Tolimuosiuose Rytuose keliautojai plaukė sraunia upe, grožėjosi vulkanais, skraidė malūnsparniu ir gaudė lašišas.

Nepaprasto grožio kalnai, vandenyno įlanka, ugnikalniai ir tarp jų – apšnerkštas, gūdus, apleistas miestas. Tokį įspūdį kauniečiams verslininkui Mindaugui Šventoraičiui ir dailininkei Miglei Kosinskaitei paliko Kamčiatkos Petropavlovskas.

Skrydis iš Maskvos iki didžiausio Kamčiatkos miesto per Šiaurės ašigalį, virš Arkties vandenyno bei Barenco jūros, truko 9 valandas.

Ikrai
© Corbis/Scanpix
„Viršininkas liepė, - apie Kamčiatką pasirinkusį ir daug kartų po kalnus, sniegynus keliavusį ir plaustais upėmis plaukiojusį mylimąjį kalbėjo pirmą kartą su turistine įranga keliavusi M.Kosinskaitė. – Ištvėriau ir vėl lauksiu tokios kelionės.“

Į restoraną - su sava kava ir vynu

„Šiek tiek geresnis už bendrabutį, tačiau kainos beveik kaip Paryžiuje“, - prisimindama daugiau kaip 300 litų kainavusį viešbučio kambarį šypsojosi Miglė.

Rusai viešbutį gyrė: europietiška prabanga su rusišku užmoju. Mindaugas šypsojosi: kambaryje senoviška kriauklė buvo prikalta prie skardos, ne visada atsisukantys kranai, ledinis arba nuolat dingstantis karštas vanduo. Klampojimas prie viešbučio per balas ištrupėjusiu asfaltu lietuviams priminė sovietinę egzotiką.

Tačiau rusai idealiai prižiūri gamtą. Gidai sudegindavo kiekvieną šiukšlę ir stengėsi nepalikti jokio pėdsako. Nors pastaruoju metu turistų vis daugėja, ypač iš Japonijos, Izraelio, Lenkijos.

„Šilti, nuoširdūs ir paprasti“, - rusus gyrė kauniečiai, nors tikrųjų vietos gyventojų koriakų ir itelmenų nematė. Viešbutyje kavos puodelis kainavo 12, prasto vyno butelis 50 litų, tačiau restorane lietuviams mielai leido gerti savo atsineštą kavą ir vyną.

Parduotuvėse daug prekių, ypač, pastebėjo M.Šventoraitis, kokybiškos turistinės įrangos. Kukliai gyvenantys rusų gidai vilkėjo treningais, avėjo sportiniais bateliais, persiaudavo guminiais botais. Kokybiškai ilgalaikei aprangai, kad ir rusų firmos „Baskas“, reikėtų skirti apie 2000 litų.

Kryžiai prie kraterio

Devynioms moterims iš 15 grupės narių Kamčiatkoje kosmetikos beveik neprireikė. Per dieną pėsčiomis lietuvių keliauninkai įveikdavo po 20-30 kilometrų. Kartą pirmyn nukeliavus 33 kilometrus per ledynus ir sniegynus atgal su sunkia manta ant pečių teko sušalus klampoti per aptirpusį sniegą, smengant iki kelių.

Lietuvių grupė keliavo plaustais, pamatė kelis veikiančius ugnikalnius, geizerius. Už papildomą 1500 litų mokestį malūnsparniu skrido apžiūrėti ugnikalnių, nusileido užgesusio vulkano slėnyje.

Vaizdo, sako Mindaugas, nupasakoti neįmanoma. Iš pradžių - dujų kvapas. Gidai leido prieiti per kelis metrus iki kraterio krašto, tačiau griežtai perspėjo, kad visi būtų atsargūs: įkritus po kelių minučių iš žmogaus teliktų tik jo batai. Kartais vulkanų krateriai apgriūva pasiglemždami pernelyg arti stovėjusius žmones - keliautojai tuo įsitikino, pamatę žemėn įsmeigtus kryžius.

Sumokėję po 500 litų kauniečiai išplaukė laivu į vandenyną. Grožėjosi vandens stichija, matė paukščių kolonijas, ruonius. Naras prigaudė krabų ir jūros ežių.

Mėsą išmainė į lašišą

„Jiems delikatesas – mėsa, mums - lašišos, - juokėsi Miglė, prisiminusi gidų bei su įranga keliavusios virėjos nusistebėjimą, kodėl lietuviai mieliau valgė raudoną žuvį, žuvienę, rusiškus blynelius su ikrais nei kotletus, šašlykus ar karbonadus. – Bet jie patenkinti suvalgydavo mūsų sutaupytą mėsą.“

„Juokingos“, - lašišų kainas turguje įvertino lietuviai. Kilogramas nedarinėtos lašišos kainuoja 1, o pačios geriausios, Lietuvon net neeksportuojamos – 20 litų.

Kilogramas raudonųjų ikrų plastmasiniuose indeliuose kainuoja 100 litų. Tokie patys ikrai Lietuvoje kainuoja analogiškai.

„Tačiau pas mus kažkodėl jie primena dvokiančią košę, o ten – raudoni, nuostabaus skonio, kvapnūs grūdeliai“, - ikrus Kamčiatkoje kauniečiai kabino saujomis ir šaukštais.

Meška ir meškiukai

„Pagavau bent keliasdešimt lašišų“, - aistringas žvejys M.Šventoraitis į Kamčiatką vežėsi savo žvejybos įrangą.

Trijų dienų išvykoje plaustais kalnų upe Bystraja Mindaugas žvejojo spiningu. Prasidėjus lašišų sezonui žuvys plaukiojo tik upės žiotyse. Milžiniškos lašišos turėjo pasirodyti po dviejų savaičių.

„Grupę pamaitinome, daug žuvų paleidome. Pagavome ir meškų apdraskytų lašišų“, - Mindaugas buvo labai patenkintas išvyka.

Važiuodami automobiliu keliautojai pamatė ir mešką su trim meškiukais. Tą reginį lietuviai prisiminė, kai nuklydo nuo stovyklos, nors buvo prigrasinta to nedaryti, ir nusprendė pažvejoti.

„Aš stovėjau nugara į Mindaugą, o jis - žvejojo, - dabar juokėsi Miglė. – Kažkur netoliese traškėjo šakos ir, matyt, slankiojo meška.“

„Apėmė baimė, nes kvapas – tarsi Kauno zoologijos sode prie meškų narvo, - šyptelėjo M.Šventoraitis. – Galvojome, kur bėgti, jei išlįs meška. Tačiau kaskart ištraukdavau trijų kilogramų svorio lašišą!”

Auksinė grupė

Gidai džiaugėsi, kad lietuviams pasisekė - nebuvo uodų. Kraujasiurbių sezonas dar nebuvo prasidėjęs. Rusai gyrė keliauninkus iš Lietuvos: „Tokios punktualios, tvarkingos grupės neturėjome 10 metų. Jūs – auksiniai.“

Keliautojai nedrįso maudytis: vandens temperatūra upėje tesiekė 3-6 laipsnius. Vėliau Mindaugas ir Miglė mieliau išsimaudė šiltuose terminiuose šaltiniuose.

Ar nutiko kas nors linksmo ir juokingo? M.Šventoraitis paminėjo mažus gyvūnėlius, iš stovyklos vogusius kojines.

Kažką prisiminusi Miglė prunkštelėjo. Lietuviai – ne japonai. Pastarieji gamtinius reikalus atliko paėję keliolika metrų nuo stovyklavietės, paskui netyčia įmynė į savo rezultatus.

Lietuviai vyrai gamtoje įrengė ekologišką tualetą: su užtvara, duobe. Parengė smėlio užpilti, padėjo tualetinio popieriaus.

Patenkinti darbu lietuvaičiai ne tik džiaugėsi ekologišku tualetu, bet visi iš eilės mielai jame fotografavosi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (134)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (46)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (24)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1146)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (324)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...