Lietuviškas palydovas „LitSat-1“ paskutinį kartą išbandomas Žemėje

 (25)
"LitSat-1" palydovo bandymai
"LitSat-1" palydovo bandymai
© Projekto plėtotojų iliustr.

Kauno technologijos universiteto Elektronikos fakultete šiomis dienomis dažniau nei pastatą renovuojančius statybininkus galima sutikti palydovą „LitSat-1“ kuriančios komandos narius. Nors iki palydovo kelionės į JAV liko dar daugiau nei mėnuo, jis jau siunčia signalus į specialius prietaisus. Tiesa, kol kas jie stovi vos už keliasdešimties centimetrų nuo palydovo, tačiau analogišku principu LitSat-1 bus stebimas ir būdamas 400 kilometrų aukštyje.

„Mechaninė palydovo gamybos dalis jau beveik baigta, iš aviacinio aliuminio pagamintas korpusas, komponentai jungiami į vieną visumą. Dabar komanda susitinka atlikti sukimo testų, magnetinės orientacijos bandymų,“ – pasakoja Domantas Bručas, projekto techninės dalies vadovas.

Vos prieš keletą dienų minėtame fakultete buvo tikrinamas ryšys su palydovu: testų metu iš palydovo gaunami signalai magnetometro, akselerometro ir giroskopo pagalba atspindi palydovo poziciją, jo vartimosi ir judėjimo trajektoriją. „Paprasčiau kalbant, šie testai yra būtini norint užtikrinti, kad ir tuomet, kai palydovas bus nematomas plika akimi, komandos nariai apie jį žinos viską. Sklandus ryšys yra būtina sąlyga, kad apie Misijos Lituanica 80 įvykdymą sužinotų ir visa tauta – tai patvirtins pirmieji iš kosmoso atskrieję lietuviški žodžiai,“– aiškina vienas iš palydovo kūrime dalyvaujančių studentų, nuo rudens mechanikos magistrantūroje studijuosiantis Algis Karpavičius.

Jaunuolis palydovo projektui aukojo visą vasarą, tačiau neslepia, kad galimybė nuo „sausos teorijos“ pereiti prie „riebios praktikos“ motyvuoja pakankamai. Artimiausiu metu kartu su kitais komandos nariais jis susitiks atlikti ir kitą, palydovo padėties nustatymui taip pat labai svarbų GPS modulio išbandymą, o kai visos palydovo dalys bus sudėtos, lauks paskutiniai stiprumo – smūgio vibracijų ir kt. testai, rašoma pranešime.

Planuojama, kad palydovas „LitSat-1“ galutinai pabaigtas bus rugsėjo viduryje, o Orbital Cygnus transportinis laivas nuo žemės jį pakels gruodžio 8-ąją. Tai patvirtino už paleidimą į kosmosą atsakingos JAV kompanijos „Nanoracks“ vadovybė, su kuria šią savaitę susitiko Lietuvos kosmoso asociacijos vadovas Vidmantas Tomkus. Iki pakilimo iš Valopo salos, Johnson Space centre Hjustone, bus atliekami kontroliniai patikrinimai: ar palydovas išsiskleidžia, ar jo elementai nekliūva ir netrukdys paleidimui, ar tvarkinga dokumentacija.

www.DELFI.lt
 
25
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Mokslas

Pasirinkta Europos zondo nusileidimo kometoje vieta (3)

2014 rugsėjo mėn. 15 d. 19:08
Europos kosmoso agentūra (EKA) pirmadienį atskleidė vietą kometoje, kur lapkritį mėgins nutūpti tyrimų zondas, pirmasis žmonijos istorijoje pasieksiąs šią amžiną Saulės sistemos klajūnę.

Vartai į atopasaulį (1)

2014 rugsėjo mėn. 15 d. 17:54
Šiuolaikinių lazerių gamyba
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Lazerių pasaulyje sekundė iš tiesų gali atrodyti tarsi amžinybė. Pasaulio lazerių mokslininkai ir inžinieriai pastaraisiais metais kuria atosekundinius (impulso trukmė 10 -18 sekundės) rentgeno spindulių diapazono lazerius. Šiais lazeriai bus tiriami subatominiai procesai medžiagose. Atomų viduje vykstantys procesai yra panašios trukmės. Turint tokios trukmės impulsus galinčius generuoti lazerius, mokslininkai galės stebėti šiuos procesus. Taip įžengsime į iki šiolei niekieno nematytą sritį.

Pirmas per dvidešimt metų pastatytas naujas lietuviškas laivas dirbs mokslo labui (20)

2014 rugsėjo mėn. 15 d. 17:43
Istorinė Lietuvai diena. Taip pirmadienį kartojo į uostamiestį susirinkę garbūs svečiai, dalyvavę pirmojo per Lietuvos nepriklausomybę pastatyto mokslinių tyrimo laivo nuleidimo į vandenį ceremonijoje.

Šaltojo karo monstrai: vandenilinės bombos sprogimas (71)

2014 rugsėjo mėn. 15 d. 15:17
Vandenilinės bombos "Cherokee" sprogimas
AOP nuotr.
Štai taip atrodė panoraminiai kadrai virš Bikinio atolo Ramiajame vandenyne sprogus vandenilinei bombai „Redwing H-Bomb“. Operacija „Raudonsparnis“ („Redwing“) buvo 17-os JAV branduolinių sprogdinimų serija, vykdyta 1956 m., nuo gegužės iki liepos mėnesio. Bandymų poligonais buvo pasirinkti Bikini ir Enevetako atolai.

Nauja žmonių rūšis – jau greitai? (16)

2014 rugsėjo mėn. 15 d. 15:07
Mokslininkai teigia, kad dėl radikaliai pasikeitusių technologijų, elgsenos ir natūralios atrankos dar iki 2050 metų išsivystys visiškai nauja žmonių rūšis.