Vikingų neva nubraižytas Šiaurės Amerikos žemėlapis - klastotė

 (19)

Šis žemėlapis 1965 metais, kai jį paskelbė Yale'io (Jeilio) universitetas, sukėlė tikrą sensaciją, jis buvo vertinamas daugiau kaip 20-čia mln. JAV dolerių (maždaug 70 mln. litų).

Žemėlapyje vaizduojamos žemės Šiaurės Amerikoje, kurias maždaug 1000-aisiais metais neva atrado du Islandijos vikingai -Leifas Erikssonas ir Bjarni Herjolfssonas. Tos žemės žemėlapyje pavadintos Marklandu ir Vinlandu.

"Vinlando žemėlapis tikriausiai yra vienas svarbiausių žemėlapių pasaulyje", - sakė Londono universiteto chemijos profesorius Robinas Clarkas, aiškindamas, kodėl ėmėsi savo tyrimo, kurio rezultatai trečiadienį bus paskelbti JAV savaitraštyje " Analytical Chemistry".

Rašalas žemėlapyje yra dviejų sluoksnių - ant gelsvo sluoksnio yra užteptas juodas.

Kai kurie mokslininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje abejojo žemėlapio autentiškumu ir teigė, kad jis gali būti XX amžiaus klastotė, kurią padarė viduramžių piešimo techniką išmanantis klastotojas.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į gelsvajame sluoksnyje esantį gamtoje labai retai aptinkamos formos titano dvideginį, kuris buvo susintetintas tik 1923-iaisiais.

Šis klausimas vėl iškilo 1995-aisiais, kai Yale'o universitetas paskelbė, kad tas titano dvideginis galėjo susidaryti ir viduramžiais gaminant geležies turintį rašalą.

Tačiau R.Clarko komanda, kuri pirmoji ištyrė visą žemėlapį, o ne tik jo fragmentus, nustatė, kad minėtos formos titano dvideginio "aptikta tik rašalo linijose ir niekur daugiau, todėl jis tikriausiai yra sudėtinė geltonosios linijos dalis".

BNS
Registruoti (0) Anonimiški (19)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

„Penktadienį į Žemę rėšis gigantiškas asteroidas“? Nesąmonė! (81)

Kelias pastarąsias dienas įvairiuose užsienio (ir mūsų šalies) žiniasklaidos šaltiniuose skleidžiama panika teigiant, kad prie Žemės artėja milžiniškas asteroidas, keliantis grėsmę mūsų planetai.

Kiek truktų kritimas kiaurai Žemę? (39)

Kanadietis fizikos studentas suskaičiavo tikslų kritimo per Žemę laiką: užtruktumėte 38 minutes ir 11 sekundžių.

Perlaidotas paskutinis mūšyje žuvęs Anglijos karalius (6)

Karstas su Anglijos karaliaus Ričardo III palaikais, kurie 2012 metais buvo rasti kasinėjant vieną municipalinę automobilių stovėjimo aikštelę, ketvirtadienį buvo iškilmingai perlaidotas Lesterio miesto katedroje, praėjus penkiems šimtmečiams po jo žūties mūšio lauke.

Sulėtintas kompaktinio disko sprogimas – gražiau už fejerverkus (22)

Jeigu kada nors teko matyti dėl itin didelio sukimo greičio išsitaškantį kompaktinį diską, tikriausiai pastebėjote, kad disko fragmentai išsitaško į visas puses. Bet iki šiol niekas pasaulyje neregėjo, kaip būtent šis procesas vyksta. Nes tai nebuvo nufilmuota itin didelio greičio kamera.

Pramiegojusiems kovo 17-18 d. šiaurės pašvaistę – dar viena galimybė (31)

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) portale, kuriame nuolat atnaujinama informacija apie artėjančias magnetines audras, skelbiama, kad šiuo metu nuo Saulės link Žemės keliauja elektringųjų dalelių plazmos srautas, kuris kovo 28 dienos naktį turėtų sukelti 5 Kp lygio magnetinę audrą.