Pastaraisiais metais medikai pastebi pavojingą tendenciją: daugėja apsinuodijusiųjų vaistais. Kartais tai atsitinka per neapsižiūrėjimą ar sumaišius medikamentus, tačiau dažniausiai - mėginant nusižudyti. Ir reklaminė informacija, regis, skirta žmogui apsaugoti, tampa pavojingu, gyvybei grėsmingu įrankiu.
Instrukcija apimtam depresijos

Net kūdikiams skiriamas vaistas nuo peršalimo “Paracetamol” prieš kelias dienas vos netapo didelės nelaimės priežastimi. Aštuoniolikmetė, perskaičiusi populiariojoje literatūroje, kiek tablečių yra gyvybei pavojinga dozė, suvartojo viena daugiau. Jos gyvybę gydytojams pavyko išgelbėti.

“Informacija apie mirtinas vaistų dozes yra teikiama siekiant žmones apsaugoti, tačiau labilios psichikos žmogus joje, kaip paaiškėjo, įžvelgė visai ką kita”, - sako Kauno medicinos universiteto Nefrologijos klinikos gydytojas toksikologas Algirdas Stonys.

Jei nebūtų išsamios informacijos, niekas gal net neįtartų, kad vaistas, kurio galima įsigyti be receptų ir rasti kone kiekvienų namų vaistinėlėje, atliks ir nuodų funkciją.

Tai, beje, ne pirmas atvejis, kai toksikologams tenka gelbėti perdozavusiųjų šio vaisto gyvybę. Prieš kelerius metus į medikus buvo kreiptasi per vėlai ir jauna mergina, nepaisant visų pastangų, neišgyveno.

Klastingas nuodas

“Paracetamolis - geras vaistas nuo peršalimo. Tačiau jis pavojingas dėl to, kad labai didelės jo dozės suardo kepenų ląsteles. Vienintelė išeitis - organo transplantacija. Vakaruose kepenų persodinimas labiau paplitęs, todėl išgelbstima daugiau apsinuodijusiųjų. Lietuvoje ne taip lengva laiku gauti tinkamą persodinimui organą, todėl tos merginos išgelbėti nepavyko. Viskas buvo parengta operacijai, laukta donoro kepenų. Kai jie jau buvo persodinti, organizmas nebeatlaikė, buvo per vėlu”, - prisimena A.Stonys.

Labiausiai gydytojas toksikologas nuogąstauja dėl to, kad apsinuodijimų šiuo vaistu gausėja. “Prieš kelerius metus tokių tebūdavo 2-3 atvejai, pernai jau 5, šiemet taip pat nebe pirmas”, - sako A.Stonys.

Raminamieji vaistai, kuriais taip pat mėginama nuodytis, palieka daugiau šansų pacientams ir medikams. Apsinuodijusiojo paracetamoliu būklė gali atrodyti ne tokia pavojinga, kaip kitais vaistais. Tačiau jei nuo migdomųjų žmogus greitai grimzta į komą, nuo šių jį ilgai “tik pykina”. Kad tuo pat metu ardomi vidaus organai, nesimato.

Gelbsti priešnuodžiai

Būna atvejų, kai vaistais nuo peršalimo apsinuodijęs mėgina tai nuslėpti. Nepavykus nusižudyti, neretas apsigalvoja ir tikisi, kad atsipirks prasidėjusiu vėmimu ir viduriavimu. Šiuo atveju tokios viltys bergždžios. Kuo ilgiau organizmas negaus priešnuodžio, tuo grėsmė nebepataisomai sugadinti kepenis yra didesnė.

Mėginimas iš tokios bėdos - apsinuodijimo vaistais gelbėtis aktyvuota anglimi nukentėjusiųjų namiškiams atrodo logiškas, tačiau medikams tai yra meškos paslauga.

Reikia nedelsiant kviesti medikus, jie parinks priešnuodį ir tai yra veiksmingiausias pagalbos būdas. Išplauti skrandį nepakanka. Tą dieną, kai kalbėjomės su gydytoju, Nefrologijos klinikoje buvo gydomi 6 pilnamečiai vaistais apsinuodiję pacientai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (56)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (43)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas?

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (117)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (201)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...