„P.Galaunės „Lietuvių liaudies mene" perskaičiau M. K. Čiurlionio žodžius: „Liaudies menas turi būti mūsų meno pamatas, iš jo turi iškilti savotiškas lietuvių stilius, jis yra mūsų pasididžiavimas, nes tas gražumas, kurį turi savyj, yra grynas, savotiškas ir išimtinai lietuviškas.“ Ši citata mane privertė susimąstyti: „Ką aš padariusi dėl lietuvybės išlikimo?“ Kadangi mano gyvenimas neįsivaizduojamas be mezgimo, pabandžiau savo lietuvybės viziją realizuoti mėgiamuose rankdarbiuose“, – sako Rokiškyje gyvenanti tautodailininkė, meno kūrėja Vida Erslovienė.
Siūlai
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Apie tai, jog kada nors gyvenimo neįsivaizduos be mezgimo, Vida Erslovienė jaunystėje dar negalėjo numatyti. Ji žavėjosi, kaip dailiai virbalais mezga jos tetos, džiaugėsi, kai mama, sėdusi prie mezgimo mašinos, įgyvendindavo jos sumanymus, noriai puošėsi megztais drabužiais. Tačiau mokantis mokykloje merginai pritrūko ryžto megzti pačiai, nors pati puoselėjo dizainerio fantaziją.
Gal dėl drąsos stokos, pabijojusi didelio konkurso Vida atsisakė svajonės stoti į tuometinį Kauno S. Žuko dailės technikumą.

1985 m. atvyko į Vilniaus universitetą studijuoti bibliografijos ir bibliotekininkystės. Tarybiniais metais norint apsirengti dailiai ir originaliai, reikėjo turėti arba pažįstamų prekybininkų, arba lakią fantaziją ir miklias rankas. Vida pradėjo megzti ir puoštis savo sukurtais drabužiais. Labiausiai jai patiko juodos, rudos, smėlio spalvos margaraščiai, nuskaidrinti nesudėtingų, kuklių raštų motyvais, įvairių spalvų dryželiais.

Visi jos mezginiai – apgalvoti ir tobuli. „Kitaip ir būti negali. Man labai svarbu, kad viskas tarpusavyje derėtų“, – tvirtina Vida, ilgainiui išlaisvinusi kūrybos polėkį ir perpratusi kone visas mezgimo paslaptis. Būtent todėl Vida Erslovienė 2005 m. buvo priimta į Tautodailininkų sąjungos Panevėžio skyrių, o 2006 m. pabaigoje Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymu jai suteiktas meno kūrėjo statusas.

Mėgiami motyvai – baltiški simboliai

Šiandien dirbanti Rokiškio J. Tumo–Vaižganto vidurinės mokyklos bibliotekoje moteris visa širdimi atsidavusi lietuviškos dvasios įkvėptų, stilizuotų kostiumų kūrimui, kurių savo „kraičio skrynioje“ turi jau trisdešimt vieną. Darbo ir kūrybos vadovas, genialių minčių įkvėpėjas – jos stalo knyga: vis tas pats 1930 m. išleistas P. Galaunės „Lietuvių liaudies menas“ ir kitos lietuvybės papročius, tradicijas, amatus puoselėjančios knygos, kurių nesunkiai randa bibliotekoje.

Pirmąją savo megztų drabužių kolekciją Vida Erslovienė pavadino „Saulės – kryžius“, ją kūrė nuo 2005 m. visus metus. Kolekciją sudaro 12 skirtingų modelių, kurių dekorui pasirinko saulės, rato ir kryžiaus simbolius, rudą, gelsvą, baltą spalvas.
 
"Kurdama daug galvojau, ar teisingai renkuosi spalvas, ar ne stambūs simboliai, tačiau vis tiek mėginau. Manau, jog kurti ir nesustoti mane paskatino išklausyta paskaita apie lietuvišką verpstę, kurią skaitė lietuvių liaudies meno simbolikos žinovas ir tyrinėtojas Jonas Vaiškūnas“, – sako menininkė.

2007 m. ji nustebino antrąja, žymiai spalvingesne 14 modelių kolekcija, pavadinta „Baltiški ženklai“, o 2008 m. pabaigoje, įkvėpta eglės simbolio, ėmėsi kurti naują – „Eglelė“. „Šiai kolekcijai noriu sukurti apie 10 drabužių ansamblių. Penkis jau turiu. Dabar bandau improvizuoti pasakos „Eglė – žalčių karalienė“ tema. Pats pavadinimas įpareigoja apgalvoti viską: nuo Eglės drabužio iki karūnos“, – sako tautodailininkė.

Visus jos mezginius puošia baltiški simboliai. Jie labiausiai ją žavi. „Vartai mezgimo žurnalą „Verena“, kitus panašius žurnalus – elniukai, kiškučiai, drambliukai, skirtingi ir sudėtingi floristiniai motyvai... prabangios rožės... Nuo spalvų ir raštų įmantrumo akys raibsta! Visa tai sudėtinga, ryšku, man svetima – nelietuviška! Mūsų savita baltų ornamentika tokia pat graži, be to – stilinga, santūri, kaip ir lietuviškas būdas.

Kodėl gi jos nepanaudoti savo rankdarbiuose, juolab kad ji tokia paprasta!“ – samprotauja Vida ir pasakoja, jog baltų raštuose vyrauja kvadratų, rombų, trikampių ir apskritimų ornamentika, susijusi su pagonybės laikais, su dangaus kūnų, ugnies garbinimo simbolika. Yra ir floristinių motyvų: lelijos, tulpės, dobilėlio lapai – tik jie ne tokie ryškūs, rėksmingi, bet ramūs, subtilūs.

Pagrindinis darbo instrumentas – virbalai

Menininkė prisipažįsta, jog vienintelis jos kūrybos instrumentas yra virbalai, tik labai plonas ir vertikalias linijas ji siuvinėja adata. Patikusius simbolius moteris persipiešia languotame popieriuje, o paskui kruopščiai išmezga lygiuoju mezgimu – jis tobulai padeda atsiskleisti visiems spalviniams sprendimams, be to, taip megzti paprasta ir greita.

Kūrybai ji naudoja storus lietuviškus vilnos, pusvilnės siūlus bei kitus mišrius vilnos pluoštus, itin tinkančius mezgant spalvinius raštus – šie siūlai yra paslankūs, tamprūs, nelieka skylučių ir tarpelių siūlų perėjimuose. Lygųjį mezgimą moteris derina su mezgimu stulpeliais.

Kūrybiniam polėkiui perteikti ji naudoja skirtingus išraiškos būdus. Tai ne tik šiuolaikinės mados tendencijų pakoreguotas drabužio siluetas, kruopščiai spalviškai parinkti ir išmegzti baltiški simboliai, bet ir originali apdaila kutais, bangelėmis, dantukais, raukinėliais, apgalvotas vertikalaus ir horizontalaus mezgimo derinimas.

Tautodailininkė mėgaujasi lietuviška ramių, žemiškų pastelinių ar kiek tamsesnių spalvų palete, o mezgamiems simboliams ima šviesesnius ar kontrasto principu parinktus siūlus.

Būdama itin kruopšti, stengiasi preciziškai baigti kiekvieną kolekcijos ansamblį nuo galvos apdaro iki batelių. Todėl beveik visada prie suknelės, megztuko ar tunikos yra deranti kepuraitė, prie skraistės – sijonas, o nerasdama tinkamo apavo ir nenorėdama sugriauti vientiso megztų drabužių ansamblio įvaizdžio Vida nusprendė megzti ir jį.

Mintis veja mintį

Vienam ansambliui sukurti menininkei prireikia mėnesio, mat viską daro pati: sukuria modelį, išsirenka ir paruošia siūlus, mezga, dekoruoja... Vida Erslovienė nelinkusi nieko daryti paskubomis ir bet kaip. Net kolekcijos modelių fotografavimui moteris rengiasi labai atsakingai!

Ji džiaugiasi, jog lietuviška dvasia sukurti jos laisvalaikio kūriniai ilgai neužsibūna lagaminuose – vis atsiranda kokia proga kolekcijas pristatyti visuomenei. Vidos mezginiais žavisi ne tik tautiečiai: Daugpilyje kultūrinių mainų renginyje apsilankę latviai, rusai stebėjosi menininkės originalumu, tautinių simbolių panašumais – kurgi ne, juk latviai taip pat baltai!

Ne, klientams ji niekada nemezga, o parduoti savo baltiškų kolekcijų kol kas niekam nežada – džiaugiasi atradusi sau malonią veiklą, savo darbais taip prisidėdama prie lietuvių tautinės kultūros puoselėjimo. Vida prisipažįsta, jog mintyse jau gyvena kitu sumanymu kurti naują kolekciją, įkvėptą floristinių motyvų. „Nežinau, iš kur ateina idėjos. Įkvėpimo man taip pat nereikia ieškoti – tiesiog nekantrauju, kada paimsiu virbalus į rankas, vaizdiniai tarsi gyvi mano mintyse...“ – sako menininkė iš Rokiškio Vida Erslovienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (93)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (128)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (134)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (8)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (32)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (1)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (26)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

„Sostų karų“ žvaigždė E. Clarke prasitarė apie pasimatymų taisyklę (6)

Garsiųjų „Sostų karų“ aktorė Emilia Clarke nuolat supama gandų. Tačiau nuolat...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (225)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...