Vikingų neva nubraižytas Šiaurės Amerikos žemėlapis - klastotė

 (19)

Šis žemėlapis 1965 metais, kai jį paskelbė Yale'io (Jeilio) universitetas, sukėlė tikrą sensaciją, jis buvo vertinamas daugiau kaip 20-čia mln. JAV dolerių (maždaug 70 mln. litų).

Žemėlapyje vaizduojamos žemės Šiaurės Amerikoje, kurias maždaug 1000-aisiais metais neva atrado du Islandijos vikingai -Leifas Erikssonas ir Bjarni Herjolfssonas. Tos žemės žemėlapyje pavadintos Marklandu ir Vinlandu.

"Vinlando žemėlapis tikriausiai yra vienas svarbiausių žemėlapių pasaulyje", - sakė Londono universiteto chemijos profesorius Robinas Clarkas, aiškindamas, kodėl ėmėsi savo tyrimo, kurio rezultatai trečiadienį bus paskelbti JAV savaitraštyje " Analytical Chemistry".

Rašalas žemėlapyje yra dviejų sluoksnių - ant gelsvo sluoksnio yra užteptas juodas.

Kai kurie mokslininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje abejojo žemėlapio autentiškumu ir teigė, kad jis gali būti XX amžiaus klastotė, kurią padarė viduramžių piešimo techniką išmanantis klastotojas.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į gelsvajame sluoksnyje esantį gamtoje labai retai aptinkamos formos titano dvideginį, kuris buvo susintetintas tik 1923-iaisiais.

Šis klausimas vėl iškilo 1995-aisiais, kai Yale'o universitetas paskelbė, kad tas titano dvideginis galėjo susidaryti ir viduramžiais gaminant geležies turintį rašalą.

Tačiau R.Clarko komanda, kuri pirmoji ištyrė visą žemėlapį, o ne tik jo fragmentus, nustatė, kad minėtos formos titano dvideginio "aptikta tik rašalo linijose ir niekur daugiau, todėl jis tikriausiai yra sudėtinė geltonosios linijos dalis".

BNS
 
19
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Mokslas

Brazilijoje su Dengė karštine kovos genetiškai modifikuoti uodai

2014 rugpjūčio mėn. 21 d. 18:23
Brazilijoje su Dengė karštine kovos genetiškai modifikuoti uodai
Žmonėms tai yra didžiausią pražūtį nešantys sutvėrimai Žemėje. Uodų platinamos ligos kasmet nusineša daugiau žmonių gyvybių negu visi kiti gyvūnai kartu sudėjus. Dengė karštine Brazilijoje kasmet apsikrečia dešimtys milijonų žmonių. Atrodo, kad ši liga Brazilijoje tapo nebekontroliuojama – šioje šalyje per pastaruosius 50 metų mirčių nuo šio potencialiai mirtino viruso padaugėjo 50 kartų. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios biotechnologijų įmonės „Ocitech“ teigia turį šios problemos sprendimą.

Vorų evoliucija: miestai skatina vorų didėjimą (2)

2014 rugpjūčio mėn. 21 d. 16:55
Voras Nephila plumipes
AOP nuotr.
Mokslininkai tikina, kad vorai didėja. Tiesa, ne visi – tik tie, kurie gyvena miestuose. Kitaip tariant, jei esate mieste, tai voras, kuris tupi kampe palubėje, žiūri jums į pakaušį ir kėsinasi užšokti, yra gerokai didesnis už giminaitį kaimietuką.

„Galileo” navigacijos sistema bus papildyta dviem palydovais (5)

2014 rugpjūčio mėn. 21 d. 11:02
Europos navigacijos sistemos "Galileo" palydovai
AOP nuotr.
Europos palydovinės navigacijos sistema „Galileo” netrukus bus papildyta dviem palydovais. Po iškėlimo jų skaičius orbitoje padidės iki šešių. Europos Komisija planuoja iki šio dešimtmečio pabaigos į kosmosą paleisti iš viso 30 tokių palydovų. Projektu „Galileo“ siekiama Europoje skatinti ekonomiką ir palengvinti kasdienius gyventojų poreikius.

Kosminis zondas „Rosetta“ ruošiasi paliesti ir paragauti kometą

2014 rugpjūčio mėn. 21 d. 10:49
Rugpjūčio 19 d. užfiksuotas 67P/Churyumov-Gerasimenko kometos vaizdas
ESA nuotr.
Galiausiai pasiekęs 67P/Churyumov-Gerasimenko kometą, „Rosetta“ zondas pasirengė pagelbėti narplioti vandenynų atsiradimo Žemėje klausimą

Džiunglėse aptikti du didžiuliai senovės majų miestai (29)

2014 rugpjūčio mėn. 20 d. 17:44
Majų miesto Kobos griuvėsiai Jukatano pusiasalio džiunglėse
AOP nuotr.
Archeologai įžengę į du senovės majų miestus, paslėptus Meksikos džiunglių, aptiko nasrus primenančias durų arkas, piramidės formos šventyklas ir rūmų liekanas.