Lietuvos krepšinio prestižas kaimynų akyse vis smunka

 (68)
SEB Baltijos vyrų krepšinio lygos (BBL) čempionato antrajame divizione žaidusios Lietuvos komandos turėjo pripažinti Latvijos ir Estijos klubų pranašumą. Penki mūsų šalies klubai išsirikiavo paskui Valmieros “Lačplėša alus”, Talino “Kalev/Cramo” ir Tartu “Rock” komandas.
Krepšinis, kamuolys
© Reuters/Scanpix
Pagal šiuo metu galiojančią BBL sistemą, į kitų metų čempionatą iš Lietuvos pateks tik pirmajame divizione žaidžiantys “Žalgiris”, “Lietuvos rytas” ir “Šiauliai”. Dar vieną klubą savo nuožiūra galės pakviesti BBL. Jeigu ši nuostata nepasikeis, penkios Lietuvos komandos vėl rungtyniaus tik Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionate ir pajus rungtynių badą. Išeities iš padėties pradėjo ieškoti ir BBL, ir LKL vadovai.

Latvius įveikti - vis sunkiau

2004-2005 metų sezoną Lietuvos komandos prieš Latvijos klubus iškovojo 74 proc. pergalių, prieš Estijos - 80 proc. Praėjusį sezoną šie skaičiai sumažėjo iki 68 ir 78 proc.

Šio sezono BBL rezultatai privertė suklusti ir LKL vadovus. Daug metų galiojusi nuostata, kad lietuviai moko kaimynus žaisti krepšinį, kol kas tinka tik “Žalgiriui” ir “Lietuvos rytui”. Tik šie klubai kol kas gelbsti Lietuvos krepšinio prestižą kaimynų akyse, nors vilniečiai šį sezoną taip pat dukart suklupo kovodami su Latvijos komandomis.

Po pirmojo BBL etapo, kai kartu žaidė visos 14 komandų, lygos atstovai pateikė lietuviams keistus skaičius: mūsų šalies ekipos prieš Latvijos klubus laimėjo tik 35 proc. rungtynių, prieš Estijos - 73. Akivaizdu, kad po antrojo etapo šie procentai dar labiau keisis mūsų nenaudai, nes, pavyzdžiui, antrajame divizione prieš “Lačplėša alus” vienintelį kartą laimėjo tik Klaipėdos “Neptūnas”. Sunkiai įveikiamos buvo ir estų ekipos.

Vis dėlto kai kurie specialistai, stebėdami besikeičiančias tendencijas, matydami Latvijoje ir Estijoje kylančias naujas arenas, jau anksčiau prognozavo kaimyninių šalių krepšinio klubų šuolį aukštyn. BBL vykdantysis direktorius Mindaugas Balčiūnas atvirai sakė, kad to buvo galima laukti.

Rezultatai nebuvo netikėti

LKL klubai tikisi, kad viskas išsispręs jų naudai ir jie toliau galės kovoti BBL čempionate. Tačiau gali būti, kad vis aktyviau BBL veikloje dalyvaujantys Latvijos atstovai labiau paisys vis stiprėjančių savo klubų interesų. Pirmąjį BBL sezoną latvių ekipos, išskyrus “Ventspils”, dažniausiai buvo lengvu lietuvių grobiu, tačiau šį sezoną pergalėmis prieš kaimynus gali girtis tik stipriausios Lietuvos komandos.

Šiomis dienomis prie vieno stalo sės LKL ir BBL vadovai, bandydami rasti atsakymus į kai kuriuos klausimus.

- Ar prieš sezoną galima buvo tikėtis, kad tik trys Lietuvos komandos užsitikrins teisę dalyvauti 2007-2008 metų BBL čempionate? - “Kauno diena” paklausė BBL vykdančiojo direktoriaus M.Balčiūno.

- Manau, tokie rezultatai nėra visai netikėti. Po 2005-2006 metų sezono lygą paliko silpniausios Latvijos ir Estijos komandos, o likusių stipriausių šių šalių krepšinio klubų biudžetai yra didesni už Lietuvos vidutiniokų mažiausiai 3-4 kartus. Todėl jie galėjo įsigyti daugiau stiprių žaidėjų, trenerių ir tai turėjo tiesioginės įtakos jų rezultatams. Tad laukėme geresnio jų žaidimo, bet nesitikėjome, kad nė viena Lietuvos komanda antrajame divizione nesugebės patekti į pirmąjį trejetą. Dėl to iš tiesų labai liūdna. Bet tokią situaciją stebėjome nuo pat sezono pradžios.

Siūlys didinti komandų skaičių

- Kas laukia Lietuvos klubų kitą sezoną?

- Išėjo paradoksas. Dvejus metus Lietuvos komandos diktavo krepšinio madas lygoje, o dabar tarsi joms nelieka vietos. Be jų BBL čempionatas nebūtų toks patrauklus. Todėl, prieš pateikiant pasiūlymus BBL valdybai, kuri turi nuspręsti dėl kito čempionato modelio, sėsime kalbėtis ir su LKL atstovais. Turime parengę pasiūlymų, tarsimės, ką daryti. Galiu pasakyti, kad visi mūsų sprendimai gins Lietuvos klubų interesus. Šį sezoną jau matėme, kaip gyvena Marijampolės “Sūduva”. Į komandą investuojami pinigai, o ji per sezoną sužaidė vos keliolika rungtynių. Negalime jų daugiau palikti nuošalyje. Reikės rasti tokią išeitį, kad būtų gerai visoms ekipoms.

Viena išeičių - vėl žaisti keturis LKL čempionato ratus, bet nemanau, kad tai būtų geras sprendimas. BBL projektas pasitvirtino ir jis turėtų likti, apimdamas visas Lietuvos komandas. Plėtimosi galimybė nėra atmesta ir manau, tai būtų vienas realesnių problemos sprendimo būdų.

Didelį susidomėjimą Baltijos lyga rodo ir švedai, baltarusiai. Tačiau svarstyti plėtimosi galimybes - BBL valdybos prerogatyva.

- Ar nemanote, kad Lietuvos komandoms būtų naudingiausia, jeigu vyktų atviras LKL čempionatas?

- Būdamas BBL atstovu negaliu to rekomenduoti. Matau kitokį sprendimo būdą - didinti BBL komandų skaičių, nes turime galvoti ir apie “Sūduvą”. Tačiau kol nėra valdybos sprendimo, negaliu nieko išsamiau komentuoti, išskyrus tai, kad Lietuvos komandų interesai turi būti apginti. Manau, gegužės pradžioje jau turėtų būti daugmaž viskas aišku, nes klubams reikės rengtis naujam sezonui, formuoti biudžetus.

- Tačiau po šio sezono Jūs traukiatės iš BBL direktoriaus pareigų. Ar Jus pakeisiantis žmogus taip pat gins Lietuvos interesus?

- Mano sutartis galioja iki gegužės 1 dienos. Kol kas nežinau, kokį žmogų BBL valdyba skirs naujuoju direktoriumi. Aš esu pasiūlęs keletą galimų kandidatų iš Lietuvos, kurie tęstų pradėtus darbus, tačiau skirti direktorių - valdybos reikalas ir ką jie pasirinks, negaliu pasakyti.

Lietuviams trūksta ir arenų, ir pinigų

- Ar, atsižvelgiant į BBL čempionato rezultatus, neketinama keisti 2007-2008 metų LKL čempionato formato? - “Kauno diena” paklausė LKL varžybų direktoriaus Tomo Rimkaus.

- Pirmiausia norime sulaukti konkrečių BBL pasiūlymų, o tada spręsime, kaip elgtis. Patys taip pat svarstome galimus variantus, kurie gintų Lietuvos klubų interesus.

- Kokia, Jūsų nuomone, būtų priimtiniausia varžybų sistema?

- Lietuvos krepšinio lygos nuomone, turėtų keistis BBL čempionato modelis. Jame turėtų žaisti ne 10-12 komandų, o daugiau. Komandas būtų tikslinga suskirstyti į du divizionus, kaip vyko antrasis šio sezono BBL čempionato etapas. Pirmajame divizione žaistų stipriausios trijų šalių komandos, o antrajame - likusios, kurios vėliau turėtų galimybę kovoti atkrintamosiose varžybose. Mūsų principinė nuostata - Baltijos lygoje turi dalyvauti visos LKL komandos, kad jos neliktų stovėti vietoje. Tai aktualu galvojant ir apie ateitį, apie 2011 metų Europos čempionatą Lietuvoje.

- Ar Jūsų nenustebino tokie LKL komandų rezultatai BBL antrajame divizione?

- Nenustebino. Reikia pažiūrėti į situaciją. Lietuva yra krepšinio valstybė, rinktinė ir stipriausieji klubai dažniausiai gerai reprezentuoja valstybę. Bet kalbant apie LKL komandas vidutiniokes, yra daug problemų, ypač dėl sporto arenų ir klubų biudžetų dydžio. Tai iškart atsispindi ir rungtynėse, ir BBL turnyro lentelėje. Šiuo atžvilgiu kaimynai mus jau akivaizdžiai lenkia. Sporto arenų klausimą reikia spręsti valstybiniu ar bent savivaldybių lygiu. LKL žmonės yra pasirengę tarpininkauti.

Geroji taip susiklosčiusios situacijos pusė yra tai, kad ji galbūt privers visus susitelkti ir pasistengti pakeisti esamą padėtį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Geriausias LKL kovotojas dėl kamuolių J. Kazakauskas keliasi į „Pieno žvaigždes“ (1)

Geriausias LKL kovotojas dėl kamuolių J. Kazakauskas keliasi į „Pieno žvaigždes“
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komanda sulaukė papildymo puolėjų linijoje. Ekipai kitą sezoną atstovaus geriausias praėjusių metų „Tete-a-Tete Casino-LKL“ pirmenybių kovotojas dėl kamuolių Julius Kazakauskas.

Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (10)

Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija
Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas kontroliniame turnyre Rygoje. Pirmose rungtynėse, kurios kiek neįprastai vyks be žiūrovų, Dainiaus Adomaičio auklėtiniai susigrums su Rumunija. Dvikovos eigą nuo 19.30 val. kviečiame sekti kartu su Krepsinis.lt.

Ispanus įveikę Lietuvos šešiolikmečiai tęsia kovą dėl bilieto į planetos pirmenybes (5)

Ispanus įveikę Lietuvos šešiolikmečiai tęsia kovą dėl bilieto į planetos pirmenybes
Lietuvos šešiolikmečiams krepšininkams Europos čempionate liko vienintelės ir ne mažiau svarbios rungtynės dėl 5-os vietos, garantuojančios kelialapį į kitų metų pasaulio čempionatą. Ketvirtfinalyje suklupę trenerio Edvino Justos auklėtiniai penktadienį žaidė turnyro dėl 5–8 vietų pusfinalyje. Čia lietuviai 92:80 (15:18, 23:11, 31:13, 23:38) nepagailėjo bendraamžių iš Ispanijos.

Kaip krepšinį pakeis FIBA taisyklių naujovės? (3)

Kaip krepšinį pakeis FIBA taisyklių naujovės?
Artėjančiame sezone krepšininkai turės prisitaikyti prie dar vienos naujovės. Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) paskelbė, kad nuo spalio 1 d. žingsnių taisyklė bus trakuojama pagal Nacionalinei krepšinio asociacijai (NBA) artimą modelį.

Lietuvos krepšinio rinktinės nariai aplankė sunkiai sergančius vaikus (5)

Lietuvos krepšinio rinktinės nariai aplankė sunkiai sergančius vaikus
Lietuvos krepšinio rinktinės komanda prisijungė prie gražios Rimanto Kaukėno paramos grupės iniciatyvos ir aplankė Kauno klinikoje vaikų ligų skyriuje esančius vaikus.

D. Adomaitis per rungtynes su Rumunija patausos J. Mačiulį

D. Adomaitis per rungtynes su Rumunija patausos J. Mačiulį
Lietuvos rinktinės treneriai nusprendė, kad pirmąsias draugiško turnyro rungtynes Latvijoje su Rumunijos nacionaline komanda praleis labiausiai patyręs komandos žaidėjas Jonas Mačiulis.

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius (32)

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius
Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė artėja link pasirengimo ciklo pabaigos. Ekspertai džiaugiasi vis gerėjančiu komandos žaidimu ir regi Lietuvą tarp pretendentų į medalius Senojo žemyno pirmenybėse.

„Juventus“ klubą sustiprino universalus snaiperis iš JAV (2)

„Juventus“ klubą sustiprino universalus snaiperis iš JAV
Sudėties komplektavimo darbus bebaigiantis Utenos „Juventus“ klubas sulaukė dar vieno pastiprinimo. Gedimino Petrausko treniruojamas klubas sudarė vienerių metų sutartį su 32 metų 196 cm ūgio puolėju Jonte Flowersu.

„Aistes-LSU“ papildė G. Jasiunskaitė

„Aistes-LSU“ papildė G. Jasiunskaitė
Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) startui besiruošiantis Kauno „Aisčių-LSU“ klubas rikiuoja pajėgas naujam sezonui. Komandą papildė po ilgos, net penkerius sezonus trukusios pertraukos, sugrįžusi Gintarė Jasiunskaitė.

Policijos ir saugos tarnybos pratybos – agresyviems krepšinio fanams tramdyti (2)

Policijos ir saugos tarnybos pratybos – agresyviems krepšinio fanams tramdyti
Artėjant krepšinio sezonui „Siemens“ arenoje vyko bendros saugos tarnybos „Argus“ ir policijos pratybos. Mokymai buvo surengti siekiant suderinti operatyvius apsaugos darbuotojų ir policijos pareigūnų veiksmus galimų neramumų metu.

Izraelio rinktinė lietuviškai pasveikino mūsiškius: sveiki atvykę! (2)

Izraelio rinktinė lietuviškai pasveikino mūsiškius: sveiki atvykę!
Nors Lietuvos krepšinio rinktinė dar neatvyko į Izraelį, šios šalies krepšininkai iš anksto mūsiškius pasitinka sveikinimo žodžiais. Ir ne bet kokiais.

FIBA nusprendė žingsnių taisyklę prilyginti NBA praktikai (9)

FIBA nusprendė žingsnių taisyklę prilyginti NBA praktikai
Siekdama sumažinti atskirtį tarp JAV ir Europos krepšinio, Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) imasi taisyklių pakeitimų. Pirmasis ėjimas – žingsnių taisyklės koregavimas.

„Kibirkšties“ komandoje liko dvidešimtmečių rinktinės lyderė G. Meškonytė

„Kibirkšties“ komandoje liko dvidešimtmečių rinktinės lyderė G. Meškonytė
Vilniaus „Kibirkštis“ toliau rikiuoja greta artėjančiam sezonui. Vilniaus klubo aprangą ir toliau vilkės perspektyvi puolėja Gabija Meškonytė. Devyniolikmetė 181 cm ūgio puolėja „Kibirkšties“ komandoje žais jau trečią sezoną.

Neįtikėtinas rezultatas: belgių pergalė 119 taškų persvara, varžovės suklydo 80 kartų (11)

Neįtikėtinas rezultatas: belgių pergalė 119 taškų persvara, varžovės suklydo 80 kartų
Makedonijoje vykstančiame Europos jaunučių merginų (U-16) B diviziono čempionate užfiksuotas pribloškiantis rezultatas. Belgijos krepšininkės bendraamžes iš Moldovos įveikė 119 taškų persvara ir privertė jas padaryti net 80 klaidų.

Serbai prarado svarbų aukštaūgį ir vis dar laukia M. Teodosičiaus (2)

Serbai prarado svarbų aukštaūgį ir vis dar laukia M. Teodosičiaus
Viena iš Europos krepšinio favoričių Serbijos rinktinė sulaukė dar vieno smūgio – prie žaisti negalėsiančio Marko Simonovičiaus prisijungę ir aukštaūgis Miroslavas Raduljica.