Nuo gegužės iki rugpjūčio įvyksta daugiausiai dviračių vagysčių. Kuo labiau apsunkinsite dviračių vagims darbą, tuo mažesnė rizika, kad į jūsų transporto priemonę bus pasikėsinta. Ilgapirščiai renkasi lengvai prieinamą grobį, tad jei pastebės, kad prie jūsų dviračio apsaugų teks padirbėti ilgiau ir sunkiau, jie veikiausiai atsisakys savo ketinimo.
pinkpong.lt nuotr.
© -

Dažniausiai dviračių vagystės įvykdomos labai greitai – vos per keliolika sekundžių. „Vagis išsirenka lengviau prieinamą spyną, prieina su kuprine prie dviračio, išsitraukia žirkles metalui kirpti, perkerpa trosą, kuriuo dviratis pririštas prie laikiklio ir nuvažiuoja“, – pasakoja saugos tarnybos „Eurochash1” direktoriaus pavaduotojas Žilvinas Andrulis. Norėdamas pridengti savo ketinimus, ilgapirštis gali privažiuoti turimu dviračiu prie dviračių stovo, apsimesti kad rakina savo transporto priemonę, nors tuo tarpu kerpa kitą spyną. Priėjęs bendrininkas sėda ant antrojo dviračio ir abu nuvažiuoja. Lygiai taip pat nesunkiai vagys gali nukelti dviračius nuo automobilių.

Kaip pasirinkti tinkamus užraktus

„90 proc. užraktų yra prieinami vagims. Dažniausiai dviratininkai prirakinimui renkasi trosą, tačiau jis gali būti nukirptas keliais metalo žirklių grybšniais“, - sako saugos tarnybos „Eurocash1“ direktoriaus pavaduotojas.

Dviračių treko pasaulio bei olimpinis čempionas Gintautas Umaras, dirbantis prekybos dviračiais tinkle Lietuvoje „UMARAI“, rekomenduoja pirmiausiai įvertinti, kaip ir kur dviratį ruošiamasi palikti: kur mažai žmonių ir nėra kitų dviračių, ar ten, kur judėjimas didelis ir yra specialūs stovai.

Kalbėdamas apie apsaugą G.Umaras išskiria du laiko intervalus: iki pusės valandos ir ilgesniam laikui, pavyzdžiui, dienai. Jei dviratį ruošiatės palikti trumpam, gali užtekti mažesnio apsaugos lygio spynos. Tuomet į spyną derėtų investuoti bent 150 Lt. Jei dviratį ruošiatės palikti ilgesniam laikui – dienai ar vakarui, reikia rinktis patikimiausią U formos ar sulankstomą spyną. Tam reikėtų paskirti mažiausiai 250 Lt. Dar praverstų papildoma spyna rakinti priekinį ratą“, – rekomenduoja G. Umaras.

Specialistai sako, jog dviratį reikia prirakinti perkišant spyną per galinį ratą, rėmo galinės šakės apatines plunksnas ir grandinę – nepatogioje, sunkiai vagiui prieinamoje vietoje. Priekinį ratą reikia fiksuoti perkišant spyną per ratą, priekinę ašį ir rėmą. Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į spynos, bet ir į užrakto tvirtumą bei gamintoją – vardas bei kaina dažniausiai atspindi kokybę. Nepalikite ant dviračio lengvai nuimamų daiktų. Jei jūsų dviračio ratai ar balnas pritvirtinti greitaveržlėmis, jas pakeiskite į kitas, kurių atsukimui bus reikalingas specialus raktas.

Atkreipkite dėmesį į vietos saugumą

Svarbu įvertinti ir vietos, prie kurios rakinsite dviratį, patikimumą. Gali būti, kad jūsų spyna bus tvirta, tačiau, pavyzdžiui, tvoros grotelės, prie kurių prirakinsite dviratį, vagims pasirodys lengvai įveikiamos. Paliekant dviratį reikia įvertinti, ar jo nebus galima tiesiog nukelti ir nusinešti. Daiktas, prie kurio prirakinta transporto priemonė, turi būti patikimai pritvirtintas ar nepajudinamas. Netgi stacionarūs dviračių laikikliai, kurie yra neįbetonuoti, bet prie grindinio priveržti keliais varžtais, gali būti nepatikimi, jei dviratį prie jų prirakintą paliksite nakčiai. Vagys gali atsukti varžtus ir nusiimti dviratį.

Jei turite galimybę, palikite dviratį tokioje vietoje, kurią stebi vaizdo kameros. „Eurocash1” tarnybos saugos darbuotojai ne kartą yra sulaikę dviračių vagis prie prekybos centrų. Pastebėję vagišius, jie tikslingai leidžia pradėti vykdyti vagystę, kad galėtų įrodyti veiksmą policijai ir sulaiko ilgapirščius nusikaltimo vietoje. Jei paliekate dviratį tokioje vietoje, kur judėjimas nėra didelis, vagis gali turėti daugiau laiko spynos kirpimui, tad svarbu kad spyna būtų sunkiai nukerpama, atrakinama, nudaužiama ar pergręžiama.

Daugiausiai dviračių pavagiama judriose gatvėse, iš dviračių stovėjimo aikštelių prie parduotuvių, nes minioje vagims paprasčiau likti nepastebėtiems.

Sandėliuke dviratį vis tiek reikia prirakinti

Kitomis vagysčių vietomis tampa balkonai, sandėliukai, laiptinės ar kitos bendro naudojimo patalpos. Čia taip pat svarbu pasirūpinti, kad priėjimas iki dviračio būtų kuo sudėtingesnis. Pirmiausiai būtina įvertinti spynos ir durų vyrių stiprumą, o kartais – netgi mūro, į kurį įstatytos durys ar grotos, tvirtumą.

„Žmonėms dažnai atrodo, kad sandėliuke dviračio jau nebereikia rakinti, tačiau tai klaida. Kiekvienas papildomas užraktas yra kliūtis vagiui, o jūsų tikslas – kuo labiau apsunkinti jūsų nuosavybės pasisavinimą“, - pabrėžia Ž.Andrulis. Jis pataria sandėliuke įsirengti signalizaciją, nes triukšmas taip pat atbaido ilgapirščius. Yra tokių signalizacijos prietaisų, kurie tvirtinami patalpos viduje ir ima skleisti stiprų garsą atidarius duris. Tokią signalizaciją šeimininkas gali išjungti ar įjungti distanciniu pulteliu iš išorės, kol durys neatidarytos.

Specialistų teigimu, budrumo negalima prarasti ir per atostogas. Dalis žmonių vykdami atostogauti pasiima dviračius ir atsipalaidavę įsivaizduoja, kad pavojus sumažėja. Tačiau kurortiniuose miestuose vagys taip pat dirba. Nepalikite dviračių ant automobilių be priežiūros, ypač nakčiai. Rinkdamiesi, kur apsistoti, paklauskite šeimininkų ar bus kokia nors rakinama patalpa dviračių laikymui ir jokiu būdu nepalikite jų neprirakintų be priežiūros net trumpam laikui.

Žmonės, apdraudžiantys savo namus ir turtą, gali apdrausti ir dviratį, kuris priskiriamas kilnojamam turtui. Gaila, bet atskiro draudimo dviračiams Lietuvos draudimo bendrovės nesiūlo.

Jei pastebėjote dviračio vagystę, bet neturite pakankamai jėgų patys mėginti sulaikyti vagį, pirmiausiai pamėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį. Triukšmas ir dėmesys gali jį nubaidyti. Taip pat galite skambinti policijai ir stebėti įsidėmėdami važiavimo kryptį. Jei vagystę pastebėjote būdami mašinoje, galite paskambinti policijai ir važiuodami iš paskos jį pasekti. Dažniausiai vagišiai vogta priemone toli nevažiuoja, o tik siekia grobį greitai paslėpti: gali perduoti dviratį bendrininkui, įkelti į netoliese stovintį autobusiuką ar įsivaryti į kokį nors pastatą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (153)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (63)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1248)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (346)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...