Vikingų neva nubraižytas Šiaurės Amerikos žemėlapis - klastotė

 (19)

Šis žemėlapis 1965 metais, kai jį paskelbė Yale'io (Jeilio) universitetas, sukėlė tikrą sensaciją, jis buvo vertinamas daugiau kaip 20-čia mln. JAV dolerių (maždaug 70 mln. litų).

Žemėlapyje vaizduojamos žemės Šiaurės Amerikoje, kurias maždaug 1000-aisiais metais neva atrado du Islandijos vikingai -Leifas Erikssonas ir Bjarni Herjolfssonas. Tos žemės žemėlapyje pavadintos Marklandu ir Vinlandu.

"Vinlando žemėlapis tikriausiai yra vienas svarbiausių žemėlapių pasaulyje", - sakė Londono universiteto chemijos profesorius Robinas Clarkas, aiškindamas, kodėl ėmėsi savo tyrimo, kurio rezultatai trečiadienį bus paskelbti JAV savaitraštyje " Analytical Chemistry".

Rašalas žemėlapyje yra dviejų sluoksnių - ant gelsvo sluoksnio yra užteptas juodas.

Kai kurie mokslininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje abejojo žemėlapio autentiškumu ir teigė, kad jis gali būti XX amžiaus klastotė, kurią padarė viduramžių piešimo techniką išmanantis klastotojas.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į gelsvajame sluoksnyje esantį gamtoje labai retai aptinkamos formos titano dvideginį, kuris buvo susintetintas tik 1923-iaisiais.

Šis klausimas vėl iškilo 1995-aisiais, kai Yale'o universitetas paskelbė, kad tas titano dvideginis galėjo susidaryti ir viduramžiais gaminant geležies turintį rašalą.

Tačiau R.Clarko komanda, kuri pirmoji ištyrė visą žemėlapį, o ne tik jo fragmentus, nustatė, kad minėtos formos titano dvideginio "aptikta tik rašalo linijose ir niekur daugiau, todėl jis tikriausiai yra sudėtinė geltonosios linijos dalis".

BNS
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

Gluminanti Marso nuotrauka: užfiksuotas ore kybantis šaukštas (14)

Ko tik nesame matę Marse! Marso gėlelių, Marso žiurkių, salamandrų, barakų obamų... Vis dėlto naujausias marsaeigio Curiosity fotohitas iš tiesų stulbina. Ir pareidolijos šįkart čia mažai kuo dėtos.

Suskaičiavo visus Žemės medžius: liko nustebę (13)

Anot naujausių duomenų, Žemėje auga vos per tris trilijonus medžių. Tačiau šis skaičius aštuonis kartus viršija ankstesnius skaičiavimus, kurie buvo parodę, kad mūsų planetoje geriausiu atveju auga 400 mlrd. medžių, rašo bbc.com.

Ta pati medžiaga ir žmogaus organams gaminti, ir gatvėms tiesti (1)

Šiandien kuriamos techninės tekstilės medžiagos ir produktai, gerinančios žmogaus gyvenimo kokybę, peržengia tradicines tekstilės supratimo ir panaudojimo galimybes. Šiuolaikinė tekstilė naudojama aviacijoje ir kosmose, medicinoje, žemės ūkyje, tiesiant kelius, statybų, transporto bei karo pramonėje.

Profesorius: kur Lietuvą nuves šviesos technologijos? (4)

Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, prof. Juozas Vidmantis Vaitkus mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė 2015“ pasakos apie šviesos technologijas.

Į kosminę stotį pakilo dar trys kosmonautai (19)

Iš Rusijos Baikonūro kosmodromo Kazachstane į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) pakilo trys kosmonautai – danas Andrėjas Mogensenas (Andreas Mogensen), kazachas Aidinas Aimbetovas ir rusas Sergejus Volkovas, pranešė Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“.