Kelionė su augintiniu: ką reikia žinoti

Artėjant vasarai, vienas dažniausių keturkojų augintinių savininkų rūpestis – ką daryti su gyvūnu. Palikti keturkojo draugo ilgam laikotarpiui nesinori, o ir ne visi augintiniai lengvai ištveria išsiskyrimą su šeimininkais. O ar galima drąsiai keliauti su augintiniu?
Kelionė su augintiniu
© malamuteblog.com

Dauguma Europos Sąjungos šalių yra itin draugiškos šunims: vaikštant su augintiniu praeiviai sveikina iš tolo, keliautojus su gyvūnais šalys pasitinka specialiais paplūdimiais šunims, jie mielai laukiami net parduotuvėse, prekybos centruose, kavinėse, muziejuose, parkuose, o, pavyzdžiui, Italijoje net yra įstatymas draudžiantis jūsų neįleisti į parduotuvę jei jūs esate su augintiniu. Taigi, nerimas dėl to, kaip jus priims visuomenė, yra visiškai nereikalingas. Be to, jūsų keturkojis draugas dažnai taps naujų įdomių pažinčių ir gerų įspūdžių kaltininkas.

Be abejo, jūs privalote užtikrinti, kad jūsų gyvūnas nebus agresyvus, elgsis tvarkingai, bus vedamas su pavadėliu bei, kad susirinksite augintinio išmatas.

Aliaskos malamutai Taiga ir Yuki su savo šeimininkais jau apkeliavo tūkstančius kilometrų ir turi keletą patarimų kitiems augintinių šeimininkams, padėsiančių užtikrinti lengvą jums ir jūsų keturkojui draugui kelionę.

Kelionės dokumentai

Gyvūno pasas su informacija apie gyvūno ženklinimą bei galiojantį skiepą nuo pasiutligės keliaujant yra būtinas. Prieš vykdami į bet kokią šalį pasidomėkite kokie reikalavimai yra taikomi keliaujant su augintiniu. Jei kertate kelių šalių sienas turite žinoti visų šalių reikalavimus. Papildomai gali būti reikalaujama veterinarijos gydytojo patvirtinimo, kad gyvūnas sveikas ir gali keliauti, įrašų apie papildomus skiepus (pvz., nuo užkrečiamų ligų), kai kurios šalys taiko ir žymos apie per 120 valandų iki įvažiavimo į šalį suvartotus vaistus nuo kirmėlių. Jei jūsų veterinarijos gydytojas ar jūs nesate tikri dėl konkrečiose šalyse taikomų reikalavimų, juos galite sužinoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje, arba tiesiog susisiekus su VMVT telefonu. Nepamirškite, kad gyvūno pasą visuomet privalote turėti su savimi.

Patikimi veterinarai

Jei vienoje vietoje ketinate apsistoti ilgesniam laikui, verta iš anksto pasidomėti arčiausiai esančiais veterinarais ir jų darbo laiku, jei skubiai prireiktų jų pagalbos. Internete rasite ir kitų žmonių atsiliepimus apie veterinarus – taip ekstremalios situacijos atveju išvengsite nekvalifikuotų paslaugų.

Pirmosios pagalbos vaistinėlė

Visada turėkite pirmos pagalbos vaistinėlę, kurią sukomplektuoti padės jūsų veterinarijos gydytojas. Taigos ir Yukio vaistinėlėje visada yra greitai veikiantys vaistai nuo viduriavimo, vaistai nuo alerginės reakcijos (jei įkastų vapsva ar pan.), vaistai nuo skausmo, spazmolitikai, antibiotikai vienai savaitei, atsarginė priemonių nuo erkių ir kirminų norma, termometras, tvarsčiai, keli švirkštai. Tokia vaistinėlė aprūpins jūsų keturkojus viskuo, ko gali prireikti 99 proc. skubios pagalbos atvejų.

Apgyvendinimas

Prieš kelionę, apgyvendinimo paieškos sistemose nurodykite, kad ieškote apgyvendinimo su gyvūnais – pets allowed – ir išsirinkite jums patinkantį viešbutį, apartamentus ar namą. Renkantis viešbutį atkreipkite dėmesį į tai, kad jame būtų patogu ir jums, ir jūsų augintiniui – ar kambarys bus pakankamo dydžio, ar viešbučio aplinka tinkama išeiti pasivaikščioti, ar kambarys vėdinamas/kondicionuojamas. Apie 50-70 proc. visų viešbučių įsileidžia augintinius, tačiau, norint turėti platų pasirinkimą, patartina viešbučio pasiieškoti anksčiau, nes būtent tokie viešbučiai užsakomi anksčiausiai. Taip pat nepakenks ir parašyti viešbučiui žinutę su prašymu patvirtinti, kad jie suprato, kad jūs atvažiuojate su keturkoju draugu ir jiems viskas tinka. Kai kurie viešbučiai augintinius įsileidžia nemokamai, kai kurie ima vienkartinį valymo mokestį kuris gali siekti 20 Eur.

Keliavimas automobiliu

Jei planuojate ilgą kelionę automobiliu, nepamirškite, kad augintiniui reikia nuolat pasivaikščioti – tam rekomenduojame sustoti bent kas kelias valandas (pajudinti raumenis pravers ir jums). Automobilyje turėkite pakankamai vandens, pagirdykite augintinį sustojimų metu bei laikykitės įprasto maitinimo tvarkaraščio. Susirūšiuokite maistą iš anksto reikiamomis porcijomis – bus gerokai paprasčiau kai sustosite. Pasirūpinkite, kad augintiniui būtų patogu keliauti, jis galėtų atsistoti, apsisukti, patogiai atsigulti, nedėkite bagažo nesaugiai šalia gyvūno. Mes nevežiojame savo augintinių narvuose, nes mėgstame matyti juos šalia tam, kad galėtume atidžiai sekti jų būklę ir greitai reaguoti jei būtina. Tačiau užtikrinti jų saugumą kelyje yra būtina, todėl rekomenduojame naudoti specialius saugos diržus, kuriuos galite įsigyti bet kurioje gyvūnų prekių parduotuvėje.

Vasaros metu nepalikite augintinio automobilyje net ir kelioms minutėms. Taisyklė paprasta – išlipate jūs, išlipa ir augintinis. Esant šiek tiek aukštesnei lauko temperatūrai augintinis nugaišti gali vos per kelias minutes.

Taip pat prieš važiuojant į ilgą kelionę būtinai pabandykite pavežioti savo gyvūną trumpesniais atstumais, kad įsitikintumėte, jog gyvūnas priprato prie keliavimo – taip išvengsite streso tiek jūs, tiek jūsų gyvūnas.

Kitos transporto priemonės

Jei keliausite lėktuvu, būtinai susipažinkite su aviakompanijų gyvūnų vežimo taisyklėmis, kurias visada rasite jų puslapiuose internete – ne visos kompanijos skraidina gyvūnus, ne visos leidžia mažus gyvūnus (dažniausiai iki 8kg svorio) įsinešti į lėktuvo kabiną. Jei visgi teks priduoti gyvūną į bagažą, įsigykite kompanijų reikalavimus atitinkantį transportavimo narvą, bet dar svarbiau – kad narvas būtų patogus jūsų augintiniui. Jame jis turi galėti laisvai atsistoti, apsisukti, atsigerti vandens. Jei reikia, prie narvo pridėkite maisto. Nepamirškite, kad gyvūnui tokia kelionė – be galo didelis stresas, pratinkite jį prie tinkamos dėžės gerokai iš anksto. Rinkitės tik patikimas aviakompanijas, pavyzdžiui, turinčias gyvūnų priežiūros centrus tarpinėse stotelėse. Jei keliausite su persėdimais, centruose esantys veterinarijos gydytojai apžiūrės jūsų gyvūno būklę ir nustatys ar jis gali keliauti toliau. Kompanijų puslapiuose to nerasite, bet visada praverčia įlipus į lėktuvą su šypsena veide paprašyti personalo nepamiršti, kad jūsų gyvūnas yra bagažo skyriuje ir kad pilotai įsitikintų ar bagažo skyriuje jam yra palaikoma tinkama temperatūra. Nepatikėsite kiek gyvūnų kasmet miršta bagažo skyriuose dėl netinkamos temperatūros.

Jei keliausite keltu, nors kai kurios kompanijos leidžia palikti šunį automobilyje – niekada to nedarykite! Pasiimkite jį kartu į kajutę arba tiesiog ramiai pabūkite mažiau populiariose bendrose kelto vietose. Nors keltų kompanijos nutyli, yra be galo daug atvejų kai automobiliuose palikti gyvūnai nugaišta dėl deguonies trūkumo, kaitros ir/ar streso. Rekomenduojame susilaikyti nuo maisto bent kelias valandas prieš keliantis keltu.

Kelionių atmintinė

Nepamirškite elementarių taisyklių – visada turėkite vandens ir dubenėlį iš kurio pagirdysite augintinį. Gyvūnų parduotuvėse galite įsigyti įvairių rūšių talpas, kuriose bus patogu nešiotis vandenį. Nepamirškite, kad šunys (bei katės) itin greitai dehidruoja. Gyvūno nereikėtų laikyti saulėkaitoje, ypač, jei poilsiaujate paplūdimyje (pasirūpinkite pavėsiu). Atminkite pagrindinius perkaitimo simptomus: itin greitas lekavimas, pabalusios ir išsausėjusios dantenos, seilėtekis, neritmingas arba padidėjęs pulsas, pakilusi temperatūra, sutrikusi orientacija, silpnumas, viduriavimas, vėmimas, kraujavimas išangėje – tai pastebėję skubiai kreipkitės pas veterinarą. Pasirūpinkite ir apsauga nuo erkių, šie parazitai siaučia ir platina įvairias ligas visoje ES, todėl jų nereikėtų pamiršti ir per atostogas.

Jei keliaujate į vietas, kuriose žema temperatūra, užtikrinkite, kad gyvūnas neperšaltų, pasirūpinkite tinkama jo apranga, nebūkite lauke per ilgai. Dažniausiai tokiose temperatūrose mažiau šalčiui atsparūs šunys suserga šlapimo pūslės uždegimu, tačiau pasitaiko ir rimtesnių nušalimo sukeltų problemų. Jei pastebėsite, kad šaltame ore jūsų šuo pradeda drebėti ar neįprastai elgtis (pvz., sustojęs kilnoja letenas, stengiasi prisiglausti ar užsiropšti ant rankų, pradeda inkšti ar loti) – skubiai eikite į gyvenamą patalpą, kur gyvūnas gana greitai sušils. Nepamirškite, kad esant šaltam orui gyvūnai taip pat dehidruoja, nors ir patys to nesupranta ir nepasiprašo vandens. Vaikščiodami su šunimis sniegynuose turėkite neužšąlančią vandens talpą, arba galimybę tirpinti sniegą ir atsigerti pasiūlykite bent kas valandą.

Į kelionę pasiimkite bent 20 proc. daugiau įprasto jūsų augintiniui maisto, nei jo reikėtų visos kelionės metu. Rekomenduojame vežtis įprastai perkamą maistą, kadangi kitoje šalyje tokio paties maisto galite nerasti, be to net tokio paties maisto sudėtis kitoje šalyje gali nežymiai skirtis ir dėl to gali kilti virškinimo sutrikimai.

Bei nepamirškite, kad atstovaujate Lietuvai, todėl susirinkite savo šunų išmatas ir formuokite pozityvų atsakingų šeimininkų įvaizdį!

Gerų ir nepamirštamų įspūdžių – keliauti su augintiniu visuomet smagiau!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Pažintis su augintiniais: kolegos džiaugėsi bendravimu kartu su savo gyvūnais

Pažintis su augintiniais: kolegos džiaugėsi bendravimu kartu su savo gyvūnais
Kompanijos „Purina“ atnaujinta gyvūnų vedžiojimo aikštelė Vilniaus Žirmūnų mikrorajone jau kurį laiką yra tapusi bendruomenės susibūrimo vieta. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ darbuotojai pasirinko šią vietą savo renginiui „AU AU diena“. Visą savaitę kolegos rinko aukas gyvūnų prieglaudai „Tautmilė“, o šią iniciatyvą užbaigė smagiu renginiu šunims ir jų savininkams.

A. Veryga panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais (823)

A. Veryga panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais
Sveikatos apsaugos ministras patvirtino naują tvarką, kuria panaikinamas draudimas į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nuo šiol savivaldybės galės spręsti, kuriuose paplūdimiuose bus galima lankytis su gyvūnais ir pasirūpinti, kad juose būtų užtikrinti higienos normos reikalavimai, pastatyti įspėjamieji ženklai.

Samojedai – ypatingi šunys, kurie gali padėti vaikams (2)

Samojedai – ypatingi šunys, kurie gali padėti vaikams
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Avių augintoja: šunys – mano pagalbininkai ūkyje ir ištikimi draugai (3)

Avių augintoja: šunys – mano pagalbininkai ūkyje ir ištikimi draugai
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Šuns alerginė reakcija išgąsdino ne juokais: širšės privirė tikros košės (3)

Šuns alerginė reakcija išgąsdino ne juokais: širšės privirė tikros košės
Skaitytoja Eglė apie savo pusantrų metų Stafordšyro terjero Bruno jautrumą keletui alergenų žinojo jau seniai, tačiau vieną dieną netikėtai pasireiškusi stipri alerginė reakcija šeimininkams labai išgąsdino. Veterinarai perspėja, jog vasarą gamtoje tokių pavojų – daugybė, ir moko, kaip suteikti pirmąją pagalbą.

Stebuklingos keturkojų galios: padeda vaikams išgyti (2)

Stebuklingos keturkojų galios: padeda vaikams išgyti
Dar neseniai buvo sunku įsivaizduoti gyvūną ligonio palatoje, slaugos ar globos namuose, ugdymo įstaigoje. O šiandien terapinei veiklai parengti šunys – vis dažnesni psichologų, kineziterapeutų, specialiųjų pedagogų pagalbinininkai. Keturkojai terapeutai praskaidrina slaugos ir senelių namų globotinių nuotaiką, pasitelkiami ugdymo įstaigose, dirbant su tėvų globos netekusiais, autizmo ar kitos negalios paliestais vaikais, rašoma Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) pranešime spaudai.

Konkursas „Mano keturkojis - talentingas“

Konkursas „Mano keturkojis - talentingas“
Kiekvienas gyvūnas yra sumanus ir išskirtinis. Gal Jūsų šuo moka dainuoti? O gal Jūsų katė moka vaikščioti ant dviejų kojų? Nesvarbu, koks Jūsų gyvūno talentas, kelkite nuotrauką su juo ir trumpai aprašykite, koks Jūsų keturkojo talentas!

Virvėse įkalinto danieliaus kančios: supančiotas gyvūnas pagalbos laukė savaitę (23)

Virvėse įkalinto danieliaus kančios: supančiotas gyvūnas pagalbos laukė savaitę
Modernaus poilsio komplekso „SPA Hotel Belvilis“ teritorijoje pastebėtas besikankinantis danielius. Internete žaibiškai pradėta dalintis virvėse supančioto kraujuojančio gyvūno nuotraukomis. Pagalbos ieškojusiems žmonėms teko susidurti su gelbėtojų abejingumu – gyvūnas išgelbėtas tik praėjus beveik savaitei.

Lengvaatletis R. Urnežas: šunys man ir draugai, ir šeima, ir hobis

Lengvaatletis R. Urnežas: šunys man ir draugai, ir šeima, ir hobis
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.

Keturkojų mylėtojai apsidžiaugs: restorane siūlo specialų meniu šunims (25)

Keturkojų mylėtojai apsidžiaugs: restorane siūlo specialų meniu šunims
Druskininkuose įsikūrę svečių namai ir restoranas „The House“ ypatingai pamalonino savo lankytojus. Restorano virtuvės šefas Linas Jablonskas, konsultavęsis su specialistais, pristatė naujovę, kokios Lietuvoje dar nėra buvę, rašoma pranešime spaudai.

Nesuvokiamas elgesys Vilkaviškio rajone: pririštą šunį vyras daužė plaktuku (90)

Nesuvokiamas elgesys Vilkaviškio rajone: pririštą šunį vyras daužė plaktuku
Marijampolės apskrities policija gavo pranešimą, jog liepos 27 d., 18 val. 20 min. Vilkaviškio r. sav. Kybeikių k. gyventoja (g. 1976 m.), eidama su mažametėmis giminaitėmis, Kybeikių k. Lieponos g. išgirdo šuns cypimą – tai, ką ji netrukus išvydo, buvo siaubinga, informuoja Marijampolės apskrities policija.

Tris šunis auginantis vilnietis: svarbiausia įsitikinti ar gyvūnas jums tinka (3)

Tris šunis auginantis vilnietis: svarbiausia įsitikinti ar gyvūnas jums tinka
Šis straipsnis – kompanijos „Purina” inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai” dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.

Pro trečio aukšto langą išmestas šuo laimę rado naujoje šeimoje (44)

Pro trečio aukšto langą išmestas šuo laimę rado naujoje šeimoje
Prieš kelias savaites Panevėžį sudrebino žiauraus elgesio su gyvūnu skandalas. Susipykusi su savo sugyventiniu, iš vieno Nemuno g. esančių bendrabučių trečio aukšto langą neblaivi panevėžietė išmetė 6 mėnesių šuniuką. Gyvūnėlis kelias savaites buvo gydomas veterinarų bei buvo apgaubtas išskirtiniu Panevėžio gyvūnų globos draugijos savanorių dėmesiu. Prieš kelias dienas, atsigavęs ir sustiprėjęs šuniukas surado ir naujus šeimininkus: mišrūną priglaudė šeima iš Panevėžio rajono.

Pietų Korėjos prezidentas priglaudė šunį: gyvūnas turėjo būti suvalgytas (17)

Pietų Korėjos prezidentas priglaudė šunį: gyvūnas turėjo būti suvalgytas
Pietų Korėjos prezidentas Mun Če Inas (Moon Jae-in) priglaudė juodą neveislinį šunį Torį (Tory), kurį ankstesnis šeimininkas ketino suvalgyti, praneša šalies naujienų agentūra „Yonhap“.

Nesuvokiamo žiaurumo protrūkis Ukmergėje: pirmokas katę pritrenkė lazda, šešis kačiukus puolė akmeniu prašo priglausti kačiukus (181)

Nesuvokiamo žiaurumo protrūkis Ukmergėje: pirmokas katę pritrenkė lazda, šešis kačiukus puolė akmeniu
Antradienį į DELFI redakciją kreipėsi susirūpinę ir išsigandę skaitytojai. Laiške rašoma, kad pirmadienį Ukmergėje vaikas surengė tikrą egzekuciją kačių šeimynai.