Prieš metus Vilkaviškio rajone, Virbalio miestelyje per avariją net septynis žmones (iš jų – tris mažametes) pražudęs ir dešimties metų laisvės atėmimo bausme nuteistas 24 metų Rimas Muraškovas įsitikinęs, kad jam skirtas esą pernelyg griežtas nuosprendis. Maža to, tragiškos avarijos kaltininkas aiškina, kad atsakomybę dėl nelaimės turėtų prisiimti ir žuvusieji – jų automobilyje buvo daugiau nei leistina, o po krikštynų vežami mažamečiai vaikai nebuvo prisegti saugos diržais.
Rimas Muraškovas
© DELFI

„Labai gailiuosi dėl padaryto neatsargaus nusikaltimo, tačiau iki šiol taip ir neturėjau galimybės atsiprašyti nukentėjusiųjų“, – Lietuvos Aukščiausiajame Teisme (LAT) pareiškė maksimalia įstatyme numatyta bausme nuteistas R. Muraškovas.

Tačiau ši nuteistojo atgaila – dirbtinė, įsitikinę LAT teisėjai. Jie atmetė R. Muraškovo kasacinį skundą dėl jam skirtos bausmės ir jos atlikimo vietos – pataisos namuose, o ne atviroje kolonijoje, kur paprastai kali Kelių eismo taisykles (KET) pažeidę asmenys.

Pasak teismo, nors R. Muraškovas KET pažeidė dėl neatsargumo, tačiau jo padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnis yra didelis.

„Nuteistajam atėmus teisę vairuoti, jis, apsvaigęs iki sunkaus girtumo laipsnio, vairavo didesnio pavojaus šaltinį, šiurkščiai pažeidė KET ir gyvenvietėje važiavo viršydamas maksimalų leistiną greitį, nelėtino greičio tol, kol atsitrenkė į kitą jo kryptimi važiuojantį automobilį. Padaryto KET padariniai itin sunkūs: žuvo septyni žmonės. Nuteistojo asmenybė neigiama: jo teistumas už tyčinius nusikaltimus neišnykęs, jis trylika kartų baustas už administracinės teisės pažeidimus, jie buvo tapę neatsiejama kasatoriaus gyvenimo dalimi“, - galutinėje ir neskundžiamoje nutartyje pabrėžė LAT.

R. Muraškovas buvo nuteistas už tai, kad praėjusių metų vasario 21-ąją apie 23 val., Vilkaviškio rajone, Virbalio miestelyje, Vilniaus gatvėje, neblaivus neatsargiai vairuodamas automobilį „Renault Clio“ (speciali teisė vairuoti automobilį jam buvo atimta), viršijo leistiną greitį (buvo galima važiuoti ne greičiau kaip 50 km/val. greičiu, bet jo automobilis skriejo 68-100 km/val. greičiu). R. Muraškovo automobilis atsitrenkė į priekyje jo važiavusį „Jeep Grand Cherokee“, dėl to šis automobilis prarado judėjimo stabilumą ir išslydęs į priešpriešinio eismo juostą susidūrė su 35 tonų krovinį vežusiu vilkiku „Renault Magnum Privilege 430“, kuris sutraiškė visureigį.

Kasaciniame skunde R. Muraškovas teismo prašė sušvelninti jam paskirtą bausmę, nes ji yra esą per griežta. Be to, avarijos kaltininkas aiškino, kad jis esą labai gailisi dėl padaryto nusikaltimo, tačiau pabrėžė, jog negalės atlyginti priteistos neturtinės žalos nukentėjusiesiems – 1,4 mln. Lt.

Nuteistasis aiškino, kad jo gailėjimąsi teismas turėtų pripažinti lengvinančia aplinkybe, o tai būtų pagrindas švelninti bausmę.

Tuo pačiu jis pareiškė, kad atsakomybė dėl tragiškos avarijos turėtų tekti ir žuvusiesiems -automobiliu „Jeep Grand Cherokee“ buvo vežama daugiau, nei leistina, keleivių, jame nebuvo įrengta specialių sėdynių vaikams vežti, jie buvo neprisegti saugos diržais. Pasak R. Muraškovo, į priešingos krypties eismo juostą išslydęs visureigio vairuotojas pažeidė KET, tai, anot nuteistojo, galėjo nulemti sunkias eismo įvykio pasekmes.

Bandydamas pateisinti savo praeitį, R. Muraškovas aiškino, jog jo neigiamą charakteristiką ir padarytus administracinės teisės pažeidimus esą lėmė netinkamai susiklosčiusios gyvenimo aplinkybės.

Pasak LAT, nors R. Muraškovas prisipažino padaręs neatsargų nusikaltimą, tačiau savo pavojingus veiksmus pažeidžiant KET teisino išgalvotomis aplinkybėmis, kad eismo įvykį lėmė blogas kelio matomumas, kad prieš susidūrimą jį apakino priešais atvažiuojančio automobilio ilgosios šviesos.

Teismas atkreipė dėmesį, kad bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme R. Muraškovas atsisakė duoti parodymus, vėliau savo apeliaciniame skunde kaltės dalį dėl eismo įvykio bei kilusių sunkių pasekmių priskyrė visureigio vairuotojui.

„Esant tokioms aplinkybėms teismai pagrįstai nenustatė, kad kaltininkas kritiškai vertino savo elgesį, stengėsi sušvelninti nusikaltimo padarinius. Taigi vien bendras nuteistojo pareiškimas dėl kaltės pripažinimo ir formalus gailėjimasis, išsakytas per paskutinį žodį ir baigiamąsias kalbas apeliacinės instancijos teisme, teismų teisingai nepripažinti jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe“, - pažymėjo LAT.

Pasak teisėjų, R. Muraškovo nurodyti visureigio vairuotojo pažeidimai yra nesusiję su eismo įvykio kilimu ir su jo padariniais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (20)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Gyvai / Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (681)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (13)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (67)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (22)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (20)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (606)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (19)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...