Kauniečio Drąsiaus Kedžio pareiškimus dėl jo dukros galimo seksualinio prievartavimo tyrę policijos pareigūnų pavardės vėl atsidūrė prokuratūros akiratyje - Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė, kad Vilniaus apygardos administracinis teismas nepagrįstai nenagrinėjo, ar D. Kedžio pareiškimus dėl pedofilijos tyrę policininkai nepadarė tarnybinių nusižengimų ir už tai neturėtų prisiimti asmeninės atsakomybės.
Drąsius Kedys
© TV3

LVAT nutartimi buvo patenkintas Generalinės prokuratūros skundas dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo, kuriuo buvo nutraukta prokurorų iškelta byla. Ja ikiteisminio tyrimo kontrolės institucija siekė, kad Vidaus reikalų ministerijos (VRM) generalinis inspektorius Julius Jasaitis nubaustų du Kauno policijos pareigūnus.

Apygardos administracinis teismas buvo nusprendęs, kad nėra teisės akto, kuris numatytų generalinio prokuroro teisę būti ginčo subjektu, turinčiu teisę ginčyti kitų priimtą sprendimą dėl drausminės atsakomybės taikymo ar netaikymo, todėl Generalinės prokuratūros iškeltą bylą nutraukė.

Šį sprendimą apskundę apeliacinės instancijos teismui prokurorai išgirdo gerų žinių – LVAT paskelbė, kad pirmosios instancijos teismas priėmė nepagrįstą verdiktą ir bylą nurodė nagrinėti iš naujo.

Pasak LVAT, remiantis Administracinių bylų teisenos įstatymu, administraciniai teismai sprendžia bylas dėl ginčų tarp nepavaldžių vienas kitam viešojo administravimo subjektų dėl kompetencijos ar įstatymų pažeidimo, išskyrus civilinius ginčus, priskirtus bendrosios kompetencijos teismams.

Pasak teisėjų, įvertinus įstatymo normą, darytina išvada, jog administracinių teismų kompetencijai priskirta spręsti bylas tarp viešojo administravimo subjektų, jeigu jie yra vienas kitam nepavaldūs, ir kai toks ginčas kyla dėl kompetencijos ar įstatymų pažeidimo. Be to, yra nustatyta vienintelė išlyga, jog administraciniai teismai nenagrinėja bylų, atitinkančių nurodytus du kriterijus, jeigu jose keliami civiliniai ginčai, priskirti bendrosios kompetencijos teismams“

„Nagrinėjamoje byloje nėra ginčo dėl to, kad Generalinė prokuratūra ir VRM yra vienas kitam nepavaldūs viešojo administravimo subjektai, - rašoma nutartyje. - O, įvertinus anksčiau aptartą keliamo ginčo pagrindą, darytina išvada, jog ginčas kilęs dėl kompetencijos įvertinti, ar nėra VRM pareigūnai padarę Baudžiamojo proceso kodekso normų pažeidimus“.

Pasak teismo, administraciniams teismams yra priskirtini ginčai, kilę tarp nepavaldžių vienas kitam viešojo administravimo subjektų dėl kompetencijos ar įstatymų pažeidimo, tiek vidaus, tiek viešojo administravimo srityje, todėl byla turi būti nagrinėjama iš naujo.

DELFI primena, kad Į teismą prokuratūra kreipėsi po J. Jasaičio priimto nutarimo, kuriuo jis atsisakė nubausti pirmuosius D. Kedžio pareiškimus tyrusius Kauno Panemunės policijos komisariato tyrėjus Rasą Kairienę ir Edmundą Navicką.

Kaip teisme nurodė prokuroras Aidas Mažeika, VRM paneigė A. Valantino pasirašytų išvadų motyvus, nors tokia teisė jai nėra suteikta. Pasak jo, prokurorams pritarė ir Seimo komitetas, dėl Kauno vykių priėmęs tokias pačias išvadas kaip ir prokuratūra.

„Mes neteigiame, kad tyrėjai turėjo būti nubausti - VRM gali jų ir nebausti, tačiau generalinis inspektorius neturėjo teisės peržiūrėti prokuroro nutarimą ir paneigti jo išvadas, - pabrėžė A. Mažeika. – Dabar atsitiko taip, kad yra du sprendimai su skirtingomis išvadomis, kurios sukels teisines pasekmes kituose teisminiuose procesuose“.

Pasak A. Mažeikos, VRM neturėjo teisės vertinti prokuroro nutarimo iškelti drausmės bylą policijos tyrėjams, be to, J. Jasaičio priimtas sprendimas ateityje gali turėti teisinių pasekmių - Generalinė prokuratūra yra nubaudusi keturis prokurorus, dalis jų kreipėsi į teismą, todėl prokuratūra baiminasi, kad nubaustieji ginčo nagrinėjime remsis ir VRM išvadomis.

Prokuroras pažymėjo, kad J. Jasaitis viršijo savo kompetenciją, kai nutarime nebausti Panemunės policijos komisariato tyrėjų nurodė kitokias nei prokuroro sprendime yra įvardyta išvadas bei motyvus – esą generalinis inspektorius, skirtingai nei generalinis prokuroras, nusprendė, kad policijos pareigūnai laiku ir tinkamai vykdė savo pareigas ir neprivalėjo atlikti kai kurių ikiteisminio tyrimo veiksmų.

Tuo tarpu J. Jasaitis aiškino, kad Generalinė prokuratūra neturėjo teisės apskųsti jo priimtą nutarimą teismui. „Nesutinku s prokuroru, nes jie svarstė sau pavaldžių pareigūnų atsakomybės klausimą, o mes - savo, todėl šio ginčo net negalėjo būti“, - teisme yra sakęs generalinis inspektorius.

Generalinis prokuroras yra nusprendęs Kauno miesto vyriausiojo prokuroro pavaduotoją Ritą Čivinskaitę ir Kauno apygardos prokurorą Andrių Kiuršiną pažeminti pareigose, o pastarojo viršininką - Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotoją Nerijų Marcinkevičių nubausti papeikimu. Vos 4 dienas prie bylos prisidėjusiai Civilinių bylų skyriaus prokurorei Solveigai Gradzevičienei pareikšta pastaba.

Baudžiamąją bylą tyrusią Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorę Genovaitę Ročienę generalinis prokuroras nusprendė atleisti iš pareigų.

Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės vyriausiajam prokurorui Zenonui Burokui buvo pareikštas papeikimas, šio skyriaus prokuroras Sigitas Jankauskas – pažemintas pareigose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (714)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (254)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (40)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (169)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (195)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (7)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (7)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...