Europos valstybių pavyzdžiu Lietuvoje uždraustas maisto siuntinių, kurie atlieka ir narkotikų slėptuvių funkciją, perdavimas nuteistiesiems.
Kalėjimas, grotos
© Corbis
Nuo kitų metų įkalinimo įstaigų gyventojai nebegaus maisto siuntinių. Šeimos nariai ar draugai jiems galės pervesti pinigų, už kuriuos vietinėse parduotuvėse įmanoma nusipirkti beveik visko, ko yra kiekviename prekybos centre. Namuose iškepto torto pasmaguriauti bus galima pasimatymų metu. Pareigūnai tikina, kad didžioji dalis siuntinių siunčiami ne dėl to, kad kaliniai alksta, o kaip priedanga narkotikams, alkoholiui ir kitiems draudžiamiems daiktams.

Užkirs kelią narkomanijai

Praėjusią savaitę Seimas priėmė Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymą. Jame numatyta, kad nuteistieji nuo 2006 metų nebeturės teisės gauti pašto bei perduodamų siuntinių su maisto produktais. Šios permainos inicijuotos siekiant sustabdyti į įkalinimo įstaigas plūstančius narkotikus.

Pasak teisingumo viceministro Gintaro Švedo, maisto siuntiniai nesiunčiami nei kitose Europos šalyse, nei kaimyninėse valstybėse Latvijoje ir Estijoje: “Tai vienintelis efektyvus būdas užkirsti kelią narkotikams. Didžioji jų dalis ateina per siuntinius.

Eliminavus šį kelią, labiau peršviečiama taps įkalinimo įstaigų darbuotojų veikla - ne paslaptis, kad per nesąžiningus pareigūnus draudžiamos medžiagos taip pat pasiekia įkalintuosius. Jiems bus sunkiau išsiginti, kad yra niekuo dėti”.

Viceministras atkreipia dėmesį, kad kartą per mėnesį nuteistiesiems iš pataisos įstaigų lėšų galės būti išmokamos iki 0,3 MGL dydžio išmokos, bet tai nereiškia, kad kiekvienas kalinys gaus maksimalią sumą - 40 litų. Ji bus skiriama pagal tam tikrą atranką. Be to, ji neduodama į rankas. Nuteistieji grynų pinigų turėti negali, jie būna sąskaitose, iš kurių nuskaitomos sumos už pirkinius.

Košės kaliniams pakanka

Pasak G.Švedo, išmokos skirtos ne maistui: “Valdiškos košės kaliniams pakanka, nė vienas badu nemirs. Pašalpa skirta įsigyti būtiniausių buities ir higienos reikmenų - dantų pastos, šepetėlių, skutimosi priemonių, kurios dažniausiai su siuntiniais atkeliaudavo iš laisvės”.

Jas gaus tik neturintieji artimųjų ar nepalaikantieji su jais ryšių. Todėl tai yra tam tikra sunkiai besiverčiančių jų šeimų parama. Viceministro įsitikinimu, valstybė privalo išlaikyti žmogų, jei iš jo atėmė laisvę, tai neturi tapti našta jo šeimai. Nemažai nuteistųjų artimųjų, ministerijos žiniomis, verčiasi sunkiai.

Maisto produktų, jei jų netenkina įkalinimo įstaigų maitinimas, nuteistieji, kaip ir iki šiol, galės įsigyti už artimųjų pervestus pinigus. Kartą per pusmetį nuteistieji galės gauti drabužių ir avalynės siuntinį. Pareigūnams bus mažiau darbo - jiems teks tikrinti tik juose esančius daiktus. Draudžiamos medžiagos ir dabar slepiamos batų paduose, drabužiuose, tačiau čia juos lengviau pastebėti specialia aparatūra.

Tūkstančiai tonų maisto

Kalėjimų departamento duomenimis, kasdien įkalinimo įstaigas pasiekia po kelias tonas maisto siuntinių. Ypač gausus jų srautas prieš šventes - Kalėdas, Naujuosius metus, Velykas. Per metus maisto siuntų susidaro apie 5 tūkst. tonų. Viso šio kiekio pareigūnai nesuspėja atidžiai patikrinti.

Nemaža dalis siuntinių siunčiami tik dėl to, kad kartu su jais būtų galima perduoti draudžiamų daiktų, narkotinių medžiagų. Teisingumo ministerijos duomenimis, apie trečdalis iš beveik 9 tūkst. įkalinimo įstaigose šiuo metu esančių nuteistųjų svaiginasi narkotikais.

Pernai nuteistiesiems ir suimtiesiems bandyta perduoti 342 gramus narkotinių medžiagų, 250 gramų psichotropinių medžiagų bei stipriai veikiančių medikamentų, 234 mobiliuosius telefonus, keliasdešimt litrų alkoholio. Tačiau tai tik nedidelė dalis įkalinimo įstaigas pasiekiančių kvaišalų.

Šių draudžiamų daiktų rasta pas nuteistuosius. Iš jų atimta per 1 tūkst. mobiliųjų telefonų, 81 gramas narkotinių ir 17 gramų psichotropinių medžiagų, alkoholio. Jie arba nepastebėti atkeliavo su siuntiniais, arba buvo permesti per tvorą, arba įnešti nesąžiningų darbuotojų.

Senų laikų atgyvena

Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas Jonas Malaškevičius įsitikinęs, kad uždraudus siuntinius, įkalinimo įstaigas pasieks mažiau narkotinių medžiagų ir kitų draudžiamų daiktų.

Jo teigimu, praėjusį ketvirtadienį pasklidus žiniai, kad nuteistiesiems nebebus galima perduoti maisto siuntinių, didesnio įkalintųjų nepasitenkinimo nepajuto. “Jei kam ir nepatinka nauja tvarka, tai gal pasipiktins mėnesį kitą ir nustos, apsipras”, - svarsto pašnekovas.

Pareigūnas tikina, kad labiausiai dėl to triukšmą kelia ne tie, kuriems nepakanka kalėjimo maisto ar jo trūksta, o siekiantys su siuntiniais gauti draudžiamų daiktų. Tačiau pro budrias pareigūnų akis jie retai prasprūsta. Jiems padeda moderni spektrinės analizės aparatūra.

“Kuriems maistas nepatinka ar jo trūksta, galės pirktis mūsų parduotuvėje. Čia pasirinkimas ne ką blogesnis nei “Minimoje”. Nėra tik alkoholio, o šiaip - ko tik geidžia širdis: kavos, įvairiausių dešrelių, pieno produktų, bulvių traškučių, šokolado ir net tortų, cigarečių”, - aiškina direktoriaus pavaduotojas.

Naminio maisto išsiilgę jo galės paragauti per pasimatymus, kaip ir iki šiol. “Ateina mamos, žmonos, draugės su pilnais karštų užkandžių termosais. Ši tvarka galios ir toliau”, - sako pareigūnas. Daugeliui pinigų perveda artimieji. Socialiai remtini asmenys kiekvieną mėnesį gauna pašalpą - 15 litų.

Nepasitenkinimo kol kas nejaučia

Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų direktorius Vytautas Aleknavičius sako, kad paprastą dieną pataisos namus pasiekia apie 10 siuntinių. Juose išradingai slepiami draudžiami dalykai. Neseniai uždarytame kondensuoto pieno indelyje aptikta spirito. Bulvių traškučių pakelyje rastas plastiline paslėptų narkotinių medžiagų ir net degtinės butelis.

“Ką tik grįžau į kabinetą pasivaikščiojęs po zoną, baudos izoliatorių, kur bendravau su nuteistaisiais. Nė vieno su siuntiniais susijusio klausimo nesulaukiau. Visi žino, kad yra toks sprendimas, televizorių žiūri, bet nepasitenkinimo nesijaučia. Gal dėl to, kad jiems tai ne naujiena, jau prieš metus pradėjome aiškinti, kad anksčiau ar vėliau taip bus”, - teigia V.Aleknavičius.

Pravieniškių 1-uosiuose pataisos namuose kali 600 nuteistųjų. Daugelis iš jų apsiperka čia esančioje parduotuvėje. Joje yra didelis maisto produktų pasirinkimas. Jei ko nors pritrūksta, nuteistieji gali kreiptis į administraciją, o ši susisiekia su parduotuvės savininku ir užsako norimą prekę. Nuteistieji dažniausiai perka duoną, dešrą, sviestą, kiaušinius, lašinius, cigaretes.

Pliusai ir minusai

“Tai, kad kaliniai nebegalės gauti maisto siuntinių iš namų, yra ir pliusų, ir minusų”, - vertina Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkas Jonas Stašinskas. Neseniai pas jį verkdama atėjo vieno buvusio kalinio mama. Ji guodėsi, kad į kalėjimą sūnų uždarė sveiką, o sugrįžo narkomanas.

“Žinome, kad su siuntiniais į įkalinimo įstaigas patenka daugiausiai narkotinių medžiagų, todėl jų panaikinimas turėtų pasitarnauti kaip narkomanijos prevencija. Nebegalės įkalinimo įstaigų darbuotojai teisintis, kad jie čia nė prie ko”, - sako J.Stašinskas.

Jo įsitikinimu, seniai praėjo tie laikai, kai kalinčiam artimam žmogui kaime gyvenantys tėvai siųsdavo dešros, pačių pagamintos iš savo bekonėlio ar lašinių. Dabar kalinių giminaičiai eina į parduotuves ir perka produktus. Tad koks skirtumas, jei tuos pačius produktus kalinys ras įkalinimo įstaigos parduotuvėje? Svarbu, kad būtų iš ko pasirinkti ir kainos nebūtų didesnės nei laisvėje.

Kalėjimų departamentas akcentuoja, kad prieš kelerius metus kalinių maitinimas buvo pagerintas, tad jiems neturėtų trūkti maisto. J.Stašinskui tenka lankytis įkalinimo įstaigose ir jam neteko pastebėti, kad nuteistieji būtų maitinami labai prastai. “Šiukšlių dėžėse matau nemažai išmestos duonos, tai koks čia badas”, - sako kalinių globėjas.

Galės dažniau kalbėtis telefonu

Nuo birželio 1-osios nuteistiesiems dažniau bus leidžiama skambinti telefonu: paprastosios grupės nuteistiesiems - kartą per savaitę (šiuo metu - kartą per mėnesį), drausmės grupės nuteistiesiems - kartą per mėnesį (dabartiniu metu šios teisės jie neturi).

Dar vienas svarbus pakeitimas yra tai, kad apibrėžtas nuteistųjų perkėlimo iš vienos grupės į kitą terminas. Nuteistiesiems, sistemingai pažeidinėjantiems arba itin piktybiškai pažeidusiems režimą, galės būti panaikinta anksčiau paskirta paskatinimo priemonė - perkėlimas iš paprastosios grupės į lengvąją grupę - arba galės būti paskirtas perkėlimas iš paprastosios grupės į drausmės grupę nuo šešių mėnesių iki vienerių metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo socdemai su valstiečiais bando sudaryti slaptą paktą (5)

DELFI duomenimis, antradienį Seimo Socialdemokratų frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (13)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (61)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (116)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (33)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (130)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (15)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Barselonoje buvo planuojamas kur kas didesnis išpuolis (3)

Vienas iš įtariamų išpuolio Barselonoje rengėjų teisme pripažino, kad buvo planuojama įvykdyti...