Vietoje pertraukėlės – mimika ir gestai

 (12)
Šokėjos žengia į aikštę, žvitresni sirgaliai skuba papildyti gaiviųjų gėrimų atsargas arba pašalinti jas iš organizmo, televizijos atidirba už transliacijai išleistus pinigus. Visa tai telpa į du žodžius – minutės pertraukėlė.
Ramūnas Butautas
© Euro2007.lt (T.Tumalovičiaus nuotr.)
300 sekundžių permainoms

Tos 60 sekundžių naudingos visiems krepšinio rungtynių dalyviams, bet labiausiai – treneriams. Sustabdyti varžovų spurtą, pakeisti gynybos ir puolimo taktiką, nuraminti savo žaidėjus, suteikti kelias papildomas poilsio akimirkas lyderiams, nubraižyti lemiamos atakos schemą – visoms šioms užduotims kiekvienas Europos treneris, be didžiosios pertraukos ir dviejų minučių atkarpų tarp kėlinukų, turi 300 sekundžių.

5 minutės pertraukėlės – tiek pagal FIBA taisykles per 40 rungtynių minučių gali paprašyti vienas treneris (per kiekvieną pratęsimą skiriama po vieną papildomą pertraukėlę – red.). Jei susitinkančios komandos išnaudoja visas galimybes, treneriai gauna 600 sekundžių.

Kai kuriose varžybose specialistams dar padeda reklamos užsakovai, pasiprašę papildomų minutės pertraukėlių. Taigi šių trumpų laiko atkarpų skaičius gali išaugti iki 11 ar 12. Ar treneriams to užtenka?

„Dažniausiai išsiverčiame. Bet būna ir tokių rungtynių, kad net 20 minutės pertraukėlių nepadėtų“, – pripažino Lietuvos moterų rinktinės strategas Algirdas Paulauskas. Šis specialistas tokią beviltišką padėtį išgyveno visai neseniai – penktadienį jo auklėtinės Europos čempionate triuškinamai 46:76 nusileido Latvijai.

Galimybė nusiraminti

Penkių minutės pertraukėlių, atrodo, daugiau nei užtektinai Lietuvos vyrų rinktinės treneriui Ramūnui Butautui. Visose Europos čempionato Ispanijoje, kur lietuviai užkopė ant nugalėtojų pakylos, rungtynėse šis krepšinio specialistas net neišnaudojo pertraukėlių limito.

Daugelis specialistų ir paprastų aistruolių iškart pastebėjo, kad šiuo savo „taupumu“ R.Butautas skiriasi nuo ankstesnių rinktinės trenerių.

Ramūnas Butautas
© Euro2007.lt (T.Tumalovičiaus nuotr.)

„Butautas prašo mažai minutės pertraukėlių. Pavyzdžiui, anksčiau rinktinei vadovavęs Jonas Kazlauskas išnaudodavo visą pertraukėlių limitą. Net Lietuvos komandai pirmaujant triuškinama persvara, šis treneris imdavo minutės pertraukėlę ir bandydavo modeliuoti situacijas ateičiai“, – pastebėjo nuo 2000 metų Sidnėjaus olimpinių žaidynių Lietuvos rinktinės žaidimą komentuojantis Robertas Petrauskas.

Tačiau R.Butautas turi savo aiškią nuomonę apie „minučių“ naudą ir žalą. „Prašydamas minutės pertraukėlės, duodu šansą ir varžovams keisti žaidimą, – paaiškino šiemet už rinktinės vairo debiutavęs krepšinio specialistas.

– Jei galiu sutartiniais ženklais, šūktelėjimu ar gestu kontroliuoti žaidimo eigą ir taktiką, keisti gynybos sistemą ar koreguoti puolimą, nematau reikalo prašyti minutės pertraukėlės“.

Panašiai samprotavo ir A.Paulauskas, pažymėjęs, kad minutės pertraukėlė įvyksta nebūtinai tada, kai ją paskelbia sekretoriatas: „Yra daugybė dalykų, kurie nušlifuojami per treniruotes. Jei neišeina perrėkti žiūrovų, turime tam tikrus slaptažodžius arba naudojame mimiką. Taip perduodi vienai krepšininkei žinią, jos susirinkusios tai aptaria, ir tavo minutės pertraukėlė – baigta“.

Abiejų Lietuvos suaugusiųjų rinktinių treneriai pritarė minčiai, kad pertraukėlės reikalingos ne vien taktikai ir žaidimo eigai keisti. Dažnai tų 60 sekundžių reikia tiesiog tam, kad krepšininkai aprimtų nuo įtampos ir šviežesnėmis akimis pažvelgtų į įvykius aikštėje.

Demokratiški pasitarimai

Ne itin dažnai imdamas pertraukėles, per tas retas atkarpas R.Butautas priverstas suktis labai greitai. „Vyrai, darom taip – pyst, pyst, pyst. Supratot?“ – ši naujojo rinktinės trenerio frazė per pasirengimo čempionatui rungtynes su Latvija jau tapo chrestomatinė.

Robertas Petrauskas
© TV3

Deja, per batalijas Ispanijoje panašių „perliukų“ prie televizoriaus sėdintiems aistruoliams išgirsti nebepavyko: vietoj minutės pertraukėlių ar net dalies rungtynių eteryje karaliaudavo visagalė reklama.

„Tarkime, jei mes pamatytume, kaip prabangiame restorane gaminami patiekalai, kurie atkeliauja ant mūsų stalo, galbūt mūsų nuomonė apie tą restoraną pasikeistų į gerą arba blogą pusę. Taip ir su minutės pertraukėlėmis – tai yra komandos virtuvės atspindys“, – įsitikinęs R.Petrauskas.

Skirtingai nei daugelis krepšinio aistruolių, TV3 komentatorius galėjo matyti Lietuvos rinktinės minutės pertraukėles Ispanijoje, tiesa, be garso. Ir pastebėjo, kad per minutės pertraukėles, taip pat kaip ir apskritai Lietuvos rinktinės žaidime, papūtė permainų vėjai.

„Kai rinktinei vadovavo Antanas Sireika, minutės pertraukėlės struktūra buvo aiški. Maždaug pusę laiko savo mintis dėstydavo Kęstutis Kemzūra (buvęs rinktinės trenerio asistentas – red.), Sireika per keliolika sekundžių viską apibendrindavo, ir komanda kildavo žaisti, – prisiminė R.Petrauskas. – Dabar rinktinės pertraukėlės tapo demokratiškesnės. Savo žodį nuolat tardavo ir vyresni, labiau patyrę žaidėjai, pavyzdžiui, Šarūnas Jasikevičius ar Darius Songaila“.

Lietuvos rinktinės krepšininkai dėkoja sirgaliams
© Euro2007.lt (T.Tumalovičiaus nuotr.)

Pasak R.Petrausko, rinktinė per minutės pertraukėles beveik nenaudodavo ir treneriams įprastos lentelės deriniams braižyti. „Kita vertus, ispanų treneris Pepu Hernandezas tos lentelės iš viso neturėjo, o jų pertraukėlės būdavo labai paprastos – pasikalbėdavo, kad reikia pradėti žaisti, ir eidavo į aikštę, – pasakojo R.Petrauskas. – Mūsų rinktinė žaidimą taip pat dažniau aptardavo žodžiu. Gal ir rinktinės žaidimas buvo paprastesnis, daugiau improvizacijos ir mažiau sudėtingų derinių. O tos lentelės funkcijas atlikdavo patys žaidėjai. Rinktinėje – daug aukštos klasės krepšininkų, kurie gali priimti sprendimus realiu laiku“.

Filosofijų skirtumai

Visiškai skirtingai nei Lietuvos ar Ispanijos treneriai, minutės pertraukėles, pasak R.Petrausko, vesdavo Rusijos ir Vokietijos rinktinių strategai Davidas Blattas ir Dirkas Bauermannas. Šie specialistai, kaip ir Ettore Messina, Duško Ivanovičius, Božidaras Maljkovičius, Zmago Sagadinas ar kiti ypatingu reiklumu garsėjantys Europos treneriai, mėgsta kontroliuoti žaidimą nuo A iki Z.

„Yra tokių trenerių, kurie krepšinį „žaidžia“ patys. Visi tik žiūri į trenerį ir laukia, ką jis parodys, kaip atakuoti ir kaip gintis. Aišku, tai yra vienas būdų, taip galima pasiekti rezultatų, bet aš laikausi nuomonės, kad reikia ugdyti žaidėjų sugebėjimą mąstyti aikštėje. Ir tik tada, kai krepšininkės nesugeba susitvarkyti pačios, prašau minutės pertraukėlės“, – reziumavo A.Paulauskas.

Moterų rinktinės strategas, kaip ir R.Butautas, sakė, kad minutės pertraukėlė – paskutinė priemonė, kai kiti būdai pakeisti žaidimo eigą pasirodo neveiksmingi.

„Reikia žaisti taip, kad ne tu prašytum minutės pertraukėlių, o varžovai. Pavyzdžiui, kai žaidėme su vokietėmis (71:57), turėjau atsargoje dvi minutės pertraukėles, bet specialiai neprašiau, nes varžovės buvo išnaudojusios limitą. Nesinorėjo joms padėti“, – akcentavo A.Paulauskas.

Taupo lemiamoms akimirkoms

Vis dėlto tarp aistruolių per rungtynes vis nuvilnija dažniausias su trenerių darbu susijęs retorinis klausimas: „Tai ko jis neima minutės?“

Lietuvos kūno kultūros akademijos Sportinių žaidimų katedros vedėjo Antano Čižausko nuomone, toks klausimas dažniausiai atspindi vien nevaldomas emocijas, o ne krepšinio supratimą. „Lietuvoje turime tris milijonus trenerių ir patarėjų. Tačiau tie patarėjai komandą mato iš šalies, nežino visų niuansų. Treneriai komandą pažįsta iš vidaus, žino kiekvieno žaidėjo sugebėjimus, todėl ir geriausiai nujaučia, kada minutės pertraukėlės reikia, o kada komanda gali atsitiesti ir be jos“, – tikino A.Čižauskas.

Nesišvaistyti minutės pertraukėlėmis trenerius verčia ir dar viena aplinkybė. Pavyzdžiui, R.Butautas visada stengiasi rungtynių pabaigai išsaugoti bent 120 sekundžių pasitarimams su auklėtiniais.

„Šiais laikais krepšinyje labai daug rungtynių, kurių laimėtojas paaiškėja paskutinėmis sekundėmis. Būtų tikrai nemalonu, jei neturėčiau laiko pakeisti komandos išsidėstymą ar nubraižyti svarbiausią derinį. Todėl dvi minutės pertraukėles visada laikau atsargai“, – kalbėjo Lietuvos rinktinės ir Rygos ASK strategas.

Teisėjai nenuobodžiauja

Per minutės pertraukėles dirba ne vien trenerių ir žaidėjų smegenys. Trumpas pertraukėles stengiasi kuo vaisingiau išnaudoti ir krepšinio teisėjai.

Teisėjai, krepšinis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Tikrai nekrapštome nosies. Per pertraukėlę paprastai visi kartu susirenkame, aptariame svarbiausius epizodus, sprendžiame, kaip tam tikrus momentus traktuoti toliau, suderiname veiksmų koordinaciją aikštėje. Žodžiu, veikti būna ką. Be to, pertraukėlė suteikia ir gerą progą gurkštelėti vandens, jei kamuoja troškulys“, – sakė vienas geriausių Lietuvos arbitrų Kęstutis Pilipauskas.

Tiesa, Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos vadovas prisipažino, kad kartais teisėjams minutės pertraukėlė tampa malonia proga atsipūsti. „Jei rungtynės nesudėtingos, viena komanda pirmauja solidžia persvara, o įtampos jau likę nedaug, per pertraukėles galime apsieiti ir be pasitarimų. Tada ir į šokėjas pažiūrėti laiko užtenka“, – nusijuokė K.Pilipauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje
Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę „meno galeriją“. Dešimtis su krepšiniu susijusių tatuiruočių ant savo kūno turintis vyras pridėjo dar vieną – ant jo kojos atsirado Lietuvos rinktinės ir Niujorko „Knicks“ klubo puolėjo Mindaugo Kuzminsko atvaizdas.

R. Kurtinaitis: gatvės krepšinis – nepaprastai naudingas jaunam žaidėjui (1)

R. Kurtinaitis: gatvės krepšinis – nepaprastai naudingas jaunam žaidėjui
Rugsėjo 2-ąją Vilniuje įvyks gatvės krepšinio turnyras „Lietuvos ryto“ klubo taurei laimėti, kuriame savo jėgas aikštėje galės išbandyti ir jauni, ir seni šio sporto gerbėjai.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (3)

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis
Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros naujai iškeptas tėvelis sulaukė sveikinimu patekus į galutinį Lietuvos rinktinės dvyliktuką. „Geresnės vasaros pabaigos negalėjau tikėtis“, – vis dar negalėdamas atsitokėti Krepšinis.lt prisipažino 27-erių nacionalinės komandos debiutantas.

„Lietkabelis“ į peržiūrą pasikvietė M. Delašo brolį (1)

„Lietkabelis“ į peržiūrą pasikvietė M. Delašo brolį
Lietuvos krepšinio lygos (LKL) vicečempionas Panevėžio „Lietkabelio“ klubas į peržiūrą pasikvietė Ante Delašą.

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (241)

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos čempionato starto paskelbė galutinę komandos sudėtį.

Sūnus paklydėlis: „Neptūnas“ susigrąžino D. Adomaičio nebepageidautą vidurio puolėją (11)

Sūnus paklydėlis: „Neptūnas“ susigrąžino D. Adomaičio nebepageidautą vidurio puolėją
Į Klaipėdos „Neptūną“ oficialiai grįžta Simas Galdikas. 203 cm ūgio vidurio puolėjas su komanda naujajam sezonui ruošiasi jau nuo rugpjūčio 14 d., tačiau dėl užtrukusių formalumų parašai ant dviejų metų sutarties buvo sudėti tik šios savaitės pradžioje.

Ispanų treneris S. Scariolo išsirinko galutinį dvyliktuką (4)

Ispanų treneris S. Scariolo išsirinko galutinį dvyliktuką
Prieš išvyką į Vilnių Sergio Scariolo paskelbė galutinį Ispanijos krepšinio rinktinės dvyliktuką. Paskutiniai galimybes žaisti Europos čempionate prarado Xavi Rabaseda ir Sebas Saizas.

Lietuvos krepšininkės universiadoje nusileido ir rusėms (4)

Lietuvos krepšininkės universiadoje nusileido ir rusėms
Kol kas be pergalių Taipėjuje (Taivanas) vykstančioje universiadoje lieka Lietuvos studenčių komanda, treniruojama Romualdo Petronio. Turnyre pralaimėjimu 71:78 Australijos rinktinei startavusios lietuvės antradienį rezultatu 52:59 (11:11, 10:14, 14:17, 17:17) nusileido Rusijos ekipai.

Tokios JAV rinktinės nesate matę: dvyliktuke – du Lietuvoje žaidę krepšininkai (3)

Tokios JAV rinktinės nesate matę: dvyliktuke – du Lietuvoje žaidę krepšininkai
Viso pasaulio krepšinio gerbėjai buvo įpratę JAV rinktinėje matyti ryškiausias NBA žvaigždes, tačiau šįkart ji – visiškai kitokia. Į Amerikos čempionate dalyvausiančios komandos dvyliktuką treneris Jeffas Van Gundy įtraukė ir du Lietuvoje rungtyniavusius žaidėjus.

Po puikaus sezono buvęs žalgirietis sugrįžta į Eurolygą

Po puikaus sezono buvęs žalgirietis sugrįžta į Eurolygą
Kauno „Žalgiryje“ porą sezonų savo karjeros pradžioje praleidęs Vladimiras Štimacas sulaukė rimto įvertinimo. 29-erių metų serbą į savo gretas prisiviliojo Stambulo „Anadolu Efes“ klubas.

Ž. Obradovičius naująjį FIBA kalendorių vadina „nelaime“ ir auklėja jaunąsias serbų žvaigždes (2)

Ž. Obradovičius naująjį FIBA kalendorių vadina „nelaime“ ir auklėja jaunąsias serbų žvaigždes
Devyniskart Eurolygos čempionas su skirtingomis komandomis 57-ių metų Željko Obradovičius stojo FIBA naujojo kalendoriaus oponentų pusėn. Stambulo „Fenerbahce“ strategas, praeityje su Jugoslavijos nacionaline ekipa šlavęs medalius tarptautinėse arenose, kritikuoja būsimą FIBA 2019 metų pasaulio čempionato atranką su taip vadinamais „langais“ klubinio sezono metu.

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (34)

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų
Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo išbrauktos dvi pirmo ryškumo Senojo žemyno krepšinio žvaigždės – graikas Giannis Antetokounmpo ir serbas Milošas Teodosičius. Tačiau dėl įvairiausių priežasčių sporto gerbėjai pastarosiose pirmenybėse neišvys ir kur kas daugiau elitinių krepšininkų.

Apie savo pasitraukimą iš „Lietuvos ryto“ skelbęs M. Purlys lieka klube (1)

Apie savo pasitraukimą iš „Lietuvos ryto“ skelbęs M. Purlys lieka klube
Po praėjusio sezono Martynas Purlys viešai paskelbė apie savo pasitraukimą iš Vilniaus „Lietuvos ryto“ direktoriaus posto ir apskritai klubo, tačiau per vasarą krepšinio specialisto nuomonė pasikeitė.

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (17)

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Buvęs Lietuvos rinktinės gynėjas Martynas Pocius naujausiame savo įraše dalijasi emocingais prisiminimais apie sėkmingiausią Lietuvos istorijoje pasaulio krepšinio čempionatą, kuriame mūsų rinktinė kol kas vienintelį kartą lipo ant prizininkų pakylos.

„Žalgirio“ šokėjos vyksta į Europos čempionatą: tapo oficialia palaikymo grupe (5)

„Žalgirio“ šokėjos vyksta į Europos čempionatą: tapo oficialia palaikymo grupe
Paskutinę vasaros dieną krepšinio mylėtojus nudžiugins prasidėsiančios Europos krepšinio pirmenybės, kuriose netrūks lietuviškų ir žalgirietiškų akcentų.