„Pasaulio pabaigos laikrodis“ tiksi pražūties link?

 (68)
Laikrodis
© Shutterstock nuotr.

Netrukus žadama pateikti naujausią informaciją, kiek laiko žmonijai dar liko iki katastrofiškos pražūties.

Mokslininkai ir saugumo ekspertai žada nuspręsti, ar garsiojo „Pasaulio pabaigos laikrodžio“ rodykles pasukti į priekį, vidurnakčio, simbolizuojančio pražūtį, link, ar atgal, kas rodytų didėjantį saugumą pasaulyje, praneša SPACE.com.

Laikrodžio, nuo 1947 metų simbolizuojančio artėjančią apokalipsę, rodyklės dabar rodo 6 minutes iki vidurnakčio. Antradienį leidinys „Bulletin of the Atomic Scientists“ (BAS) paskelbs, ar minutinė rodyklė bus pastumta minute į priekį ar atgal, taip atspindint naujausias pasaulio saugumo tendencijas. Paskutinį kartą laikrodžio rodyklė judinta 2010 metais. Tuomet ji pastumta atgal nuo 5 minučių iki vidurnakčio iki šešių.

Priimdamas šį sprendimą, leidinys įvertinta dabartinę branduolinių ginklų būklę, klimato pokyčius ir biosaugumą, o taip pat kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos žmonijos išlikimui.

Arčiausiai vidurnakčio, 23.57 val., laikrodžio rodyklės buvo atsidūrę 1984 metais, kai JAV ir Sovietų Sąjungos diplomatiniai santykiai buvo atšalę, o įtampa pakilusi.

Toliausiai nuo susinaikinimo, pasak laikrodžio, žmonija buvo 1991 metais, kai „Pasaulio pabaigos laikrodis“ rodė 17 min. iki vidurnakčio. Tais metais, pasibaigus Šaltajam karui, JAV ir Rusija pradėjo mažinti savo arsenalus.

Tačiau 1995 metais laikrodžio rodyklės vėl priartėjo prie vidurnakčio, kai pradėjo blėsti viltys dėl visiško branduolinio nusiginklavimo. Tuomet jis rodė 14 minučių iki pusiaunakčio. Pastaraisiais metais laikrodis vis garsiau tiksėjo apie gresiančią žmonijos pražūtį, mat leidinio mokslininkai vis didesnį dėmesį skiria nerimui dėl branduolinio terorizmo ir klimato pokyčių.

2010 metų poslinkis atgal buvo siejamas su branduoliniu susitarimu tarp Rusijos ir JAV bei rezultatų davusiomis klimato derybomis Kopenhagoje.

Manoma, kad šių metų sprendimui įtakos turės Irano branduolinė programa, Fukušimos atominės elektrinės nelaimės pasekmės, klimato kaitos politika.

www.lrt.lt
 
68
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Mokslas

Nekalta bakterija mėsėdžiu žudiku pavirto vos per 35 metus (28)

2014 balandžio mėn. 15 d. 17:12
Streptokokai - vaizdas stebint skenuojančiu elektroniniu mikroskopu
AOP nuotr.
Tarptautinė mokslininkų grupė, atlikusi genetinius tyrimus ir publikavusi mokslinį darbą, kurį nepriklausomi ekspertai pavadino didžiausiu iki šiol publikuotu darbu apie bakterijų genomą, paskelbė, jog nežalingi mikroorganizmai mėsėdėmis bakterijomis pavirto vos per keturias mutacijas, įvykusias per 35 metus.

Lietuvoje bus Nacionalinis mokslo muziejus? (7)

2014 balandžio mėn. 15 d. 14:37
Mokslo populiarinimo sistemoje, kurią parengė Lietuvos mokslų akademijos ekspertų grupė, siūloma steigti nacionalinį mokslo muziejų, kurti specializuotą interneto svetainę, skirti apdovanojimus ir imtis kitų iniciatyvų, kurios skatintų visuomenę labiau domėtis mokslu ir padėtų jį suprasti. Mokslo muziejus būtų vienas svarbiausių mokslo populiarinimo centrų, kurio lankytojų lauktų ne tik šiuolaikiška ekspozicija, bet ir aktyvi pažintinė veikla – susitikimai su mokslininkais, diskusijos, konkursai, specialūs žaidimai, mokymai.

Jaunieji mokslininkai: sportiškas elektromobilis, kuris pamažu virsta tikrove (36)

2014 balandžio mėn. 15 d. 12:21
Jaunieji Lietuvos mokslininkai sugeba nustebinti savo idėjomis. Vilniaus Gedimino technikos universiteto transporto inžinerijos doktorantas Vidas Žuraulis pristato savo kūrinį, pagamintą kartu su kolegomis. Tai sportiškos išvaizdos elektromobilis, kuris ateityje galbūt taps mums įprasta susisiekimo priemone.

Anglijos danguje pasirodė ir dingo nepaaiškinamas juodas žiedas (60)

2014 balandžio mėn. 15 d. 11:00
Nepaaiškintos kilmės apskritimas danguje
Stopkadras/Youtube.com
Šešiolikmetė Vorvikšyro grafystės (Anglija) gyventoja danguje netikėtai pamatė keistą juodą žiedą. Tris minutes pakybojęs tarp debesų, mįslingasis žiedas staiga pradingo. Merginai visa tai pavyko nufilmuoti. Suglumę meteorologai kategoriškai neigia, kad tai galėtų būti koks nors meteorologinis reiškinys.

Amerikoje bus matomas visiškas Mėnulio užtemimas (6)

2014 balandžio mėn. 15 d. 10:40
Pirmasis nuo 2011-ųjų gruodžio visiškas Mėnulio užtemimas įvyks antradienį, o geriausios sąlygos jį stebėti bus abiejuose Amerikos žemynuose.