Jurgita Štreimikytė-Virbickienė: atėjo laikas žaisti kitoms

 (12)
Jurgita Štreimikytė-Virbickienė - ji geriausia Lietuvos krepšininkė po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. 1997 metų Europos čempionė, rungtyniavusi WNBA, ne kartą rinkta į geriausiųjų Europos žaidėjų trejetą, penkis kartus žaidusi Eurolygos finalo ketvertuose ir sykį - finale.
Jurgita Štreimikytė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Lietuvoje ji buvo vadinama “moterų krepšinio Saboniu”. 34 metų žaidėja po pasaulio čempionato Brazilijoje pasakė, kad baigia karjerą Lietuvos rinktinėje, o po 2006-2007 metų sezono apskritai žada atsisveikinti su krepšiniu ir pasišvęsti šeimai.

- Jurga, pradėkime turbūt nuo svarbiausios šios savaitės naujienos - kodėl sprendimą baigti karjerą priėmėte dabar, kai Lietuvos rinktinė puikiai žaidė pasaulio čempionate Brazilijoje?

- Šis sprendimas priimtas ne dabar. Jis brendo gana ilgai, tik pasaulio čempionatas patvirtino mano mintis, kad per trumpą laiką sužaisti tiek rungtynių man yra fiziškai sunku. Aišku, dar galiu iš savęs kažką išspausti, bet tai jau savęs kankinimas. Toks krepšinis man nebeteikia malonumo. Manau, man jau užteks, atėjo laikas žaisti kitoms. Juolab kad Lietuvoje tikrai yra neblogų krepšininkių. Ką jos gali, įrodė praėjusiais metais, kai be mano pagalbos pateko į Europos čempionato pusfinalį.

- Kaip vertinate komplimentus, kad moterys krepšininkės pasaulio čempionate žaidė geriau nei vyrai?

- Mes einame savo keliu, vyrai - savo. Daugelyje šalių vyrai krepšininkai labai puikiai sugyvena su moterimis, o Lietuvoje to nėra. Mes nei pykstamės, nei sutariame. Todėl turbūt nereikia ir lyginti mūsų, nes einame skirtingais keliais. Vyrų krepšininkų padėtis Lietuvoje yra visai kitokia nei mūsų populiarumo, finansavimo ir visais kitais atžvilgiais. Bet mes rezultatų siekiame tikrai ne dėl to, kad būtume geresnės už vyrus.

- Kaip atšventėte pasaulio čempionato pabaigą?

- Nuėjome į vieną Lotynų klubą San Paule. Kurios norėjo, pašoko, kurios nenorėjo, šiaip laiką leido. Nieko tokio. Ūžti per naktį neturėjome jėgų.

- Ar įsimintino sustojimo Prancūzijos Gvianoje nesapnuojate?

- Ne, įspūdžiai po truputį blėsta. Dabar jau atrodo, lyg būčiau mačiusi filmą. Kvailą komediją. Sakyčiau, mums nutikęs atvejis yra graudžiai juokinga istorija, kurią pačiam sugalvoti būtų sunku. Jeigu kas nors būtų pasakęs, kad XXI amžiuje taip gali atsitikti, nė už ką nepatikėčiau. Su žaidėjomis juokavome, kad rašysime filmo scenarijų ir jį brangiai parduosime.

- Bet tuomet labai linksma komandai nebuvo?

- Aišku, ne, nors bandėme juokauti, kad visai liūdna nepasidarytų. Juk keturias dienas Kajene sėdėjome visiškai dėl nieko, be jokio reikalo. Nenoriu galvoti ir analizuoti, kas dėl to kaltas, bet vienas faktas aiškus - Brazilija įsileidžia visus, pasiskiepijusius tą pačią dieną. O mūsų neįleido. Ir niekas nieko labai neaiškino, išgyvenome informacijos badą. Neabejoju, kad ne tik JAV, bet ir nė vienai kitai didesnei Europos valstybei to nebūtų atsitikę.

O Lietuva - maža, nežinoma, su ja galima elgtis, kaip nori. Juk net atskridus į Prancūzijos salą Martiniką iš mūsų bandė reikalauti vizų, nes nežinojo, kas yra Lietuva ir kad ji priklauso Europos Sąjungai. Bet Kajene nors padarėme reklamą Lietuvai ir moterų krepšiniui. Šiame mieste įsigijome sirgalių. Juokavome, kad Kajeno gyventojai Lietuvos moterų krepšinio rinktinę galės skelbti metų žmonėmis, nes mes kėlėme didžiulį ir vietos gyventojų, ir žiniasklaidos susidomėjimą. Buvome populiarios.

- Jums krepšinis - darbas, malonumas ar galimybė užsidirbti?

- Darbas kartu su malonumu, už kurį gauni pinigus. Bet pastaraisiais metais malonumo lieka vis mažiau, krepšinis man tampa daugiau sunkiu darbu. Už tai ir noriu trauktis. Noriu labiau pasinerti į šeimyninius rūpesčius, sūnui reikia brolio arba sesės. O kaip bus vėliau - nežinau, bet labai ir nesvarstau. Kai viskas nurims, mintys susidėlios į vietas, atsgauti, tuomet ir spręsiu, ko noriu toliau. Galbūt visai keisiu veiklos sritį, o gal grįšiu į krepšinį.

- Kyla minčių imtis trenerės darbo?

- Nežinau. Dabar jaučiuosi visiškai išsisėmusi, per 25 metus persisotinusi krepšinio, todėl esant tokios būsenos būtų sunku kažką duoti kitiems. Dirbti trenere neužtenka norėti - reikia būti ištroškusiai krepšinio. Aš apie save to pasakyti dabar negaliu. Kai pailsėsiu, atsigausiu, tada bus aiškiau matyti, ką noriu gyvenime veikti.

- Kuri komanda, kurioje yra tekę žaisti, Jums yra mieliausia ir kelia didžiausius sentimentus?

- Mūsų senoji rinktinė, su kuria tapome Europos čempionėmis, - Jurga atsakė nė akimirką nesudvejojusi. - Beveik visos žaidėme užsienio klubuose ir retai matydavomės, todėl laikas, praleistas kartu rinktinėje, mums būdavo tikrai nuostabus. Po sunkių sezonų klubuose kartu susirinkusios mes atsigaudavome. Tai buvo labai malonus laikas.

- 1997 metų pergalė Europos čempionate taip ir liko Jūsų įspūdingiausiu laimėjimu?

- Taip. Aišku, didelis laimėjimas mums buvo, kai 2005 metais su “Vilniaus telekomo” komanda iškovojome trečiąją vietą Eurolygoje. Visada smagu kovoti Eurolygos finalo ketverto varžybose. Jose dalyvavau, atrodo, penkis kartus, sykį, atstovaudama italų “Pool Comense” ekipai, žaidžiau finale, bet Eurolygos čempione taip ir netapau. Nors tada tikrai turėjome laimėti, mums nepavyko.

- Tapti Eurolygos čempione Jūs dar turite šansą.

- Būtų gerai vėl patekti į Eurolygos finalo ketvertą ir pagaliau žaisti Vilniuje. Man tai būtų geras atsisveikinimas. Už tai ir sakau, kad dar šį sezoną turiu pažaisti TEO komandoje.

- Jeigu iš tiesų kitais metais sportinius batus kabinsite ant vinies, Jūsų įspūdingoje karjeroje vis dėlto trūks dar vieno įrašo - olimpinių žaidynių. Gal dar verta palaukti 2008 metų ir po olimpiados pasitraukti?

- Po olimpiados? - juokiasi. - Labai jau ji toli. Jeigu FIBA nebūtų pakeitusi taisyklių, kitų metų Europos čempionate olimpinius kelialapius būtų iškovojusios net penkios rinktinės - tiek, kiek europiečių pateko į pasaulio čempionato stipriausiųjų aštuonetą. Tuomet iš tiesų mes būtume turėjusios unikalią galimybę dalyvauti Pekino žaidynėse.

Dabar, įteisinus naujas atrankos taisykles, komandų laukia sunkus ir ilgas kelias. Viskas greičiausiai nusikels į 2008 metus. Man - jau per toli. Pasižiūriu į pasą, kiek man metų, ir suprantu, kad man užtenka. Su panomis pajuokaujame, kad mane jos šiaip pasiims į olimpiadą, rezervuos vietą.

- Po istorinio 1997 metų laimėjimo Jus pradėjo vadinti “moterų krepšinio Saboniu”. Kiek žinau, dėl to netgi pykdavote.

- Gal nepykdavau, bet koks čia gali būti manęs lyginimas su Saboniu? Sabas buvo, yra ir bus vienintelis.

- Tačiau Lietuvos rinktinei Jūs tuomet reiškėte ne mažiau, ką Sabas reiškė savo laiku “Žalgiriui” ir nacionalinei ekipai.

- Man, be abejo, tai didelis komplimentas.

- Ar turėjote pravardę?

- Mano kartos žaidėjos mane vadindavo Štrimeike.

- Kas krepšinyje Jums būdavo sunkiausia?

- Sunku išskirti vieną kažkokį dalyką. Vis dėlto sunkiausia turbūt būna pradėti sportuoti po atostogų. O skausmingiausios būna traumos.

- Ar neskaudu, kad vyrai krepšininkai uždirba dešimteriopai daugiau nei moterys krepšininkės?

- Mes uždirbame daugiausia 10 proc. vidutinės vyrų kontraktų sumos. Taip buvo ir taip yra, o ar kas nors pasikeis ateityje, nežinau. Vyrai daugiau uždirba už savo fizinę jėgą, su kuria jie gimsta. Suprantama, kad dėl greičio, atletiškumo vyrų krepšinis yra patrauklesnis ir žiūrovams. Bet aš manau, kad moterims žaisti yra daug sunkiau ir dėl fizinių savybių, ir dėl šeimyninių aplinkybių - juk joms reikia vaikus gimdyti, namais rūpintis.

- Ar aikštėje yra tekę apsistumdyti?

- Oi, čia yra normalus dalykas. Krepšinis tampa agresyvesnis, labiau paremtas fizine jėga, atsiranda vis aukštesnių žaidėjų, todėl pasistumdymai yra įprastas reiškinys.

- Yra žaidėjų, kurių galbūt labai nemėgstate?

- Dabar jau ne. Anksčiau, dar karjeros pradžioje, būdavo asmeninių priešių, bet laikui bėgant jos tapo netgi draugėmis. Ir dabar aikštėje pasistumdome, pavaišiname viena kitą alkūnėmis, bet po rungtynių normaliai bendraujame.

- Turbūt draugių ir draugų turite visoje Europoje?

- Žiūrint, ką draugu pavadinsi. Sakyčiau, kad turiu daug pažįstamų. Turnyruose ir čempionatuose iš tiesų galiu su daug kuo paplepėti. Nors pastaruoju metu pažįstamų vis mažiau sutinku, - juokiasi. - Kai atsiverčiau pasaulio čempionato programą, apstulbau - vyriausia dar nebuvau, bet mano kartos žaidėjų buvo sunku surasti. Ateina jaunesnioji karta.

- Kaip vertinate profesionalioje WNBA lygoje įgytą patirtį?

- Niekada nesigailėjau, kad aukojau kelias vasaras ir vykau žaisti į Ameriką. Esu labai dėkinga trenerei, kuri mane pasikvietė į “Indiana Fever” komandą. Tai - visai kitokia, labai reikalinga ir naudinga patirtis, turinti įtakos visam krepšinio suvokimui. WNBA niekas neišgyvena dėl kiekvienos nesėkmės, nes per sezoną sužaidi 30 rungtynių ir turi laiko atsitiesti.

Eurolygoje kiekvienas pralaimėtas mačas labai brangiai kainuoja. Būčiau nepabandžiusi žaisti Amerikoje, turbūt gailėčiausi ir sakyčiau, kad kažko savo karjeroje nepadariau. Beje, kvietimų atvykti į WNBA sulaukiu kiekvieną vasarą. Ir šią vasarą viliojo grįžti, bet nesusigundžiau. Man būtų per sunku žaisti visą vasarą Amerikoje, o po to - dar sezoną Europoje.

- Siekdama krepšininkės karjeros buvote maksimalistė, dalinė sėkmė Jūsų niekada netenkino. Ar ir gyvenime taip: arba viskas, arba nieko?

- Noriu būti ideali mama, ideali žmona, bet gyvenime turbūt taip nebūna.

- Ar mėgstate pasisukioti virtuvėje?

- Mėgstu, kai turiu laiko ir niekur neskubu. Tam reikia ir geros nuotaikos. Pasireikšti virtuvėje galėdavau žaisdama Italijoje, nes treniruodavomės tik kartą per dieną. Turėjau progos išbandyti daug itališkų receptų. Kai turiu laiko, pabandau juos prisiminti ir dabar, nes apskritai italų maistas man labai patinka.

- Nemažai metų rungtyniavote ir Prancūzijoje, kuri taip pat garsėja savo virtuve.

- Taip, bet pirmenybę teikiu itališkajai. Italų maistas sveikesnis.

- Esate griežta mama trejų metų sūnui Tomui?

- Ne. Negaliu būti griežta. Kuo mažiau būnu namuose, tuo labiau Tomuką lepinu. Galbūt tai yra tam tikra kompensacija, kad negaliu su juo būti nuolat. Bet jeigu būčiau namie kiekvieną dieną ir pati ji visą laiką auklėčiau, būčiau griežtesnė. Dabartinėje situacijoje būtų neteisinga būti griežtai. Sakytų, mama pasirodo kaip mėnulis namuose ir dar sudarinėja taisykles.

- Jūsų vyras Dainius - buvęs ilgų nuotolių bėgikas. Dviem sportininkams lengviau rasti bendrą kalbą?

- Neturiu su kuo palyginti - su kitu vyru negyvenau. Bet iš tiesų turintiems bendrų interesų yra lengviau sutarti. Iš tiesų aš savo vyrui už supratimą ir pagalbą galiu tik padėkoti, jis man labai padėdavo, kad ir kur žaisdavau. Kai rungtyniaudavau WNBA, visa sūnaus priežiūra tekdavo jam. Ir dabar jis mane puikiai supranta, todėl ir sako: “Viskas, brangioji, užteks”.

Anksčiau buvome sutarę, kad pamatęs, jog man atėjo laikas trauktis iš krepšinio, jis man tai pasakys. Jeigu Dainius dar bandytų atkalbinėti, galbūt pagalvočiau, bet dabar jau aišku, kad tas laikas atėjo. Bent namuose galėsiu pabūti, nes turiu gražius namus, o nesijaučiu juose šeimininke. Kartais grįžusi po kelių savaičių neprisimenu, kas ir kur padėta.

- Ar turite susikūrusi apibrėžimą, kas yra laimė?

- Žmogaus laimė priklauso nuo jo vidaus - reikia mokėti būti laimingam. Man atrodo, kad Lietuvoje daug žmonių to nemoka. Sprendžiu ir pagal save - atrodo, galėčiau jaustis visiškai laiminga, bet vis dar kažko negana. O pats gražiausias dalykas gyvenime - mokėti džiaugtis smulkmenomis. Ir man pačiai dar reikia to išmokti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (1)

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą
Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos čempionatą, tačiau net ir nenorėdamas 43-ejų specialistas, tarsi žaisdamas šachmatais, turi susidėlioti kelis ėjimus į priekį. Šiuo atveju – padaryti įdirbį laukiančiam naujam iššūkiui. Būtent dėl šios priežasties iki pirmojo mačo Tel Avive likus vos 14 dienų, Lietuvos rinktinės kandidatų sąraše – vis dar 16 pavardžių.

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (26)

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų
Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos rinktinių vyks be žiūrovų.

Ukrainos milžinas nusilenkė Lietuvai: tai – viso Europos čempionato favoritė pagyrė ir ispanai (30)

Ukrainos milžinas nusilenkė Lietuvai: tai – viso Europos čempionato favoritė
Prieš dvejus metus vykusiame Europos čempionate 216 cm ūgio ukrainietis Kirilas Fesenka tapo itin rimtu galvos skausmu Jonui Valančiūnui ir visiems po lenta besiginantiems Lietuvos rinktinės krepšininkams. Šių metų pirmenybes 30-metis milžinas nelauktai yra priverstas praleisti dėl traumos, tačiau žada jas sekti įdėmiai, o paprašytas įvardinti turnyro favoritus ukrainietis atsigręžia į Lietuvą.

Vaidmenį S. Jasaičiui numatęs „Lietkabelio“ treneris nesijaudina, kad komandoje yra vyresnių už jį patį žaidėjų (1)

Vaidmenį S. Jasaičiui numatęs „Lietkabelio“ treneris nesijaudina, kad komandoje yra vyresnių už jį patį žaidėjų
Panevėžio „Lietkabelio“ komanda prieš kelias dienas pradėjo pasiruošimą naujajam Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir Europos taurės sezonui.

Lietuvos rinktinės krepšininkai ištarė „Ačiū, Lietuva!“ ir prisijungė prie iniciatyvos (3)

Lietuvos rinktinės krepšininkai ištarė „Ačiū, Lietuva!“ ir prisijungė prie iniciatyvos
Lietuvos krepšinio rinktinė ne vien intensyviai ruošiasi Europos krepšinio čempionatui, bet ir noriai prisijungė prie iniciatyvos „Ačiū, Lietuva!“. Savo vasaros poilsio laiką skirdami mūsų šalies krepšinio rinktinei, žaidėjai tik dar labiau įrodė savo pilietiškumą ir prisidėjo prie pozityvių minčių apie šalį sklaidos.

D. Dulkys palieka Ispaniją ir karjerą tęs Turkijoje (1)

D. Dulkys palieka Ispaniją ir karjerą tęs Turkijoje
NBA Vasaros lygoje, „Golden State Warriors“ gretose jėgas išmėginęs Deividas Dulkys turi naują klubą. 29-erių metų 195 cm ūgio gynėjas rungtyniaus Turkijoje.

„Nevėžio“ gretose – dvimetrinis latvis ir Eurolygos patirties turintis rusas (1)

„Nevėžio“ gretose – dvimetrinis latvis ir Eurolygos patirties turintis rusas
„Nevėžio“ komanda toliau rikiuoja sudėtį artėjančiam sezonui. Komandos naujoku tapo 24 metų latvis Robertas Stumbris.

„Žalgirio“ naujokas dėl rinktinės metė treniruotes NBA klube Kauną paliko nustebintas (15)

„Žalgirio“ naujokas dėl rinktinės metė treniruotes NBA klube
Antradienio vakarą Lietuvos rinktinė pasiekė saldų revanšą – rezultatu 96:71 nugalėjo Prancūzijos nacionalinę komandą. Po rungtynių sutiktas naujasis Kauno „Žalgirio‟ legionierius Axelis Toupane'as per daug neliūdėjo ir pasidžiaugė neeilinę atmosferą rungtynėse sukūrusiais sirgaliais.

Ispanija draugiškose rungtynėse sutriuškino Venesuelą, J. C. Navarro pagerino rekordą (3)

Ispanija draugiškose rungtynėse sutriuškino Venesuelą, J. C. Navarro pagerino rekordą
Europos vyrų krepšinio čempionatui besirengianti Ispanijos rinktinė draugiškose rungtynėse Madride sutriuškino Venesuelą rezultatu 90:44 (24:9, 29:12, 15:17, 22:6). Tai buvo pirmos ispanų rungtynės po vieno komandos lyderių Sergio Llulo traumos.

Puikiai antroje mačo pusėje žaidusi Lietuva pasiekė simbolinį revanšą prieš prancūzus (211)

Puikiai antroje mačo pusėje žaidusi Lietuva pasiekė simbolinį revanšą prieš prancūzus
Antradienį vakare Kauno „Žalgirio“ arenoje Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė stojo į penktą draugišką mačą ir antrąkart susitiko su Prancūzijos nacionaline komanda. Kaune savo arenoje lietuviai 96:71 (23:15, 16:26, 30:14, 27:15) sutriuškino svečius ir pasiekė simbolinį revanšą po skaudžios nesėkmės Orleano mieste.

Šešiolikmečiai Europos čempionato aštuntfinalyje patiesė suomius (24)

Šešiolikmečiai Europos čempionato aštuntfinalyje patiesė suomius
Lietuvos vaikinų iki 16-os metų (U16) krepšinio rinktinė Europos čempionato aštuntfinalyje 70:58 (19:11, 15:13, 15:20, 21:14) įveikė Suomijos jaunuosius krepšininkus ir pateko į pirmenybių ketvirtfinalį.

13-asis rinktinės žaidėjas E. Jankauskas: drebės ir kojos, ir rankos (7)

13-asis rinktinės žaidėjas E. Jankauskas: drebės ir kojos, ir rankos
DELFI ir „Elektromarkt“ organizuotą konkursą – „13 komandos žaidėjas‟ laimėjęs 31 metų Erikas Jankauskas gavo progą praleisti dieną kartu su nacionaline Lietuvos vyrų krepšinio rinktine. Erikas atvirame pokalbyje papasakojo apie sėkmę konkurse, emocijas bei bendravimą su krepšininkas.

D. Adomaitis mače su prancūzais neregistruos keturių krepšininkų turėtų debiutuoti E. Kairys (91)

D. Adomaitis mače su prancūzais neregistruos keturių krepšininkų
Į nesėkmių liūną draugiškų rungtynių maratone įkritusi Lietuvos krepšinio rinktinė reabilituotis bandys prie savų žiūrovų. Kelias dienas pailsėję mūsų šalies krepšininkai Kaune antradienį dar kartą susitinka su Prancūzijos rinktine.

K. Maksvytis pirmoje „Neptūno“ treniruotėje: minimalus tikslas – medaliai (4)

K. Maksvytis pirmoje „Neptūno“ treniruotėje: minimalus tikslas – medaliai
Klaipėdos „Neptūnas“ pradėjo pasiruošimą 2017–2018 m. sezonui. Pirmoje treniruotėje centriniame Klaipėdos stadione prakaitą liejo ir ekipos senbuviai, ir naujokai.

Pirmąkart „Vytauto“ klubo istorijoje prie ekipos prisijungė amerikietis (4)

Pirmąkart „Vytauto“ klubo istorijoje prie ekipos prisijungė amerikietis
Prienų-Birštono „Vytauto“ krepšinio klubas sudarė pirmą sutartį su amerikiečiu klubo istorijoje. Su 28-erių metų 191 cm ūgio gynėju Bradu Tinsley sudaryta sutartis vienam sezonui.