Gatvės narkotikų prekeiviams Lietuvoje prasidėjo tikras aukso amžius - su įkalčiais sulaikomi kvaišalų pardavinėtojai netrukus vėl išeina į laisvę ir tęsia savo nusikalstamą veiklą, o teisėjai už šį sunkų nusikaltimą neretai jiems skiria tik keliolika parų arešto.
Narkotikai (VPK nuotr.)
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", kai kuriems po ilgai rengtų policijos operacijų sulaikytiems narkotikų prekeiviams teisėjai net leidžia tas keliolika parų areštinėje pabūti savaitgaliais arba švenčių dienomis.

"Situacija dabar tokia - mes su įkalčiais sulaikome narkotikų prekeivį, tačiau teismo sprendimu jis netrukus išeina į laisvę, vėl prekiauja narkotikais, o savaitgaliais nueina pailsėti į areštinę", - piktinosi Policijos departamento narkotikų kontrolės valdybos vadovas Algis Kvainickas.

Pareigūnas tvirtino, kad dabar prekyba narkotikais jau pasiekė rekordines sumas.

"Tikslių skaičiavimų nėra, tačiau pagal tam tikrą metodiką galime teigti, kad per metus Lietuvoje parduodama narkotikų maždaug už pustrečio milijardo litų. Aš tai įvardiju kaip realų pavojų nacionaliniam saugumui", - teigė A.Kvainickas.

Tokia padėtis susidarė iš karto po to, kai praėjusių metų gegužę įsigaliojo naujasis Baudžiamasis kodeksas. Už narkotikų pardavinėjimą 260 straipsnis numato laisvės atėmimą nuo 5 iki 8 metų, tačiau kartu už tą patį nusikaltimą galima taikyti ir alternatyvią bausmę - areštą nuo 15 iki 90 parų.

"Šis kodekso straipsnis man visiškai nesuprantamas. Jį net būtų galima pavadinti absurdišku", - sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Stanislovas Liutkevičius.

Pareigūnas teigė, kad įsigaliojus naujajam kodeksui labai greitai suklestėjo ir narkotikų prekybos verslas.

"Galimybė už sunkų nusikaltimą - prekybą narkotikais atsipirkti 15 parų areštu paranki ne tik smulkiems prekeiviams, bet ir narkotikų mafijos bosams - jiems daug paprasčiau žmones įkalbėti verstis smulkia prekyba narkotikais, nes bausmė už tai - simbolinė", - sakė S.Liutkevičius.

Anot S.Liutkevičiaus, už prekybą narkotikais skiriamos simbolinės bausmės nulėmė ir tai, kad šios nusikalstamos veiklos imasi vis daugiau moksleivių, jaunų ir iki šiol į teisėsaugos akiratį nepatekusių žmonių.

"Paprastai teisėjai areštą skiria iki šiol neteistiems prekeiviams, todėl kvaišalų platintojus narkotikų mafijos bosai renkasi būtent iš tokių sluoksnių", - sakė S.Liutkevičius.

Tuo tarpu Policijos departamento narkotikų kontrolės valdybos pareigūnai teigė, kad vien tik kalbėti, koks šis straipsnis blogas

- neužtenka.

"Reikėtų pasidomėti ir tais, kurie dėjo pastangas, kad Baudžiamajame kodekse atsirastų tokia nuostata. Manau, kad narkotikų mafijos bosai tokiam žmogui galėtų skirti solidžią premiją", - teigė A.Kvainickas.

Pirmoji šio straipsnio redakcija buvo dar naudingesnė narkotikų prekeiviams ir numatė laisvės atėmimą iki trejų metų. Pagal tą redakciją pareigūnai net nebūtų galėję prieš gatvės prekeivius naudoti operatyvinių priemonių.

Tiktai po to, kai pareigūnai dėl itin švelnaus požiūrio į narkotikų prekeivius sukėlė triukšmą, buvo sugriežtinta bausmė - laisvės atėmimas nuo 5 iki 8 metų.

Tačiau tuomet, kai projektas atsidūrė Teisingumo ministerijos valdininkų rankose, netikėtai šalia šios bausmės atsirado ir alternatyvi - areštas.

Kriminalinės policijos pareigūnai tvirtino, kad po ilgai rengtos operacijos su įkalčiais sulaikyti kvaišalų prekeiviai net ima tyčiotis iš jų.

"Teisėjas tokį prekeivį paleidžia, o šis ateina prie mūsų valdybos pastato ir mojuoja maišeliu", - sakė narkotikų kontrolės valdybos pareigūnai.

Tai, kad narkotikų prekeiviams prasidėjo auksiniai laikai, liudija ir teismų statistika - dauguma su narkotikų prekyba susijusių nuosprendžių apsiriboja areštu.

Vien tik Vilniaus apygardos teismas nuo praėjusių metų gegužės mėnesio iki šių metų pradžios išnagrinėjo 38 bylas, kuriose teisiamieji buvo kaltinami pagal 260 straipsnio pirmąją dalį.

Net 31 byloje teisėjai narkotikų prekeiviams paskyrė areštą nuo 15 iki 90 parų, o realia laisvės atėmimo bausme pataisos namuose nubaustas tik vienas prekeivis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo socdemai su valstiečiais bando sudaryti slaptą paktą (28)

DELFI duomenimis, antradienį Seimo Socialdemokratų frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (41)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (128)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

Nusivylė „Emodži filmu“: pasigedau kritikos šiuolaikinėms problemoms

Dar kartą įsitikinau, kad kino teatruose karaliauja konsumerizmas ir prastos kokybės kultas. Ko...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (42)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (134)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (19)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol (1)

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Barselonoje buvo planuojamas kur kas didesnis išpuolis (3)

Vienas iš įtariamų išpuolio Barselonoje rengėjų teisme pripažino, kad buvo planuojama įvykdyti...