Vikingų neva nubraižytas Šiaurės Amerikos žemėlapis - klastotė

 (19)

Šis žemėlapis 1965 metais, kai jį paskelbė Yale'io (Jeilio) universitetas, sukėlė tikrą sensaciją, jis buvo vertinamas daugiau kaip 20-čia mln. JAV dolerių (maždaug 70 mln. litų).

Žemėlapyje vaizduojamos žemės Šiaurės Amerikoje, kurias maždaug 1000-aisiais metais neva atrado du Islandijos vikingai -Leifas Erikssonas ir Bjarni Herjolfssonas. Tos žemės žemėlapyje pavadintos Marklandu ir Vinlandu.

"Vinlando žemėlapis tikriausiai yra vienas svarbiausių žemėlapių pasaulyje", - sakė Londono universiteto chemijos profesorius Robinas Clarkas, aiškindamas, kodėl ėmėsi savo tyrimo, kurio rezultatai trečiadienį bus paskelbti JAV savaitraštyje " Analytical Chemistry".

Rašalas žemėlapyje yra dviejų sluoksnių - ant gelsvo sluoksnio yra užteptas juodas.

Kai kurie mokslininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje abejojo žemėlapio autentiškumu ir teigė, kad jis gali būti XX amžiaus klastotė, kurią padarė viduramžių piešimo techniką išmanantis klastotojas.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į gelsvajame sluoksnyje esantį gamtoje labai retai aptinkamos formos titano dvideginį, kuris buvo susintetintas tik 1923-iaisiais.

Šis klausimas vėl iškilo 1995-aisiais, kai Yale'o universitetas paskelbė, kad tas titano dvideginis galėjo susidaryti ir viduramžiais gaminant geležies turintį rašalą.

Tačiau R.Clarko komanda, kuri pirmoji ištyrė visą žemėlapį, o ne tik jo fragmentus, nustatė, kad minėtos formos titano dvideginio "aptikta tik rašalo linijose ir niekur daugiau, todėl jis tikriausiai yra sudėtinė geltonosios linijos dalis".

BNS
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

Panacėja neįgaliesiems: sukurtas prietaisas leisiantis pakeisti vežimėlius (10)

Australijos mokslininkai sukūrė į žmogaus kūną inplantuojamą įtaisą, gavusį smegenų ir mašinos sąsajos (angl. brain-machine interface) pavadinimą.

Vilniuje subruzdimas dėl dviejų naujų mokslų centrų (10)

Vilniaus universitetas (VU) šiuo metu intensyviai ruošiasi Saulėtekyje įsikūrusių dviejų tiksliųjų mokslo centrų ir didžiosios kilnojamosios Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) parodos atidarymui.

Išrastas tvarstis, kuris išgelbės karių gyvybes mūšio lauke (1)

Izraelio mokslininkai išrado naujos kartos tvarstį, galintį sustabdyti net ir smarkiausią kraujavimą. Skelbiama, kad ši naujovė ligoninėse ir nelaimių vietose padės išgelbėti daug gyvybių. Durtinės ir šautinės žaizdos, sukeliančios smarkų kraujavimą, per itin trumpą laiką gali baigtis mirtimi. Deja, profesionalios pagalbos taip skubiai sulaukti gali ir nepavykti.

Artėja lemtinga diena: paaiškės, ar Einšteinas buvo teisus (73)

Šį ketvirtadienį paaiškės, ar gandai apie užfiksuotas gravitacijos bangas pasitvirtino. Gali būti, kad drąsiausios Alberto Einšteino pranašystės vis tik pasirodys esančios teisingomis.

Tarakonų tyrimai parodė, kaip gelbėti žmones po katastrofų (5)

Tarakonams apibūdinti žmonės naudoja labai daug žodžių: šlykštūs, bjaurūs, klastingi ir atstumiantys, rašo „Reuters.com“. Tačiau čia reikėtų pridurti ir dar vieną – įkvepiantys.