Jeigu anksčiau teisėjai savo nutartyse nurodydavo, kad viešasis interesas yra svarbesnis už sunkiais nusikaltimais kaltinamų asmenų teises, tai dabar jų pozicija iš esmės pasikeitė – pasirodo, visuomenės teisė gyventi saugioje aplinkoje nėra tokia svarbi, kaip nusikaltimais apkaltintų asmenų Konstitucijoje bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje įtvirtintos teisės į laisvę ir saugumą.

Nuimti antrankius ir paleisti iš kalėjimo – tokį įpareigojimą Lietuvos apeliacinis teismo teisėjas V. Kažys davė konvojaus pareigūnams, į teismą atvežusiems „Lapinų“ ginkluoto nusikalstamo susivienijimo vieną galimų lyderių.

Toks teisėjo sprendimas – didelis smūgis ilgą laiką grupuotės nusikaltimus bandžiusiems išaiškinti kriminalinės policijos pareigūnams.

Anksčiau tris kartus teistas Jonas Dačka jau mėgaujasi laisve, o jeigu net ir nuspręs pabėgti į užsienį, nieko baisaus nenutiks – teismas mano, kad Europoje egzistuoja tokia tobula teisinė sistema, kad besislapstantis asmuo greitai bus sulaikytas ir grąžintas į Lietuvą.

„J. Dačka yra Lietuvos Respublikos pilietis, net jam išvykus į užsienio valstybes, nebūtų teisinių kliūčių J. Dačką išduoti tolimesniam baudžiamajam persekiojimui“, – neskundžiamoje nutartyje panaikinti kaltinamajam suėmimą nurodė teisėjas.

Ne vieną garsų nusikaltėlį į laisvę paleidęs V. Kažys taip pat pabrėžė, kad kalėjimo darbuotojai J. Dačką charakterizuoja patenkinamai, jis nėra linkęs konfliktuoti su kitais kaliniais, neturėjęs nuobaudų.

„Tai parodo, kad kaltinamasis nėra tiek pavojingas visuomenei, jog naujų nusikaltimų darymo nebūtų įmanoma užkardinti taikant kitas kardomąsias priemones“, – nurodė V. Kažys.

J. Dačka jau anksčiau kartą vos per plauką nebuvo paleistas į laisvę – Vilniaus apygardos teismas praėjusių metų rugsėjį buvo nutaręs suėmimą pakeisti į dokumentų paėmimą ir rašytinį pasižadėjimą neišvykti, tačiau tam pasipriešino prokurorai. Jie sprendimą apskundė – skundą išnagrinėjęs V. Kažio kolega Albinas Bielskis nutarė, kad viešojo intereso apsauga nusveria asmens laisvės gerbimo taisyklę ir J. Dačkai pratęsė suėmimą.

„Lapinų“ nusikalstamo susiviejinimo vadovybei priskiriamas J. Dačka už grotų yra praleidęs net puspenktų metų – būtent šis laikotarpis ir buvo esminė priežastis, dėl ko teismas nutarė paleisti kaltinamąjį. Jo ir dar 26 grupuotės narių baudžiamoji byla Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama nuo 2010-ųjų gruodžio. Tiesa, nesėkmingai – vasarį pasikeitė teisėjų kolegija, todėl teismas buvo priverstas daugiau kaip 86 tomuose surašytus nusikaltimus aiškintis iš naujo.

Tuo metu pagrindiniu „Lapinų“ grupuotės vadeiva laikomas Justas Belousovas pareigūnams iki šiol nepasiekiamas – jis yra pasislėpęs, jo pėdsakų neužčiuopa ir tobulos teisinės sistemos Europoje atstovai.

Vilniaus apygardos prokurorų surašytame kaltinamajame akte teigiama, kad J. Dačka su J. Belousovu, Remigijumi Byčiumi, Andrejumi Denisovu ir Genriku Lisovskiu dėl savanaudiškų paskatų – turėdami tikslą nusikalstamai praturtėti, nuo 2007-ųjų vidurio iki 2010-ųjų pradžios organizavo, vadovavo šaunamaisiais ginklais ginkluotam nusikalstamam susivienijimui ir neteisėtai disponavo narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis, turėdami tikslą jas platinti, neteisėtai įgijo ir laikė šaunamuosius ginklus bei šaudmenis.

Vienas šios grupuotės lyderių G. Lisovskis iki suėmimo dirbo nušalintojo prezidento Rolando Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ Vilniaus Šeškinės skyriuje.

Pareigūnai yra nustatę, kad nusikalstamo susivienijimo nariai yra išplatinę ne mažiau kaip 63 kg amfetamino ir metamfetamino, apie 10 kg kanapių ir jų dalių, apie kilogramą kokaino, maždaug 400 g heroino ir per 13 tūkst. psichotropinio poveikio tablečių.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai sostinėje aptiko patalpas, kuriose veikė šio nusikalstamo susivienijimo laboratorija – čia buvo gaminamas amfetaminas.

Per kratas buvo rasta 15 įvairių kalibrų ir kategorijų šaunamųjų ginklų, priklausiusių nusikalstamo susivienijimo nariams, taip pat apie 120 šovinių.

Su pareigūnais sutikęs bendradarbiauti dabar jau buvęs nusikalstamo susivienijimo narys Dmitrijus J. teisme yra sakęs, kad gaujoje galiojo nerašytos labai griežtos taisyklės. „Jeigu gavęs nurodymą iš karto neatvažiuodavau pas savo vadą, būdavau baudžiamas – ne kartą buvau sumuštas“, – sakė vilnietis, kuris buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.

Pasak Dmitrijaus J., „Lapinų“ grupuotė buvo paskirsčiusi savo veiklą po visą Vilnių. Jis įvardijo ne vieną atvejį, kai amfetaminas ir marihuana buvo atvežta iš Ispanijos.

„Aš turėdavau paskirstyti narkotikus, juos paslėpti ir visada pristatyti, kai tik man nurodydavo“, – teigė liudytojas.

Jis neslėpė, kad „Lapinų“ grupuotėje galiojo griežtos nerašytos taisyklės. „Aš visada privalėjau atsiliepti į telefono skambučius ir skubiai atvykti man nurodytu adresu bet kuriuo paros metu, – sakė Dmitrijus J. – Už nepaklusnumą buvo numatytos fizinės bausmės, pats ne kartą buvau sumuštas“.

Vyras sakė, kad kartą grupuotės nariai papuolė į susišaudymą Naujininkuose. Juos užpuolę asmenys pabėgo, tačiau vieną jiems šiaip ne taip pavyko pasivyti. „Jis buvo visas sudaužytas, G. Lisovskis jam kojas ir užpakalį supjaustė peiliu“, – prisiminė Dmitrijus J.

Pasak jo, po šio įvykio buvo „pravestas instruktažas“ – esą jeigu ateityje per kokį nors susišaudymą pas ką nors ras likusių kulkų, jos bus „suvarytos“ tam asmeniui.

Liudytojas taip pat teigė, kad narkotikus paskirstydavo juos platinusiems asmenims, iš kurių taip pat surinkdavo pinigus.

Jo teigimu, „Lapinų“ grupuotės nariai palaikė glaudžius ryšius su kitomis sostinės nusikalstamomis grupuotėmis ir netgi vieni iš kitų pirkdavo narkotikų, kai jų pritrūkdavo.

Pasak jo, kiekvienas grupuotės šulas turėjo savo platintojus ir buvo pasiskirstę teritorijomis Vilniuje.

Teisme jau yra išnagrinėta viena baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai dėl narkotikų platinimo buvo pateikti 33 grupuotės nariams – tik 23 kaltinamieji buvo nuteisti.

Baudžiamajame kodekse tam, kas organizavo ar vadovavo šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis ginkluotam nusikalstamam susivienijimui, numatyta laisvės atėmimo nuo 10 iki 20 metų arba įkalinimo iki gyvos galvos bausmė.