Už tarnybą Lietuvos kariuomenėje ne kartą apdovanotas 32 metų Tomas Vansevičius su nerimu laukia antradienio, kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) turėtų paskelbti, ar jam dar bus suteiktas šansas įrodinėti, jog jis esą nepagrįstai buvo nuteistas už kito kario nužudymą.
Tomas Vansevičius
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

„Viską, kas brangiausia gyvenime, jau praradau – šeimą, tarnybą, o garbę, dar kiek jos liko, bandau išsaugoti ir įrodyti, jog sakau tiesą, todėl visą laiką prašau pasitikrinti poligrafu“, – DELFI pareiškė 14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas buvęs savanoris.

Antradienį LAT trijų teisėjų kolegija turėtų paskelbti, ar T. Vansevičius pagrįstai buvo pripažintas kaltu dėl tyčinio dviejų vaikų tėvo grandinio Giedriaus Adomavičiaus nužudymo – nuteistasis siekia įrodyti, jog turėjo būti pripažintas kaltu tik dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo.

„Jeigu reikės, kreipsiuosi į Strasbūrą (Europos Žmogaus Teisių Teismą – DELFI), tam jau ruošiuosi, nes Tėvynėje, kad ir kaip gėda pripažinti, turiu mažai šansų, o gal jau ir baigiu prarasti viltį, kai viskas taip vyksta“, – teigė T. Vansevičius.

Susipyko dėl seržanto laipsnio

Kartu su T. Vansevičiumi yra nuteisti ir jo kariuomenės draugai – 24 metų Laimutis Brazaitis ir 31 metų Vincas Baliūnas, tačiau jie su skirtomis bausmėmis jau susitaikė.

Misijoje užsienyje tarnavęs T. Vansevičius, L. Brazaitis ir V. Baliūnas buvo nuteisti dėl prieš porą metų Vilkaviškio rajone nutikusio įvykio, kai švęsdami Kariuomenės dieną vyrai žiauriai nužudė tarnybos draugą G. Adomavičių.

Bylos duomenimis, 2010-ųjų lapkričio 23-iąją, Paežerio ežero paplūdimio prieigose nuo alkoholio apsvaigę kariai įsivėlė į konfliktą su G. Adomavičium – jis esą V. Baliūnui priekaištavo, kad šis kariuomenėje yra tarnavęs mažiau laiko ir jau turi aukštesnį seržanto laipsnį. Be to, kaip nurodė V. Baliūnas, grandinis G. Adomavičius jį pavadino „subinlaižiu”.

V. Baliūnas tikino, kad tada nukentėjusysis ėmė keiktis ir užsimojo suduoti, bet jam pavyko išvengti smūgio.

Tolesnes įvykio aplinkybes vyrai pasakojo skirtingai, tačiau nustatyta, kad G. Adomavičius iš karto buvo sumuštas – į galvos sritį jam suduoti mažiausiai šeši smūgiai, ne mažiau kaip tris kartus buvo smogta į kitas kūno vietas. Po to nukentėjusįjį visi kariai įkėlė į automobilio bagažinę ir nuvežė į mišką.

Ištraukę jį iš bagažinės nuteistieji surengė egzekuciją: nuo G. Adomavičiaus nurengė viršutinius rūbus, dėl ko žema aplinkos temperatūra jam sukėlė hipotermiją bei bendrais veiksmais nukentėjusiajam tyčia sudavė daugybinius smūgius – ne mažiau kaip septynis smūgius rankomis ir kojomis į galvos sritį bei ne mažiau kaip dvylika smūgių į kitas kūno vietas.

Teismas: nuteistieji – bendravykdytojai

Įsiteisėjusiame Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendyje teigiama, kad ilgai mušdami ir taip padarydami daugybę sužalojimų, be to, G. Adomavičių palikdami įvykio vietoje nuteistieji jam sukėlė dideles kančias bei skausmą. Grandinis mirė po trijų dienų.

„Nuteistieji L. Brazaitis, V. Baliūnas ir T. Vansevičius ne tik intensyviai mušė rankomis ir spardė G. Adomavičių į gyvybiškai svarbią kūno vietą – galvą, krūtinę, bet ir tada, kai nukentėjusysis negalėjo pasipriešinti ir apsiginti, jis buvo įgrūstas į automobilio bagažinę ir nuvežtas į mišką, kur nuteistieji ne tik vartojo smurtą, bet tyčiodamiesi jį nurengė ir esant žemai oro temperatūrai paliko miške, – pažymima įsiteisėjusiam nuosprendyje.

– (…) Net tada, kai nuteistieji L. Brazaitis ir T. Vansevičius grįžo prie ežero, kur ieškojo pamestų dokumentų, po to grįžo į mišką, kur matė ten pat ant šakų krūvos gulintį leisgyvį G. Adomavičių, tačiau jokios pagalbos jam nesuteikė, nors tokią galimybę turėjo. Akivaizdu, kad visi nuteistieji suprato, jog G. Adomavičius yra gyvas ir jaučia skausmą, dėl to kankinasi, tokiu būdu suprato itin žiaurų gyvybės atėmimo būdą ir taip nukentėjusiajam sukėlė dideles kančias ir skausmą“.

„Tarp nuteistųjų veiksmų – sudavimo kumščiais, spardymo į itin svarbias gyvybei kūno dalis – ir padarinių – nukentėjusiojo mirties yra tiesioginis priežastinis ryšys, todėl jie buvo bendravykdytojai, nes kiekvienas atliko dalį veiksmų, priskiriamų objektyviesiems nužudymo požymiams“, – teismas atkreipė dėmesį, kad kokio stiprumo smūgius nukentėjusiajam sudavė kiekvienas iš nuteistųjų neturi jokios reikšmės veikos kvalifikavimui, be to, tai objektyviai nustatyti nėra galimybės.

Teigia, kad buvo priversti grandiniui surengti dedovščiną

T. Vansevičius tikino, kad su savo dviem bendražygiais buvo priverstas surengti dedovščiną grandiniui G. Adomavičiui.

„Tai buvo tik siūlymas atlikti vadinamąją dedovčiną – per ją niekas nemuša, tai yra tik kario pažeminimas, – apie nestatutinius santykius nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje aiškino perspektyviu kariu laikytas T. Vansevičius. – Jis turėjo būti nurengtas ir pėsčiomis pareiti, o kitą rytą atėjęs į dalinį parašyti prašymą perkelti į kitą būrį. Taip yra su tais, kurie nesilaiko taisyklių – mes greitai juos nusodiname, nes kai išvyksti į misiją, tokie kaip jis iš karto pradeda šiauštis“.

Vis dar LAT teisėjų malonės besitikintis buvęs karys aiškino, kad nuo pat ikiteisminio tyrimo pradžios susidūrė su pareigūnų spaudimu.

„Mano pirma apklausa atlikta neteisėtai darant spaudimą po beveik paros trumpalaikėje kameroje po darbo valandų ir be advokatų – man aiškino, kad čia laikys ilgai, o advokatai šiandien jau nedirba, pasirašyk ir po apklausos galėsi eiti namo“, – tvirtino T. Vansevičius.

Nuteistasis teigia, kad jo suduoti smūgiai nebuvo tiesiogiai susiję su G. Adomavičiaus mirtimi ir tai jis esą galįs įrodyti.

Prokuroras mano, kad nuosprendis – teisėtas ir pagrįstas

Iš nuteistųjų teismas nukentėjusiojo dviem mažamečiams vaikams, žmonai bei tėvams yra priteisęs po 150 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą (iš viso – 750 tūkst. Lt).

Karių byloje valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Arūnas Verenius įsitikinęs, kad LAT turėtų palikti T. Vansevičiaus byloje priimtą apkaltinamąjį nuosprendį.

Pasak jo, prieš G. Adomavičių smurtą panaudojo visi trys nuteistieji, nukentėjusiojo veiksmai nėra ir negali būti laikomi kaip provokuojantys ar rizikingi, nes žodinis konfliktas prasidėjo dėl anksčiau susiklosčiusių santykių krašto apsaugos tarnyboje metu.

„Tokį motyvą teismai pagrįstai atmetė kaip nepagrįstą – tai buvo alkoholio įtaka, žmonės pervertino savo ir fizinę, ir psichologinę pusiausvyrą“, – patikino A. Verenius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (93)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (343)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (104)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (205)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (2)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (2)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (38)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...