Vikingų neva nubraižytas Šiaurės Amerikos žemėlapis - klastotė

 (19)

Šis žemėlapis 1965 metais, kai jį paskelbė Yale'io (Jeilio) universitetas, sukėlė tikrą sensaciją, jis buvo vertinamas daugiau kaip 20-čia mln. JAV dolerių (maždaug 70 mln. litų).

Žemėlapyje vaizduojamos žemės Šiaurės Amerikoje, kurias maždaug 1000-aisiais metais neva atrado du Islandijos vikingai -Leifas Erikssonas ir Bjarni Herjolfssonas. Tos žemės žemėlapyje pavadintos Marklandu ir Vinlandu.

"Vinlando žemėlapis tikriausiai yra vienas svarbiausių žemėlapių pasaulyje", - sakė Londono universiteto chemijos profesorius Robinas Clarkas, aiškindamas, kodėl ėmėsi savo tyrimo, kurio rezultatai trečiadienį bus paskelbti JAV savaitraštyje " Analytical Chemistry".

Rašalas žemėlapyje yra dviejų sluoksnių - ant gelsvo sluoksnio yra užteptas juodas.

Kai kurie mokslininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje abejojo žemėlapio autentiškumu ir teigė, kad jis gali būti XX amžiaus klastotė, kurią padarė viduramžių piešimo techniką išmanantis klastotojas.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į gelsvajame sluoksnyje esantį gamtoje labai retai aptinkamos formos titano dvideginį, kuris buvo susintetintas tik 1923-iaisiais.

Šis klausimas vėl iškilo 1995-aisiais, kai Yale'o universitetas paskelbė, kad tas titano dvideginis galėjo susidaryti ir viduramžiais gaminant geležies turintį rašalą.

Tačiau R.Clarko komanda, kuri pirmoji ištyrė visą žemėlapį, o ne tik jo fragmentus, nustatė, kad minėtos formos titano dvideginio "aptikta tik rašalo linijose ir niekur daugiau, todėl jis tikriausiai yra sudėtinė geltonosios linijos dalis".

BNS
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

Kaip greitai sukursime antžmogių rasę? (11)

Pastaruoju metu vis dažniau girdime apie genų inžineriją, mokslininkai neslepia, kad stovime ant genų revoliucijos slenksčio. Revoliucijos, kuri gydys dabar mirtinas ligas, veis naujas gyvūnų ir augalų rūšis. Tačiau kodėl mokslininkai taip sunerimę?

Inovacijų radaras: kaip išgirsti ateitį? (2)

Gyvename laikais, kai mases pavergiančios inovacijos gimsta garažuose, studentų bendrabučio kambariuose. Kai išradėju, rodos, gali tapti kiekvienas. Viskas ko reikia – gera idėja. Bet kur tokią rasti?

Rusiškos raketos gedimas pavirto netikėta dovana A. Einsteino teorijos sukaktuvių proga (9)

Kai 2014 metų rugpjūčio 22 dieną iš Prancūzijos Gvianos pakilo raketa „Soyuz“, į kosmosą gabenusi iškart du Europos kosmoso agentūros (EKA) navigacinės sistemos palydovus „Galileo“, niekas nė pagalvoti negalėjo, kad jie ateityje bus panaudoti kol kas tiksliausiam Alberto Einsteino bendrosios reliatyvumo teorijos patikrinimui, rašo theguardian.com.

Kur reikėtų kreiptis, jei savo palaikus norite paaukoti mokslui? (7)

Palaikų paaukojimas mokslui – kilnus ir reikalingas poelgis, tačiau tokią valią gali pareikšti tik savo palaikus norintis paaukoti asmuo. Taip sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros atstovas Mantas Mincevičius.

Net vienišiausiems žmonėms draugiją lovoje palaiko šimtai gyvių (4)

Vartojimo manijos apimti amerikiečiai kiekvieną dieną televizoriaus ekrane mato reklamas, tvirtinančias, kad per aštuonerius metų čiužinys prisipildo kilogramais negyvos odos, litrais prakaito ir milijonais dulkių erkučių. Žinoma, jų tikslas – įtikinti žiūrovą kuo dažniau keisti savo lovos čiužinį. Bet ar ši reklama nėra apgaulinga? Ar iš tiesų per keletą metų čiužiniai tampa viena purviniausių vietų namuose, ant kurios ne tik gulėti nemalonu, bet ir prisėsti baisu?