Šiais metais paskirtos šešios premijos humanitarinių ir socialinių, fizinių, biomedicinos ir žemės ūkio mokslų bei technologijos mokslų srityse. Lietuvos mokslo premijos teikiamos už reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius bei eksperimentinės plėtros darbus.

Sveikindamas laureatus premjeras pabrėžė, kad mokslas ir švietimas privalo būti kiekvienos į ateitį žvelgiančios tautos prioritetas.

„Kaip Vyriausybės vadovas, visuomet džiaugiuosi, kai turiu galimybę ką nors nuveikti mokslo labui, nes tai žingsniai Lietuvos strategine kryptimi, tai žingsniai į ateitį“, – iškilmėse kalbėjo premjeras.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, jog mokslo premijų laureatų sąrašas yra labai svari mūsų tikrojo tautos elito dalis, o jų darbai – tai šalies ateitis. „Vyriausybės vardu sveikinu naujuosius laureatus. Jūs esate mūsų avangardas, mūsų žmonių viltis ir mūsų Lietuvos ateitis. Nesustokite savo dideliuose darbuose“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas.

Pasak švietimo ir mokslo ministro, kiekvienais metais premijuojami darbai atskleidžia vis stipresnį Lietuvos mokslo tradicijų ryšį su pasauliniais tyrimais, vis aukštesnius mokslo kokybės reikalavimus, keliamus sau ir kolegoms.

„Kaip liudija laureatų patirtis, tokiems aukščiausios lygio moksliniams pasiekimams reikia pakankamai ilgo laiko ir nuolatinių pastangų, – sako švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis. – Viliuosi, kad laureatų veikla stipriai prisidės ir prie mokslininko profesijos įvaizdžio kūrimo, jo įtvirtinimo ir gerinimo“.

Humanitarinių ir socialinių mokslų srityse apdovanotas Lietuvos edukologijos universiteto profesorius emeritas Vincentas Drotvinas už mokslo darbą „Mažosios Lietuvos raštijos paveldo (leksikografijos) tyrimai“.

Fizinių mokslų srityje skirtos dvi premijos. Pirmoji jų įteikta Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto mokslininkams Daumantui Čipliui, Romualdui Rimeikai, Vytautui Samulioniui už darbų ciklą „Aukštadažnės akustinės bangos feroelektriniuose kristaluose, plačiatarpiuose puslaidininkiuose ir nanostruktūriniuose dariniuose“.

Antroji fizinių mokslų srities premija skirta Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkams Ramūnui Garunkščiui ir Antanui Laurinčikui už darbų ciklą „Dzeta funkcijos. Universalumas, nuliai ir momentai“.

Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityse taip pat skirtos dvi premijos. Pirmoji – Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto mokslininkams Giedriui Sasnauskui, Gintautui Tamulaičiui ir Mindaugui Zarembai už darbų ciklą „Nauji taikiniui specifinių endonukleazių sąveikos su DNR reguliacijos ir katalizės mechanizmai“.

Antrosios Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų sričių premijos laureatai – Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkai Pavelas Duchovskis, Aušra Brazaitytė, Giedrė Samuolienė ir Akvilė Viršilė, apdovanojami už darbų ciklą „Augalų fiziologijos tyrimai: raidos, streso, produktyvumo ir kokybės valdymas“.

Technologijos mokslų srities premija skirta Kauno technologijos universiteto mokslininkams Rimvydui Simučiui, Donatui Levišauskui, Vytautui Galvanauskui už darbų ciklą „Pažangūs biotechnologinių procesų modeliavimo, optimizavimo ir valdymo metodai. Kūrimas ir taikymai“.

Lietuvos mokslo premijas įsteigė Vyriausybė, jas konkurso būdu skiria Lietuvos mokslo premijų komisija. Į Lietuvos mokslo premijas gali pretenduoti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje aktyviai dirbantys lietuviai mokslininkai. Šiemet premijų konkursui iš viso buvo pasiūlyta 20 mokslo darbų.

Lietuvos mokslo premijos teikiamos jau trečias dešimtmetis. Jos skiriamos už reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius bei eksperimentinės plėtros darbus. Premijos dydis – 29 640 eurų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)