„Pasaulio pabaigos laikrodis“ tiksi pražūties link?

 (68)
Laikrodis
© Shutterstock nuotr.

Netrukus žadama pateikti naujausią informaciją, kiek laiko žmonijai dar liko iki katastrofiškos pražūties.

Mokslininkai ir saugumo ekspertai žada nuspręsti, ar garsiojo „Pasaulio pabaigos laikrodžio“ rodykles pasukti į priekį, vidurnakčio, simbolizuojančio pražūtį, link, ar atgal, kas rodytų didėjantį saugumą pasaulyje, praneša SPACE.com.

Laikrodžio, nuo 1947 metų simbolizuojančio artėjančią apokalipsę, rodyklės dabar rodo 6 minutes iki vidurnakčio. Antradienį leidinys „Bulletin of the Atomic Scientists“ (BAS) paskelbs, ar minutinė rodyklė bus pastumta minute į priekį ar atgal, taip atspindint naujausias pasaulio saugumo tendencijas. Paskutinį kartą laikrodžio rodyklė judinta 2010 metais. Tuomet ji pastumta atgal nuo 5 minučių iki vidurnakčio iki šešių.

Priimdamas šį sprendimą, leidinys įvertinta dabartinę branduolinių ginklų būklę, klimato pokyčius ir biosaugumą, o taip pat kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos žmonijos išlikimui.

Arčiausiai vidurnakčio, 23.57 val., laikrodžio rodyklės buvo atsidūrę 1984 metais, kai JAV ir Sovietų Sąjungos diplomatiniai santykiai buvo atšalę, o įtampa pakilusi.

Toliausiai nuo susinaikinimo, pasak laikrodžio, žmonija buvo 1991 metais, kai „Pasaulio pabaigos laikrodis“ rodė 17 min. iki vidurnakčio. Tais metais, pasibaigus Šaltajam karui, JAV ir Rusija pradėjo mažinti savo arsenalus.

Tačiau 1995 metais laikrodžio rodyklės vėl priartėjo prie vidurnakčio, kai pradėjo blėsti viltys dėl visiško branduolinio nusiginklavimo. Tuomet jis rodė 14 minučių iki pusiaunakčio. Pastaraisiais metais laikrodis vis garsiau tiksėjo apie gresiančią žmonijos pražūtį, mat leidinio mokslininkai vis didesnį dėmesį skiria nerimui dėl branduolinio terorizmo ir klimato pokyčių.

2010 metų poslinkis atgal buvo siejamas su branduoliniu susitarimu tarp Rusijos ir JAV bei rezultatų davusiomis klimato derybomis Kopenhagoje.

Manoma, kad šių metų sprendimui įtakos turės Irano branduolinė programa, Fukušimos atominės elektrinės nelaimės pasekmės, klimato kaitos politika.

www.lrt.lt
 
68
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Mokslas

Kaip vieno mokslininko pramanas tapo viso mikrobiologijos pasaulio faktu (3)

2014 rugsėjo mėn. 16 d. 17:46
Escherichia coli bakterijos ant audinio
AOP nuotr.
Beveik kiekvienas, kuriam kada nors yra tekę susidurti su mikrobiologijos sritimi, yra girdėjęs labai įsimintinus skaičius apie mūsų kūno ekosistemą: esą, mikroorganizmų ląstelių kiekis mūsų kūne yra 10 kartų didesnis nei mūsų pačių ląstelių su žmogaus DNR.

Nepaprasti inercijos triukai: boulingo rutulių švytuoklė

2014 rugsėjo mėn. 16 d. 15:38
Boulingo rutulių švytuoklė
Stopkadras/Youtube.com
Privačioje vaikų vasaros stovykloje Bernsvilyje (Šiaurės Karolina, JAV) sukonstruotas štai toks didžiulis švytuojančių boulingo rutulių rinkinys. Nors jį pamatyti savo akimis gali ne kiekvienas, efektingiausi jo sugebėjimai nufilmuoti ir patalpinti internete.

Kvantinė kontrolė: kiek keistumo pageidaujate? (6)

2014 rugsėjo mėn. 16 d. 14:51
Fizika
AOP nuotr.
Kvantinis su­sie­tu­mas bu­vo kvan­tų pa­sau­lio keis­tu­mo auksi­nis stan­dar­tas, o da­bar nau­jas ir triukš­min­gas feno­me­nas ga­li su­teik­ti vi­sus pri­va­lu­mus su ma­žiau pastan­gų.

3D skenavimas ir spausdinimas: nuo šokoladinio Kalėdų senelio iki dirbtinės širdies

2014 rugsėjo mėn. 16 d. 10:43
Trimačiu spausdintuvu sukurta Ditos von Teese suknelė
AOP nuotr.
Trimačio pasaulio užfiksavimas visais laikais buvo iššūkis tiek mokslininkams, tiek menininkams.

Ką valgė vilniečiai XVII amžiuje? (6)

2014 rugsėjo mėn. 16 d. 10:34
Viduramžių kulinarija
AOP nuotr.
Kulinarija yra valgio gamybos menas. Žodis kildinamas iš lotynų kalbos ir savo prasme yra susijęs su kitais dviem svarbiais žodžiais: kultūra ir kultas. Galime sakyti, kad sąmoningas maisto paruošimas (kulinarijos menas) yra vienas bruožų, skiriančių žmones nuo gyvūnų. Maisto buvimas reiškė gyvenimą, o jo trūkumas – mirtį. Tad nenuostabu, kad maistas (ypač kai kurie jo produktai) gali tapti ir garbinimo objektu. Jis – neatskiriama auka Dievams, Dievo simbolis ar net pats Dievas (pavyzdžiui duona ir vynas krikščionybėje).