Per Biržų rajono teritoriją nutiestas produktotiekis, kurį biržiečiai vadina juodojo aukso gysla, toliau masina šio krašto ūkininkus ir vagis.
Akcinės bendrovės "Mažeikių nafta" Biržų padalinio saugos tarnybos darbuotojai praėjusią savaitę aptiko nelegalų gręžinį Jonavos kaime, šalia garsių šio krašto ūkininkų Virgučio Cibo ir Virginijaus Tuomo valdų.

Tikrinant vamzdynų trasą iš sraigtasparnio, naftininkų įtarimą sukėlė šalia trasos šviežiai sukultivuota žemė. Nuodugniai apžiūrėjus įtartiną vietą, buvo rastas pragręžtas produktotiekio dyzelino vamzdis. Prie jo buvo primontuota 25 milimetrų skersmens sklendė, o nuo jos per dirbamus laukus nutiesta 250 metrų ilgio aukšto slėgio žarna, kurios čiaupas paslėptas krūmuose.

Užteršė upę

Rugpjūčio pabaigoje buvo likviduota nelegali prijungimo sistema Biržų girios gūdumoje, ties Gilupio kaimu. Abiem atvejais žarnos buvo pilnos dyzelino, kurio vagys prisileisdavo pagal paklausą ar poreikį.

Dar vieną vagystę išdavė šį pavasarį Apaščios upėje pasirodę naftos produktai. Aplinkos apsaugos pareigūnai nustatė, kad jie tekėjo Šilinės upeliu iš Jonavos kaimo laukų. Iš upelio šlaitų užterštumo specialistai sprendė, jog teršti pradėta dar gerokai prieš polaidį. Naftininkų avarinės tarnybos darbuotojai, pasitelkę melioratorius, suskato daryti užtvaras, kad būtų sustabdytas atvirų vandens telkinių teršimas.

Prie griovio esančioje pievelėje melioratoriai aptiko išplitusią naftos produktų dėmę, dirvožemis toje vietoje buvo permirkęs dyzelinu. Netrukus melioracijos kanalo šlaite surado žarną, kuri nuvedė prie produktotiekio vamzdynų. Tąkart atkasė apie kilometro ilgio žarną, sudurstytą iš daugelio gabalų, jos gale buvo pritvirtintas labai prastas čiaupas, pro kurį skverbėsi degalai. Dyzelino tiekimo sistema buvo arčiausiai Tito Savicko ir Tuomo valdų.

Nepavyksta įrodyti

Dar dvi nelegalias dyzelino vagių sistemas naftotiekio darbuotojai praėjusiais metais likvidavo gretimame Juostaviečių kaime.

Per ūkininko Cibo dirbamus laukus 3 kilometrų žarna policijos pareigūnus atvedė į didžiažemio ūkininko Daliaus Linkevičiaus sodybą. Kita, 2 kilometrų ilgio - į kito didžiažemio ūkininko Povilo Dambrausko sandėlį. Atrodė, jog įtariamieji šiais atvejais aiškūs, tačiau kriminalistams nepavyko surinkti reikiamų įrodymų. Žarnos buvo tuščios, o ūkininkų namuose rastas dyzelinas pagal laboratorinius ekspertizės duomenis nesutapo su vamzdynais tiekiamu į latvių uostą.

Degalų vagys daugeliu atvejų sugeba apvynioti Biržų kriminalistus apie pirštą. Pernai rajono policijos komisariatas iškėlė 3, šiemet - jau 4 baudžiamąsias bylas dėl nelegalaus prisijungimo prie naftotiekio vamzdžių ir degalų vagysčių, tačiau nė vienu atveju kaltininkai nesurasti. Bylos stabdomos ir nutraukiamos nesant kaltinamųjų. Dėl kai kurių faktų ikiteisminis tyrimas dar atliekamas.

Ieškinių nepateikė

Rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Arvydas Bartkevičius LŽ sakė, jog naftos bendrovės padalinio tarnybos skuba kuo greičiau likviduoti neteisėtai prijungtas sistemas, savotiškai trukdo policijos pareigūnams net gerai apžiūrėti nusikaltimo vietas. Prokuroro žodžiais, Ventspilio uosto tarnybos nėra pateikusios nė vieno ieškinio dėl degalų stygiaus.

Naftininkai prieš kelerius metus plačiai išreklamavo dispečerinėje tarnyboje įdiegtą elektroninę sistemą, kuri signalizuoja apie slėgio kritimą pragręžtame ar prakiurusiame vamzdyne ir nurodo pažeidimo vietą. Taip, matyt, tikėjosi išgąsdinti ir nubaidyti degalų vagis, deja, vagysčių iš produktotiekio nesumažėjo, naftos bendrovė ir toliau patiria šimtatūkstantinius nuostolius.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (151)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (59)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (23)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (10)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (14)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (5)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (134)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige (1)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...