Kokiais architektūros stebuklais gali pasigirti kiekviena ES valstybė?

 (4)
Viena iš Europos Sąjungos sostinės – Briuselio – įžymybių yra jos pakraštyje įsikūręs parkas, į kurį turistai plūsta pasigrožėti miniatiūrine Europos kopija. 1989 m. oficialiai atidarytame parke vertingiausius savo statinius, kuriuos išrinko speciali istorikų ir menotyrininkų komisija, palaipsniui pristatė visos ES valstybės narės.
Mini Europa. Bendras vaizdas
© DELFI (I.Saukienės nuotr.)

Nuo vikingų namelių iki karališkų rūmų

Renkantis statinius, pirmiausiai dėmesys buvo kreipiamas į jų architektūrą bei kultūrinę vertę. Visi statiniai – tikslios, 25 kartus sumažintos originalo kopijos. Didžiausias parko statinys – 13 metrų aukščio Eifelio bokštas.

Kopijoms pagaminti prireikė ne vieno tūkstančio darbo valandų. Pavyzdžiui, Santiago de Compostela katedros Ispanijos maketas sukurtas per 24 tūkst. valandų, nuo 2006 m. Lietuvą atstovaujančio Vilniaus universiteto maketui prireikė apie 10 tūkst. valandų. Lietuvai šis projektas kainavo apie pusę milijono litų.

Maždaug per porą valandų parke galima apžiūrėti per 350 miniatiūrinių pastatų, pasidžiaugti ES technikos laimėjimais, sekti pro Lamanšo sąsiaurį pralėksiantį traukinuką, paskraidinti radijo bangomis valdomus lėktuvėlius ar paplukdyti laivelius, pasiklausyti kiekvienos šalies himno.

Dauguma šalių pristato po vieną statinį. Pavyzdžiui, Estijos simbolis – Taliną juosiančios gynybinės sienos vartai ir Storosios Margaritos bokštas, Suomijos – garsi Olavinlinna pilis, kurioje šiuo metu vyksta operos festivaliai, Švedijos – Merijos pastatas, kuriame kasmet įteikiama Nobelio premija.

Malta pristato 3400 metais prieš Kristų įkurto Mnajdra šventyklos ansamblio griuvėsius, Kipras – antikinio amfiteatro likučius, Graikija – savo didybės nepraradusį Akropolį, pastatytą 5-ame amžiuje, AustrijaUNESCO saugomą didžiausias Europoje barokinis Melko vienuolyną, kurio bibliotekoje – daugiau kaip 130 tūkst. vertingų leidinių, Bulgarija – 10-ame amžiuje Rilos kalnuose įkurtą vienuolyną, Liuksemburgas – 20-to amžiaus pradžios akmeninį tiltą.

Įspūdingai, ypač iš viršaus, atrodo Vengriją pristatančios Budapešto parke esančios maudyklos. Slovakija didžiuojasi moderno stiliaus Mėlynąja bažnyčia, iškilusia 1913 m., Slovėnija –trigubu tiltu Liublianoje iš Renesanso laikų, Rumunija – bizantiškos architektūros rūmais Mogosoaia iš 17-to amžiaus, Čekija – astronominiu laikrodžiu Prahoje, kurio kas valandą 40 sekundžių judančios figūrėlės pritraukia minias turistų.

Tuo tarpu kitos valstybės pristato net keliolika savo šedevrų. Daugiausiai jų, net 16, turi Belgija, 15 – Olandija, po 10 – Didžioji Britanija, Vokietija ir Italija, 8 – Prancūzija, po 5 – Ispanija ir Portugalija, 4 – Airija, 3 – Danija, 2 – Lenkija.

Kuo ypatinga Lietuva

Kelionė prasideda nuo Europos komisijos pastato Briuselyje. Vėliau jus pasitinka Danijos vikingų laikų rekonstruota Treleborgo stovykla bei Kopenhagos statiniai. Toliau takelis vingiuoja per Švediją, Suomiją bei tris Baltijos šalis – Estiją, Latviją ir Lietuvą. Šalia – didžiulį plotą užimančios Olandijos ir Belgijos ekspozicijos.

Toliau – Didžioji Britanija, Airija ir Prancūzija, Portugalija, Ispanija, Malta ir Italija. Po jų Vokietija, Liuksemburgas, Lenkija, viename makete, bet dviem pastatais atstovaujamos Čekija ir Slovakija, Vengrija, Rumunija, Slovėnija, Bulgarija. Kelionę po Europą užbaigia Graikija ir Kipras.

Parodos informaciniame leidinyje pristatomi ir kiekvienos šalies privalumai. Tekstuke apie Lietuvą pirmiausiai paminėta, kad 17-ame amžiuje Vilnius žydų buvo laikomas vakarine Jeruzale. Antras mūsų šalies privalumas – lininio pluošto gaminiai, trečias UNESCO saugomi mediniai kryžiai.

Taip pat Lietuva yra viena iš trijų Baltijos valstybių, kurioje 98 proc. rusakalbių natūralizavosi, kitais žodžiais, įsiliejo į valstybės ir visuomenės gyvenimą.

Be to, mes laikomi krepšinio šalimi bei galime pasigirti geografiniu Europos centru, kuris yra maždaug 25 kilometrai už Vilniaus. Šeštas mūsų šalies išskirtinumas – lietuvių kalba, išsaugojusi sanskrito savybių.

Dar vienas europiečiams svarbus faktas – Lietuvoje žuvo ir palaidoti apie 80 tūkst. Napoleono armijos karių, kai šie traukėsi iš Rusijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Savaitės naujienų prenumerata

Naujienos

Planuojančius į Palangą vykti traukiniu gali ištikti nemaloni staigmena (16)

Prasidėjus vasaros sezonui, ženkliai išaugo traukinių keleivių srautai, o maršrutu Vilnius-Šiauliai-Klaipėda pilni traukiniai važiuoja jau nuo ketvirtadienio vakaro, rašoma pranešime spaudai.

Trumpiausią metų naktį nesėdėk namie: kur sutikti Jonines? (3)

Vasaros saulėgrįžos, Rasos arba Joninių naktis – viena seniausių baltiškųjų tradicijų, kai laužų šviesa ir lauko gėlių vainikais sveikinama astronominė vasaros pradžia.

„Wizz Air“ iš Londono Lutono oro uosto skraidins dar trimis naujomis kryptimis

„Wizz Air” Londono Lutono oro uoste atidarė pirmąją savo bazę Didžiojoje Britanijoje. Aviakompanija šiame oro uoste bazuos vieną „A320“ tipo orlaivį, padidindama savo operacijų skaičių iki 42 krypčių, rašoma pranešime spaudai.

Makalius apie lietuvių keliavimo ypatumus: kas pralenks Turkiją? (4)

Atostogų maratonas prasidėjo, o klausimas, kur praleisti užtarnauto poilsio dienas rūpi ne vienam. Likti Lietuvoje ar ieškoti kaitresnės saulės svetur, kokios kryptys populiarios ir prieinamos mūsų kišenei? Apie tai kalbėjomės su kelionių organizatoriumi Rimvydu Širvinsku – Makaliumi.

Oro linijos mokosi iš kelininkų – kiekvieną vasarą sutinka nepasiruošę padidėjusiam keleivių srautui (4)

Ruošiatės atostogoms šiltuose kraštuose? Jau dabar svajojate apie pasivaikščiojimus vandenyno pakrante? Svajokite atsargiai, nes oro linijos turi kitokių planų. Vasarą fiksuojamas ne tik kelionių ir atostogų pikas, tačiau itin padaugėja ir skrydžių sutrikimų, pranešime spaudai perspėja ekspertai.