Lietuvoje plinta žinutė apie „laimėjimą“: renka duomenis ir pinigus

 (21)
Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, kuri mobiliajame telefone sulaukė keisto pranešimo: esą ji laimėjo „Google“ dovaną, o prizo steigėju yra „Samsung“. Ekspertai sako, kad veikiausiai tai yra žaidimas, kurio tikslas – uždirbti iš patiklių vartotojų, kiti įspėja, kad gali būti renkami žmonių duomenys.
Žinutė išmaniajame
© DELFI

„Sveikiname jus „Samsung“ vartotojau! Jūsų „Galaxy J5 (2016)“ laimėjo (1) „Google“ dovaną!“, - buvo rašoma skaitytojos mobiliajame naršant „Google“.

Toliau tekste dėstoma, kad laimingieji renkami kiekvieną šeštadienį, tam, kad jiems būtų padovanota dovana.

„Ši nemokama dovana yra išskirtinai TIK „Samsung“ naudotojams iš Lietuvos! - tačiau toliau tekste dėstoma, kad dovaną dar reikia laimėti. - Jūs buvote išrinktas laimėti dovaną iš „Samsung“, kurios vertė gali siekti net 1 050 eurų, jei teisingai atsakysite į sekančius 4 klausimus.”

Tokiau tekste yra pristatoma viktorinos paslauga „Mobilwin“, nurodyta, kad jos kaina – 2,9 euro per savaitę. Taip pat nurodytas telefono numeris, kuriuo galima susisiekti, bet juo atsiliepia autoatsakiklis lietuvių kalba, kuris siūlo arba nutraukti prenumeratą, arba palikti balso pranešimą.

Be to, reikalaujama, kad paliekantys balso pranešimą nurodytų ir telefono numerį, kuris jau yra šios paslaugos abonentu.

Nurodoma, kad paslaugą teikia „Nobinet Ltd“, įsikūrusi Seišeliuose, o įmonė nebendradarbiauja su išvardytais prekės ženklais ar produktais.

„Google“ atsiųsto skelbimo tinklalapio atvaizdas yra akivaizdus sukčiavimo atvejis – vadinamas Fišingas (angl. phishing) yra vienas iš populiariausių internetinio sukčiavimo būdų, norint iš neatidžių arba patiklių vartotojų išgauti tik jiems žinomus duomenis (vardus, slaptažodžius, banko sąskaitos kodus, kreditinių kortelių numerius, kitus ypatingus duomenis ir pan). CERT-LT 2016 m. uždarė 555 tokio tipo tinklalapius“, - rašoma Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) komentare DELFI.

„Žmonės galvoja, kad vieną kartą nusiuntė SMS, sumokėjo ir viskas. Tai prenumeratos žaidimas, nuolat eis žinutės, bus sunku atsisakyti prenumeratos. Mėnesio telefono sąskaitos patuštins kišenes, - sakė IT specialistas Marius Pareščius. - Žaidimas atrodo įtartinai, manau, kad bus apgaudinėjami žmonės, tikėjusieji prizų negaus.“

Bendrovė „Samsung“ DELFI nurodė, kad „su šia veikla nėra niekaip susijusi“.

RRT įspėja, kad šiuo atveju matoma, kaip „žvejojami“ duomenys.

Paaiškinama, kad šiuo atveju Fishingo atvejį identifikuoja: netikslus „Google“ svetainės adresas ir turinys su gramatinėmis ir stiliaus klaidomis.

„Ryšių reguliavimo tarnyba prašo pranešti apie šį atvejį tinklalapyje https://www.cert.lt/pranesti.html ar elektroniniu paštu cert@cert.lt pateikiant papildomus duomenis. Neturint papildomos informacijos negalime užkirsti kelią šiam sukčiavimo atvejui ir uždaryti tinklalapį“, - dėstoma komentare.

Primenama, kad „visi tinklalapiai kurie susiję su „Google“, visada adresas baigsis google.com (pavyzdžiui, docs.google.com, maps.google.com) atitinkamai ir su .lt. Visais kitais atvejais - 99 proc. - Fišingas“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Technologijos

Grįžta legendinis žaidimas „Crash Bandicoot“ (2)

Pernai, švęsdama 20-ąjį „Crash Bandicoot“ gimtadienį, „Sony“ ir „Activision“ pranešė apie orginaliosios trilogijos sugrįžtuves į žaidėjų namus ir anonsavo „Crash Bandicoot N‘Sane Trilogy“. Šis žaidimas iš esmės yra „Crash Bandicoot“ serijos perdirbinys, pritaikytas šios kartos konsolėms.

Dirbtinio intelekto parodoje - someljė pareigas einantis robotas ir kūrybiškumo matuoklis

Trečiadienį Tokijuje prasidėjo pirmoji dirbtinio intelekto paroda „Expo“. Jos lankytojai gali iš arčiau susipažinti su daugybe naujos kartos technologijų – pradedant someljė funkcijas perėmusiu robotu ir baigiant specialiu emocijų skaitytuvu.

„Sony“ imasi senovinės technologijos po 30 metų pertraukos (2)

Japonijos kompanija „Sony“ pranešė po trijų dešimtmečių pertraukos atnaujinsianti vinilinių plokštelių gamybą, reaguodama į tokių plokštelių paklausos augimą.

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas (20)

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai.

FTB apklausė šnipinėjimu siejamos „Kaspersky Lab“ darbuotojus (42)

Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai, vykdydami kontržvalgybos tyrimą, apklausė Jungtinėse Valstijose dirbančius kibernetinio saugumo bendrovės „Kaspersky Lab“ darbuotojus apie jų įmonės veiklą, pranešė televizija NBC.