Indiją aptarinėti ir apie kalbas nepakalbėti, tiesiog neišeina! Patikėkit, jeigu žodžiai Indija ir kalba sukrenta į vieną sakinį, bent lengva nuostaba garantuota! Pradėkim nuo dvejų paprastų faktų: Indija pasaulyje pirmauja kaip didžiausių kalbų savininkė, ir yra mirštančių kalbų lyderė… Tad jeigu turite kelias minutes leistis lingvistinės kelionės, Indija taps tikru atradimu!
© Shutterstock nuotr.

Indijos kalbų statusai tik medalio briaunelė

Apsiimti perprasti Indijos kalbinę situaciją dėl daugelio priežasčių yra didelis iššūkis.

Pirmiausia, oficiali statistika neatitinka realybės, nes apskritai šalies teritorijoje priimtos 122 kalbos, o iš tiesų kalbų egzistuoja iki 900 kalbų (jos egzistuoja pačios sau, be jokio statuso). Antra, Indijoje egzistuoja paini kalbos statusų politika. Jų net keli:

valstybinis statusas suteiktas hindi ir anglų kalboms, kurios vartojamos valstybės sektoriuose;

oficialių kalbų statusas – suteiktas 20-čiai kalbų, nes kiekviena valstija turi po vieną oficialią kalbą.

Aiškumo dėlei pabandykime iliustruoti, kaip atrodo paradoksalus teorijos ir praktinės realybės paradoksas. Pavyzdžiui Andhra Pradešo valstijos oficiali kalba yra telugu, valstybinio statuso kalbos anglų ir hindi, o realiai vien jau valstijos sostinėje Haidarabade vartojama iki 300 kalbų. Jeigu jūsų sveika logika dar nepalūžo, kviečiame sužinoti daugiau.

Suskaičiuoti Indijos kalbas – ketverių metų darbas

Visi, kas susidūrę su kalbų algebra, žino, kad tai yra itin painus reikalas. Netikite? Pasakykit tada, kiek kalbų yra Lietuvoje. Žemaičiai sakys dvi, aukštaičiai viena, ir tai tik darbopradžia. Štai ir matematika – iki dviejų nesuskaičiuojame. Bet kai kalbame apie milijardinę šalį Indiją, kalbų algebra tampa konemisija neįmanoma. Pirmiausia todėl, kad sunku brėžti atskirties liniją tarp kalbos ir tarmės, antra, tiek kalbos, tiek tarmės nyksta, pinasi, kinta.

Dar 1961 metais vykusio Indijos gyventojų surašymo duomenimis, šalyje buvo virš pusantro tūkstančio kalbų. Šiandien jų fiksuojama kone dvigubai mažiau. Kodėl? Pirma priežastis –patikslintos ribos tarp kalbos ir dialekto. Antra – kalbų mirtis, kuri modernėjančioje šalyje, deja, neišvengiama realija. Kalbos nykimo veiksniai patys įvairiausi, vienas stipresnių – globalizacijos procesas: žmonės plūsta į miestus, miestai jungiasi į didmiesčius, o kaimai į miestus. Jungiasi gyvenvietės, jungiais kultūros, jungiasi kalbos.

Visgi, kažkas turi tuos skaičius patikslinti. Mums patikimiausias šaltinis pasirodė 2009 metais pradėtas Indijos kalbų skaičiavimo projektas(žr. The People’s Linguistic Survey of India). Jam įgyvendinti prireikė ketverių metų ir 3000 savanorių, kurie leidosi egzotinės kelionės į Indijos miestus, kaimus ir kaimelius, kad būtų patvirtinta: šiandien šalyje vartojama 780 kalbų. Projektui vadovavęs Ganešas Devy (Ganesh Devy) pastebi, kad į šį skaičių neįrašytas dar koks 100 kalbų, kurias jis numano egzistuojant, tik dar nespėjo užregistruoti.

Trumpam prisiminkime oficialią tikrovę – Indijos valstybė pripažįsta egzistuojančiomis tik 122 kalbas, o tai yra stipriai mažiau nei iš tiesų buvo suskaičiuota atlikus tyrimą. Kas lemia tokį statistikos ir realybės neatitikimą? Ganešo Devy teigimu, pirmiausia tai vyriausybės politika: kalbos, kuriomis kalba mažiau nei 10 000 gyventojų neturi kalbos statuso; antra, beveik visą amžių niekas nepasirūpino tas mažesnes kalbas įteisinti.

Smagu, kad pagaliau Indijoje atsirado realybę atitinkantis kalbų sąrašėlis. Antra vertus, tai atskleidė nelabai smagių faktų apie mirusių kalbų statistiką: per paskutinius 50 metų Indija neteko 220 kalbų ir dar 150 per tą patį laikotarpį išnyks, jeigu nebus susigriebta. Tokius duomenis patvirtina ir UNESCO nykstančių kalbų sąrašas. Indija šiame sąraše absoliuti lyderė: net 197 šalies kalbos laikomos potencialiomis išnykti.

Paprašytas išsamiau paaiškinti kalbų nykimo priežastis Ganešas Devy pateikia pavyzdį iš Indijos pakrantės gyventojų kasdienybės. Pakrantėse sumodernėjo žvejybos pramonė: tie kas anksčiau žvejodavo, pynė tinklus ir gamino laivelius, dabar yra priversti palikti savo gimtuosius kaimus, o kartu ir gimtosios kalbos zonas. Tokie žmonės dar išsiveža savo kalbą, tačiau trečioji karta jau nejaus prisirišimo ir perims aplinkos kalbą, supančią tuo metu. Ganešo Devy teigimu, yra ir keletas augančių kabų, tai: biari, arba Karnakos dialektas, bhojpuri kalba šiaurės dalyje, khasi Meghalaja valstijoje, mizo Mizoramo valstijoje ir kitos.

Kalbos lyderės, nežinančios savo vartotojų skaičiaus

Kalbas suskaičiuoti pusė darbo. O kaip nustatyti vartotojų skaičių, kai vartotojas vartotojui nelygus: vienas laisvai kalba nuo gimimo kitas vos kelis žodžius išmokęs. Tad vien dėl išvardintos priežasties statistinių duomenų paklaidos gali siekti milijonus. Antra vertus, net ir milijoninės paklaidos nekeičia fakto, kad šešios didžiausios Indijos kalbos yra: hindi, bengalų, telugų, marathų, tamilų ir urdų. Trys pirmosios šiame sąraše, hindi, bengalų ir telugų, yra didžiausių pasaulio kalbų penkioliktuke. Trumpai apie jas.

Hindi yra Indijos kalba karalienė (apie 250 mln.), tačiau ne tik. Milijoninį hindi gimtakalbių vartotojų skaičių papildo kaimynai nepaliečiai, tad iš viso jis gali siekti apie 300 mln. Remiantis skirtingais šaltiniais, hindi konkuruoja su mandarinų, ispanų ir anglų kalbomis. Reikia pastebėti, kad kad kartais hindi kalba laikomos iš jos išsivysčiusios aštuonios kitos kalbos, todėl kalbėtojų skaičius gali labai stipriai skirtis.

Bengalų kalba nedaug teatsilieka nuo hindi ir papuola į didžiausių kalbų septintuką. Tačiau ne vien dydžiu ši kalba svarbi Indijai. Ja buvo parašytas pirmasis Indijos himnas atgavus nepriklausomybę. Beje, himnas buvo parašytas žymaus nepriklausomybės veikėjo ir pirmojo indų Nobelio premijos laureato Rabindranato Tagorės. Jis viską rašė bengalų kalba.

Telugų kalba pasaulio reitinguose stovi maždaug tryliktoje vietoje. Ji vartojama Telanganos valstijoje ir rytinėje pakrantėje. Ši kalba nuo hindi ir bengalų skiriasi savo kilme, mat pastarosios, kaip ir lietuvių kalba, yra kildinamos iš indoeuropiečių grupės, o telungų kalba priskiriama dravidų kalbų šeimai.

Po trumpos pažintinės kelionės su Indijos lingvistiniais paradoksais, grįžkime į Lietuvą ir lengvai atsikvėpkime. Viskas čia paprasta ir aišku: viena oficiali kalba, viena valstybė, o bendras lietuviakalbių skaičius pasaulyje yra aiškus ir protu suvokiamas – virš 4 mln. Jokių pasaulinių rekordų, užtat šventa ramybė.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (271)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Liūdnas teroristų likimas (28)

Terorizmas nekeičia pasaulio ir tai labiausiai erzina pačius teroristus, kurie bando įsivaizduoti,...

Patarimai ruošiantis dviračių žygiui ar maratonui: kai ko galite pasimokyti ir iš vaikų

Skaudančios kojos, varvantis prakaitas ir nuo sėdynės geliančios kirkšnys – taip gali atrodyti...

Darbas, kuriame jaunystė – abejotinas privalumas

Tarp jaunų parlamentarų rinkėjai dažniausiai mini didžiųjų partijų lyderius, o kiti jauni...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (16)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (119)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Nemaitonių kaime – tragiška nelaimė: prie namų nuskendo du vaikai papildyta 19.39 (84)

Šeštadienį Kaišiadorių rajone esančiame Nemaitonių kaime mirė du mažamečiai. Prie namų...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (276)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

„Karklės“ dalyvių stilius traukė akį: išsiskyrė keisčiausiais įvaizdžiais (4)

Vainikuoti 2017 metų vasarą ir ištraukti iš spintos dar nespėtus pademonstruoti stilingus...

J. Lopez specialistė atskleidė jos grožio paslaptis – stebuklingų priemonių ieškokite savo virtuvėje (1)

Rugpjūtis – saulės ir karščio nualintų plaukų mėnuo. Šis scenarijus kartojasi kiekvienais...