Automobilių vagystes tiriantys Kauno kriminalistai užfiksavo naują tendenciją: nors pastaruosius kelerius metus mieste pavagiama beveik tiek pat automobilių, kasmet mažėja iš šio nusikalstamo verslo gyvenančių ilgapirščių pelnas.
Automobilių vagis
Kauno autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus komisaras Edvardas Šileris tai sieja su dviem viena kitą sąlygojančiomis priežastimis. Dėl didėjančios naudotų automobilių detalių paklausos daugėja keliolikos metų senumo transporto vagysčių, bet tai daro šį nusikalstamą verslą mažiau pelningą. Dėl minėtos priežasties juo užsiima vis mažiau asmenų: pradėta fiksuoti automobilių vagių migracija į užsienį.

Pusė grobio išardoma

Per vienuolika šių metų mėnesių Kaune pavogtos 1348 transporto priemonės. Apie 90 proc. ilgapirščių grobio - lengvieji automobiliai.

Jau beveik dešimt metų (nuo tada, kai vakarietiški bei japoniški automobiliai išstūmė iš mūsų gatvių sovietinius) Kaune nesikeičia tarp vagių populiariausių automobilių penketukas: “Audi”, VW, BMW, “Mercedes”, “Mazda”. “Audinės” bei folksvagenai jau dešimt metų niekam neužleidžia lyderių pozicijų tik todėl, kad jų Lietuvoje daugiausia.

Pasak statistikos, šiandien pavojingiausia turėti 1986-1992 metų gamybos “Audi” bei VW. Jie sudaro beveik pusę visų nerastų automobilių. Iš to daroma prielaida, kad šių modelių bei metų automobilių detalės šiandien turi didžiausią paklausą.

Statistika teigia, kad nepavyko rasti apie 55 proc. šiemet Kaune pavogtų automobilių. Komisaro E.Šilerio duomenimis, į užsienį galėjo būti išgabenta ne daugiau kaip 5 procentai pavogtų automobilių. (Turima galvoje ne senesnė kaip penkerių metų, ne mažesnės kaip 15-20 tūkst. Lt vertės technika.)

Manoma, kad apie 70 proc. automobilių pavagiama, tikintis gauti už juos išpirką. Tačiau, komisaro teigimu, išsiperkami tik 25-30 proc. Sandėriai su nusikaltėliais neįvyksta dėl įvairių priežasčių: nepavyksta rasti tarpininko, nesutariama dėl kainos ir pan.

Policijai kartu su visuomene pavyksta rasti apie 20 proc. automobilių. Likę 50 proc., tarp jų - ir dalis tų, kurie neišsiperkami, išardomi dalimis.

Įteisintos apgavystės

Komisaro duomenimis, šiandien Kaune veikia apie dvidešimt oficialiai registruotų “taškų”, kuriuose prekiaujama naudotomis automobilių detalėmis. Kiek dar tuo verčiasi nelegaliai, galima tik spėlioti.

Prekės į šiuos punktus patenka dviem būdais: išardžius automobilius, pavogtus Lietuvoje, arba nurašytus užsienyje. Pagal dabar galiojančią tvarką, įvežant pastarųjų detales, užtenka pateikti muitinėje įsigijimo dokumentus. Muitininkai detales pasveria ir išduoda pažymą, patvirtinančią, kad, pavyzdžiui, atsivežta pusantros tonos automobilių durelių.

Turėdamas tokią pažymą, automobilių sąvartyno savininkas gali Lietuvoje pardavinėti vogtų automobilių dureles kilogramais. Pažymoje įvežtų detalių numerių nėra: daugumoje Vakarų Europos valstybių senų automobilių vagysčių (o tuo pačiu ir prekybos naudotomis jų detalėmis) problema neegzistuoja.

Ten, E.Šilerio duomenimis, senesni kaip 1995-ųjų metų automobiliai nebevagiami ir sugedę dažniausiai jau nebetaisomi. Naudotos automobilių detalės turi paklausą tik Rytų Europos valstybėse, kuriose tebevažinėja dauguma Vakarų europiečiams jau atitarnavusių mašinų.

Siūloma visuotinė numeracija

Pagal dabar galiojančią tvarką gamyklinį numerį turi tik po Lietuvą važinėjančių automobilių varikliai bei kėbulai. Komisaro įsitikinimu, jeigu būtų pažymėtos visos detalės, būtų sunku vogtą automobilį parduoti dalimis.

Tuo E.Šileris įsitikino komandiruotės metu apsilankęs viename Amsterdamo automobilių sąvartyne. Jame net parduodamas automobilio veidrodėlis turi numerį. Jį įsigydamas klientas garantuotas, kad nusipirko ne vogtą detalę.

Komisaro įsitikinimu, ir Lietuvoje, priimdamas automobilį išardymui, sąvartyno atstovas turėtų reikalauti “Regitros” pažymos apie transporto priemonės išregistravimą ir, remdamasis šiuo dokumentu, užrašyti mašinos variklio bei kėbulo numerį ant visų išimtų detalių.

Tai, E.Šilerio nuomone, labai palengvintų policijos darbą. Paprašius dokumentais įrodyti, iš kur gautos detalės, sąvartyno savininkas jau nebegalėtų, kaip dabar, apgaudinėti, kad automobilis turėjo ne du, o šešis veidrodėlius.

Pataisos rengiamos

Generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus įsakymu sudaryta darbo grupė, kurianti kompleksinę kovos su automobilių vagystėmis programą. Jai vadovauja generalinio komisaro pavaduotojas Stanislovas Liutkevičius.

Artimiausiu metu vidaus reikalų ministras turėtų pateikti Vyriausybei šios grupės darbo rezultatus. Tarp jų - ir Kauno vyriausiojo policijos komisariato pasiūlymą dėl prekybos naudotomis automobilių detalėmis taisyklių pataisos.

Pernai Kauno policijos iniciatyva tokį patį pasiūlymą Policijos departamentas buvo pateikęs Ūkio ministerijai. Ši minėtą iniciatyvą atmetė motyvuodama, kad tai būtų verslo suvaržymas.

E.Šilerio įsitikinimu, priėmus minėtą pataisą, po metų automobilių vagysčių sumažėtų perpus. Komisaro manymu, per tiek laiko sąvartynai, prekiaujantys naudotomis automobilių detalėmis, pritrūktų fiktyvių dokumentų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (27)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (108)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (92)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (79)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (66)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (177)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...

Madridas į kovą su terorizmu pasitelks neįprastą priemonę (38)

Keliose Madrido pėsčiųjų gatvėse bus pastatyti didžiuliai gėlių vazonai, kurių paskirtis bus...