Paneigta nusistovėjusi tiesa apie dinozaurus

 (48)
Herry Gatesas ne vienerius metus it koks Hamletas praleido mąstydamas apie kaukoles ir vieną dieną jį aplankė nušvitimas.
© Vida Press

Jis, paleontologas iš Šiaurės Karolinos valstijos universiteto, atkreipė dėmesį, kad tik ant didžiausių rūšių dinozaurų kaukolių buvo iškilimai, rageliai ir neįprasti gūbriai. Ir staiga jam nušvito, kad tokie kaukolių „ornamentai“ nebuvo tiesiog šalutinis buvimo dideliu produktas.

Tam buvo priežastis. Ir ši idėja dabar keičia nusistovėjusią tiesą apie dinozaurus ir kodėl jie užaugdavo iki tokio neįtikėtino dydžio, rašo „smithsonianmag.com“.

Pirmojo tokio pobūdžio tyrimo metu H. Gatesas su bendradarbiais sukatalogavo 111 plėšriųjų dinozaurų, kaip tiranozauras, kaukoles iš visame pasaulyje veikiančių muziejų kolekcijų ir išleistų leidinių.

Plėšriųjų dinozaurų dydis svyravo nuo mažesnių už kates iki milžiniškų, kurie svėrė iki šešių tonų. Savo tyrimą H. Gatesas pradėjo nuo Coelophysis rūšies dinozauro, esančio plėšriųjų dinozaurų šeimos medžio pradžioje.

Mokslininkai nustatė, kad ant 20 iš 22 didžiausių plėšriųjų dinozaurų kaukolių buvo kaulėti galvos ornamentai. O tarp mažų dinozaurų kaukolių tokių ornamentų buvo aptikta tik ant vienos.

Be to, laikui bėgant dinozaurai su tokiais ornamentais augo daug greičiau. Tarp dinozaurų, kurių svoris galiausiai pasiekė bent toną, tų, kurie turėjo tokių galvos ornamentų, svoris augo 20 kartų greičiau, lyginant su tais, kurie neturėjo tokių ornamentų.

„Kai tik atsirasdavo gumbų, kūno svoris labai sparčiai imdavo augti“, – sakė H. Gatesas.

Mokslininkai ne vienerius metus manė, kad ragai ir gumbai padėjo dinozaurams komunikuoti ir demonstruoti dominavimą. Tačiau naujausi duomenys rodo, kad šie ornamentai buvo glaudžiai susiję su kūno dydžiu.

Remiantis klasikine dinozaurų evoliucijos teorija, tiranozaurų kūno masė augo iš kartos į kartą, nes jie buvo didesni ir galėjo išgyventi medžiodami. Tačiau H. Gatesas mano, kad įspūdingi gūbriai padėdavo padaryti įspūdį patelėms. Jeigu tiranozauras buvo didelis ir įspūdingai atrodantis, jis galėjo lengviau susirasti patelę. Todėl jo dydį ir ornamentiką paveldėdavo kitos kartos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Mokslas

Sunku patikėti, bet ir šiuose produktuose yra gyvūninės kilmės medžiagų (7)

Vegetarų gyvenimas išties turėtų būti nelengvas, nes gyvūninės kilmės sudėtinės medžiagos tam tikruose produktuose gali slėptis ne tik po kokiu nors suktu pavadinimu, bet kaip tuojau pat įsitikinsite, gali būti randamos ir tokiuose produktuose, kuriuose apskritai nesitikėjote jų esant.

Pirmieji studento įspūdžiai iš NASA: primena filmus (10)

Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto (KTU EEF) magistrantūros studentas Donatas Miklušis gegužę buvo atrinktas ir išvyko į vasaros stažuotę NASA Ames tyrimų centre.

Kartu su Lietuvos kosminiu aparatu paleistas ir pirmasis Latvijos palydovas „Venta 1“ (1)

Indijos raketa penktadienį iškėlusi Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų ir bendrovės „NanoAvionics“ sukurtą kosminį palydovą „Lituanica SAT-2“, taip pat nuskraidino į orbitą pirmąjį Latvijos palydovą „Venta 1“, pranešė Ventspilio universiteto koledžo atstovė Agnesė Jėkabsonė.

Vilniuje rasti įdomūs senoviniai pamatai: kas tai? (27)

Sostinės Konstitucijos pr. šiuo metu vyksta archeologiniai tyrinėjimai: vykdant statybas rasti įdomūs pamatai.

Berlyno televizijos bokštas buvo virtęs žaibų gaudykle (1)

Aukščiausias Vokietijos sostinės statinys – Berlyno televizijos bokštas – per ketvirtadienį, birželio 22 dieną, siautėjusią vasarišką perkūniją buvo tapęs tikrų tikriausia žaibų gaudykle. Laimei, vasariška stichija rimtesnės žalos nepadarė, žmonės nenukentėjo.