Tuo pat metu, kai į Minsko 940-ąjį gimtadienį vyko oficiali Vilniaus delegacija, „Kauno dienos“ žurnalistas į kaimyninę valstybę išsirengė kaip privatus asmuo. Prieš išvykdamas Lietuvos turizmo agentūrose išgirdau, kad Baltarusijos valdžia pradėjo be reikalo kabinėtis prie mūsų atstovybių. Gauti turistinę vizą Lietuvos piliečiams šiuo metu beveik neįmanoma. Siūlomos tik tarnybinės arba privataus vizito vizos.
A.Matuliausko nuotr.
„Jums pavyko padaryti tik privačią vizą. Turėsite susigalvoti, pas ką važiuojate, jei jūsų pasienyje apie tai paklaus“, - patarė turizmo agentė.

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje teko sugalvoti žmogaus, pas kurį esą vykstu, vardą ir pavardę. Tai būtina įrašyti specialiame lape, kurio vieną pusę reikia atiduoti įvažiuojant į Baltarusiją, o kitą saugoti iki išvykimo iš šios šalies.

Liepė skaityti lentoje

„Kur vykstate?“ - baltarusių Kamenyj Logo muitinės poste paklausė pareigūnas.

„Į Minsko gimtadienį, - paaiškinu ir plačiai nusišypsau. – Važiuoju pas draugus, kurie sakė, kad Minske rengiamasi didelėms linksmybėms.“

Pareigūnų požiūris į lietuvius pasirodė šaltokas. Paklausęs, kokius dokumentus reikėtų dar užpildyti, sulaukiau ne patarimo, o nurodymo: įstatymai ir reikalavimai surašyti lentoje. Skaityti apie 20 puslapių įvairių instrukcijų ir reikalavimų nėra kada, kai už nugaros išsirikiavę dar 4-5 automobiliai. Teko pasikliauti sėkme, kad visi formalumai sutvarkyti.

„Kur jūsų žmonos įgaliojimas, patvirtinantis, kad ji leidžia jums vairuoti automobilį?“ - paklausė pareigūnas. Tai buvo vienintelis dokumentas, kurio neturėjau.

Nuotaiką pataisė kyšis

Iš pradžių niūrus atrodęs muitininkas po pasiūlymo „pasikalbėti būdelėje“, nusišypsojo. Jis nuleido žaliuzes ir paklausė, ką keliautojas turįs. 20 dolerių jis paėmė su malonumu. „Jūs suprantate, kad apie tai niekam pasakoti negalima“, - pildydamas dokumentus įspėjo. „Ir žinote, kad kitaip problemų turėsiu ne tik aš, bet ir jūs“, - po akimirkos tęsė. Muitininkas paaiškino, ką reikės sakyti kelių patruliams, jei per viešnagę jie sustabdys keliautoją. Taip pat pridūrė, kad grįžtant atgal kirsti sieną reikėtų po 20 valandos ir tiks net faksu atsiųstas įgaliojimas.

Vėliau Lietuvos ambasados Baltarusijoje darbuotojai paaiškino, kad reikės dokumento originalo, o muitininkai ieškos mažiausio kabliuko, kad konstatuotų, jog buvo pažeistos automobilio laikino įvežimo į Baltarusiją taisyklės. Už tai gresia 1500 dolerių bauda arba automobilio konfiskavimas.

Nusavino mamos automobilį

2005 m. vien Kamenyj Logo poste konfiskuota šešiolika Lietuvos piliečių lengvųjų automobilių, 2006 m. – dvylika. Legenda jau tapo pasakojimas, kaip vienas lietuvis Baltarusijoje nepataisomai sudaužė savo „VW Golf“. Jį nuvežė į metalo laužą ir ten gavo pažymą apie automobilio utilizavimą. Po kelių mėnesių vyras mamai priklausiusiu „Subaru“ vėl važiavo į Baltarusiją. Muitininkai ant sienos jį konfiskavo.

Pareigūnai aiškino, kad lietuvis neinformavo muitinės apie automobilio utilizavimą, todėl pažeidė laikino įvežimo taisykles. Ašmenos rajono teismas lietuvio mamai pasiūlė teistis su sūnumi dėl nuostolių atlyginimo. Anot teismo išvados, „Subaru“ buvo konfiskuotas vietoj „VW Golf“, kurį sudaužytą turėjo teisę nusavinti baltarusių valdžia. Apie 16 proc. šios šalies biudžeto sudaro lėšos, gautos pardavus įvairiomis formomis konfiskuotas prekes.

Minske pragyventi brangu

Minske veikia ne viena buitinės technikos parduotuvė, kur parduodamos konfiskuotos prekės. Paradoksas, bet jos apie 10-20 proc. brangesnės už tokias pat prekes, Baltarusijos rinką pasiekusias legaliai. Visos importinės prekės Baltarusijoje kainuoja maždaug 2-3 kartus brangiau už vietos produkciją. Taip yra todėl, kad be muito ir kitų mokesčių, importo produkcijai taikomas papildomas 15 proc. mokestis nuo prekės vertės. Pavyzdžiui, baltarusiško fermentinio sūrio kilogramas kainuoja apie 12,5 Lt, o įvežtinis sūris – apie 20-25 Lt.

Minske įsitikinau mito, kad Baltarusijoje viskas daug pigiau nei Lietuvoje, nepagrįstumu. Prekybos centruose kilogramas žuvies kainuoja 8-15 Lt, jautienos – 14-21 Lt, 3,2 proc. riebumo litras pieno – 1,5 Lt, kavos puodelis – 4,3-5 Lt. Tiesa, litras A-95 benzino kainuoja 2,90 Lt, baltarusiška degtinė - apie 7,5 Lt.

Vidutinis minskiečio atlyginimas siekia 800-900 Lt, o pensija – apie 400 Lt.

Kaip pasakojo baltarusiai, jie mieliau perka įvežtines prekes, kurios kokybe gerokai pranoksta vietos produkciją.

Lietuvius vadina fašistais

Naujų statybų bumo apimtas Minskas praėjusį savaitgalį minėjo 940-ąjį gimtadienį. Viduramžių riterių kovos ir gausybė kitų renginių nė iš tolo nepriminė, kad tai valstybė su nustekenta ekonomika. Didelių skirtumų tarp Minsko ir Vilniaus beveik nematyti. Kalbama, kad švarą apie 2 mln. gyventojų mieste palaiko 60 tūkstančių kiemsargių.

Lietuvius, kaip ir kitus Baltijos valstybių gyventojus, baltarusiai laiko ideologiniais oponentais. Pokalbiuose ne vieną kartą lietuviai buvo pavadinti fašistais. Atvykę į Lietuvą baltarusiai jaučiasi ignoruojami dėl to, kad su jais Lietuvos prekybos centruose pardavėjos nekalba rusiškai.

Apie politiką baltarusiai vengia kalbėti, nes, atrodo, baiminasi susitikimų su saugumiečiais.

Grįžtant į Lietuvą, Baltarusijos pasienio pareigūnai nepareikalavo įgaliojimo, nors jau turėjau jo originalą. Tiesa, susimokėti 20 dolerių vis tiek teko už pažeistas kitas taisykles.

Pasirodo, Baltarusijoje užsieniečiui reikia pačią pirmą dieną milicijai pranešti apie savo nakvynės vietą. Kitaip gresia 200 eurų bauda. „Aš juk jums padaviau pasą“, - aiškią užuominą apie kyšį davė pasų kontrolės posto pareigūnė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (93)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (128)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (134)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (8)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (32)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (1)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (26)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

„Sostų karų“ žvaigždė E. Clarke prasitarė apie pasimatymų taisyklę (6)

Garsiųjų „Sostų karų“ aktorė Emilia Clarke nuolat supama gandų. Tačiau nuolat...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (225)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...