Kalėdų Senelio roges tempiantis Rudolfas yra patelė?

 (44)
Elnias Rudolfas
© Shutterstock nuotr.

Sunku patikėti, tačiau panašu, kad Kalėdų Senelio elnių kinkinio pažiba Rudolfas ir jo bendražygiai yra... ne visai tos lyties, kokią įsivaizduojame ir laikome savaime suprantama. Mokslininkų tvirtinimu, neįmanoma, jog Kalėdų Senelio roges temptų šiaurinių elnių patinėliai, rašo „Lifeslittlemysteries.com“. Kaip tai? Elnias Rudolfas – patelė?

Zoologai aiškina, kad gamtoje šiaurinių elnių patinai ragus nusimeta poravimosi sezonui baigiantis, t.y., gruodžio pradžioje. Tuo tarpu šiaurinių elnių patelės savo karūnų, nors ir ne tokių prašmatnių, nenusimeta visą žiemą.

Tai išeitų, kad Rudolfas ir visa jo kompanija – mergiotės?

„Panašu, kad taip“, - tvirtina šiaurinius elnius ir artimiausius jų giminaičius karibus (angl. - caribou) tyrinėjantis Aliaskos universiteto (JAV) Arkties biologijos instituto fiziologas Peris Barbosa (Perry Barboza).

Nepaisant lyties, Kalėdų Senelis „arkliukais“ sau pasirinko išties puikiai prie klimato sąlygų prisitaikiusį gyvūną, mat šiauriniai elniai yra pratę prie didelių šalčių. Šie raguočiai gyvena Aliaskoje, Kanadoje, Skandinavijoje, Rusijos šiaurėje. Minta skurdžia tundros augalija. Nors apkūniam Kalėdų Seneliui nuo šalčio gintis tenka raudonais velveto apdarais, roges traukiančių elnių kūnus dengia tankus kailis iš tuščiavidurių plaukelių – šiauriniai elniai gamtos aprūpinti išties gera šilumine izoliacija. Ypatingai veikia ir jų kraujo apytakos sistema.

Grįžtant prie elnių lyčių, iškyla dar vienas nesusipratimas. Nors į Kalėdų Senelio roges gali būti kinkomi ir elniai, ir elnės, vis dėlto labiau tikėtina, kad skraidymo režimu pas prie kalėdinių eglučių šeimininką vežti galėtų ne raguotosios patelės, o beragiai patinai. Kodėl?

Atėjus Kalėdų metui, patinų organizmuose kūno riebalai sudaro tik apie 5 proc. visos kūno masės, mat visas riebalų atsargas energijos pavidalu būna „sudeginę“ įvairiuose varginančiuose ir labai daug jėgų reikalaujančiuose poravimosi sezono „užsiėmimuose“ (pvz., kovose dėl širdies damų). O štai šiaurinių elnių patelės Kalėdas pasitinka net su 50 proc. riebalų atsargomis – pusę jų kūno masės sudaro riebalai.

„Tikri ruoniai ant kanopų!“ – pastebi minėtas šiaurinių elnių fiziologijos ekspertas iš Aliaskos universiteto P. Barbosa.

Patelių kūnus dengiantis riebalų sluoksnis pasturgalio srityje gali būti net 5 cm storio, todėl elnės net ir žemesnėje nei -40ºC temperatūroje išlieka šiltutėlės. Bet kaip jos geba skrieti „greičiau už erelius“, kaip kad pasakojama legendose? Matyt, Kalėdų stebuklai.

www.technologijos.lt
 
44
Registruoti (0) Anonimiški (44)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Mokslas

Pasaulio pabaigos laikrodis rodo 3 minutes iki vidurnakčio (32)

2015 sausio mėn. 27 d. 17:26
Atomo mokslininkų biuletenio (The Bulletin of the Atomic Scientists) taryba, nematydama tarptautinių pastangų mažinti branduolinių ginklų arsenalus, sausio 22 dieną nusprendė pasukti minutinę „Pasaulio pabaigos laikrodžio“ minutinę rodyklę į 11:57 iki vidurnakčio padėtį.

Pro Žemę prašvilpęs asteroidas turi palydovą (14)

2015 sausio mėn. 27 d. 14:16
Asteroidas 2004 BL86 ir jo palydovas
Stopkadras/Youtube.com
Mokslininkai, dirbantys su NASA 70 m skersmens „Deep Space Network“ antena Goldstoune (JAV) išplatino pirmuosius radaro sudarytus asteroido 2004 BL86 vaizdus. Juose matoma, kad dangaus kūnas, prie Žemės maždaug 1,2 mln. km atstumu maksimaliai priartėjęs pirmadienį, 18:19 Lietuvos laiku, turi ir savo mažutį palydovą.

Daugėja į Lietuvą grįžtančių mokslininkų (21)

2015 sausio mėn. 27 d. 12:51
Kilus migracijos bangai, Lietuvoje buvo atliekamos įvairios studijos ir rengiamos programos, kuriomis siekta susigrąžinti išvykusius specialistus. Aukštosios mokyklos, įvairios mokslo organizacijos ir net verslo įmonės užsienyje studijuojantiems ar dirbantiems mokslininkams šiandien jau siūlo įvairias galimybes ir darbo vietas, tad situacija išties keičiasi.

Jei paukščiai skrenda sunkvežimyje, ar sunkvežimis palengvėja? (22)

2015 sausio mėn. 27 d. 11:35
Atsakymo į šį klausimą ieškojo JAV laidos „Mythbusters“ kūrėjai, pripildę balandžiais sunkvežimį, kurį svėrė, kol balandžiai skrido. Panašu, šiek tiek teisybės yra, kad sunkvežimio vairuotojas, vežantis paukščius, gali palengvinti krovinį, priverdamas juos skristi – bet jis taip pat ir pasunkėja.

„Mokslo sriuba“. Propagandos mašina: kaip keičiamos mūsų mintys? (14)

2015 sausio mėn. 26 d. 16:36
1622 m. popiežius Grigalius XV siekdamas palaikyti kunigų misionierių veiklą bei paskatinti nekatalikiškų šalių krikštą, įkūrė „Šventąją kongregaciją tikėjimui platinti“. Tai pirmoji oficiali propagandos institucija. Propagandos žodis kilęs iš lotyniško žodžio propagare. Jis reiškia platinti. Įdomu tai, kad jis pirmiausia reiškė tiesos, neabejotinos informacijos sklaidą.