į informacinę sistemą“.

DELFI antradienį skelbė, kad teismų informacinės sistemos „Liteko“ viešuose teismo posėdžių tvarkaraščiuose buvo paskelbtos merginų, nukentėjusių nuo seksualinių prievartautojų, pavardės. Tuo tarpu nusikaltimais įtariamų asmenų duomenys buvo nutylėti.

Vilniaus miesto 2-ojo teismo tvarkaraščiuose buvo paviešinta informaciją apie išžagintą, apiplėštą ir seksualiai prievartautą merginą, kurios bylos posėdis teisme vyko pirmadienio popietę. Antradienį teisme turėjo būti nagrinėjama dar vienos merginos, kuri patyrė seksualinę prievartą bei buvo išžaginta, byla. Apie tai „Liteko“ sistemoje buvo skelbiama net du kartus – buvo nurodytas skirtingas posėdžių laikas.

Teismas nė vienu atveju nenurodė kaltinamųjų pavardžių – šie duomenys esą yra įslaptinti. Išžaginimo bylose dėl ypač privataus gyvenimo detalių teismo proceso posėdžiai paprastai vyksta uždaruose posėdžiuose. Tiesa, prieš tai teismas priima atitinkamą nutartį.

„Duomenys apie žmogų gali būti atskleidžiami tik jam sutikus, - DELFI sakė Žmogaus teisų stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. – Jeigu teismo procese atidengiamos jautrios privataus gyvenimo detalės, šių duomenų negalima viešinti. Manau, tai labiausiai turėtų būti taikoma seksualinio prievartavimo bylose – nukentėjusioji jau ir taip patyrė didelius dvasinius išgyvenimus. Teismai turėtų užkirsti kelią tokių duomenų viešinimui“.

H.Mickevičius sakė, kad jeigu merginos, kurių duomenys neteisėtai buvo paviešinti, kreiptųsi į teismą, joms pavyktų prisiteisti patirtą moralinę žalą. Ši žala atlyginama iš Teisingumo ministerijoje esančio specialaus fondo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (20)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (25)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (125)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (203)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (70)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Iš Norvegijos – perspėjimas apie parduodamas vogtas lašišas (8)

Europos Sąjungos Administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo sistema išplatintas Norvegijos...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (18)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (1)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (8)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...