Niekam ne paslaptis, kad įvairių šalių moterys yra skirtingos. Bet yra tokių valstybių, kuriose gražiosios lyties atstovės nesudaro bendro tipažo. Štai Nepalo karalystė – nesvarbu, kad mažutė, pasiklydusi kalnuose, o tautų ir tautelių joje pakaktų net supervalstybei, rašo myjane.ru. Ir moterų statusas čia gali būti įvairialypis – nuo namų tarnaitės iki gyvos deivės.
Nepalietė
© Corbis
Niekas jų negerbia

Nepale mergaitės gimimas niekada nebuvo džiugus įvykis, nors ten namų židinys laikosi ant moterų pečių, rašo myjane.ru. Moterys bunda dar iki saulėtekio ir iškart skuba prie vandens šaltinio: vandentiekį turi tik turtingos, šiuolaikiškuose namuose gyvenančios šeimos, o likusiems, net ir miestiečiams, vandenį teka nešioti ant pečių.

Ir taip kiekvieną dieną, nes Nepale maistais iš vakarykščio vandens negaminamas – jį galima panaudoti nebent tik nešvariems indams plauti.

Nepalietė
© Corbis

Nepalietės valgo tik po to, kai visi šeimos vyrai ir vaikai jau pamaitinti ir išsiųsti į darbus, mokyklas. Greitomis užkando – ir vėl prie darbo. Kaimo moterys, be įprastų rūpesčių, turi dar ir gyvulius pašerti, ir malkų židiniui parūpinti. O tai nėra lengva užduotis, nes šiais laikais miškų prie kaimų beveik nebelikę.

Dėl karšto klimato maistas greitai genda, o šaldytuvų dar ir šiais laikais daugelis šeimų negali sau leisti. Štai ir tenka vargšėms nepalietėms ruošti maistą ir rytais, ir vakarais. O kritinėmis dienomis vargšių gyvenimas būna nepakeliamai sunkus – pagal tradicijas „nešvari“ moteris visą tą laiką turi gyventi daržinėje, vieniša ir alkana.

Nepalietė
© Corbis

Tik kai karalystę užklumpa nepakeliami karščiai (kas atsitinka ne taip jau retai) ir pradeda klaidžioti bado mirties šmėkla, vyrai eina pas savo žmonas prašyti malonės: tik jos sugeba išgelbėti situaciją numalšindamos dievus. Kaimo moterys susirenka kartu ir visiškai nuogos išeina į ryžių laukus. O tada susigraudinęs dangus pradeda verkti.

Vienišos deivės

Sena Nepalo legenda byloja, kad kadaise vietinėms moterims buvo suteiktas išties dieviškas statusas. Karaliai bendravo su deive Taledžu ir netgi žaidė su ja kauliukais, o ji teikdavo jiems išmintingų patarimų. Bet paskutinis dinastijos radža drįso pajusti jai aistrą.

Įžeista deivė visam laikui paliko rūmus įspėjusi, kad nuo šiol žmonėms rodysis tik mažos mergaitės vardu Kumari pavidalu. Nuo tų laikų vienos vienintelės juvelyrų kastos iš nevaru genties ribose išliko ritualas, kurio metu išrenkamas vertas Taledžu įsikūnijimas.

Nepalietė
© Corbis

Prieš leidžiant 3-5 metų mergaitėms dalyvauti konkurse, jos „komisija“ turi įsitikinti, kad visos jos yra atitinkamos kilmės ir per visą trumpą gyvenimėlį nėra praliejusios nė vieno kraujo lašo. Be to, patikrinamas būsimosios deivės bebaimiškumas: mergaitė naktį paliekama kambaryje, apstatytame siaubingų monstrų statulų, o vėliau į kambarį įsiveržia žmonės, apsirengę piktųjų dvasių kostiumais.

Po to išrinktąją žiuri apgyvendina atskirai nuo šeimos, triaukštėje šventykloje, netoli senųjų karališkų rūmų, kur ji būna globojama auklės ir induisto šventiko. Mergaitė šventykloje gyvena keletą metų, kol iš jos kūno pasirodo pirmasis kraujas (tai yra, iki pirmųjų menstruacijų) arba iki pirmo danties iškritimo. Nuo to momento deivė persikūnija į kitos mažylės kūną, o buvusi Kumari grįžta į šeimą.

Nepalietė
© Corbis

Gyvoji deivė – vienintelė, kuriai lenkiasi karalius. Taip būna kartą per metus, Kumaridžatros šventės metu. Tą dieną karalius atvyksta į šventyklą, meldžiasi ir aukoja, o deivė Kumari jį laimina, padėdama tiką (raudoną tašką ant kaktos) bučiniui, kas simbolizuoja jo valdžios pratęsimą iki kitų metų šventės.

Iš vienos pusės būti Kumari yra garbinga. Kita vertus, laimės tame nedaug. Iš mergaitės praktiškai atimami visi vaikiški džiaugsmai, ji gyvena atskirai nuo tėvų, kuriems, beje, neteikiama jokių privilegijų. Vėliau buvusiai deivei labai sunku ištekėti, nes gyvuoja prietaras, kad santuoka su Kumari atneša nelaimes.

Nepaliečiai – induistai, o tai reiškia, kad jų gyvenimas surėdytas griežtai pagal kastų sistemą: aukštesnė „kastos karma“ garantuoja ir aukštesnę socialinę padėtį. Bet moterys turi „patobulinimo“ galimybę: ištekėjus jos automatiškai priskiriamos vyro kastai. Jei jaunuoliui šaus mintis įsimylėti moterį iš aukštesnės kastos, jo jausmai iš anksto pasmerkti žlugti.

Nepalietės
© Corbis

Tačiau statusas nepalietei – lazda su dviem galais: kuo aukštesnė kasta, tuo daugiau griežtumo ir apribojimų santuokoje. Ortodoksiški induistai vis dar mano, kad mergaites reikia ištekinti iki menstruacijų pradžios. Todėl, nusižengiant oficialiems įstatymams, kurie santuoką leidžia tik nuo 16 metų, šioje šalyje yra gausybė dešimties metų nuotakų, ypač kaimuose. o kadangi vidutinė gyvenimo trukmė Nepale yra labai trumpa, žiūrėk, panelei dar su lėlėmis patinka žaisti, o ji jau ir našlė!

Ištekėti antrą kartą – beveik nerealu. Išsiskirti – taip pat. Kokios gi ten skyrybos, jei anksčiau žmonai apskritai tekdavo sekti paskui mirusį vyrą į aną pasaulį, šokant į laužą, kuriame deginamas vyras.

Nepalietė prausia kūdikį
© Corbis

Tiesa, yra viena landa: mchi apeigos, kurių metu mažas mergaites galima ištekinti už... vieno medžio vaisiaus. Manyta, kad tas vaisius – tai viena iš dievo Višnu inkarnacijų, todėl teisėtu mergaitės vyru tapdavo ne bet kas, o tikras dievas! Ir tuo pačiu mergaitė pagal papročius tinkamu laiku galėdavo ištekėti už paprasto mirtingojo.

O jei jos vyras įsakydavo ilgai gyventi, našlė turėdavo teisę susirasti kitą gyvenimo palydovą. O Višnu į savo žmonų santuokinius žaidimus žiūri pro pirštus, jam antrųjų pusių tikrai netrūksta. Lygiai taip pat paprastai ir genialiai sprendžiamas skyrybų klausimas. Norint nutraukti santuoką su dievu, pakanka grąžinti jam vestuvių dovaną - riešutą.

Tiesa, žemiausiose kastose, ypač izoliuotuose kalnų rajonuose, į šeimos ir santuokos klausimus žiūrima dar paprasčiau: dirbantis vyras – gerai, o tinginį reikia vyti lauk ir ieškotis sau naujo. O vaisius ir riešutus reikia naudoti maistui ir nekvaršinti dievams galvos su tokiais žaidimais.

Norėjo jaunikių, tai ir gavo

Na, o kur gi žadėtieji haremai, paklaus nekantrūs Adomo sūnūs. Teks nuvilti: Nepale, ypač šiaurinėje jo dalyje, iš tikrųjų klesti senovinis haremų paprotys. Bet tai reiškia ne tai, kad vienas vyras turi kelias žmonas, o kad viena žmona turi kelis vyrus. Esmė tame, kad tuose kraštuose žemė yra didelė vertybė, jos labai trūksta, todėl bandyti padalinti mažutį žemės sklypelį sūnų šeimoms – bergždžias sumanymas.

Nepalietės
© Corbis

Dėl to vienos šeimos vyriškos lyties palikuonims į namus priimama viena nuotaka. Tiksliau, su viena mergina gali tuoktis ne daugiau dviejų brolių. Jei broliai būna trys, tai vidurinysis pagal tradiciją eina į vienuolyną. Bet kai kuriuose kaimuose tokios taisyklės nėra. Be to, nuotaka dalintis gali ir vyrų draugai.

Dar vienas pikantiškas niuansas – santuokos įteisinti šiame regione niekas neskuba, lova su mergina visi dalinasi iki tol, kol gimsta pirmasis vaikas. Tik tuomet laimingi gimdytojai prisimena, kad reikėtų ir vestuves atšokti. Tiesa, jie patys vestuvių pokylyje beveik nedalyvauja. Nuotakai ir jaunikiams galvos tepamos aliejais ir jie vyksta į laukus dirbti – vaikus juk reikia maitinti. O štai svečiai toliau sau valgo, geria ir linksminasi...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (232)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (116)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (23)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (109)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (312)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (3)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...

Amerikiečių gydytojai: Kim Jong Uno elgesys rodo jo ligą (33)

Amerikiečių gydytojai, remdamiesi Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno elgesio analize,...

Prezidentas V. Adamkus įveikė vėžį (2)

Netrukus 91 metų sulauksiantis prezidentas Valdas Adamkus įveikė vėžį, sako medikai.

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos (4)

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (98)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...