Per šalį kūlversčia ritasi Lietuvos tūkstantmečio paminėjimas – net mažiausias kaimelis į kukliausio renginio programėlę įsega šią įspūdingą datą. Daugėja ir sumanymų, pretenduojančių į rekordus. Pačių netikėčiausių, kitąsyk net keistokų ar paskubomis sukurptų – juk reta karta sulaukia šitokio jubiliejaus, todėl ir skubama įsiamžinti.
Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė su savo karpiniu rekordininku
© Asmeninio archyvo nuotr.

Uteniškė tautodailininkė, karpinių meistrė ir grafikė Odeta Tumėnaitė- Bražėnienė savo svajonę nešiojosi vienumoje, pasak jos pačios, tarsi išgyvendama kūrybinį kone pusės metų nėštumą, kad užgimtų įsimenamas karpinys „Mano Lietuva“, skirtas jai, jubiliejinei.

Eksponuotas Lietuvos Respublikos Seimo Parlamento galerijoje, išmatuotas Rekordų registravimo agentūros direktoriaus Vytauto Navaičio, buvo pripažintas didžiausiu – 4,6305 kv. m ploto, 22,05 m ilgio ir 21 cm aukščio – karpytu paveikslu. 

Iš jausmo ir kantrybės

„Galėjau ir ilgesnį, - pasveikinta su naujuoju rekordu, atviravo autorė, - bet tiek metrų buvo fakso popieriaus ritinėlyje, o karpinys turėjo būti vientisas.“

Bemaž pusę metų užtruko karpymo procesas, pakol ažūrinė juosta supleveno tuo, kas išjausta vaikystės sodžiuje stebint gamtą, motinystės cikle auginant savųjų vaikų penketuką, nurimusiai sielai panirus į sakralumo erdvę ar prisilietus prie senųjų amatų, švenčių ir papročių. Pastaruoju laiku ėmusis lino raižinių, parašiusi knygą „Mokomės karpyti“ – tarsi atitolusi nuo karpybos – tautodailininkė ilgiausiąjį karpinį iškarpė nauja ornamentika, nė krisleliu neatkartodama ankstesniųjų motyvų.

Subolavo kryžių siluetai, apjuosti tvorelėmis su skirtingais svyrančiais gėlynėliais. Juk šitaip senolėlės prižiūrėdavo kaimo ramybės sergėtojus. Tarsi papurgalviai vaikučiai ratelin „susitvėrė“ papurgalvės pienės su rugiagėlėmis; šokėjų polkos judesiai išjudino siūruoti žydinčias tulpes, o paukšteliai jau taikėsi į saulėn atgręžtą saulėgrąžos veidą... 

Bemaž visą Parlamento galeriją apjuosė „Mano Lietuva“. Karpinį kabinusieji stebėjosi, jog vien pritvirtinti reikia juvelyrinio atsargumo – vietomis detalės milimetrinio smulkumo. O Seimo nariai, netgi vyrai, stebėjosi, kad lietuvių moterų fantazija neišsemiama, kaip mūsų pramočių kraitinės skrynios.

Neišdavusi duotybės 

Iš profesijos pašaukimo – pedagogė, iš sielos atliepimo – menininkė ir poetė, Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė grįždama iš parodos tikino, jog niekada nereikia sielotis dėl prarandamo, nes taip baigiasi naujo pradžia.

Rokiškio krašto dukra, prieš ketvirtį amžiaus po lietuvių kalbos ir literatūros studijų atvykusi su paskyrimu į Uteną dėstytojauti dabartinėje Kolegijoje, šioje ilgai neužsibuvo. Vadovybei ėmė neįtikti motinystės priedermė, ir po eilinių motinystės atostogų sugrįžusi pareigybės nebegavo. Nesibylinėjo, nekovojo, nors tam turėjusi visas teises, tik oriai nurijusi nuoskaudą augino vaikučius ir kūrė. Vietoj to, ką žemiško svetimi atėmė, ji priėmė tai, ką Kūrėjas buvo lėmęs. Kūrybinė savastis išugdė subtilią menininkę, kūrybišką mamą – visi bražėniukai „gimė su žirklutėmis“: karpo visi, o vyresnėlis Antanas yra laimėjęs ir respublikinius konkursus.

Daug pasiekusi karpinių žanre – pelniusi įvairių apdovanojimų bei svarbiausiąjį – „Aukso vainiką“ – geriausio liaudies meistro nominaciją, tautodailininkė, pradėjusi kurti lino raižinius, prarado palaikomąją komandą – dukros su sūnumis be mamos nebekarpo. Bet mama įsitikinusi, kad rankos turi ilgą atmintį, ir galbūt kada nors ir josios vaikai, prisiminę vaikystėje mažose rankelėse čežėjusias žirklutes, imsis jų iš naujo.

Juk ir ji pirmąją parodą surengė dar studijų metais, tik įprasminusi laisvalaikio kūrybą. Šiosios kelias nusitęsė nenutrūkstamai talentingas, ilgas, ir dabartinė rekordinė „Mano Lietuva“ – tarsi mastelis prasmingosios duotybės, neprapuolusios buities rutinos dulkėse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...