Atmerkiu akis ir pažvelgiu į žadintuą. Ne ne ne!!! Jau trečias trečiadienis iš eilės, kai pramiegu laiku atsikelti į darbą. Ir kam šovė į galvą mintis Niujorke įvesti tradiciją linksmintis viduryje savaitės?
Pasipuošęs Niujorkas
© "Express Mada" nuotr.
Po vakarykščių pramogų ir vėl tenka viską daryti paskubomis – gerti kavą stabdant taksi ir pakeliui darytis makiažą, peržvelgti dienotvarkę ir pradėti atsakinėti į elektroninio pašto žinutes dar neįžengus į biurą. Vis dėlto va-žiuodama spėju pažvelgti pro automobilio langus.

Vaizdas priverčia nusišypsoti – į Niujorką ir vėl ateina švenčių sezonas su visomis tradicijomis, būdingomis tik šiam miestui ir tik šiuo metų laiku. Ir nors kasmet viskas kartojasi, Niujorkas švenčių laikotarpiu tampa dar įspūdingesnis nei paprastai...

Globalinis atšilimas su pasakų motyvais

Pirmiausia reikia paminėti, kad Niujorke svenčiamos ne tik Šv. Kalėdos. Todėl stengiantis būti politiškai korektiškam šį laikotarpį reikia vadinti švenčių, o ne Kalėdų laikotarpiu. Dėl Niujorko įvairialypiškumo ir kosmopolitiškumo čia žydų šventė Hanuka (Hannukah) bei afrikietiška ir amerikiekietiška Kvanza (Kwanza) yra lygiai tokios pat svarbios, kaip ir Šv. Kalėdos.

Pasipuošęs Niujorkas
© "Express Mada" nuotr.

Ilgainiui Niujorke susiklostė tam tikros švenčių sezono tradicijos, be galo mėgstamos tiek niujorkiečių, tiek miesto svečių. Tarp mėgstančių apsipirkinėti Niujorkas garsėja kaip viena iš geriausių pasaulio vietų.

Didžiosios universalinės parduotuvės nelieka skolingos savo klientams – be nuolaidų bei akcijų, jau daug metų jos žavi neišpasakytais šventiniais vitrinų dekorais, kuriuos tiesiog privaloma aplankyti gyvenant ar svečiuojantis Niujorke. Čia vyksta savotiškas konkursas. Parduotuvės šiam tikslui skiria milžiniškas lėšas, samdo žymiausius interjero dizainerius, kuriems sulaukti tokio pasiūlymo yra didžiulis prestižas.

Šie siūlo įvairiausias temas. Įgyvendintos idėjos nepalieka nė vieno abejingo – jomis žavisi visi. Štai šiemet viena brangiausių ir madingiausių parduotuvių – Barney's – pasirinko iš tiesų madingą temą – Žalios Kalėdos.

Vienoje iš vitrinų įvairiomis spalvomis žybsintis iš skardinių, butelių, kamštelių ir kitokių perdirbamų atliekų padarytas Kalėdų Senelio asistentas elnias Rudolfas, teigdamas, kad žalia – tai nauja juoda, praeiviams maloniai primena apie globalinį klimato atšilimą.

Šalimais esančiame lange metro kortelėmis aplipdytos vaikų statulėlės laiko iš popierinių dėžučių, primenančių Manheteno dangoraižius, sumaniai sukonstruota rutulį su šventiniu palinkejimu. Originalu, madinga, pigu. Nors pati idėja –tikrai neįkainojama. Barney's vitrinos šįmet vertos pirmos vietos.

Dar viena prabangi parduotuvė, kuri net ir ne švenčių sezono metu stebina savo vitrinų dekoracijomis – Bergdorf Goodman. Įsikūrusi fantastiškoje miesto vietoje – Penktojoje aveniu, ji kaip magnetas traukia kiekvieną, norintį pasigrožėti. Bergdorf Goodman vitrinų dekoratorių įkvėpimu šįmet tapo žymus interjero, juvelyrikos, kostiumų dizaineris Tony Duquette. Geresnio idėjų šaltinio sugalvoti neįmanoma.

Pasipuošęs Niujorkas
© "Express Mada" nuotr.

T. Duquette būdingas rokoko stilius, jo klientėmis buvo ne viena praėjusio šimtmečio vidurio Holivudo super žvaigždė, o geriausiai šią asmenybę apibūdinanti frazė – „Per viršų!" (angl. Over the top). Vitrinos atrodo pribloškiamai – prireikia minutėlės susikoncentruoti, kad pamatytum elegantišką moterį kostiumuoto aligatoriaus glėbyje, apsuptą įspūdingo skaičiaus žvilgančių dekoro dalelyčių.

Negali nesustoti ties rytietiškų motyvų kristalais išpuoštu drambliu ar tarp medžių kaklą išraičiusia spalvinga žirafa. Prabangu, stilinga, žavinga!

Ne ką mažiau įspūdingai įgyvendintą koncepciją pasirinko didžiosios Bloomingdale's parduotuvės vitrinų dizaineriai. Jau keleri metai iš eilės jie pirmenybę teikia pasakų motyvams. Todėl čia vitrinos be galo spalvingos, jose esantys veikėjai, priešingai negu anksčiau minėti, juda ivairiomis kryptimis.

Kiekvienas pasakoja savotišką istoriją ir sulaukia tikrai nemažo būrio žiūrovų. Dar viena senas vitrinų puošybos tradicijas turinti vieta – didžiausia universalinė parduotuvė Macy's. Šiuo metu vitrinos čia pasakoja, kaip žiemos šventes švenčia skirtingos pasaulio šalys.

Dekoracijų gausa, muzika ir nuolatinis šurmulys pritraukia minias, kurios nesibaimina stovėti eilėse, kad galėtų įsiamžinti prie patikusių dekoracijų.

Niujorkietiška Kalėdų dvasia

Pasipuošęs Niujorkas
© "Express Mada" nuotr.

Dar vienas jau tradicija tapęs reiškinys – didžiosios kalėdinės eglutės, esančios Rokfelerio centre, lankymas. Jau 75 metai ji atgabenama į tą pačią vietą. Pirmiausia vyksta iskilminga jos įžiebimo ceremonija su koncertais ir teatralizuotais pasirodymais. Vėliau jos apžiūrėti kasdien ateina milijonai žmonių.

Norintiesiems prieiti kuo arčiau ir nusifotografuoti tenka labai rimtai pasidarbuoti alkūnėmis. Žmonių antplūdis toje vietoje sveiku protu tiesiog nesuvokiamas. Eglutė iš tiesų milžiniška, jos viršūnėje – iš gausybės Swarovski kristalų pagaminta žvaigždė, o ji pati šįmet papuošta dešimtimis tūkstančių ekologiškai švariu būdu pagamintų šviečiančių elementų.

Dar viena niujorkiečių labai mėgstama šventinio laikotarpio pramoga - šalia kalėdinės eglutės įrengta čiuožykla. Prasidėjus žiemos sezonui mieste išliejama keletas čiuožyklų, ir visos po atviru dangumi. Muzika čia netyla, ko gero, net 15 valandų per parą, tarp čiuožėjų galima pamatyti ir tikrų profesionalų, ir tik pirmą kartą ant pačiūžų atsistojusių drąsuolių.

Niujorkiečiai – vieni sportiškiausių didmiesčių gyventojų, todėl nenuostabu, kad jie pasinaudoja kiekviena proga pasitreniruoti ir kartu gerai praleisti laiką. Niujorko šventiniam laikotarpiui taip pat būdingos vienos didžiausių labdaros kompanijų „Salvation Army” organizuojamos labdaros akcijos.

Pasipuošęs Niujorkas
© Corbis

Prasidėjus šventiniam apsipirkimo sezonui, ties didžiosiomis universalinėmis parduotuvėmis galima pamatyti skrybėlėtus į žieminius paltus susisupusius maloniai besišypsančius organizacijos darbuotojus, skambinančius varpeliais ir raginančius savo aukomis nepamiršti tų, kurie šiuo metu ne tokie laimingi ar turtingi.

Tai – puikus būdas niujorkiečiams ir miesto svečiams priminti tikrąją Kalėdų dvasią ir vertę. Ir iš tiesų, šiuo metų laiku žmonės tarytum šiek tiek pasikeičia – pradeda dar labiau šypsotis, dalintis šventiniais palinkėjimais, tampa atidesni ir nuoširdesni. Gaila, kad toks šventinis laikotarpis tik kartą metuose...

Neapsipirkti neįmanoma!

Kalbant apie šventinį laikotarpį Niujorke, neįmanoma nepaminėti tradicinio šventinio apsipirkimo, kurį kai kurie niujorkiečiai pradeda dar vasaros pabaigoje. Žmonių gausybė prekybos vietose gali išvesti iš proto tiesiogine to žodžio prasme. Apskritai švenčių laikotarpiu Niujorke turistų padaugėja kelis kartus. Kai kuriomis gatvėmis net tampa sunku žingniuoti niujorkiečiui būdingu greitu žingsniu.

Dažniausiai apsiperkama universalinėse parduotuvėse, taip pat specializuotose, o jei ieškoma originalios dovanos – šventiniu laikotarpiu mieste veikiančiose net keliose nuostabiose mugėse, kur dailiai išpuoštuose prekybos nameliuose galima rasti ko tik širdis geidžia – nuo rankų darbo saldumynų iki keramikos, tekstiles, medžio, stiklo dirbinių.

Pasirinkimas didžiulis, tereikia tik šiek tiek fantazijos. Niujorke įprasta ieškoti išradingų dovanų ne tik šeimos nariams, bet ir draugams, bendradarbiams, verslo partneriams. Dažnai stengiamasi ne tik nupirkti dovaną, bet ir originaliai ją įpakuoti.

Pasipuošęs Niujorkas
© Corbis

Kai kuriuos daiktus dovanoti per šias šventes yra tiesiog madinga arba jie tiesiog pirmauja trokštamiausių dovanų sąraše. Jei kartais sumanėte įteikti būtent tokią dovaną arba kokią nors ką tik rinkoje pasirodžiusią naujieną, galite patirti gana didelių sunkumų gauti norimą prekę.

Jei tai kažkas, kas Niujorke tuo metu labai populiaru ir madinga, jums gali prireikti nemažai pastangų nepermokėjus įsigyti norimą daiktą. Jei jau niujorkiečiai eina dėl ko nors iš proto, tai eina iki galo!

Taksi automobiliui besukant į Septintają aveniu suskamba mano taip mėgstama daina, verčianti pamiršti ką tik matytas pribloškiamai dekoruotas vitrinas, eglutę Rokfelerio centre ir pasinerti į praėjusios nakties vakarėlių momentus. Ir vėl šauniai praleidome laiką!!!

Vienintelis minusas – pramiegotas devintos valandos susitikimas. Dar sykį pažadu sau, kad nuo šiol linksmintis eisiu tik savaitgalio vakarais ir susigundysiu vienu „Cosmopolitan” mažiau. Sučirškia telefonas.

Gera draugė praneša, kad rytoj organizuojamas vakarėlis madingiausiame Niujorko naktiniame klube, kuriame tiesiog privalome dalyvauti. Ką tik pačiai sau duotas pažadas visiškai išgaruoja iš galvos...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (385)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (71)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (9)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (68)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (343)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (10)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (51)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...