Per dvejus metus taip ir nesužinojęs, už ką kelioms valandoms buvo įkištas į policijos areštinę, buvęs karininkas ketina atsisakyti Lietuvos pilietybės. Pensininkas įsitikinęs, kad niekas negali būti apsaugotas nuo pareigūnų psichologinio smurto.
Pensininkai
© "Lietuvos žinios"
"Banditai grasino nužudyti, reikalavo sumokėti pinigus", taip praėjus daugiau nei savaitei po pensininkų sulaikymo savo ataskaitoje juos apibūdino Vilniaus 3iojo policijos komisariato pareigūnas. Jis pažymėjo, kad prieš imantis veiksmų 2001 metų rugsėjo 17 dieną buvo nufilmuota viena vaizdavo kasetė ir padarytas trijų kasečių garso įrašas. Tada tai buvo pavadinta neginčijamais įrodymais ir tvirtu pagrindu tolesniems pareigūnų veiksmams.

Skola

Į LŽ redakciją atvykę du nukentėję vilniečiai - 51 metų Leonas Adukonis bei 65 metų Eduardas Krasovskis pasakojo, kaip jie tapo policijos darbo klaidų aukomis. Adukonis pensiją užsitarnavo Vilniuje vadovaudamas priešgaisrinės saugos ir gelbėtojų komandai, o Krasovskis buvo tuometinio vidaus kariuomenės dalinio pulkininkas. Pastarasis dabar yra aistringas biliardo žaidėjas ir šio žaidimo teisėjas.

"Viskas prasidėjo prieš dvejus metus. Mano seseriai Galinai toks Leonitas Plakchinas buvo skolingas solidžią sumą pinigų, - dėstė Krasovskis. - Todėl sesuo, norėdama susigrąžinti skolą, paprašė pabūti jos pokalbio su skolininku liudininku. Aš sutikau. Plakchinas rinkosi skirtingas susitikimo vietas Vilniuje: T.Vrublevskio, A.Juozapavičiaus gatves. Dėl skolos grąžinimo jo pageidavimu įvyko daugybė pokalbių. Pastebėjau, kad buvo pasirenkamos vis ramesnės susitikimo vietos, todėl kelis kartus drauge pasiėmiau dar vieną liudininką, savo draugą. Į piniginius reikalus nesikišau. Su Plakchinu šnekėdavosi mano sesuo, o aš su draugu dažniausiai stovėdavau nuošaliau ir stebėdavau".

Tada pensininkai nežinojo, kad Plakchinas buvo pasiskundęs kriminalistams, jog jis neva reketuojamas ir iš jo reikalaujama 15 tūkstančių dolerių (tuo metu apie 60 tūkstančių litų). Prie jo drabužių Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos (ONTT) pareigūnai buvo prisegę mikrofoną ir visi pokalbiai buvo įrašyti į tris garso kasetes.

Pasala

Krasovskis pasakojo, kad Plakchinas vedžiojo seserį už nosies iki lemtingo susitikimo prie Vilniaus stoties rajone esančio greitojo maisto restorano. Ten skolininkas žadėjo atnešti dalį pinigų. "Susitikimas įvyko 2001 metų rugsėjo 17 dienos pavakarę. Tada sesuo atėjo anksčiau nei aš su draugu, jai skolininkas jau buvo atidavęs 600 litų. Ji kažką kalbėjo su Plakchinu, o mes stovėjome lauke. Pamačiau pro šalį einantį pažįstamą Adukonį, mes su juo pasisveikinome ir susitarėme susitikti biliardo partijai", - pasakojo Krasovskis. Tada jie neįtarė, kad iš pasalų šiuos tariamus reketininkus stebi ONTT pareigūnai.

Adukonis nesitikėjo sutikti Krasovskio. Jis ketino traukiniu vykti aplankyti kaime gyvenančios motinos. Pašto skyriuje pasiėmė pensiją, nupirko motinai maisto produktų, geležinkelio stotyje įsigijo bilietą. Iki traukinio išvykimo buvo likusi beveik valanda, todėl jis nutarė aplankyti "Gintaro" viešbutyje dirbantį pažįstamą. Eidamas pas jį ir sutiko Krasovskį.

Patyrė nuoskaudą

"Viešbutyje susitikau su ten dirbančiu draugu. Kai pradėjom kalbėtis, į patalpas įbėgo keli vyrai. Jie čiupo man už rankų ir nieko nesakę ėmė tempti į gatvėje stovintį automobilį. Kai į jį įkišo, iš grotuotų langų supratau, kad tie vyrai - pareigūnai.

Automobilyje sėdėjo ir Krasovskio draugas, kurio prieš tai nepažinojau", - pasakojo Adukonis. Motiną ketinęs aplankyti pensininkas buvo nuvežtas į Vilniaus 3-iąjį policijos komisariatą. Čia atvežtas ir Krasovskis, jo sesuo bei draugas. Jie klausinėjo pareigūnų, už ką buvo sulaikyti, tačiau jiems nebuvo atsakyta. Policininkai, kraustydami Adukonį, rado jo pensiją - 500 litų ir tikino vienas kitą, kad "dabar tikrai viskas aišku". Vyras rodė jiems savo pensininko pažymėjimą, traukinio bilietą. Bandė paaiškinti, kad tuoj turi vykti pas motiną. Tačiau pareigūnai išvarstė jam batų raištelius ir uždarė į laikino sulaikymo kamerą.

"Niekada neturėjau reikalų su policija. Niekada neįsivaizdavau, kad taip gali nutikti nekaltam žmogui. Atsidūręs ankštoje ir drėgnoje kameroje, kurioje kvapą gniaužė šlapimo tvaikas, jaučiausi visiškai sugniuždytas. Galvodamas apie manęs laukiančią motiną susigūžęs kameros kampe pravirkau", - jaudindamasis tuometinio skausmo akimirkų neslėpė Adukonis.

Nežino priežasties

Vidaus reikalų sistemos pareigūno darbo specifiką išmanantis buvęs karininkas Krasovskis sakė, kad jie buvo ne tik neteisėtai sulaikyti. Tai padarę policininkai pažeidė ir daugybę procesinių reikalavimų. "Mums nebuvo pasakyta sulaikymo priežastis. Vyrai nevilkėjo jokių specialių uniformų. Neparodė pažymėjimų ar ženklelių. Jų automobiliai nesiskyrė nuo kitų gatvėje stovinčių mašinų. Jie tampė mano seserį ir prieš ją naudojo fizinę jėgą. Jai grasino "ilgam pasodinti". Aš su pareigūnais kalbėjau tik rusiškai. Mano žodžius jie vertė į lietuvių kalbą nedalyvaujant vertėjui", - vardijo Krasovskis.

Komisariate iš jo pensinio amžiaus sesers buvo paimti sužymėti banknotai, kuriuos jai kaip skolą atidavė Plakchinas. Moteris nesuprato, kas vyksta, todėl buvo labai išsigandusi. "Kai mane apklausinėjo, girdėjau iš kito kabineto sklindantį jos balsą. Jo negalima pavadinti paprastu verkimu. Ji kūkčiojo, dejavo", - prisiminė Krasovskis.

Susirašinėjo

Pareigūnams prireikė 6 valandų, kad suprastų, jog pensininkus sulaikė per klaidą. Tada Adukonis ir Krasovskis iš komisariato areštinės buvo paleisti.

"Šį įvykį pareigūnai buvo linkę užmiršti. Kai kurie jų pripažino, jog buvo padaryta klaida, tačiau kuo remiantis buvome sulaikyti, mums niekas iki šiol nepaaiškino. Kreipėmės į Policijos departamentą (PD), prokuratūrą. Vėliau - į Seimą bei Vidaus reikalų ministeriją (VRM). Dabar kreipiausi į Prezidentūrą", - teigė Krasovskis.

ONTT vadovas Jurijus Milevskis apgailestavo dėl sulaikymo ir teigė, kad pareigūnams nurodyta ateityje nedaryti klaidų.

Tik šių metų gegužę Krasovskis gavo atsakymą iš Vilniaus apylinkės prokuratūros, kad jo veiksmuose nesant nusikalstamos veikos savavaldžiavimo ir turto prievartavimo atsisakyta kelti baudžiamąją bylą.

Išnagrinėjusi Adukonio skundą dėl neteisėto sulaikymo, VRM pareigūnų kaltės neįžvelgė. Valdininkai nukentėjėlius bandė guosti, kad jie buvę paleisti. Susirašinėjimas tarp ministerijos ir PD vyko beveik dvejus metus. Seimo kontrolierė Leonarda Kuodienė nustatė, jog buvo įvertinti tik pareigūnai, tiesiogiai susiję su neteisėtu sulaikymu, o nebuvo nubausti tie, kurie priėmė ir turėjo patikrinti Plakchino pareiškimą. Kontrolierė nustatė, kad PD tarnybinį patikrinimą atliko neobjektyviai, o VRM gautą skundą nenagrinėjusi persiuntė PD.

"Negi biurokratai nesugeba išnagrinėti elementaraus dalyko, jei jis trunka tiek laiko ir nežinia, kiek dar truks. Jei negausiu atsakymo, už ką buvau sulaikytas, ir jei nebus išsiaiškinta, kodėl nebuvo tikrinamas skundas, atsisakysiu Lietuvos pilietybės", - tvirtino Krasovskis.

Už klaidas sumoka valstybė

Iki 2002 metų birželio šitaip nukentėjusius asmenis gynė Žalos, padarytos neteisėtais kvotos, tardymo, prokuratūros ir teismo veiksmais, įstatymas. Nustojus galioti šiam įstatymui buvo prįimtas Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo įstatymas. Jame teigiama, kad žalą patyrę asmenys civiline tvarka turi kreiptis į teismą. Priteistą kompensaciją dėl teisėtvarkos institucijų neteisėtų veiksmų pavesta išmokėti Teisingumo ministerijai. Tokioms išmokoms šiemet iš biudžeto skirta 956 tūkstančiai litų.

Už pareigūnų padarytas klaidas šiemet iš valstybės biudžeto nukentėjusiems asmenims jau buvo sumokėta 141 tūkstantis litų. Didžiausia šiemet Lietuvos teismų priteista kompensacija dėl žalos atlyginimo buvo beveik 35 tūkstančiai litų.

2002 metais nuo teisėtvarkos institucijų nukentėję asmenys iš valstybės prisiteisė beveik 136 tūkstančius, o 2001 metais daugiau nei 188 tūkstančius litų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (1)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (331)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (15)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (52)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Nigerijoje vaikai vis dažniau verčiami savižudžiais teroristais

Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) duomenimis, teroristai Nigerijoje vis dažniau išpuoliams...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (7)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Šiaurės Korėjoje savo noru gyvenęs JAV karys: apie mirtį pranešta tik po metų (19)

Sūnūs patvirtino, kad dar 2016 metais nuo insulto mirė paskutinis Šiaurės Korėjoje gyvenęs JAV...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (310)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (2)

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (23)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...