Mokslininkai kuria begarsio skrydžio technologiją kopijuodami pelėdas

 (15)
Mokslininkai tiria pelėdas, kurios turi skrydžio metu garso neskleidžiančius sparnus, leidžiančius joms nepastebėtoms užklupti grobį. Atradimus jie ketina panaudoti kurdami „tyliąją pelėdų technologiją“ (angl. „silent owl technology“), kuri gali būti pritaikyta lėktuvuose, vėjo turbinose ir povandeniniuose laivuose.
Laplandinė peleda/ (CA-SA/ Flickr./ Arne List nuotr.)
© Creative Commons

Pelėdos turi ne mažiau nei tris išskirtinius fizinius bruožus, kurie, manoma, prisideda prie jų galimybės tyliai skristi: standžių plunksnų priekinėje sparno kraštinėje, lanksčią galinę sparno kraštinę ir minkštą pūkinį viršutinės sparno dalies dangalą“, – mokslininką Justiną Jaworskį cituoja portalas HNGN.com. Profesoriaus padėjėjas Lehigho universiteto Mechaninės inžinerijos ir mechanikos fakultete savo tyrimą pristatė sekmadienį Amerikos fizikų draugijos susitikime Pitsburge.

Kitų paukščių skrydį galima lengvai išgirsti dėl kietos galinės sparno linijos. Tyrėjai atrado, kad pelėdų sparno galas yra korėtas ir paslankus, todėl gerokai sumažinamas aerodinaminis triukšmas. Tyrėjai nori sužinoti, ar garsas priklauso nuo šios vienos savybės, ar nuo kokio nors savybių rinkinio.

Įtariama, kad didelę įtaka turi sparno tekstūra.

„Dabar mes nustatinėjame garsą, kurį skleidžia oras, tekėdamas per pūkinę medžiagą, kurią idealiu atveju sudaro daugybė lanksčių plaušelių, ir tiriame, kokia įtaką garsui turi plaušelių sudėtis“, – teigė J. Jaworskis.

Mokslininkai taip pat fotografuoja pelėdų sparnus siekdami nukopijuoti jų geometriją. Pasak J. Jaworskio, atradimai gali padėti sumažinti lėktuvų, vėjo turbinų ir povandeninių laivų skleidžiamą garsą bei jų patiriamą vibraciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Mokslas

Gydytojas išvardino, kaip sveikatai kenkia naudojimasis mobiliuoju (22)

Dauguma žmonių neįsivaizduoja savo gyvenimo be mobiliųjų telefonų. Šis technologijos stebuklas neabejotinai palengvina kasdienius darbus, tačiau gali sukelti ir sveikatos sutrikimų.

Kovo 10 d. - nacionalinis konkursas „Lietuvos istorijos žinovas“ (1)

Lietuvos istorijos mokytojų asociacija 2017 m. kovo 10 d., penktadienį, 10 val. kviečia į trečiąjį Nacionalinį konkursą „Lietuvos istorijos žinovas“.

Gąsdinanti prognozė gyvybei Žemėje (88)

Pusė gyvūnų Žemėje išnyks iki šio šimtmečio pabaigos ir kas penktas jau yra patekęs į rizikos zoną, skelbiama naujoje studijoje.

Meksikoje rastas reptilijos skeletas padės išsiaiškinti, kodėl baigėsi dinozaurų era (4)

Išdžiūvusioje Meksikos dykumoje rastas naujos jūrų reptilijos su pelekais ir uodega skeletas. Jos minkšti kaulų audiniai, kūno ilgis – maždaug 180 centimetrų, pelekų skersmuo – apie 120 centimetrų. Paleontologų teigimu, reptilija – apie 93 milijonų metų senumo.

Dingo vienintelis pasaulyje metalinio vandenilio pavyzdys (25)

Praėjusį mėnesį mokslininkai rado „didelio slėgio fizikos šventąjį gralį“, kai Harvardo universiteto fizikai paskelbė sėkmingai pavertę vandenilį metalu – mokslininkai siekė tai atlikti ilgiau nei 80 metų. Bet dabar komanda praneša blogą žinią – pavyzdys dingo, jo išsaugoti nepadėjo ir deimantai.