Augustavo kanalo įlankoje pastatyta lenkų liaudies meistro išdrožta medinė popiežiaus Jono Pauliaus II skulptūra. Nijolės Storyk nuotrauka. "Kas kviečia keliauti popiežiaus Jono Pauliaus II keliu į Lenkiją? Ar teisingai išgirdau - žinomas kardiochirurgas Jurgis Brėdikis su grupe kauniečių medikų?!" - nustebusi dar kartą klausiu draugės architektės Gražinos Juškaitės.
© Reuters/Scanpix
Pasiūlymas buvo gana netikėtas. Tačiau supratau teisingai. Ir tai buvo dar ne viskas: manęs paprašė pabūti gide, kai nuvyksime į buvusį kamaldulių vienuolyną Vygriuose.

Vienos dienos savaitgalio kelionė buvo jaudinanti. Suvalkų kraštas, kuriame lankėsi popiežius Jonas Paulius II, trys pagrindiniai jo miesteliai - Augustavas, Seinai ir Vygriai. Paskutinis išvykos apsižvalgymas - po garsųjį kamaldulių vienuolyną, dažniau vadinamą Vygrių vienuolynu (pagal vietovės pavadinimą). Jis ir tapo kelionėje išgyventų jausmų kulminacija.

Subūrė pomėgis keliauti

Sutikite, kelionėje draugai - labai svarbu. Nedidelė kauniečių medikų grupelė į jas leidžiasi ne vienerius metus. Patys užsisako mikroautobusiuką, patys numato, kokias vietas norėtų aplankyti, patys sau pabūna gidais - pasakoja tas keliautojas, kuris apie vietos įžymybes žino daugiausiai. Iš pradžių tokias keliones medikai rengė po Kauno apylinkes. Kaskart kelionių maršrutai driekėsi tolyn po Lietuvą, į kaimynines šalis.

Nors pastaruoju metu lietuvaičiai labiau linkę dairytis po egiptus, turkijas, graikijas, tačiau žvilgterėti, kaip gyvena kaimynai - argi ne įdomiau? Šie keliautojai vienas kitą gerai pažįsta, tiek daug metų kartu dirbo, tapo kolegomis ir bendraminčiais. Dar stipriau suvienijo bendras tikslas - didelis pomėgis keliauti, noras kuo daugiau pamatyti. Kaip kartais juokaudami sako: "Užklasinė" veikla."

Akademikas J.Brėdikis, nors pats yra gan užsiėmęs, savo draugams neleidžia nuobodžiauti. Jis paprastai būna tokių kelionių "idėjinis vadas", o organizaciniai rūpesčiai tenka verslininkei Marijai Jastromskienei. Kartu pakeliauti su tokia netradicine turistų grupele nėra taip paprasta - tave turi pakviesti, kad nebūtum kažkoks pašalietis ir savo kaprizais nesugadintum kitiems nuotaikos. Be to, ir vietos autobusiuke būna visada iš anksto užimtos savųjų. Keliaudama kartu pavydžiai žvelgiau į šiuos žmones, mokančius džiaugtis gyvenimu, jausti malonumą vien todėl, kad yra kartu.

Atostogos - kamaldulių eremuose

Kas yra kamalduliai, iš kur jie atkeliavo ir ką jie veikė Lietuvoje ir Lenkijoje? Dar kelionės pradžioje važiuojant Lenkijos link pusiau juokais užsiminiau, kad kamalduliai vienuoliai jau senokai apleido Vygrių vienuolyno eremus. Eremai - tai maži vienuolių kamaldulių nameliai su uždaru kiemu ir darželiu, kuriuose jie gyveno po vieną. Dabar tie nameliai yra nuomojami turistams, atvažiuojantiems pasigėrėti gražiomis Vygrių krašto apylinkėmis, pailsėti, paplaukioti jachtomis ar baidarėmis. "Argi eremai nuomojami?!" - stebėjosi ne vienas medikas ir turbūt ne iš karto patikėjo tokia žinia.

Iš tiesų, išsinuomoti vienuolių eremą ir jame pagyventi šiais laikais yra tam tikra egzotika. Tačiau, teisybę sakant, nelabai įtikėtina, kad taip gali būti. Kamalduliai yra atsiskyrėliai vienuoliai, gyvenantys bendruomenėje. Tokių vienuolynų pasaulyje yra nedaug. Sulaukėme laikų, kai kamaldulių nameliuose gali lankytis ir net juose gyventi bet kuris pasaulietis. Vien tai, kad gali čia pabūti ir pajusti senųjų laikų dvasią, įdomu.

Maži kamaldulių nameliai stovi dviem eilėmis, iš kiekvienos pusės po atskirą eremą. Tačiau poilsiautojai apgyvendinti tik vienoje dalyje. Kiti nameliai stovi tušti ir apleisti. Prie durų kabantys skambučiai varpeliai tarsi primena, kad kažkada čia buvo gyva kamaldulių dvasia. Nuomojami eremai - privati valda. Vienur buvo matyti prie sienos sustatyti dviračiai, kitur stovėjo jauna porelė ir meiliai kalbėjosi.

Egzotikos ir romantikos pavilioti iš kitų šalių čia traukia įsimylėjėliai. Mūsų grupė pagyventi vienuolių eremuose nepanoro. Į kiemelius, kurie apsodinti gėlėmis ir apželdinti žole, pasižvalgėme nuo bažnyčios bokšto. Vidun belstis, kad savo akimis pamatytume, kokie buvo vienuolių kambariai, nedrįsome. Į ekskursijos maršrutą tai nebuvo įtraukta.

Lietuvoje taip pat buvo veikiantis Pažaislio kamaldulių (dabar Šv. Kazimiero seserų) vienuolynas. Šis vienuolynas šiandien išgyvena ne pačius geriausius laikus, tačiau kol kas negirdėti, kad būtų nuomojami vienuolių nameliai.

Rudenį pramogų mažiau

Vygriai ir jų apylinkės - ežerų kraštas. Čia yra giliausi ir žinomiausi Lenkijos ežerai. Pats Vygrių ežeras labai didelis (2200 ha, 73 m gylio). Iš jo išteka dvi upės. Ežero apsuptame pusiasalyje, ant kalvos ir stovi kamaldulių pastatytas architektūrinis baroko stiliaus ansamblis: bažnyčia, bokštas, eremai. Užlipus į vienuolyno bokštą atsiveria įspūdingas Vygrių nacionalinio parko vaizdas.

Šis parkas yra labai populiari turistų lankymo vieta ir kasmet jų atvažiuoja vis daugiau. Čia galima pasivažinėti siauruku, išsinuomoti valčių, baidarių, mėgautis visais ežero teikiamais malonumais. Visur yra dviračių takai. Parko administracijos darbuotojai nori pritraukti kuo daugiau turistų, tačiau taip pat stengiasi išsaugoti natūralią gamtą. Tačiau visa tai - tik vasarą. Spalio mėnesį pramogų mažiau. Tokią informaciją gali rasti kiekvienas turistas, keliaujantis į Vygrius.

Į popiežiaus apartamentus - su bilietu

Tačiau beveik niekur oficialiai neužsimenama (tik vizito protokole), kad 1999 metais apaštališkos kelionės į Lenkiją metu vieną dieną popiežius Jonas Paulius II praleido netoli Lietuvos esančiame Vygrių vienuolyne. Tai buvo birželio 9-oji. Popiežius čia ilsėjosi, plaukiojo garlaiviu Vygrių ežere, nakvojo. Beje, ne asketiškame vienuolių namelyje, o specialiai įrengtuose apartamentuose.

Greta yra ir maldos kambarys - su altoriumi ir popiežiaus krėslu. Dabar šie apartamentai labiausiai lankomi turistų. Apskritai įėjimas į Vygrių vienuolyną yra nemokamas, tačiau norint pamatyti popiežiaus vienos dienos apartamentus reikia iš anksto prie įėjimo kasoje nusipirkti bilietą, kainuojantį keturis zlotus. Dauguma turistų bilietus nusiperka - pamatyti savo akimis lovą, kurioje miegojo popiežius, stalą, kur jis valgė pusryčius, kur meldėsi, - itin smalsu. Tokia galimybė retai pasitaiko.

Tie, kurie tikisi pamatyti didelę prabangą, apsirinka. Laikina popiežiaus pastogė, sakyčiau, net per daug kukli: nei aukso, nei blizgesio. Čia tviska kitkas - paprastumas ir kuklumas. Toks gyvenime ir buvo visų gerbiamas ir mylimas charizmatiškasis popiežius Jonas Paulius II.

Vos tik įėjus į apartamentus - su svetaine ir miegamuoju, vonios kambariu, - po dešinei nedideliame kambarėlyje įrengtas altorius mišioms laikyti, melstis. Prieš altorių stovi popiežiaus krėslas. Šalia - staliukas, vazoje pamerkta gėlių, įrėminta popiežiaus nuotrauka. Ir kėdė, ant kurios padėtas atverstas maldynas. Krėslo apmušalai - odiniai, baltos spalvos.

Pro pravertą langą nuo vėjo plaikstosi baltos užuolaidos. Įspūdis, tarsi čia gyvenantis žmogus ką tik išėjo melstis ir tuoj sugrįš priimti į vidų plūstančių svečių. Svetainė ir miegamasis - už poros žingsnių. Ties durimis - parišta virvelė. Vidun eiti nevalia. Bet tai netrukdo pasižvalgyti po kambarius. Svetingumo jausmas apninka pamačius ant stalo padėtus tris kavos puodelius. Lyg ką tik būtų čia sėdėjęs popiežius ir gėręs su tavimi kavą. Ant komodos atverstas Šventasis raštas. Miegamajame - viengulė medinė lova. Ties lova patiestas kilimėlis. Šalia stovi senovinis sekreteras. Virš jo pakabintas popiežiaus raštas. Kas jame parašyta, sunku įskaityti - per toli nuo durų.

Žemiškieji kamaldulių sugebėjimai

Prisilietęs prie popiežiaus Jono Pauliaus II Vygriuose atminimo dar kartą suvoki: kiek nedaug reikia asmenybei, turinčiai savyje meilės žmonėms stebuklą. Ar kamalduliai turėjo panašią dovaną? Galbūt. Tačiau jie buvo dar ir geri "ūkininkai", ir netgi savotiški verslininkai. Istorijos šaltiniai teigia, į Suvalkų apylinkes jie atvyko iš Italijos dar 1668 metais.

Lenkijos karalius Jonas II Kazimieras padovanojo Vygrių salą, kurioje prieš vienuoliams atsikraustant buvęs karaliaus medžioklės dvaras, gyvenvietė, aptarnaujanti dvarą, ir medinė bažnyčia. Vienuoliai parašė kitą (suklastotą) dovanojimo dokumentą: prirašė, kad jiems perduotos didžiulės Perstuno ir Perlamo girininkijos su dviem dvarais, 36 baudžiauninkų kaimais ir girių sargais. Kamalduliai greitai praturtėjo.

Jie turėjo 10 geležies degyklų (rūdynų), 12 deguto daryklų, palivarkų, kaimų, girių, malūnų, plytinę ir daug kitokio turto. Labai dideles pajamas jie gaudavo už medienos ir kitų miško produktų pardavimą, už įėjimą į girias ir pievų naudojimą, nuomojo ežerus ir upes, giriose steigdavo smukles. Per metus į jų iždą suplaukdavo labai daug pinigų. Per šimtą metų sukaupė milžinišką turtą, kuris buvo labai gerai administruojamas.

Vygrių vienuolynas tapo turtingiausias iš visų Lenkijoje esančių kamaldulių vienuolynų (tuomet Žečpospolitoje jų buvę septyni). Kamalduliai kolonizavo Suvalkų kraštą, pastatė gražų vienuolyno kompleksą Vygriuose, įkūrė daug naujų kaimų, tarp jų ir Suvalkus, labai pagyvino šio krašto ekonomiką.

Kuo tai pasibaigė? Tuo, kuo dažniausiai pasibaigia pernelyg didelis dėmesys "materialiam apsirūpinimui". Šiuo metu pasaulyje yra 250 kamaldulių vienuolynų. Tik nei Lenkijoje, nei Lietuvoje veikiančių jų vienuolynų nėra. Kamalduliai Lietuvoje apaštalavo iki 1832 metų, o Vygriuose - iki 1800-ųjų.

Ekonomika kyla ir smunka, išlieka tai, kas turi kitokį pavidalą. Tokį, kaip viena Jono Pauliaus II diena Vygrių vienuolyne.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (136)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (11)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (16)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Mobiliojo ryšio tiekėjams artėja atpildo valanda (66)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (24)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (151)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (10)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (4)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (15)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...