„Pasaulio pabaigos laikrodis“ tiksi pražūties link?

 (68)
Netrukus žadama pateikti naujausią informaciją, kiek laiko žmonijai dar liko iki katastrofiškos pražūties.
Laikrodis
© Shutterstock nuotr.

Mokslininkai ir saugumo ekspertai žada nuspręsti, ar garsiojo „Pasaulio pabaigos laikrodžio“ rodykles pasukti į priekį, vidurnakčio, simbolizuojančio pražūtį, link, ar atgal, kas rodytų didėjantį saugumą pasaulyje, praneša SPACE.com.

Laikrodžio, nuo 1947 metų simbolizuojančio artėjančią apokalipsę, rodyklės dabar rodo 6 minutes iki vidurnakčio. Antradienį leidinys „Bulletin of the Atomic Scientists“ (BAS) paskelbs, ar minutinė rodyklė bus pastumta minute į priekį ar atgal, taip atspindint naujausias pasaulio saugumo tendencijas. Paskutinį kartą laikrodžio rodyklė judinta 2010 metais. Tuomet ji pastumta atgal nuo 5 minučių iki vidurnakčio iki šešių.

Priimdamas šį sprendimą, leidinys įvertinta dabartinę branduolinių ginklų būklę, klimato pokyčius ir biosaugumą, o taip pat kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos žmonijos išlikimui.

Arčiausiai vidurnakčio, 23.57 val., laikrodžio rodyklės buvo atsidūrę 1984 metais, kai JAV ir Sovietų Sąjungos diplomatiniai santykiai buvo atšalę, o įtampa pakilusi.

Toliausiai nuo susinaikinimo, pasak laikrodžio, žmonija buvo 1991 metais, kai „Pasaulio pabaigos laikrodis“ rodė 17 min. iki vidurnakčio. Tais metais, pasibaigus Šaltajam karui, JAV ir Rusija pradėjo mažinti savo arsenalus.

Tačiau 1995 metais laikrodžio rodyklės vėl priartėjo prie vidurnakčio, kai pradėjo blėsti viltys dėl visiško branduolinio nusiginklavimo. Tuomet jis rodė 14 minučių iki pusiaunakčio. Pastaraisiais metais laikrodis vis garsiau tiksėjo apie gresiančią žmonijos pražūtį, mat leidinio mokslininkai vis didesnį dėmesį skiria nerimui dėl branduolinio terorizmo ir klimato pokyčių.

2010 metų poslinkis atgal buvo siejamas su branduoliniu susitarimu tarp Rusijos ir JAV bei rezultatų davusiomis klimato derybomis Kopenhagoje.

Manoma, kad šių metų sprendimui įtakos turės Irano branduolinė programa, Fukušimos atominės elektrinės nelaimės pasekmės, klimato kaitos politika.

www.lrt.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

Mokslininkai išmoko išjungti senėjimo procesus. Bet kol kas – tik kirmelėms (3)

Mokslininkai rado būdą eliminuoti senėjimo procesus kirmėlių organizmuose, o tai – reikšmingas žingsnis mokantis sustabdyti žmogaus senėjimo procesus.

Lenkai „išrado“ sveikesnę kiaulieną (18)

Lenkijos mokslininkai teigia sukūrę kiekvieno kiaulienos mėgėjo svajonę – kiaulieną su mažiau kalorijų, riebalų ir daugiau baltymų. Pati mėsa pasak mokslininkų, skanesnė ir ilgiau išlieka šviežia.

Užjūryje dirbantis lietuvis mokslininkas aptiko vėžio Achilo kulną (140)

Jungtinėje Karalystėje dirbantis lietuvis mokslininkas Skirmantas Kriaučionis, Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) Ludwigo vėžio tyrimų centre vadovaujantis laboratorijai, kartu su kolegomis atrado tai, ką galima būtų pavadinti tam tikrų vėžio formų Achilo kulnu – labai tikėtina, kad šis atradimas ateityje palengvins šios sudėtingos ligos gydymą.

33 priežastys, kodėl negalime blaiviai mąstyti apie klimato kaitą (20)

Dabar dauguma sąmoningų žmonių supranta, kad žmonija degino pernelyg daug anglies. Dauguma tų pačių žmonių vis dar degina pernelyg daug anglies. Yra didelis atotrūkis tarp mūsų požiūrio į klimato kaitą ir mūsų veiksmų, stengiantis kaip nors pakeisti situaciją. Deja, svarbu tik veiksmai, o ne sentimentai ar geri ketinimai, rašo aplinkosaugos psichologas Robertas Giffordas, dirbantis Viktorijos universitete Kanadoje.

Atrasta žmogiškumą lemianti smegenų sritis (25)

Neuromokslininkai nustatė smegenų sritį, kuri žmogaus protui gali suteikti jo unikalias savybes, tokias, kaip gebėjimas kalbėti. Tyrimo metu žmonėms pateikiant abstrakčią informaciją ši smegenų sritis buvo aktyvi, o makakų – ne, rašo nature.com.