M.Paulauskui krepšinis buvo tarsi stuburas, apie kurį jis lipdė gyvenimą

 (10)
Olimpinis, pasaulio ir Europos čempionas, ilgametis “Žalgirio” krepšininkas Modestas Paulauskas kovo 19-ąją atšventė 60-ąjį gimtadienį. Šeštadienį Sporto halėje per Lietuvos ir Baltijos krepšinio lygų rungtynes tarp “Žalgirio” ir “Lietuvos ryto” komandų surengta iškilminga M.Paulausko pagerbimo šventė.
Krepšinis
© Corbis/Scanpix
Sportas - visas gyvenimas

Lietuvos krepšinio legenda M.Paulauskas nebenori rašyti dar vienos knygos. Dabar jis jaučia gyvenimo pilnatvę ir yra labai laimingas. Į gyvenimo knygą, pasak jo, reikėtų sudėti viską, tačiau vienas geriausių visų laikų Lietuvos žaidėjų nebenori aitrinti seniai užgijusių žaizdų.

Modė, kaip jį iki šiol vadina ne tik bendražygiai, bet ir krepšinio mėgėjai, rado jam artimame krepšinio pasaulyje savo nišą, treniruoja vaikus ir augina du sūnus - 12 metų Žygimantą ir devynerių Modestą. Vyriausiasis jo sūnus Nerijus, gyvenantis Kaune, jau suaugęs ir turi savo šeimą.

“Esu labai lamingas, kad žaidžiau krepšinį, kad radau savo gyvenimo kelią. Krepšinis buvo tarsi stuburas, apie kurį lipdžiau savo gyvenimą. Norėčiau likti su krepšiniu ir likusius gyvenimo metus”, - sakė interviu “Kauno dienai” M.Paulauskas.

Metai prabėgo nepastebimai

- Ar jaučiate metų tėkmę?

- Labai greitai prabėgo paskutinieji dešimt metų. Toks jausmas, kad 50-metį švenčiau prieš kelias dienas, dar neišblėso ir mano garbei tuomet Sporto halėje surengtų iškilmių įspūdžiai. Iš tiesų nejaučiu, kad man jau tiek daug metų. Atrodo, esu toks pats, kaip prieš keliolika metų. Bet metų skaičius jau pradeda slėgti. Pažiūriu į sveikinimus ir gailiuosi, kad ant visų jų užrašyta - 60. Geriau neprimintų.

Vis dėlto senti dar neleidžia du jaunesnieji sūnūs. Be to, man pasisekė, kad daugiausia teko dirbti su jaunimo komandomis. Su vyrais, dirbant “Žalgirio”, “Statybos” ekipose, man nesisekė rasti kontakto. Dabar Šakiuose pradėjau dirbti su visai mažais vaikais - antrokais, trečiokais ir ketvirtokais. Treniruoju ir vyresnius moksleivius. Šakių “Aukuro” mokyklos direktorius Rolandas Kučiauskas kitais metais ketina organizuoti sportines krepšinio klases. Tad darbus dar planuoju į priekį, mano “kompiuteris” veikia, turiu minčių ir norisi dar daug ką nuveikti. Nors geriausias rungtynes jau esu sužaidęs, krepšinio labui dar galiu daug ką padaryti.

Panoro daugiau ramybės

- Kaip atsidūrėte Šakiuose? Juk praėjusį rudenį dar ketinote treniruoti Anykščių komandą.

- Anykščiuose mano veikla jau buvo labiau simbolinė. O netoli Šakių, Slavikuose, yra mano žmonos Janinos tėviškė. Prieš šešerius metus ten nusipirkome sodybą ir po truputį įrengėme. Yra žemės sklypas, kuriame galima pievą auginti ir basomis palakstyti. Vasaras jau praleidžiame ten, tik žiemojame Šakiuose, kur turime nedidelį dviejų kambarių butą.

Žmoną visada traukė čia sugrįžti, nes ir Joniškyje, ir Anykščiuose ji jautėsi svetima. Man geriau - aš galiu dirbti ir Irake, ir Nikaragvoje, ir Šakiuose. Visur lengvai adaptuojuosi. Dabar jau norisi daugiau ramybės, sėslesnio gyvenimo. Tikriausiai pasireiškia solidaus amžiaus ypatybės, nes vis dažniau pagalvoju ir apie savo nueitą gyvenimo kelią.

Kai manęs paklausia, kaip gyvenčiau, jeigu galėčiau pradėti gyvenimą iš naujo, aš atsakau, kad viską daryčiau taip pat, manau, ir tas pačias klaidas pakartočiau, tik gal jos kitaip pasireikštų. Visi žmonės klysta, iš klaidų ir gyvenimas susideda. Juk medžio grožį sudaro ne tiesus kamienas, o jo šakos. Būna, kad žmogus įkrenta į duobes, bet svarbiausia - sugebėti iš jų išlipti. Turbūt niekas negalėtų pasakyti, kad gyvenime nepadarė klaidų.

- Esate gerbiamas, visur laukiamas. Tačiau buvo laikas, kai jautėtės niekam nereikalingas?

- Manau, šis jausmas priklauso nuo paties žmogaus. Kai sportavau, buvau įpratęs, jog už mane viską padarydavo kiti, viskuo pasirūpindavo, visur man būdavo žalia gatvė. Kai šito nelieka, iš tiesų pradedi pasigesti dėmesio ir tuomet atrodo, kad esi niekam nereikalingas. Tačiau pats turi nenutraukti visų kontaktų su treneriais, krepšinio organizacijomis, turi bendrauti. Esu tikras, kad tai yra paties žmogaus, o ne jo aplinkos problema. Patys neturime užsidaryti.

Turi ir draugų, ir priešų

- Augote Klaipėdoje, po to 30 metų gyvenote Kaune. Toliau Jus likimas buvo nuvedęs į Vilnių, Joniškį, Anykščius, dabar - į Šakius. Kur tikrieji Jūsų namai?

- Kai pradėjau žaisti krepšinį, mama man sakė: “Vaikeli, gimei ant ratų, taip visą gyvenimą ir važinėsi”. Iš tiesų taip ir buvo. Gimiau Kretingoje, tėvams po karo iš Nausėdų grįžtant į Klaipėdą. Po to prasidėjo važinėjimai į varžybas, stovyklas, baigęs karjerą vėl keliavau, pradėjau dirbti su SSRS jaunių rinktine, tad namie retai būdavau. Oro uostai ir geležinkelio stotys buvo iki skausmo pažįstami, jų specifinį kvapą iki šiol prisimenu. Vėliau prasidėjo kelionės per rajonus.

Joniškis buvo labai svarbus etapas mano gyvenime. Nors nebuvo įprasta iš didmiesčių važiuoti į provinciją, joniškiečiai mane suviliojo ir iki šiol su jais išsaugojome labai šiltus santykius. Po kelerių metų Anykščiai pradėjo kalbinti. O vėliau žmona pradėjo siūlyti vykti Šakių link. Sako, bus geriau ir man, ir vaikams. Be to, išjudinai krepšinį Joniškyje ir Anykščiuose, todėl ir Šakiuose gali tai pabandyti. Taip ir einu zigzagais per Lietuvą.

- Ar daug yra žmonių, apie kuriuos galėtumėte pasakyti - aš jiems esu už daug ką gyvenime dėkingas?

- Yra. Ir nemažai. Esu dėkingas joniškiečiams, kurie pirmieji po ilgų klajonių leido man sugrįžti į normalesnį gyvenimą ir pradėti kryptingai dirbti. Labiausiai turiu būti dėkingas savo žmonai. Abu turėjome kitas šeimas, gerai, kad gyvenimas mus sėkmingai suvedė. Ji suprato mane, palaikė, kai to labiausiai reikėjo.

Visų neišvardysiu, bet, manau, tie žmonės, kuriems esu dėkingas, su kuriais mus sieja abipusė šiluma, tai žino ir jaučia.

- Spėju, kad priešų neturite?

- Kodėl? Yra ir priešų. Mūsų, lietuvių, blogasis bruožas - pavydas. Todėl yra tokių, kurie nenori, kad tau pradėtų sektis. Jiems labiau patiktų, kad stovėtum prie parduotuvės apsisnargliavęs ir prašytum lito, o jie galėtų apie tai kalbėti.

Miglota ateitis kėlė nerimą

- Kas Jūsų įspūdingai karjerai turėjo daugiausia įtakos - talentas ar darbas?

- Turbūt abu šie dalykai. Vienas be kito jie nebūtų tokie efektyvūs. Aišku, dar reikėjo valios, pasiryžimo ir didelės meilės krepšiniui. Arvydui Saboniui Dievas davė viską - ūgį, protą, neeilinį mąstymą aikštėje. Bet ir jis sunkiai dirbo. Prisimenu, kai Lietuvos jaunių rinktinė žaidė Minske SSRS jaunimo žaidynių paskutines rungtynes. Žiūriu, Arvydas jau sunkiai kvėpuoja. Sakau: “Sabai, gal reikia truputį pailsėti?” O jis - ne, tarsi atsigavo po mano žodžių ir su dviguba jėga ėmė žaisti. Tai ir yra neeilinė valia, tikslo siekimas bet kokia kaina. Todėl Arvydas ir žaidė iki 40 metų.

- Kodėl Jūs gana anksti baigėte karjerą?

- Mūsų laikais nebuvo mados taip ilgai žaisti. 30-31 metai būdavo ta riba, kai reikėjo pasitraukti. Dabar žaidėjai stengiasi kuo ilgiau išsaugoti jėgas, nes jie gali užsidirbti visam gyvenimui. Mūsų laikais materialiniai dalykai sporte nelaikė. Mes gaudavome butą, paskyrą automobiliui - tai ir buvo visas stimulas. Atlyginimai nebuvo didesni nei eilinių žmonių. Man dar žaidžiant labai rūpėjo, kaip reikės vėliau susitvarkyti gyvenimą, savo buitį.

- Ar, palikdamas krepšinį, nemanėte, kad liko neįgyvendintų svajonių?

- Aš labiau galvojau apie tai, kad per anksti pasitraukiau, dar reikėjo pažaisti. Tuomet ir buvo tas laikas, kai nutrūko santykiai su žmonėmis ir atsirado jausmas, kad esu nereikalingas.

Trenerio žinių neišnaudojo

- Dabar atrodote ramus žmogus. Tačiau ir žaisdamas, ir dirbdamas vyrų komandų treneriu, buvote labai emocingas, netgi piktas.

- Buvau karštakošis. Buvęs žalgirietis Anatolijus Čupkovas man dėkojo, kad jam padėjau tapti krepšininku, nes kartą patariau treneriui Vytautui Bimbai vietoje traumuoto žaidėjo išleisti Anatolijų. Tačiau aš labiau prisiminiau, kai kartą jį Tbilisyje per rungtynes šiurkščiai apšaukiau, Gediminas Budnikas tuomet net ramino mane. Tapus treneriu, tokios savybės irgi pasireiškė.

Rungtynių dieną artimieji su manimi sunkiai susikalbėdavo. Gal dėl to su vyrais dirbti man ir nesisekė. Kažkas yra mane pavadinęs maksimalistu - aš negalėdavau atleisti nė vienos klaidos, turėdavau jas garsiai komentuoti, nors suprantu, kad be klaidų krepšinis neįmanomas. Tačiau aš tik paaštrindavau situaciją, ne visiems žaidėjams tiko toks metodas. Su jaunimu dirbti man sekasi daug geriau.

- Ar nemanote, jog trenerio darbe nepasiekėte tiek, kiek galėjote?

- Taip ir yra. Trenerio žinių bagažas liko neišnaudotas. Nėra tokios taisyklės, kad geras krepšininkas bus ir geras treneris.

- Jūsų trofėjai užima daug vietos ir visų jų tikriausiai nesivežiojate po Lietuvą. Bet galbūt yra tokių, kuriuos visur vežatės su savimi?

- Treniruočių konspektus, kuriuos, kai pats žaidžiau, tarsi dienoraštį rašydavau. Juos ir dabar dažnai atsiverčiu, tai yra mano pagrindiniai patarėjai. O visų trofėjų tikrai nepajėgčiau visur vežiotis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Paaiškėjo visos vietas į 2019 metų pasaulio čempionato atranką iškovojusios Europos komandos prasibrovė Kosovas

Paaiškėjo visos vietas į 2019 metų pasaulio čempionato atranką iškovojusios Europos komandos
Baigėsi 2019 metų FIBA pasaulio vyrų krepšinio čempionato atrankos zonos kvalifikacinis turnyras. Kelialapius į pagrindinį atrankos etapą iškovojo Švedijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Nyderlandų, Austrijos, Estijos, Kosovo ir Bulgarijos rinktinės.

K. Porzingį žvėrišku dėjimu „apdovanojęs“ M. Kuzminskas: turime susitvarkyti su psichologija specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (3)

K. Porzingį žvėrišku dėjimu „apdovanojęs“ M. Kuzminskas: turime susitvarkyti su psichologija
Visą sezoną Niujorko „Knicks“ klube koja kojon žengę Mindaugas Kuzminskas ir Kristapas Porzingis turėjo unikalią galimybę pasigrumti vienas prieš kitą. Ir nors latvis šventė pergalę bei Kūzią dar pranoko ir pagal rezultatyvumą, vienas Lietuvos rinktinės lyderių taip pat davė pamokų 22-ejų metų NBA supertalentui.

Serbai kontrolinėse rungtynėse patiesė rusus, belgai sutriuškino Italiją

Serbai kontrolinėse rungtynėse patiesė rusus, belgai sutriuškino Italiją
Artėjančiam Europos krepšinio čempionatui besirengianti Serbijos rinktinė kontroliniame turnyre Hamburge įrodė savo pranašumą prieš Rusijos ekipą – 85:75 (20:16, 16:18, 23:18, 26:23).

Skaudus graikų praradimas – Europos čempionatą praleis G. Antetokounmpo

Skaudus graikų praradimas – Europos čempionatą praleis G. Antetokounmpo
Graikijos krepšinio rinktinės gerbėjus pasiekė labai nemaloni žinia – Europos čempionate komandai teks verstis be lyderio Giannio Antetokounmpo.

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1120)

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje
Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo Latvijos krepšininkams – 77:87 (12:20, 20:25, 24:20, 21:22). Vienu metu mūsiškių deficitas siekė net 16 taškų.

Turkams pralaimėję Lietuvos 16-mečiai liko be kelialapio į pasaulio čempionatą (12)

Turkams pralaimėję Lietuvos 16-mečiai liko be kelialapio į pasaulio čempionatą
Juodkalnijoje vykstančiame Europos jaunučių (U-16) krepšinio čempionate Lietuvos rinktinė užėmė šeštąją vietą.

D. Adomaitis apsisprendė: rungtynėse su Latvija žaidėjų netausos favoritai – lietuviai (17)

D. Adomaitis apsisprendė: rungtynėse su Latvija žaidėjų netausos
Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis šeštadienio vakaro kontrolinėms rungtynėms su Latvija nusprendė registruoti visus 14 krepšininkų.

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (138)

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą
Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata, kurios su nekantrumu jau daugiau nei du mėnesius laukia Ainaras Bagatskis. Broliškos grumtynės, kurias latviai tiesiog trokšta laimėti. „Juk jaunesnis brolis visada nori įveikti vyresnįjį“, – šypteli Latvijos žurnalistas Andrejus Silinis.

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (30)

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį
Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią, skirtingai nei ankstesniais metais, galėjo stebėti ir komandos gerbėjai. Ekipos treneris Rimas Kurtinaitis prieš pratybas buvo puikios nuotaikos ir palinkėjo sėkmės vieninteliam į parodomąją treniruotę neatvykusiam Artūrui Gudaičiui, šiuo metu liejančiam prakaitą su Lietuvos rinktine.

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (150)

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina
Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą – spragas savo žaidime apkamšę mūsų krepšininkai turėjo progą dar geriau pasiruošti intriguojančiai kaimyninių valstybių akistatai. Latvijoje bilietai į šios šalies komandos mūšį su lietuviais išpirkti jau prieš porą mėnesių, bet Dainiaus Adomaičio auklėtinių šio milžiniško ažiotažo dvikova negąsdina.

Trys Lietuvos rinktinės varžovės kontrolinėse dvikovose įsirašė po pergalę (1)

Trys Lietuvos rinktinės varžovės kontrolinėse dvikovose įsirašė po pergalę
Kartu su Lietuvos rinktine pasirengimą Europos čempionatui tęsia ir būsimos mūsų šalies krepšininkų varžovės „Eurobasket 2017“ turnyro B grupėje. Penktadienį Izraelio, Italijos ir Vokietijos rinktinės po atkaklios kovos kontrolinėse rungtynėse išplėšė pergales.

Geriausias LKL kovotojas dėl kamuolių J. Kazakauskas keliasi į „Pieno žvaigždes“ (3)

Geriausias LKL kovotojas dėl kamuolių J. Kazakauskas keliasi į „Pieno žvaigždes“
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komanda sulaukė papildymo puolėjų linijoje. Ekipai kitą sezoną atstovaus geriausias praėjusių metų „Tete-a-Tete Casino-LKL“ pirmenybių kovotojas dėl kamuolių Julius Kazakauskas.

Dvikovoje be sirgalių dominavusi Lietuvos rinktinė sutriuškino rumunus (142)

Dvikovoje be sirgalių dominavusi Lietuvos rinktinė sutriuškino rumunus
Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė iškovojo dar vieną pergalę. Penktadienį Rygoje prasidėjusiame kontroliniame turnyre dvikovoje už uždarų durų Dainiaus Adomaičio auklėtiniai nesunkiai 97:64 (23:12, 25:13, 21:16, 28:23) nugalėjo Rumunijos krepšininkus. Antroje dvikovoje šeštadienį (19.30 val.) lietuvių laukia intriguojantis mūšis su Latvijos rinktine.

Ispanus įveikę Lietuvos šešiolikmečiai tęsia kovą dėl bilieto į planetos pirmenybes (4)

Ispanus įveikę Lietuvos šešiolikmečiai tęsia kovą dėl bilieto į planetos pirmenybes
Lietuvos šešiolikmečiams krepšininkams Europos čempionate liko vienintelės ir ne mažiau svarbios rungtynės dėl 5-os vietos, garantuojančios kelialapį į kitų metų pasaulio čempionatą. Ketvirtfinalyje suklupę trenerio Edvino Justos auklėtiniai penktadienį žaidė turnyro dėl 5–8 vietų pusfinalyje. Čia lietuviai 92:80 (15:18, 23:11, 31:13, 23:38) nepagailėjo bendraamžių iš Ispanijos.

Kaip krepšinį pakeis FIBA taisyklių naujovės? (5)

Kaip krepšinį pakeis FIBA taisyklių naujovės?
Artėjančiame sezone krepšininkai turės prisitaikyti prie dar vienos naujovės. Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) paskelbė, kad nuo spalio 1 d. žingsnių taisyklė bus trakuojama pagal Nacionalinei krepšinio asociacijai (NBA) artimą modelį.