Šiauliuose gyvenanti buvusi felčerė-laborantė Ona Vasiliauskienė save vadina savamoksle floristikos paveiksliukų kūrėja, muzikante, dainininke ir giedotoja – iš prigimimo, o norėdama būti arčiau gamtos tapo ir žolininke – kur suradusi laisvą žemės lopinėlį pati užsiaugina vaistažolių, prieskoninių augalų, žemės pėdą paskiria ir rugiams pasėti – jų varpų reikia verboms rišti, šiaudelių – „neblunkantiems peizažams ir laivams kurti.“
Ona Vasiliauskienė (A.Sireikienės nuotr.)

Ji linksmai pasakojo, kad visas Šiaulių apylinkes vasarą ratu apsuka net keletą kartų – iš vieno miesto pakraščio pasileidžia į pievas rinkti žolynų ir visokių augaliukų, o į namus su glėbiu gamtos dovanų sugrįžta jau iš kitos pusės. Taip kiekvieną vasarą jos pati svarbiausia promenada – į gamtą, į pamiškes ir laukus, skuba, kol neišblukusios žolynų spalvos, kol pievose linguoja smilgos ir žydi įvairiaspalvės gėlės.

Verbas Ona pradėjo rišti palyginti neseniai – prieš dešimtmetį, o jos žemaitiškai vadinamus „paveikslielius iš natūros“ pradėjo kurti prieš tris dešimtmečius. Savo kūrybos paveikslus ir verbas dovanoja bičiuliams, draugams – tegul ir jų namuose visus metus žydi vasara.

Floristikos darbeliams kurti tautodailininkė naudoja viską, ką randa gamtoje: augalų sėklas, gilių kepurėles, samanas, riešutų kevalus, kartais prireikia ir kukurūzų plačių lapų, medžio žievės, o jeigu kuria kokią įdomesnę kompoziciją, reikia įvairovės, todėl medžio šakas, kietus augalų stiebus supjausto įstrižomis mažomis trinkelėmis, tam meistrė turi specialų nedidelį „zeimeriuką“.

Ir verboms rišti, ir paveiksliukams kurti reikia įvairiausių spalvų, todėl kartais vienus augalus ji balina peroksidu, kitus nudažo, žodžiu, tautodailininkės virtuvėje – sudėtinga „alchemija“. Paskui spalvingus žiedus, lapus derina vieną prie kito, kuria margaspalvius raštus. Sudėtingesniam paveikslo peizažui ar laivui sukurti iš anksto pasidaro eskizą, paskui karpo paruoštus šiaudus ir kitus augalus, tik tada klijuoja ant medžiagos ar kartono.

Rudeniop, kai gėlių šienapjūtė baigiasi, Ona Vasiliauskienė ima į rankas kankles, kartais gitarą, ir lekia į savo įkurtą vokalinį-instrumentinį ansamblį „Dainoriai“ dainuoti, groti. Ji pramoko ir mandolina skambinti. Ona visą gyvenimą giedojo bažnyčios chore. Dabar choro teko atsisakyti, mat padaugėjo darbų ir pomėgių, visur nebespėja. Prieš keletą metų dalyvavo Šiauliuose surengtose šauniausios močiutės varžytuvėse, visiems patiko, kai ji grojo gitara ir dainavo savo jaunystės dainas.

Apie savo šeiminį gyvenimą įvairiais talentais apdovanota moteris sarkastiškai ištaria vieną skaudų sakinį: „Kai dukrytei buvo šešeri, o sūnui tik metukai, vyras išvažiavo į „komandiruotę“ ir negrįžo.“

Numojusi ranka tarsteli: „Tepasiunta tie vyrai, jei gero nėra, bet kokio ir nereik.“ Ir teisingai sako atkaklioji moteris. Ji viena užaugino vaikus, neapleido muzikos, užsiėmė kūryba ir gyveno įdomų gyvenimą. Dabar didžiuojasi trimis vaikaičiais, riša verbas ir traukia dainas.

Gyvenimo pilnatvė, tik spėk visur nulėkti, tuoj reikės rankas sukišti į žemę, sodinti gėles ir vaistažoles, o kai vasara prasidės, vėl ilgos kelionės į pamiškes ir pievas. Gražus Onos laikas ir darbai pagal gamtos ciklą.

Šis sekmadienis – Verbų. Pašventintos verbos į namus atneša laimę, apsaugo nuo įvairiausių bėdų. Dar iš vaikystės prisimena, kaip mama, parskubėjusi iš bažnyčios, kadagio šakele vaikams neskaudžiai per kojas perbraukdavo ir sakydavo: „Ne aš mušu, verba muša.“ Taip buvo linkima sveikatos, kad ligos nekibtų. Saulėto Verbų sekmadienio, o sveikatos visus metus linki ir verbų rišėja Ona Vasiliauskienė iš Šiaulių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (26)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (124)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (220)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (182)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (16)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (4)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (93)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...