Fiksuoja skaitytojai: kas vyksta danguje?

 (36)
Kaip ir pranašo meteorologai, kol kas šeštadienis tikrai primena vasarą – šviečia saulė, kurią kartais paslepia lietaus nežadantys debesys, laikosi maloni šiluma, kartais papučia atgaivinantis vėjas.
Saulės vaizdas Vilkaviškio raj.
© Skaitytojo nuotr.

Tačiau pakėlus akis į dangų daugelis nustemba – aplink saulę matyti didelis baltas ratas. Portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai teiraujasi – ar čia vaidenasi, ar šiandien saulė tikrai pasipuošė savotiška vaivorykšte?

Skaitytojų fiksuojamas reiškinys – halas. Tai optinis reiškinys, susidarantis lūžtant ir atsispindint šviesos spinduliams įvairių sluoksnių debesų ledo kristaluose. Halai atrodo kaip šviesūs ratilai, lankai, stulpai, dėmės aplink Saulę ar Mėnulį. Ratilo spalvos būna įvairaus ryškumo (išsidėsto link išorės: rausva, geltona, žalia, žydra).

Tiesa, reiškinio matomumui labai didelę įtaką turi debesuotumas. Dažnai užslinkus net ir ploniausiems debesims, halas tampa neberyškus, dažniausiai net nematomas, toėl ne visuomet pavyksta ištaikyti reikiamą akimirką.

Šis reiškinys dažnai nebūna toks ryškus ir akivaizdžiai krentantis į akis. Teigiama, kad paprastai halas papuošia saulę 40-60 kartų per metus, o aplink mėnulį matomas 15-20 kartų.

Senoliai šį reiškinį labai dažnai stebėdavo ir pagal jį spėdavo oras. Sakoma, jog jeigu aplink saulę ar mėnulį matomas halas reikia laukti orų pablogėjimo. Siaurėjant vainiko juostoms gali pradėti lyti arba snigti, o kai juostos platėja – galima laukti gražių orų.

Halas padeda numatyti orus, nes jo susidarymas yra susijęs su šiltos oro masės advekcija. Dažniausiai būna taip: po giedrų orų atmosferos slėgis ima kristi, padvelkia pietys. Iš pietvakarių ar vakarų pasirodo greiti, permatomi plunksniniai debesys. Neilgai trukus dangus pasidaro balzganas, tarsi Saulė šviestų per matinį stiklą, šešėliai pasidaro neryškūs. Tuo metu kaip tik ir gali pasirodyti halo ratilas arba lankai.

Daugiau naujienų - čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Mokslas

Astronomai apstulbę dėl amžiaus radinio žvaigždėdaroje

Astronomai nustebo kai žvaigždėdaroje Paukščių Take rado tris skirtingo amžiaus žvaigždes, ir tai sukėlė abejonių dėl dabartinės mokslininkų nuomonės apie žvaigždžių formavimąsi.

Kodėl globėjiškas požiūris į Žemę žmonėms gali būti pavojingas (30)

Kaip kosminė aplinka gali paveikti žmones, tyrinėja astronomai, bet patiems žmonėms reikia susirūpinti, kaip saugoti savo Žemę, tad 1968 m. astronautų padaryta nuotrauka „Tekanti Žemė“ buvo postūmis filosofiškai pažvelgti į mus supantį pasaulį.

To mokslininkai ir baiminosi labiausiai — nuo Antarktidos gali atskilti dar daugiau ledo (86)

Per Antarktidos ledo skydą Larsen C nusitęsęs plyšys tarp liepos 10 ir 12 dienos atskėlė trilijono tonų ir dešimtadalio Lietuvos dydžio ledkalnį. Tačiau tai gali būti tik pradžia.

Už nuopelnus kosmoso tyrimams pagerbtas lietuvis astronautas (24)

Rusijoje, netoli Maskvos esančiame Žukovskio mieste, liepą atidengta anotacinė lenta lakūnui-bandytojui ir kosmonautui-bandytojui – Rimantui Stankevičiui atminti. Lietuvoje jo vardu yra pavadinta Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinė mokykla.

Taikosi išnaikinti daugiausiai žmonių pražudančius vabzdžius: mieste išleis 20 mln. kitokių uodų (7)

Per artimiausius penkis mėnesius technologijų gigantė į Fresno miesto gatves išleis 20 mln uodų. Taip Kalifornijoje rengiamasi kovoti su vabzdžiais, platinančiais pavojingų ligų virusus – zika virusą, chikungunya, Dengė karštinę ir geltonąją karštinę.