T.Beardas: Europoje padariau puikią karjerą

 (25)
Tanoka Beardas per penkerius Kaune praleistus metus taip ir nepramoko lietuvių kalbos. Tačiau jis iki smulkmenų prisimena rungtynes, vykusias prieš keletą metų, šiltai kalba apie komandos draugus, su kuriais praleido linksmas ir liūdnas akimirkas.
Tanoka Beardas („Žalgiris“)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Vienas paskutiniųjų jo interviu darytas spalio pradžioje, prieš išvykstant į JAV žaisti rungtynių su NBA komandomis.

Stipriausia komanda po A. Sabonio

- Tanoka, „Žalgiryje“ pradedi savo šeštą sezoną. Kodėl Kaune žaidi ilgiau nei bet kurioje komandoje iki tol?

- Ko gero, mane čia laiko tai, kad vis dar turime nepabaigtų reikalų. Eurolygoje labai norėčiau pasiekti finalo ketvertą arba bent jau aštuonetą, o iki šiol nepavyko to pasiekti. Tai ir yra mano motyvacija – kasmet sugrįžus bandyti pasiekti daugiau.

- Kaip manai, ar „Žalgiris“ turi galimybių šiemet pasiekti bent stipriausiųjų aštuonetą?

- Anksti kalbėti, tačiau šiemet mes turime stipresnių žaidėjų nuo įžaidėjo iki vidurio puolėjo pozicijos. Tai, ko gero, stipriausia komanda nuo to laiko, kai su mumis žaidė Arvydas Sabonis. Šiemet turime labai daug pagalbos – nebėra taip, kad būtų tik 2 ar 3 geri žaidėjai, o visi kiti – jaunimas. Dabar mūsų jaunesni žaidėjai yra subrendę ir tapo labai svarbia komandos dalimi, todėl visi žaidėjai yra panašaus pajėgumo.

Ant popieriaus esame stipri komanda, ko gero antra pagal stiprumą per visą laikotarpį, kai čia buvau. Tačiau turime palaukti ir pamatyti, kaip atrodysime rungtynėse. Pavardės ant popieriaus nieko nereiškia, kai prasideda rungtynės.

- Per savo karjerą „Žalgiryje“ žaidei su trimis skirtingais treneriais. Kuo kiekvienas buvo savitas?

Tanoka Beardas ("Žalgiris")
© Krepsiniosirdis.lt nuotr.

- Manau, kad visi darė gerus dalykus, kad padėtų komandai laimėti, tik visi tai darė skirtingais metodais. Antanas Sireika į komandą atnešė patyrimo. Jis žinojo, kaip tinkamiausiai išnaudoti turimus žaidėjus. Kai atėjo Ainaras Bagatskis, jis į žaidimą ir treniruotes atnešė daugiau gyvumo ir linksmumo. Mes tapome energingesni. Ir nors tai neatnešė gerų rezultatų aikštėje, mes žaidėme gyviau.

Rimantas Grigas yra labiau taktinio krepšinio mėgėjas, jis orientuojasi į aiškiai apibrėžtą komandinį žaidimą. Visi trys į komandą įnešė svarbių krepšinio elementų.

- Ar kalbos barjeras tarp trenerio ir amerikiečių juntamas? Juk A. Sireika beveik nekalbėjo angliškai, R. Grigas taip pat nėra gerai įvaldęs anglų kalbos.

- Galbūt tai būtų sunku tik tiems, kurie nėra žaidę Europoje. Krepšininkai, turintys patirties Europoje, pritampa lengvai. Juk mes kalbame ta pačia – krepšinio – kalba. Todėl R. Grigo krepšinio koncepcija yra lengvai suprantama, jei supranti krepšinį.

- O pats kurį laiką gyvendamas Kaune, išmokai lietuviškų žodžių?

- Nenoriu apie tai kalbėti (juokiasi). Nekalbu, bet nemanau, kad tai svarbu. Bandžiau mokytis, tačiau kaskart kai kažką išmokdavau, atsirasdavo kažkokios taisyklės, papildančios ankstesnes taisykles. Tačiau tai nesvarbu, kalbėkime geriau apie krepšinį.

Pripažįsta amerikiečius įžaidėjus

- Žaisdamas „Žalgiryje“ taip pat matei daug žaidėjų pokyčių, ypač tai pasakytina apie įžaidėjo poziciją. Su kuriuo įžaidėju labiausiai patiko rungtyniauti?

- Be abejo, su Robertu Packu. Su juo turėjome puikų ryšį, nes tikriausiai taip pat mąstėme, turėjome tokį pat supratimą apie žaidimą. Man patiko ir Edo Cotos krepšinio stilius, bet jis buvo labiau komandinio žaidimo stiliaus šalininkas. O R. Packas buvo labiau atakuojantis įžaidėjas.

Tanoka Beardas ("Žalgiris") atakuoja per Artūrą Jomantą ("Lietuvos rytas")
© lklfinalas.lt

Mantas Kalnietis turi labai daug potencialo, tačiau kai jis atėjo į komandą, mes nematėme jo visų sugebėjimų. Vėliau jis pradėjo žaisti geriau. DeJuanas buvo svarbus komandos žaidėjas nuo pat atėjimo, nes mes tuo metu neturėjome amerikiečio įžaidėjo, kuris komandos draugus padarytų geresnius krepšininkus. Turint komandoje amerikietį įžaidėją, kuris supranta kaip išnaudoti komandos draugus, yra žemiau lengviau žaisti.

- Taigi tau lengviau rasti bendrą kalbą su amerikiečiu įžaidėju?

- Taip. Mes turime tokį pat krepšinio supratimą. Amerikoje tikras įžaidėjas, toks kaip DeJuanas ar Cota, supras, kad jeigu Dainius Šalenga tą dieną yra užsivedęs ir pataiko, mes turime vis duoti ir duoti kamuolį Šalengai. Tuo tarpu iš savo patirties galiu pasakyti, kad europietis įžaidėjas galvos taip: jei Šalenga pataikė kelis metimus, dabar turiu duoti kamuolį kitiems žaidėjams, kad ir jie pataikytų. Tai skirtingas supratimas. Jei Tanoka užsivedęs, duokit kamuolį Tanokai. Toks amerikiečių įžaidėjų mąstymas, jie žino, kaip pasinaudoti krepšininkais, kurie tuo metu gerai jaučiasi.

- Be abejo, yra skirtumas tarp europietiško ir amerikietiško krepšinio. Pats žaidi Europoje visą savo profesionalią karjerą, todėl žinai šiuos skirtumus. Kokį patarimą duotumei amerikiečiui, pirmąkart atvykusiam į Europą?

- Svarbiausias patarimas būtų tas, kad jie atvyktų nusiteikę mokytis. Manau, kad amerikiečiai, pirmąkart atvykę į Europą, galvoja, kad yra geresni žaidėjai už vietinius. Tačiau taip nėra. Jei nori žaisti Europoje, turi išmokti tą stilių, kuris žaidžiamas čia.

- Žaidei skirtingose šalyse – Prancūzijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Kaip manai, ar skiriasi krepšinis šiose šalyse?

- Taip, be abejo. Prancūzijoje žaidžiamas greitas krepšinis, labai primena amerikietišką krepšinį. Ten daug atletiškų, greitų žaidėjų. Turkijoje tuo tarpu labiau dėmesys kreipiamas gynybai, dominuoja taktinis krepšinis, jie labiau naudoja savo snaiperius, statoma daug užtvarų, labiau fizinis krepšinis.

Panašiai ir Graikijoje, kur žaidėjai labai pasikliauja savo jėga. Ispanija yra kažkur per vidurį tarp Turkijos ir Prancūzijos. Ten daug užtvarų ir fizinio kontakto, tačiau ispanų krepšinyje labai svarbus atletiškumas – turi būti greitas, staigus, judrus.

Tanoka Beardas („Žalgiris“) ir Joao Paolo Batista („Lietuvos rytas“)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tuo tarpu Lietuvoje svarbiausia yra metimai. Komandos labai priklauso nuo snaiperių – tiesiog tokį žaidimo stilių jie demonstruoja. Pasižiūrėjus į Jasikevičių, Macijauską, Šiškauską – tai puikūs snaiperiai. Pažvelgus į praeitį, jūs turėjote puikių snaiperių – tas vaikinas, kur žaidė su Saboniu Ispanijoje. Dabar treniruoja „Sakalus“. Taip, Kurtinaitis. Tai taip pat puikus snaiperis. Tiesiog toks jūsų žaidimo stilius.

- Ar prieš atvykdamas į Lietuvą pats taip dažnai atakuodavai iš tritaškio kaip tai darai šiomis dienomis?

- Visada būdavo, kad jeigu gynyba suteikia tau laisvės, turi tuo pasinaudoti. Atvykus čia, kadangi tai yra svarbi žaidimo dalis, reikėjo daugiau dirbti ties šiuo aspektu.

Europos krepšinis neįdomus

- Tau 36-eri ir neabejotinai jaunesni žaidėjai pralenkia greičiu ir šoklumu. Kaip su tuo kovoji?

- O taip, aš juk senstu (šypsosi). Man svarbiausia yra žinoti, kokios yra mano ribos, kaip man geriausiai pasinaudoti savo kūnu, ką jis gali padaryti, o ko ne.

- Kas pasikeitė tavo žaidime bėgant metams?

- Gynyboje aš suprantu, kad dėl savo fizinės jėgos turėsiu daug bėdų su pražangomis. Todėl bandau pasaugoti save svarbiausiems rungtynių momentams. Aš buvau kritikuojamas dėl to, kad nesiginu, tačiau aš turiu rinktis – arba žaisti truputį mažiau gynyboje, tačiau išlikti aikštėje per svarbiausias akimirkas, arba žaisti kietai ir dėl pražangų baigti pasirodymą trečiajame kėlinyje. Todėl man reikia rasti tą viduriuką. Ir man reikėjo laiko, kad jį surasčiau. Aš daug metų turėjau problemų dėl pražangų.

Puolime aš, aišku, buvau žymiai greitesnis. Man užtekdavo vieną ar du kartus sumušti kamuolį ir atsidurdavau vietoje, kurioje norėdavau atsidurti. Tuo tarpu dabar man reikia labiau naudotis savo fizine jėga, kad tai pasiekčiau. Tačiau vėlgi – man reikia rasti pusiausvyrą, nes besiginantys krepšininkai vaidina pražangas.

Taigi svarbiausia yra suprasti savyje, ką gali padaryti, ir ką reikia pakeisti savo žaidime.

- Žaisdamas Europoje, labiau domiesi Eurolyga ar NBA?

- Be abejo, labiau domiuosi NBA krepšiniu, nes jį tiesiog įdomiau žiūrėti. Europoje treneriai krepšinį pavertė šachmatų žaidimu. Todėl man labai sunku žiūrėti Eurolygos krepšinį. Nes nepriklausomai nuo to, koks geras yra žaidėjas, jo tikrasis talentas neparodomas.

Pavyzdžiui, Theodoros Papaloukas yra labai geras žaidėjas, tačiau aš nemanau, kad tai, ką jis parodo aikštėje, yra verta naudingiausio žaidėjo titulo. Jis mums parodė, kad yra lengvai treniruojamas žaidėjas, išmintingas. Tačiau jis neparodė naudingiausio žaidėjo talento. Supranti, 7-8 taškai ir 5 rezultatyvūs perdavimai nėra MVP rodikliai. Kiti žmonės mato kitaip, tačiau tokia mano nuomonė.

Galiu taip pat paminėti Marcusą Goree – tai labai talentingas žaidėjas, tačiau mes nematome jo viso talento aikštėje. Galiu įvardinti dar vieną žaidėją, kurio talentas čia neatskleidžiamas dėl kitokio trenerių mąstymo. Tai manau ir yra didžiausias trukdis amerikiečiams Europoje.

- Paminėjai Marcusą Goree. Kokių žaidėjų karjeras dar seki Europoje?

- Vienas iš tokių – Maceo Bastonas, nes jį pažinojau dar nuo tų laikų, kai atvyko į Europą. Labai mėgstu Nikolą Vujčičių – tai be galo talentingas krepšininkas. Aš pasikartosiu – tai šachmatų žaidimas. Kai kuriems tas žaidimas tinkamas, tuo tarpų kitus užgožia. Viskas priklauso nuo to, kaip treneris išnaudoja savo žaidėjus.

- Kaip manai, ar šiame šachmatų žaidime esi gerai išnaudojamas?

- Hmm, manau kad kai kur esu buvęs išnaudojamas geriau. Be tuo pačiu esu buvęs išnaudojamas blogiau daugybėje vietų.

Viską darytų taip pat

- Ar gailiesi, kad taip ir nepatekai į NBA?

- Gailėjausi maždaug prieš dešimtį metų. Prieš septynerius gal man dar rūpėjo. Tačiau dabar... Turėjau puikią karjerą Europoje ir džiaugiuosi kiekviena praleista minute. Pažvelgęs atgal matau tik teigiamus dalykus. Negalvoju apie blogus dalykus.

- Taigi jei galėtum viską daryti iš naujo, elgtumeis taip pat?

- Taip. NBA niekas nėra garantuota. Todėl galbūt aš būčiau tiesiog vaikęsis svajonės, o ne sužinojęs, kiek daug visko yra pasaulyje. O atvykęs į Europą aš turėjau gerą karjerą, susitvarkiau verslo reikalus, pasirūpinau šeimos gerove. Europoje matydamas daug kultūrų aš pasisėmiau neįkainojamos patirties. Nors nemoku kalbų, tačiau priimdamas skirtingas kultūras aš praturtėjau, mano gyvenimo kokybė tapo turtingesnė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Ispanų treneris S. Scariolo išsirinko galutinį dvyliktuką (1)

Ispanų treneris S. Scariolo išsirinko galutinį dvyliktuką
Prieš išvyką į Vilnių Sergio Scariolo paskelbė galutinį Ispanijos krepšinio rinktinės dvyliktuką. Paskutiniai galimybes žaisti Europos čempionate prarado Xavi Rabaseda ir Sebas Saizas.

Lietuvos krepšininkės universiadoje nusileido ir rusėms (2)

Lietuvos krepšininkės universiadoje nusileido ir rusėms
Kol kas be pergalių Taipėjuje (Taivanas) vykstančioje universiadoje lieka Lietuvos studenčių komanda, treniruojama Romualdo Petronio. Turnyre pralaimėjimu 71:78 Australijos rinktinei startavusios lietuvės antradienį rezultatu 52:59 (11:11, 10:14, 14:17, 17:17) nusileido Rusijos ekipai.

Tokios JAV rinktinės nesate matę: dvyliktuke – du Lietuvoje žaidę krepšininkai (2)

Tokios JAV rinktinės nesate matę: dvyliktuke – du Lietuvoje žaidę krepšininkai
Viso pasaulio krepšinio gerbėjai buvo įpratę JAV rinktinėje matyti ryškiausias NBA žvaigždes, tačiau šįkart ji – visiškai kitokia. Į Amerikos čempionate dalyvausiančios komandos dvyliktuką treneris Jeffas Van Gundy įtraukė ir du Lietuvoje rungtyniavusius žaidėjus.

Po puikaus sezono buvęs žalgirietis sugrįžta į Eurolygą

Po puikaus sezono buvęs žalgirietis sugrįžta į Eurolygą
Kauno „Žalgiryje“ porą sezonų savo karjeros pradžioje praleidęs Vladimiras Štimacas sulaukė rimto įvertinimo. 29-erių metų serbą į savo gretas prisiviliojo Stambulo „Anadolu Efes“ klubas.

Ž. Obradovičius naująjį FIBA kalendorių vadina „nelaime“ ir auklėja jaunąsias serbų žvaigždes (2)

Ž. Obradovičius naująjį FIBA kalendorių vadina „nelaime“ ir auklėja jaunąsias serbų žvaigždes
Devyniskart Eurolygos čempionas su skirtingomis komandomis 57-ių metų Željko Obradovičius stojo FIBA naujojo kalendoriaus oponentų pusėn. Stambulo „Fenerbahce“ strategas, praeityje su Jugoslavijos nacionaline ekipa šlavęs medalius tarptautinėse arenose, kritikuoja būsimą FIBA 2019 metų pasaulio čempionato atranką su taip vadinamais „langais“ klubinio sezono metu.

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (33)

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų
Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo išbrauktos dvi pirmo ryškumo Senojo žemyno krepšinio žvaigždės – graikas Giannis Antetokounmpo ir serbas Milošas Teodosičius. Tačiau dėl įvairiausių priežasčių sporto gerbėjai pastarosiose pirmenybėse neišvys ir kur kas daugiau elitinių krepšininkų.

Apie savo pasitraukimą iš „Lietuvos ryto“ skelbęs M. Purlys lieka klube

Apie savo pasitraukimą iš „Lietuvos ryto“ skelbęs M. Purlys lieka klube
Po praėjusio sezono Martynas Purlys viešai paskelbė apie savo pasitraukimą iš Vilniaus „Lietuvos ryto“ direktoriaus posto ir apskritai klubo, tačiau per vasarą krepšinio specialisto nuomonė pasikeitė.

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (17)

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Buvęs Lietuvos rinktinės gynėjas Martynas Pocius naujausiame savo įraše dalijasi emocingais prisiminimais apie sėkmingiausią Lietuvos istorijoje pasaulio krepšinio čempionatą, kuriame mūsų rinktinė kol kas vienintelį kartą lipo ant prizininkų pakylos.

„Žalgirio“ šokėjos vyksta į Europos čempionatą: tapo oficialia palaikymo grupe (4)

„Žalgirio“ šokėjos vyksta į Europos čempionatą: tapo oficialia palaikymo grupe
Paskutinę vasaros dieną krepšinio mylėtojus nudžiugins prasidėsiančios Europos krepšinio pirmenybės, kuriose netrūks lietuviškų ir žalgirietiškų akcentų.

R. Kurtinaičio asistentu „Lietuvos ryte“ tapo R. Kuncaitis

R. Kurtinaičio asistentu „Lietuvos ryte“ tapo R. Kuncaitis
„Lietuvos ryto“ trenerių štabe – matytas veidas. Sostinės klubas sukirto rankomis su 53-ejų Robertu Kuncaičiu, kuris ateinantį sezoną bus vienu iš Rimo Kurtinaičio pagalbininkų.

A. Guoga: toks palaikymas žaidėjams – didžiulis įkvėpimas (4)

A. Guoga: toks palaikymas žaidėjams – didžiulis įkvėpimas
Šeštadienį „Lietuvos ryto“ ekipa susirinko į pirmąją sezono treniruotę ir pradėjo kloti žaidimo pamatus artėjančioms Lietuvos krepšinio lygos ir Europos taurės kovoms.

Lietuvos krepšinio rinktinė patyrė pirmą pralaimėjimą universiadoje – nusileista australams suklupo ir merginos (6)

Lietuvos krepšinio rinktinė patyrė pirmą pralaimėjimą universiadoje – nusileista australams
Taipėjuje (Taivanas) vykstančioje universiadoje Lietuvos vaikinų studentų rinktinė patyrė pirmą pralaimėjimą. Po dramatiškos kovos dviženklį skirtumą beveik panaikinę Lietuvos studentai pirmadienį 82:84 (22:23, 15:21, 19:28, 26:12) buvo priversti pripažinti australų pranašumą.

Australijos rinktinė tapo Azijos čempione, R. Butauto vedamas Libanas – šeštas (3)

Australijos rinktinė tapo Azijos čempione, R. Butauto vedamas Libanas – šeštas
Australijos krepšininkai pirmą kartą iškovojo FIBA Azijos čempionų vardą. Be pralaimėjimų Libane vykusiame turnyre žingsniavę „Boomeriai“ sekmadienį finale 79:56 įveikė Irano nacionalinę ekipą. Ramūno Butauto treniruojama Libano rinktinė liko šešta.

Būsimi Lietuvos rinktinės varžovai rinko antausius (1)

Būsimi Lietuvos rinktinės varžovai rinko antausius
Sekmadienį vykusiose draugiškose rungtynėse pralaimėjimus patyrė visos trys savo žaidimą repetavusios būsimos Lietuvos rinktinės oponentės Europos čempionato B grupėje. Bet jei Izraelis tik minimaliu skirtumu nusileido turkams, Italija ir Vokietija neturėjo jokių vilčių.

Serbijos rinktinei Europos čempionate nepadės jos vedlys (10)

Serbijos rinktinei Europos čempionate nepadės jos vedlys
Dangus virš Stambulo (Turkija) pritemo. Europos čempionate nežais viena ryškiausių žemyno krepšinio žvaigždžių Milošas Teodosičius. 30-metį įžaidėją stabdo sveikatos būklė.