J. Valančiūno pašonėje bręstantis talentas: planuose – NBA, kraujyje – Lietuvos rinktinė

 (52)
Ignas Brazdeikis gimė Kaune, bet jau du kartus vilkėjo klevo lapu papuoštus Kanados jaunimo rinktinių marškinėlius. Europos čempionės Linos Brazdeikytės antros eilės sūnėnas kelią krepšinio elito link skinasi Toronto priemiestyje. Vis dėlto savo šaknų 18-metis puolėjas nenukirto ir domisi galimybėmis ateityje atstovauti šaliai, kurią su tėvais paliko dar būdamas vaikas.
Ignas Brazdeikis (Foto: Getty Images ir Twitter)
© DELFI montažas

Įsidėmėjo lietuvišką komandos dvasią

„Kai jis pamatė lietuvius, pajuto, kokia atmosfera mūsų komandoje, kaip visi gyvena krepšiniu, kaip kartu dainuoja po pergalių, pasakė: kaip aš jums pavydžiu“, – Krepšinis.lt pažintį su I. Brazdeikiu nupasakojo Lietuvos jaunimo rinktinių vyriausiasis treneris Rolandas Radvila.

Kanados jaunių rinktinės krepšininką jis sutiko praėjusią vasarą Saragosoje (Ispanija) vykusio pasaulio 17-mečių čempionato metu.

Arno Veličkos ir Igno Sargiūno vedami lietuviai tąkart nužygiavo iki bronzos. Galbūt būtų žengę ir dar vieną žingsnį, jei prie pirmaisiais smuikais komandoje griežusių gynėjų būtų prisijungęs puolėjas, per rungtynes vidutiniškai surenkantis 14,7 taško ir atkovojantis 6,9 kamuolio.

Toks buvo I. Brazdeikio indėlis į kanadiečių kraitį. Bet viena favoričių laikyta ekipa liko apdovanojimų pakylos papėdėje, ketvirtfinalyje pralaimėjusi įnirtingą mūšį būsimiems vicečempionams turkams.

Tiek lengvojo, tiek sunkiojo krašto puolėjo pozicijose rungtyniavęs I. Brazdeikis Saragosoje buvo vienas pagrindinių Kanados ginklų. Lietuviškai su akcentu kalbantis krepšininkas tarp visų pirmenybių dalyvių pagal rezultatyvumą užėmė 12-ą vietą.

Ar gali būti, kad vieną dieną jo taškai kris jau į Lietuvos taupyklę?

Stringa prie pilietybės šviesoforo

Atsakymas į šį klausimą šiandien – vargu. Bet 201 cm ūgio žaidėjo tėvas Sigitas Brazdeikis neatmeta galimybės, jog ateityje situacija pasikeis.

Su visų amžiaus grupių Lietuvos jaunimo rinktines koordinuojančiu R. Radvila jį supažindino gabiems lietuviams persikelti per Atlantą padedantis Deirūnas Visockas.

Po turnyro Saragosoje S. Brazdeikis ir Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) atstovas kelis kartus bendravo apie jaunojo krepšininko perspektyvas pajudėti priešinga kryptimi.

„Ignas visuomet norėjo žaisti už Lietuvą. Jam tai patiktų, net kalbos nėra. Bet ne nuo jo viskas priklauso“, – Krepšinis.lt sakė S. Brazdeikis.

Ignas Brazdeikis
Ignas Brazdeikis
© twitter

Jo sūnus Kanados aprangą pirmą kartą pasimatavo 2015 metais, kai atstovavo jai „FIBA Americas“ 16-mečių pirmenybėse.

Pakeisti rinktinę kairiarankis puolėjas dabar galėtų tik tuo atveju, jei tam neprieštarautų Kanados krepšinio federacija. Maža to, reikėtų prašyti ir išimtinio Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) generalinio sekretoriaus Patricko Baumanno leidimo.

Dar opesnė yra pilietybės problema. Lietuviškas I. Brazdeikio pasas, kurį jis turėjo vaikystėje, baigė galioti, o išduoti naujo neleidžia dvigubą pilietybę ribojantys Lietuvos įstatymai.

„Mano nuomone, Kanados federacija nedarytų dirbtinių kliūčių. Bet kol kas nieko neišeis. Paskambinau į ambasadą, išsiaiškinau, kad paso Ignas negali gauti.

Niekam dėl to nepriekaištauju, įstatymus reikia gerbti. Galbūt vieną dieną jie pasikeis, juk tokių iniciatyvų jau būta. O jei ateis diena, kai Ignas trokš žaisti Lietuvos rinktinėje labiau už viską pasaulyje, jis atsisakys Kanados pilietybės ir parvažiuos į Lietuvą. Spręsti reikės jam pačiam“, – kalbėjo S. Brazdeikis.

Nori būti reikalingas

Pasak Iggy Kanadoje vadinamo žaidėjo tėvo, rinktinę šis renkasi ne sverdamas komandų pajėgumą ir galimybes tarptautinėje arenoje.

„Lemiami yra ne proto, o jausmų argumentai, tai, ko geidžia širdis. Vis dėlto yra ir kitų aplinkybių, į kurias praeityje reikėjo atsižvelgti“, – aiškino S. Brazdeikis.

Jis pirmasis 2000-aisiais išvyko dirbti į JAV. Netrukus atkeliavo likusi šeimos dalis – žmona Diana, vyresnioji dukra Ema ir tuomet dvejų metų Ignas.

Vėliau Brazdeikiai persikraustė į Kanados miestą Vinipegą, kur pasaulį išvydo jaunėlis Augustas. Galiausiai šeima įsikūrė greta Toronto – Oukvilyje.

Bet I. Brazdeikis dabar namuose pasirodo tik retkarčiais – vaikinas gyvena už valandos kelio esančiame Orindžvilyje, mokosi vietos mokykloje ir atstovauja jai Ontarijo provincijos pirmenybėse.

Dėl krepšinio I. Brazdeikiui dažnai tenka keliauti per sieną į JAV, todėl kanadietiškas pasas praverčia. O jei žaidžia šios šalies rinktinėje, jam leidžiama birželį – per jaunimo tarptautinių pirmenybių įkarštį – praleisti pamokas ir egzaminus mokykloje.

Perspektyvų atvykėlį iš Lietuvos Kanados treneriai kviesti į nacionalines komandas pradėjo nuo jauniausiųjų pakopos. Ar taip būtų ir gimtinėje, žaidėjo tėvas teigia nesiryžtantis spręsti.

„Komandų poreikiai yra svarbus dalykas. Juk lietuviai ir be Igno žaidžia sėkmingai, ir be jo laimi medalių. Klausimas, ar jis dabar Lietuvai reikalingas, ar neužims kažkieno kito vietos. Ateityje – galbūt. Manau, Ignas bus geras žaidėjas. Toks, kuris tiktų Lietuvai, galėtų jai padėti. Kaip sako treneriai Kanadoje, Ignas – europietiško stiliaus žaidėjas su amerikietiško krepšinio elementais. Manau, jis pritaptų Lietuvos komandose“, – svarstė S. Brazdeikis.

Reikia manyti, kad taip. Mat I. Brazdeikio link rankas jau tiesia virtinė Šiaurės Amerikos studentų krepšinio lygoje (NCAA) dalyvaujančių universitetų, žaidėją seka ir NBA žvalgai.

18 pasiūlymų

42, 48, 50 – tai skaičiai I. Brazdeikio rezultatyvumo grafoje praėjusį mėnesį.

Simboliška, kad pusšimtį taškų į Orindžvilio mokyklos varžovų krepšį jis suvertė kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. O po savaitės padarė tą patį.

„Jis yra universalus, gana gerai valdo kamuolį ir jaučia aikštelę, kad žaistų lengvuoju krašto puolėju. Taip pat Ignas labai gerai valdo savo kūną, turi gerą koordinaciją: gali įmesti ir po kontakto su varžovu. Prasiveržęs jis gali greitai išlįsti, išsiriesti, rasti nišą kamuoliui mesti“, – sūnaus žaidimo kozirius apibūdino S. Brazdeikis.

Anaiptol ne tik tėvas mato Igną palankioje šviesoje: ne veltui pastarasis buvo pakviestas dalyvauti naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvos laiku vyksiančiose Kanados moksleivių „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Orindžvilio mokyklą I. Brazdeikis turėtų lankyti ir kitais mokslo metais. Bet gali būti ir taip, kad jau po ateinančios vasaros persės į universiteto suolą.

„Apvažiavome Našvilio, Sinsinačio, Pitsbergo universitetus. Tai buvo neoficialūs vizitai – pasižiūrėjome, susipažinome su treneriais. Šią dieną stipendiją Ignui siūlo 18 universitetų“, – atskleidė S. Brazdeikis.

Vasarą krepšininkas dalyvaus Elitinėje jaunimo krepšinio lygoje (EYBL), kur dar sykį pasirodys žvalgams.

NBA klubų atstovams jis, kaip ir metais jaunesnis kaunietis A. Velička, jau prisistatė „Krepšinis be sienų“ stovykloje, surengtoje vasarį Naujajame Orleane NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu.

Kartais NBA vartai atsiveria ir žaidėjams, nebaigusiems viso ketverių metų kurso NCAA – pavyzdžiui, Domantas Sabonis NBA naujokų biržoje buvo pašauktas įpusėjęs studijas Gonzagos universitete.

S. Brazdeikis teigia, kad apie tokį kelią jo atžalai kol kas galvoti neverta.

„Niekada nereikia iškart šokti ant medžio viršūnės, reikia lipti pakopomis. Orientuojamės į NCAA, o kaip bus, matysime. Galimybių patekti į NBA Ignas turi, bet dabar apie tai mąstyti nereikia“, – įvykių neskubino S. Brazdeikis.

Pažintis bažnyčioje

Kol kas NBA virtuvę I. Brazdeikis daugiausia pažįsta iš Toronto „Raptors“ rungtynių.

Brazdeikiai buvo sutikę ir „dinozaurų“ vidurio puolėją iš Lietuvos Joną Valančiūną – bet ne „Air Canada Centre“ arenoje, o... bažnyčioje per šventes.

„Asmeniškai nesame pažįstami, bet susidariau įspūdį, kad jis – nuoširdus ir geras vyrukas“, – pasakojo S. Brazdeikis.

Supažindinti savo vaikus jis norėtų ir su garsia jų giminaite – 1997 metų Europos čempione L. Brazdeikyte, šiuo metu dirbančia LKF. Kaip pamena S. Brazdeikis, jo ryšys su pussesere dėl šeimyninių aplinkybių nutrūko vaikystėje.

Lina Brazdeikytė ir Jurgita Štreimikytė-Virbickienė
Lina Brazdeikytė ir Jurgita Štreimikytė-Virbickienė
© Organizatorių archyvas

Pats šeimos galva teigia krepšinio profesionaliai niekada nežaidęs, nors vyresnysis sūnus jį praaugo ne taip seniai – statybos inžinieriaus išsilavinimą turintis vyriškis yra 198 cm ūgio.

Neteko jam ir dirbti treneriu, bet būtent tėtį pirmuoju savo mokytoju krepšinio aikštėje įvardija nuo penkerių sportuojantis I. Brazdeikis.

„Krepšinio aš nežaidžiau, bet jį išmanau – kaip ir visi lietuviai. Juk visi mes esame krepšinio treneriai, – juokėsi S. Brazdeikis. – Jei rimtai, augau kartu su Ignu – ėmiau gilintis į žaidimo niuansus, padėjau, kiek galėjau. Dabar padedu jaunesniajam sūnui.“

Dvylikametį Augustą jis kasdien veža į krepšinio treniruotes Oukvilyje. O mintyse audžia planus, kaip jaunėliui sudaryti galimybes krepšinio pasimokyti ir Lietuvoje.

Igną į Lietuvą jis buvo nusivežęs tik kartą. Pasak S. Brazdeikio, penkių asmenų šeimai skraidyti į gimtinę – brangus malonumas.

Bet gal ateityje transatlantiniai reisai taps įprasti Brazdeikiams?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Herojai

Kertinius karjeros epizodus išskyręs R. Javtokas: turiu daug noro ir planų (14)

Kertinius karjeros epizodus išskyręs R. Javtokas: turiu daug noro ir planų
„Su mama Šiauliuose ėjau į turgų ir sutikome Antaną Sireiką, kuris pasakė: „Jau laikas, aš renku grupę“, – taip savo krepšininko kelio pradžią prisimena šiemet karjerą baigęs vienas geriausių Lietuvos vidurio puolėjų Robertas Javtokas.

Sportinį pyktį jautęs J. Mačiulis: mūsų galybė – po krepšiu (3)

Sportinį pyktį jautęs J. Mačiulis: mūsų galybė – po krepšiu
Nors Jonas Mačiulis prie Lietuvos rinktinės stovyklos prisijungė pats paskutinis, tačiau į žaidimą įsiliejo be jokių sunkumų. Vyriausias Dainiaus Adomaičio kariaunos narys jau trečiame mače iš tiek pat žaistų surinko dviženklį taškų skaičių – šįkart su 15 buvo antras pagal rezultatyvumą. „Kai ne visą laiką giniesi, o kartais įmeti ir tritaškį – žymiai lengviau žaisti“, – po Kaune 96:71 iškovotos pergalės prieš prancūzus šyptelėjo 32-ejų metų puolėjas.

Kamuolį perėmęs M. Kuzminskas netrukus suposi ant prancūzų krepšio lanko (1)

Kamuolį perėmęs M. Kuzminskas netrukus suposi ant prancūzų krepšio lanko
Kamuolį perėmęs ir dėjimą dviem rankomis atlikęs Mindaugas Kuzminskas iš savo vietų pakėlė visus sirgalius.

Idealiai namų darbus atlikęs D. Adomaitis: tokią komandą ir norėtume matyti (35)

Idealiai namų darbus atlikęs D. Adomaitis: tokią komandą ir norėtume matyti
„Išvadas bus galima daryti po rungtynių namuose su Prancūzija“, – prieš savaitę atspirties tašką nubrėžė Dainius Adomaitis. Ir Kauno „Žalgirio“ arenoje pamatytas vaizdas daugelį sirgalių turėjo nuteikti itin pozityviai – iš Orleano parsivežtus namų darbus idealiai atlikę lietuviai net 96:71 sutriuškino prancūzus ir ne tik atsirevanšavo jiems už antausį išvykoje, bet ir pasiekė pergalę po trijų nesėkmių iš eilės.

„Ačiū, kapitone“: R. Javtokui – A. Sabonio ir Lietuvos rinktinės sirgalių padėka (22)

„Ačiū, kapitone“: R. Javtokui – A. Sabonio ir Lietuvos rinktinės sirgalių padėka
„Robke, Robke!“, – vieningai skandavo Kauno „Žalgirio“ arenoje iš savo vietų pakilę Lietuvos krepšinio gerbėjai. Prieš lietuvių akistatą su prancūzais karjerą baigusį Robertą Javtoką pagerbė tiek jie, tiek Europos čempionatui besiruošiantys rinktinės kandidatai, tiek LKF vadovai.

18-mečio slovėnų vunderkindo fenomenas: Europa tokio žaidėjo nematė jau seniai (28)

18-mečio slovėnų vunderkindo fenomenas: Europa tokio žaidėjo nematė jau seniai
Dar būdamas nepilnametis Luka Dončičius išdarinėjo stebuklus Eurolygoje. Ne be reikalo Madrido „Real“ vunderkindas yra įvardijamas kaip vienas realiausių kandidatų tapti pirmuoju 2018 metų NBA naujokų biržos šaukimu. Tačiau iki šio renginio dar marios laiko, o artimiausia scena, kurioje tikimasi 18-mečio švytėjimo – Europos vyrų krepšinio čempionatas.

Universalusis prancūzas „Žalgirį“ pasirinko po pokalbių su Šaru, Leo ir D-Mo (6)

Universalusis prancūzas „Žalgirį“ pasirinko po pokalbių su Šaru, Leo ir D-Mo
Naujasis Kauno „Žalgirio“ komandos puolėjas Axelis Toupane'as praėjusią savaitę pasitiko intensyvia dienotvarke. Pirmadienį Kaune sėkmingai praėjęs medicininę apžiūrą prancūzas spėjo susipažinti su klubo atstovais bei „Žalgirio“ arena, o jau po poros dienų gynė nacionalinės rinktinės garbę rungtynėse su lietuviais.

Judesys su S. Belickaite: R. Giedraitis užkariauja šokių aikštelę (3)

Judesys su S. Belickaite: R. Giedraitis užkariauja šokių aikštelę
Iš krepšinio į šokių aikštelę: po santūraus Artūro Gudaičio pasirodymo maloniai nustebino komandos draugas Rokas Giedraitis, kuris atidžiai klausėsi Sigitos Belickaitės nurodymų ir uoliai juos vykdė dėliodamas šokio žingsnelius.

Tritaškiais prapliupęs M. Gecevičius: nėra ką sakyti, kai praleidi 100 taškų specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (20)

Tritaškiais prapliupęs M. Gecevičius: nėra ką sakyti, kai praleidi 100 taškų
Jeigu ne Martyno Gecevičiaus tolimi šūviai, Lietuvos rinktinė Orleano „Palais des Sports“ arenoje galėjo būti ir pažeminta. Trečiojo kėlinio viduryje tritaškių tiradą paleidęs snaiperis sužaidė savo rezultatyviausias šios vasaros rungtynes ir privertė Dainių Adomaitį ties savo pavardę uždėti riebų pliusą. Tiesa, pats 29-erių vilnietis savo gero žaidimo nebuvo linkęs sureikšminti.

Prancūzų pamoką gavęs D. Adomaitis: komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (378)

Prancūzų pamoką gavęs D. Adomaitis: komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema
„Tavo yra pagalba, tu turi padėti“, – po klaidos gynyboje, leidusios Nando de Colo visiškai laisvam įmesti iš po krepšio, pakeistam Jonui Valančiūnui aiškino Dainius Adomaitis. Daugybė skylių gynyboje, dėl kurių prancūzai netrukdomi galėjo rinkti lengvus taškus nulėmė skaudžią išvykos į Orleaną pabaigą. „Komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema“, – žurnalistams po pralaimėjimo 77:98 kalbėjo nacionalinės komandos vairininkas.

L. Westermannas prancūzų rinktinėje pasijuto nevertinamas: Šaras su manimi taip nesielgdavo specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (17)

L. Westermannas prancūzų rinktinėje pasijuto nevertinamas: Šaras su manimi taip nesielgdavo
„Kai sakau, kad „Žalgiris“ yra ypatinga komanda – aš tikrai nemeluoju“, – po interviu su Krepšinis.lt tikino Leo Westermannas. Kaune metus praleidęs prancūzas patogiai įsitaisęs Orleano „Palais des Sports“ arenos tribūnoje stebėjo Lietuvos rinktinės akistatą su kroatais. Bet ne tam, kad išanalizuotų būsimų varžovų žaidimą, o kad galėtų pasišnekučiuoti su buvusiais komandos draugais.

Vieną barjerą nugriovęs M. Kuzminskas nuogąstauja dėl kito: negalime išsiugdyti pralaimėtojų mentaliteto specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (12)

Vieną barjerą nugriovęs M. Kuzminskas nuogąstauja dėl kito: negalime išsiugdyti pralaimėtojų mentaliteto
Pirmuosius tris tolimus metimus prametęs Mindaugas Kuzminskas vėl sulaukė perdavimo ties tritaškio linija, tačiau net ir būdamas visiškai laisvas kiek sudvejojo. Visgi paragintas komandos draugų Niujorko „Knicks“ puolėjas atliko metimą. Kamuolys paspurdėjo virš lanko, bet įkrito į krepšį, o Kūzia tarsi supykęs ant savęs mostelėjo ranka. „Atrodė, kad pramušiau ir pajutau šiokį tokį palengvėjimą“, – kalbėdamas su Krepšinis.lt šyptelėjo 26-erių metų puolėjas.

Į rinktinės kovas įsijungęs J. Mačiulis: dar reikia pajusti ritmą specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (11)

Į rinktinės kovas įsijungęs J. Mačiulis: dar reikia pajusti ritmą
Kairiajame aikštės kampe stovėjęs Jonas Mačiulis sulaukė nepatogaus perdavimo, tačiau ne tik kad sugebėjo atlikti metimą, bet ir tritaškis skrodė tinklelį. Netrukus vyriausias Lietuvos rinktinės narys perėmė kamuolį ir akrobatiškai išvengęs varžovo pražangos leido Mantui Kalniečiui likti vienam po krepšiu bei atlikti elegantišką dėjimą. Akimirksniu kroatų persvarą iki minimumo sumažinti padėjęs 198 cm ūgio puolėjas galingu žaidimu abejose aikštės pusėse priminė tą Joną, kuris vienas ant savo pečių ištempė nacionalinę komandą 2015 metų aštuntfinalyje prieš gruzinus.

Dėl J. Valančiūno lengviau atsikvėpęs D. Adomaitis: mes norime tokio charakterio specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (47)

Dėl J. Valančiūno lengviau atsikvėpęs D. Adomaitis: mes norime tokio charakterio
Lietuvoje per televizoriaus ekraną rinktinės kovą su kroatais stebėjusių sirgalių emocijos turėjo svyruoti tarsi amerikietiški kalneliai. Už čiurnos susigriebęs ir į rūbinę nukulniavęs Jonas Valančiūnas bei 15 taškų deficitas privertė sunerimti ne vieną. Bet netrukus viskas apsivertė aukštyn kojomis – JV vėl žengė ant Orleano „Palais des Sports“ arenos parketo, o mažais žingsniukais artėję lietuviai pavijo Kroatijos komandą. Ir nors pergalės išplėšti nepavyko, Dainius Adomaitis džiaugėsi rinktinės kandidatų pademonstruotu charakteriu.

D. Motiejūnas: kinai pasiūlė tokius pinigus, kad atsisakyti būtų kvaila specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (109)

D. Motiejūnas: kinai pasiūlė tokius pinigus, kad atsisakyti būtų kvaila
„Donatai, nekalbėk“, – po rytinės treniruotės Orleano „Palais des Sports“ arenos koridoriuje leptelėjo Artūras Gudaitis. „Apie tave nekalbėsiu, nebijok“, – šyptelėjo Donatas Motiejūnas. Bet Lietuvos krepšinio sirgalius šią akimirką domina tikrai ne sėkmingas A. Gudaičio žaidimas pirmose dvejose draugiškose rungtynėse, o 26-erių metų D-Mo sprendimas savo karjerą pratęsti Kinijoje.